Blackmore's Night

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Blackmore's Night - The Village Lanterne



Ο γνωστός κιθαρίστας των Deep Purple και των Rainbow, Ritchie Blackmore (ετών 62 :D ) μαζί με την πανέμορφη σύντροφό του, Candice Night (ετών 36 :D ) κυκλοφόρησαν το νέο τους CD με τίτλο Village Lanterne.

Η αναγεννησιακή μουσική των Blackmore's Night μπορεί να χαρακτηριστεί (όπως λέει ο ίδιος ο Blackmore) σαν μια πρόσμιξη Mike Oldfield με Enya, με στοιχεία folk, new age, και rock n' roll.

Για τον Ritchie Blackmore δε νομίζω πως χρειάζονται συστάσεις. (Μάλιστα έχουμε γεννέθλια την ίδια μέρα! :D) Εξαίρετος μουσικός παίζει ηλεκτρική κιθάρα αλλά και μάντολα και μαντολίνο με την ίδια μοναδική αισθητική.

Η Candice Night γράφει τα περισσότερα κομμάτια των Blackmore's Night.
Η μοναδική φωνή της εξευμενίζει και μαγεύει τον ακροατή μέσα από αναγεννησιακούς στίχους που δημιουργούν μια ρομαντική και ταυτόχρονα επιβλητική ατμόσφαιρα.


Στο album υπάρχουν δύο πολύ καλές διασκευές, το Mond Tanz/Child in Time (Deep Purple) και Street of Dreams (Rainbow).


Ένα album για ρομαντικούς και ονειροπόλους! :inlove:
Αυτό το ζευγάρι πολύ το χαίρομαι! :thumbup:

Κι άλλα τραγουδάκια:
Under a Violet Moon
Loreley
Pastime with Good Company
Soldier of Fortune







.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Oντως καλο δισκακι, οπως και ολα τα προηγουμενα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Έχει κανά χρόνο το CD
Επίσης το συγκρότημα έχει καμιά 10 άρια δίσκους πίσω με ένα υπέροχο τραγούδι το Ghost Of a Rose

Στις συναυλίες τους σκάνε μύτη τύποι ντυμένοι σαν δρουίδες

Background Story θέλεται? Αλλά θα είναι τύπου Λαμπίρι.

Πάντως το αστείο είναι ότι σε κάθε νέο δίσκο τους, οι πορωμένοι του Richie από τις ροκ εποχές πάνε το αγοράζουν και μετά κράζουν δέκα χρόνια, τι βλακεία ήταν αυτό και αν δεις καράβι στο βουνό ξέρετε τι θα το έχει σύρει.

Κόλημα έτσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ναι το ξέρω πως έχει κυκλοφορήσει εδώ και ένα χρόνο :redface: (αν και πριν ένα χρόνο δεν το έβρισκες στα δισκάδικα...)

Πάντως εγώ τους βρίσκω πολύ ταιριαστούς και την μουσική εξέλιξη του Ritchie πολύ ενδιαφέρουσα. Έχω όλα τα CDακια τους κι ας είμαι πορωμένη του Ritchie από τις ροκ εποχες ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Και εμένα μαρέσει πολύ. Ειδικά το Village Lanterne.

Μαρέσει γενικά αυτή η μουσική. Αλλά έχεις διαβάσει κριτικές? Ροκ-μετάλ κόλημα στο μεγαλείο του!! Είναι για γέλοια αν και φανατικά μέταλ.

Αυτός ο δίσκος όμως είναι πολύ πιο ζωντανός από τους προηγούμενους. ΟΙ παλαιότεροι μου φαίνονται λίγο βαρετή. Αυτός έχει μια φρεσκάδα και ζωντάνια. Σίγουρα είναι και πιο ρυθμικός.

Στο album υπάρχουν δύο πολύ καλές διασκευές, το Mond Tanz/Child in Time (Deep Purple)
Τέλειο τραγούδι αλλά και τέλειο το όργανο που ακούγεται μετά την παύση κάπου στο 30". το σημείο εκείνο στην αρχή το έχω βάλει και ringtone. Απίστευτος ήχος. Πίπιζα δεν είναι? Ξέρει κανείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Poniro Ksotikouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Η Candice είναι θεά από κάθε άποψη(φωνή και..). Δεν με ενθουσιάζουν γενικά ως μουσική, αλλά το Ghost of a Rose είναι πολύ όμορφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
6 δισκους εχουν βγαλει.

Τέλειο τραγούδι αλλά και τέλειο το όργανο που ακούγεται μετά την παύση κάπου στο 30". το σημείο εκείνο στην αρχή το έχω βάλει και ringtone. Απίστευτος ήχος. Πίπιζα δεν είναι? Ξέρει κανείς?
Απο οσο ξερω το ιδιο οργανο ξεκιναει και το τραγουδι και πρεπει να ειναι το "shawm" και το παιζει η Candice. Ειναι ενας προδρομος του όμποε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dtg

Νεοφερμένος

Ο dtg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Aν και παλιό το θέμα θα ήθελα να πω 2 λόγια -ένεκα νέο μέλος γαρ.

Μου αρέσει πάρα πολύ ο κύριος με τα μαύρα, αλλά δεν θεωρώ όλες τις δουλειές των B'sN ιδιαίτερα καλλές. Δηλ. υπάρχουν και κομμάτια που δεν τα ακούω πια.
Ίσως ο μουσικός αυτός δρόμος να είναι λίγο περιορισμένος.
Από την άλλη θα διαφωνήσω ότι η Κάντις έχει ιδιαίτερα καλή φωνή, άλλωστε κάποιες διασκευές τωνDP -και σε συναυλίες- δεν τα απέδωσε καλά.
Αλλά αποδέχομαι ότι περνούν καλά μ' αυτό που κάνουν, προσφέρουν πιοτική μουσική και αν ήταν λιγότερο στριμένος ο τύπος με τα μαύρα θα ήτανκαι πιο αποδεκτός σε δημοσιογραφικούς κύκλους και θα είχε περισσότερη προβολή.

'Ητανκανείς στη συναυλία τους στη Θεσσαλονίκη; (2000 νομίζω ή κάνω λάθος;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stargazer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stargazer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Αν και μ' αρέσει πολύ το είδος που παίζουν και έχω σχεδόν αποδεχτεί το γεγονός ότι τέρμα ο Ritchie από τον χώρο του rock... αυτή η Candice μου το ψιλοχαλάει!! Ωραία τραγούδια, καταπληκτικός ο Ritchie ΚΑΙ στην ακουστική, αλλά η φωνή μάλλον μέτρια ... ειδικά στα κομμάτια των Deep Purple/ Rainbow (λογικό βέβαια όταν αυτά έχουν πρωτοειπωθεί από Gillan, Coverdale, Dio...).
Έχω αρκετούς δίσκους τους, και παρόλο το γεγονός ότι ο τελευταίος τους με απογοήτευσε κάπως... εε, οι Blackmore's Night είναι ο μόνος σύνδεσμος με τη σύγχρονη δουλειά του Ritchie!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.


O Ritchie Blackmore και η Candice Night μιλούν στην ΕΤ3.

Ritchie: "This music is in my heart, more than rock n' roll is"...


Home Again - Greek Lyrics (!):

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
wow! Δε το χα δει οτι τραγουδησε και ελληνικα η Candice. Μπραβο τους γιατι ειναι δυσκολο. Θα επρεπε να κανει λιγη παραπανω προπονηση να μαθει την προφορα παντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top