Ζητούνται ατμοσφαιρικά κομμάτια

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Χελο πιπολ.. Χρειαζομαι την πολυυυτιμη βοηθεια σας.
Ψαχνω κομματια λιγο ατμοσφαιρικα, λιγο σκοτεινα, λιγο μονο μουσικη, λιγο ψαγμενα γενικως.. Αν εχετε καποια προταση θα με κανετε κατι παραπανω απο χαρουμενη(αυτο ειναι το δελεαρ:P).

* Αν βοηθαει, προοριζονται για μουσικη υποκρουση ενος σκοτεινου ψιλογκοθικ οσον αφορα την εικονογραφηση -αλλα οχι την ιστορια, αρα μη το παρακανουμε με τις γκοθιλες- παραμυθιου για ενηλικους..λιγο ονειρικο, λιγο ονειροπαρμενο *λιγο κρασι*λιγο θαλασσα*..ενας αχταρμας μελο! Θενκγιου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό είναι Raison d'etre (το ξέρω ότι δεν θεωρείτε gothic, αλλά το κολλάω στο ατμοσφαιρικό). Ξεφεύγει πολύ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Επειδη δεν το χω ξανακουσει..εννοεις αυτο:

?
Αν ειναι αυτο, ειναι πολυ σπιντατο:X
Merci οπως και να χει! :angel:

(Δεν ψαχνω απαραιτητα γκοθικ, ισως ψαχνω και κατι εντελως εκτος απο γκοθιες, απλα να πλαισιωνει ομορφα τετοια αισθητικη.. Θα λεγα κατι τοσο γλυκο οσο οι nouvelle vague, στο πιο dark του.. βοηθαω? ://)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Όχι καμία σχέση, κάνε κλικ πάνω στο λινκ που δίνω πιο πάνω
https://raisondetre.coldmeat.se/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Σαν πρώτη ιδέα (που όμως λογικά σίγουρα θα την έχεις σκεφτεί από μονη σου) θα σου πρότεινα να ψάξεις σε soundtracks ταινιών αναλογου ύφους. Αν δεν υπάρχει κόλλημα με copyright και τέτοια φυσικά, και αν δεν είναι πρόβλημα η πιθανότητα να αναγνωρίσουν κάποιοι ακροατές το κομμάτι.

Μήπως να έδινες όμως λίγο πιο σαφείς πληροφορίες για το στιλ του κειμένου? Κάτι κέλτικο ας πούμε πιστεύεις οτι θα ταίριαζε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Παραθέτω κάποια albums που ίσως ταιριάζουν στην περίσταση...
(Artist - Album)
Bohren & der Club of Gore - Dolores
Dakota Suite - The End of Trying
Gol Dolan - Pino
Your Hand in Mine - Every Night Dreams
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Όλο το closer από τους joy division.


Ανατριχιαστικό, 1 προς 1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Aa, exp δεν το χα παρει πρεφα πως ειχε λινκ.. Καποια μου φαινονται πολυ ταιριαστα στο υφος, καποια οχι, θα ψαξω μηπως βρω να κατεβασω πραμα :)

Qslv, μεχρι στιγμης ακουσα μονο των bohren&der club of gore & your hand is mine διαφορα (oi υπολοιποι δεν ειχαν κατι στο γιουτιουμπ, θα κοιταξω και μαισπεις κλπ) κι ειναι ο,τι πρεπει νομιζω, γιουπι :D

idrilw δεν τιθεται θεμα δικαιωματων..κι η αληθεια ειναι πως σαουντρακς δε σκεφτηκα να ψαξω :X θα αρχισω τωρα :D τα κελτικα, χμ, τι εχεις να προτεινεις? δεν εχω ιδεα απο τιτλους κλπ, οποτε οποιαδηποτε προταση θα ναι παραπανω απο ευπροσδεκτη! Στην ουσια δεν με ενδιαφερει καθολου ο στιχος, αρκει μια υπογεια μουσικη-αν δεν προκειται και για αγγλικα -αν εχουν στιχο τα κομματια-, ακομα καλυτερα.. Αρκετα ταιριαστο μεχρι τωρα εχω βρει αυτο.

