Trash of the Day!

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Σημείωση: Ο αναγνώστης του ποστ, θα πρέπει να γνωρίζει εκ των προτέρων ότι εδώ θα συναντήσει τραγούδι που περιέχει βωμολοχίες και άσεμνους στίχους.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Χάος και γ@μω τις εμπνεύσεις! Τo track μου θύμισε την εποχή που πήγαινα Πρώτη Λυκείου και το άκουγα. Δε γ@μάει, δε δέρνει, αλλά γ@μωδέρνει μαζί! (:P)

Μιας που πιάσαμε τους μαμιάδες, πάμε λίγο TUS ακόμα:



Στιχουργικός μαμιάς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Knock knock knocking on heavens door..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Eυαισθητα αυτακια, μην μπουν στον κοπο..

14 μηνες - Αγνωστου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Corpse, αυτό στο "Trash of the day" έπρεπε να πάει, μην είμαστε offftopic. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Που το χα στειλει; :X
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
O αγλέορας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Λοιπόν.

Διαμαρτύρομαι εντόνως, επειδή η παλιο Σκοτς Μπράιτ μου έχει φάει τη δόξα.:knife::beating::kill::xtipao:

Τι κομματάρες είναι αυτές που μας βάζεις παιδί μου!!!:clapup::clapup::clapup:

Α) Το Knocking on Heaven's Door, bouzouki version ήταν άπαιχτο. Επιτέλους η Έφη Θώδη απέκτησε σοβαρό αντίζηλο!:clapping:
Β) Για το "14 μήνες" τι να πω; Απλά θεϊκό, υπερσουπερντούπερ, ανεπανάληπτο και με πολιτική άποψη παρακαλώ. Ο δε στίχος "Και με βλέπουν οι γκόμενες και νομίζω πως γελάνε, μ' αν πέσει καμμία στα χέρια μου, με φορείο θα την πάνε", είναι άλλη μια συνεισφορά στην ποίηση, νομίζω πως έχουμε ως χώρα, άλλο ένα Νόμπελ λογοτεχνίας σίγουρο για του χρόνου!!!:loltooth:

Ηρώ μου, ο Σταρόβας είναι παλικάρι Σαλλλονικιό και τα λέει σωστά: "Θα φάω τα σάντουιτς όλου του κόσμου", όχι τα "σουβλάκια" άσχετοι Αθηναίοι!!!:mad::P:D

Από εμένα, κάτι το κλασικό στο είδος που με κατάνυξη υπηρετούμε:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Όχι και το Γέλα κυρία μου trash βρε Great Chaos! :P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Βρε παιδιά, Φαντασμένε και Μπιλ, τη δεκαετία του '70 από την οποία το θυμάμαι, το τραγούδι αυτό αποτελούσε την επιτομή του trash και βου σκυλάδικου, ο δε Καφάσης, από τις πλέον cult φιγούρες της ελληνικής underground σκηνής, μέχρι και ανέκδοτα του είχαν σκαρώσει.
Δέχομαι αναντίρρητα την αρνητική, όμως να ξέρετε πως εδώ έχουμε ένα παράδειγμα για το κατά πόσο το cult έχει τη δύναμη να περάσει μέσα στο συλλογικό υποσυνείδητο και με τον καιρό να γίνει αποδεκτό ως mainstream. Αυτό καταδεικνύει περισσότερο την αξία του trash φαινομένου και δικαιολογεί πλήρως τα διθυραμβικά ποστ που έχω καταθέσει επ' αυτού του θέματος, όσο κι αν εκ πρώτης όψεως φαίνεται να κάνω απλά χιούμορ.
Ας μην ξεχνάμε, ότι την εποχή που κυκλοφόρησε το τραγούδι αυτό, εξέδιδαν μουσική ο Χατζηδάκις, ο Θεοδωράκης, ο Ξαρχάκος, ο Μαρκόπουλος, ζούσε ακόμη ο Τσιτσάνης, η Σωτηρία Μπέλλου κλπ, οπότε αυτού του είδους το λαϊκό θεωρήθηκε κατάντια για τα τότε δεδομένα.
Το ότι σήμερα δεν θεωρείται έτσι, ίσως αποτελεί κι ένα σχόλιο επάνω στην βαθύτερη κατάντια του mainstream λαϊκού τραγουδιού, το οποίο κατάφερε τραγούδια όπως το "Γέλα κυρία μου" και τραγουδιστές όπως ο Καφάσης, που είναι πράγματι για γέλια, να φαντάζουν μέχρι και "ποιοτικά" (ας με συγχωρήσει ο Κώστας, ξέρω ότι δεν είχε ποτέ την πρόθεση να χαρακτηριστεί ως "ποιοτικός")...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Δια του λόγου το αληθές, σας παραθέτω άλλο ένα βου σκυλάδικο, θεωρούμενο ως trash κατά την ίδια δεκαετία, αυτήν του '70.
Ο Πόλυς Κερμανίδης, αναγνωρίζεται ως ο γνήσιος συνεχιστής των λεγόμενων "λούμπεν" τραγουδιών των δύο προηγούμενων δεκαετιών, όπως αποτυπώθηκαν και σε γνωστή ελληνική ταινία ("Το παιδί μας έπεσε κάτω από τη βέσπα κι έσπασε το πόδι του, κοινωνία ψεύτρα", εκατό χιλιάδαι δίσκοι...:P:P). Προσέξτε το δακρύβρεχτο στυλ, την καψούρα που αναβλύζει και το φοβερό στίχο "κι ένα χαστούκι αμαρτωλό η μοίρα της δίνει", σκέτος Ζαγοραίος δηλαδή. Επίσης, το τρομερό φάλτσο, σε μια αγωνιώδη προσπάθεια να βγάλει το απόκρυφο πάθος και την ρέουσα συγκίνηση του αμαρτωλού, μιμούμενος τον εκπληκτικό εκείνη την εποχή Μητρο(κό)πανο με το "θέλω απόψε να σου γράψω μα φοβάμαι μήπως κλάψω" (θεϊκό, το έχω τραγουδήσει και live).


