Γιατί αυτό το ψευδώνυμο;

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Λοιπόν εμένα η ιστορία έχει δύο σκέλη.
1) (Είναι το ορίτζιναλ στάφ, απλά τότε δεν με φωνάζανε έτσι... έγινε ευρέως γνωστό με τη 2η ιστορία.) Λοιπόν είμουν στον οφθαλμίατρο για ένα πρόβλημα στα μάτια που είχα και διάβαζα ένα περιοδικό. Το περιοδικό έλεγε ωραία πράγματα για κάποιους πολιτικούς. Επειδή εμένα μου άρεσε ο τότε υπουργός οικονομίας Γιάννος Παπαντωνίου (όχι λόγω κόμματος, προς θεού) γιατί ενώ πηγαίναμε κατά ... διαόλου όταν έβγαινε και έκανε δηλώσεις πίστευες οτι ζούσες στην πλουσιότερη χωρα του κόσμου και τον πήγαινα. Επίσης στον ίδιο πολιτικό είχε δώσει ο μακαρίτης ο Παπανδρέου όταν ήταν ακόμα πολύ μικρός να κάνει πάρα πολλές δουλειές, σημαντικές για την ηλικία του (να γράφει λόγους μπλαμπλαμπλα) και για αυτό το λόγο του είχανε βγάλει το παρατσούκλι "το θείο βρέφος της πολιτικής". Απο τότε σκέφτηκα (γιατί είμαι πολυάσχολο άτομο και γενικά δεν μπορώ να κάτσω άπραγος, καταπιάνομαι με διάφορα πράγματα) εγώ μπορώ να γίνω το Θείο Βρέφος - {πολιτική} (όσοι δεν κατάλαβαν εκτός της πολιτικής). Έτσι άρχισα να το χρησιμοποιώ σε διάφορες περιστάσεις ως ψευδόνυμο. Και φυσικά στο net περισσότερο από οπουδήποτε αλλού.

2) (Πως έγινα γνωστός ως το θείο βρέφος) Στην 3η λυκείου είχε βγει απο μέσα μου ένας συγγραφικός οίστρος. Οπότε είχα γράψει άπειρα κειμενάκια (σε μορφή σκετς) που άλλα ήταν πετυχημένα και άλλα όχι. Επειδή μερικοί φίλοι με είχανε πάρει πρέφα, μαζευόμαστε και τα διαβάζαμε. Μια μέρα είμαστε λοιπόν στον 3ο όροφο του σχολείου μας και έχει ρίξει χιόνι. Το χιόνι απο τον ήλιο έχει λιώσει και έχει γίνει πάγος. Έχει χτυπήσει το κουδούνι λοιπόν και εγώ κάθομαι στο μπαλκόνι προσπαθώντας να βρω έμπνευση για μια καινούργια ιστοριούλα. Εκεί που σκέφτομαι (είμασταν στην σειρά ακροβολισμένοι στο μπαλκόνι παρακολουθώντας την τεραστείων διαστάσεων καθηγήτρια μας - έμοιαζε με τεράστεια καμπάνα- να έρχεται με απειλητικό βλέμα... Εκεί που πάει να μας φωνάξει που δεν είμαστε μέσα να την περιμένουμε, πατάει ένα αρκετά γλιστερό κομμάτι πάγου και φέρνει 1.5 περιστροφή στον αέρα και μετά σκάει κάτω με ανοιχτά τα πόδια. Ήταν ΤΟ γέλιο αυτή η φάση. Και μέσα στην ησυχία που επικρατούσε πριν να σκάσουνε όλοι στα γέλια (η περίοδος συνηδειτοποίησης όπως την αποκαλώ) φωνάζω σαν να μου ήρθε η επιφοίτηση του αγίου πνεύματος εκείνη την ώρα "ΤΟ ΘΕΙΟ ΒΡΕΦΟΣ!!!!" μετά δεν θυμάμαι τι έγινε απο τα γέλια, μονο την μονοήμερη που έφαγα θυμάμαι. Επίσης δεν θυμάμαι εάν γελάγαμε για την κωλοτούμπα ή για αυτό που φώναξα. Πολλά ανάμικτα συναισθήματα βλέπετε... Πάντως οι φίλοι μου αποφάσισαν πως δεν έπρεπε να γράψω ιστορία για το θείο βρέφος, αν και ήταν και γαμώ τα ονόματα. Αποφάσισαν πως το θείο βρέφος απο εκεί και πέρα θα ήμουν εγώ και πως θα το χαρακτήριζαν οι πράξεις και τα έργα μου. Και έτσι εγένετο το nick...
Αυτά .. ελπίζω να μην ήταν κουραστικό flashback.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arty2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arty2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Εμ, σίγουρα δεν μπερδεύεις τον Παπαντωνίου με τον Λαλιώτη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Μπορεί ρε μεγάλε δεν ξέρω... τώρα είναι μπουλούκι στο μυαλό μου ...
Σημασία έχει το αποτέλεσμα και όχι το όνομα του πολιτικού ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason93

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 624 μηνύματα.
Εγώ έβαλα Jason επειδή έτσι είναι το όνομα μου και 93 επειδή τότε γεννήθηκα.(1993)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από vasjason:
Εγώ έβαλα vasjason επειδή είμαστε 2 αδέρφια που έχουμε τον ίδιο λογαριασμό,Βασίλης και Ιάσων.
Αρχική Δημοσίευση από Kανόνας #7 απο Όροι Χρήσης:
Απαγορεύεται να χρησιμοποιούν περισσότερα του ενός μέλη τον ίδιο λογαριασμό.

:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από vasjason:
Εγώ έβαλα vasjason επειδή είμαστε 2 αδέρφια που έχουμε τον ίδιο λογαριασμό,Βασίλης και Ιάσων.

κι εμείς πως θα ξέρουμε αν είναι ο Βασίλης ή ο Ιάσων???:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny:
κι εμείς πως θα ξέρουμε αν είναι ο Βασίλης ή ο Ιάσων???:hmm:
Aκριβώς. Και για αυτόν και για άλλους λόγους κάτι τέτοιο απαγορευεται.

Βασίλη ή Ιάσωνα ή όποιος άλλος είσαι αυτή τη φορά σε παρακαλώ πες και στους υπόλοιπους του account σου να διαβάσετε τους κανόνες. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
σκέψου πόσο συγχήστηκες(δεν θυμάμαι πως γράφεται) που έγραψες 2 φορές το ποστ σου:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
μου αρέσει γιατί είναι χαζό και σιχαμερό....:lol::lol:
αν ήθελα κάτι normal θα έβαζα το ονοματάκι μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
ηταν παρατσουκλι μου στο σχολειο - και ετσι εμεινε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MoDeViL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MoDeViL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Εμένα το nick υπάρχει εδώ και 4 χρόνια.Όταν ήμασταν τσιπιρίκια 2α γυμνασίου επικρατούσε μια γενική πόρωση με το Counter Strike.Ε,μη χάσουμε κι εμείς, πηγαίναμε και παίζαμε με τις ώρες στα νετ καφέ.Στην αρχή βάζαμε όλο εντυπωσιακά nicks του τύπου <FL3Sh_SL4Sh3R>,<BL00D_SucKeR> και τέτοιες βλακείες,αλλά ήταν όλα πολύ κοινά και δεν υπήρχε περίπτωση να σε θυμάται κάποιος μετά.Οπότε μια μέρα το σκεφτήκαμε το θέμα και καθίσαμε και βγάλαμε nicks.Το δικό μου το έβγαλε ένας φίλος που παίζαμε μαζί τότε και προέρχεται από δύο λέξεις:Από τα τρία πρώτα γράμματα από το όνομά μου(Μόδεστος) και από τη λέξη "evil":devil:.Ε,από τη φύση του παιχνιδιού έπρεπε να είσαι κακός και κατά συνέπεια να το δηλώνει και το nick σου.Στην αρχή έβαζα διάφορα μπιχλιμπίδια στο nick του στυλ (\/)(+)(>(Ξ\/1|_ αλλά σιγά σιγά το κανονικοποίησα και στο τέλος έμεινε MoDeViL.Τελικά μου άρεσε πολύ γιατί ήταν πολύ αυθεντικό και δεν υπήρχε περίπτωση να το χρησιμοποιήσει κανένας άλλος.Από τότε χρησιμοποιώ αυτό παντού,και όλοι οι φίλοι μου με ξέρουν με αυτό το nick.Επίσης μου έχει τύχει να παίξω CS στο internet με άτομο που είχα να το δω τρία χρόνια και να με αναγνωρίσει από το nick!Δηλαδή το nick πέτυχε το στόχο που έιχαμε θέσει εξ'αρχής,να φτιάξουμε ονόματα,δηλαδή,που μένουν!
Αυτάαα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Για όσους ξέρουν από South Park, Faith+1 ήταν το όνομα του christian rock band του Cartman.Αυτά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Μια φορά πριν από εκκατομύρια χρόνια μπήκα στο IRC και έψαχνα ένα ξεχωριστό nickname. Έβαλα αυτό και μετά μου κόλλησε. To έβαλα για να δείξω ότι πολύ απλά ένιωθα μοναξιά εκείνη την εποχή. Ούτε ότι είμαι παπάς δείχνει ή κάτι τέτοιο, ούτε ότι ψάχνω γκόμενα!

Έχω συνηθίσει πλέον τις παρεξηγήσεις!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
εγώ πάντα είχα την απορία. Ο τόνος είναι στο α ή στο ο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
εγώ πάντα είχα την απορία. Ο τόνος είναι στο α ή στο ο ?

Μάλλον στο ''ο'':hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Για όσους ξέρουν από South Park, Faith+1 ήταν το όνομα του christian rock band του Cartman.Αυτά....
ROFL.... Cartman kicks ass...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Στο "Ο" τον βάζω τον τόνο εγώ... τώρα αν σας βολεύεις βάλτε το κ κάπου αλλού!

Έτσι κ αλλιώς στα αγγλικά διαβάζεται: ΜονάΞος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maggie

Περιβόητο μέλος

Η Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 5,843 μηνύματα.
Cause I Looove Simpsons :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
ε, με λενε ines. το ξερω οτι ειναι ξενερα, αλλα ειναι ενα που δεν ΥΠΑΡΧΕΙ περιπτωση να το ξεχασω οσο ζω.....
ξεφτιλα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σε λένε Ίνες?? Απο πού βγαίνει?? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top