Μπορατ καααααλη ιδεα κι αυτη..θα πεσει σεμιναριο!

Ζουμπερ, ζουμπερ, φφφχαριστω σας, αν σας ερθει οτιδηποτε αλλο περιμενω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Corpse Bride:
Ψαχνω κομματια λιγο ατμοσφαιρικα, λιγο σκοτεινα, λιγο μονο μουσικη, λιγο ψαγμενα γενικως.. Αν εχετε καποια προταση θα με κανετε κατι παραπανω απο χαρουμενη(αυτο ειναι το δελεαρ:P).
Και κάπου είχες πει "όχι πολύ σπιντάτο"... Άρα αποκλείεις τα darkwave.
Θα σε ενδιέφερε κάποιο funeral doom κομμάτι; Φέρνουν πολύ σε gothic αλλά είναι ακόμα σκοτεινότερα και αργά.

Αυτό έχει και στίχους, ίσως θα σε ενδιέφερε:


Χωρίς στίχους και πιο κοντά σε αυτό που θες σαν μουσική...

Σε σκοτεινό instrumental:

Φέρνει λίγο στο soundtrack του Requiem for a dream.

At the gates of midian (instrumental):


Σίγουρα θα σκεφτώ και άλλα. Αν μου έρθει κανένα θα το βάλω και αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Αν όχι η καλλίτερη μουσική επένδυση που έγινε ποτέ σε κινηματογραφική ταινία,
τότε, σίγουρα, στις 3 καλλίτερες.








The ancient tradition that the world will be consumed in fire at the end of six thousand years is true;
As I have heard from hell.
The whole creation will be consumed, and appear infinite and holy, where as it now seems finite and corrupt.
This will come to pass by an improvement of sensual enjoyment.
If the doors of perception were cleansed, everything would appear to man as it is, infinite.



Ελπίζω να βοήθησα.


:)


ΥΣ. το λατρεύω, μπορώ να το ακούω για μέρες. ( και να το βλέπω )




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Δες και αυτό, δεν ξέρω είναι....


:inlove:


...Κάπως..




:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Παλαιό, βαρύ, μοναδικό.





Δεν ξέρω αν σου κάνει.

Αν όμως σου κάνει, αν, βρήκαμε φλέβα!!


Stay away white Magician, young Lovers
and mourning Wife
You're not welcome on our Land
So I speak for the Dead


:)



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
TsipTsip τους my dying bride τους σκεφτηκα αλλα ειπα να μη το βαρυνω πολυ.. Με το δευτερο κομματι ομως -που ειναι οοοοο,τι πρεπει- μου θυμισες να ψαξω και clint mansell -kronos quartet -ost requiem/fountain, που το βοιδι δεν ειχα σκεφτει-κι ας ειπε η ιδριλ :X. Kαι το κομματι των cradle of filth (αν και τους αποφευγω με οποιον τροπο μπορω :angel: ) μου φανηκε πολυ καλο και θα το τιμησω :D

Novε το πρωτο κομματι ζουμπερ, το δευτερο μου αρεσε αλλα δεν μου κολλαει με τη συγκεκριμενη περισταση, και το τριτο εμ, οχι και τοσο :redface:

Σας ευχαριστω πααααααρα πολυ ολους :-*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Λογω της μεγαλης ποικιλιας ειναι προτιμοτερο να δωσεις καποιες πληροφοριες για το θεμα ,τις εικονες, την ιστορια , αδρα, για να πεφτουν μεσα, τα περισσοτερα που προτεινονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Corpse άκου και αυτό :



Ακριβώς αυτό που ψάχνεις φαντάζομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεοφώτιστος

Νεοφερμένος

Ο Νεοφώτιστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
(....)- παραμυθιου για ενηλικους..λιγο ονειρικο, λιγο ονειροπαρμενο *λιγο κρασι*λιγο θαλασσα*..ενας αχταρμας μελο! Θενκγιου! :)

Για τις γκοθιές μαλακού τύπου έχω κάποιες ιδέες , αλλά για την ώρα έχω χρόνο για να σου παραθέσω κάποια δείγματα για παραμύθια ενη-ανηλίκων , βεβαίως ονειρικού και ονειροπαρμένου:

Βίντεο νούμερο 1 : I am Your Shadow


Βίντεο νούμερο 2 : Come Tenderness


Η Lisa Gerrard έχει πολλά ακόμα ονειρικά που παρουσιάζει , αλλά τα παραπάνω δύο είναι από τα αγαπημένα μου και έτσι βρήκα την ευκαιρία να κάνω show off. Αν και μιλάει με την γλώσσα της ...γλωσσολαλιάς , έχει πολλά περισσότερα να πει από όσο αρχικά μπορείς να νομίσεις , κάθε φορά και διαφορετικά. Ωστόσο θα μπορούσα μόνο για μια στιγμή να τα συνοψίσω στα παρακάτω ενός αγνώστου:

I ran away from my unbidden darkness
to kneel down before my shade
to shed my longing
for a calmer ocean
and a sun that will never be mine
to forget who I am
as my world will not change
unless I can look upon a new beginning
without the silence echoing,?
"you are no longer with me" ......
to forsake my pain in the shadows of my forgotten memories......

enjoy ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Τσιπ το χεις πιασει εντελως :D Ευτυχως που δεν επρεπε να ξεσκαρταρω εγω τα κομματια των ακατανομαστων :P Αν εχουν και κατι αλλο αναλογο πες με!
Ευχαριστω τοοοοσο πολυ! :D

Lorien, οι εικονες μονο θα βοηθουσαν αλλα δυστυχουστατα δεν μπορω να ανεβασω.. Παντως ειναι αυτο που περιγραφω στην αρχη, κομματια που θα χρησιμευσουν ως το "χαλί" για μια παρουσιαση ενος παραλλαγμενου παιδικου παραμυθιου -αντι ολα να κυλουν ροδινα, αρχιζουν και μπλεκονται εφιαλτες, κυνηγητα, κλειστοφοβικα συναισθηματα κι ολα τα κακα :D

Σας μερσω και παλι που ασχοληθηκατε :-*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Παπαφλεσσα ειναι ΤΟΣΟ ομορφα τα κομματια που εβαλες! Περαν του οτι ταιριαζουν με την περισταση, ειναι ωραια και σαν ανακαλυψη :D (το "ας κρινουμε το κομματι" τι απεγινεεεε; ).
Ευχαριστω! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κι ο Michale Nyman έχει γράψει εκπληκτικά κομμάτια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Παπαφλέσσα τα κομμάτια αυτά σε ποίο album της καλλιτέχνιδας είναι; Υπέροχα πραγματικά! Coprse, έχουν και άλλα παρόμοια instrumental κομμάτια, όμως έχουν γρηγορότερο tempo και δε νομίζω να είναι αυτό που ψάχνεις.

Αν θες ψάξε το clip του "Her ghost in the fog", το οποίο έχει μερικές πολύ όμορφες μελωδίες. Απομόνωσε με το fraps τα μελωδικά μέρη του κομματιού που θες.
Κάτι άλλο που θυμήθηκα και πιθανλως να σου κάνει: το καταπληκτικό path των Apocalyptica. Θυμήθηκα και ένα group που παίζει κομμάτια στο στυλ των Tiamat (καθαρό goth) αλλά με μουσική μόνο, αν θυμηθώ το όνομα του group θα ανεβάσω κομμάτια και από αυτούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top