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Βασίλης Μητρόπουλος : Ο νέος Τζον Τίκης ! ΜΑ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ...ΚΛΑΙΣ ????????????

:D:D:D 'Εχει και μεταφυσικές προεκτάσεις σε κάποια φάση όταν αναρωτιέται πώς μπορεί την καρδιά απ'το σώμα να χωρίσει.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ο Αυγερινός του ελληνικού τραγουδιού

Για τα μάαααατια του κόσμου...

Κάποτε ο Χρήστος Αυγερινός παρουσιάστηκε στην εκπομπή των ταλέντων, τότε τα παλιά καλά χρόνια που την εκπομπή την παρουσίαζαν η Σώκου, ο Ιατρόπουλος, ο Γιώργος Κατσαρός κ.α, και ο Κατσαρός προέβλεψε (για κακή του τύχη) ότι ο μέγας Αυγερινός ήταν καταδικασμένος να μην κάνει ποτέ καριέρα επειδή μιμείται κάποιον μεγάλο τραγουδιστή...Κι όμως ο Αυγερινός έλαμψε. Ας πρόσεχαμε.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Τάκης Ανθής : Πάρτον και φύγε :redface: Kρεατάκια έχει o άτιμος ;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Παρατηρω οτι ειναι πολυ ευκολο απο αρκετους να βαζουν την ταμπελα "trash" και μαλιστα οχι σε ιδιωτικη συζητηση, αλλα δημοσιως σε ενα φορουμ...:/:..Η επιλογη της λεξης ειναι ατυχέστατη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κι άλλες διαφωνίες υπήρξαν σε αυτό το τόπικ και συζητήθηκαν...
Η επιλογή της λέξης είναι εφυέστατη! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δημητρα, προσωπικη εκτιμηση ειναι...δεν περιμενω απο ολους να εχουν την ιδια αισθητικη με μενα στη χρηση καποιων λεξεων..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αγαπητέ μου Δόκτορα, θα με συγχωρήσεις, όμως θα διαφωνήσω με την επιλογή του "Για τα μάτια του κόσμου" ως trash. Το τραγούδι αυτό ήταν το πιο γνήσιο και λειτουργικό καψούρικο της δεκαετίας του '80.
Θα συμφωνούσα ίσως αν ακριβώς λόγω αυτής της καψούρας το τραγούδι χαρακτηριζόταν ως cult λόγω της φλέβας που με κάνει να θέλω να κόψω όταν το ακούω, όμως τότε θα έπρεπε να βάλουμε εδώ μέσα και το "Σ' αγαπώ ακόμα, ακόμα για σένα ζω" του Μητροπάνου. Είναι λεπτοί μερικές φορές οι διαχωρισμοί, ίσως θα έπρεπε να αφιερώσουμε ειδικό τόπικ στο καψούρικο λαϊκό τραγούδι...


ΥΓ: Μόλις έμαθα πως το "Δεν πάω μέγαρο, θα μείνω με τον παίδαρο" είναι ποιοτικό τραγούδι. Ντροπή να χαρακτηρίζει κανείς έτσι ένα τόσο γνήσιο trash κομμάτι. Φυσικά η Ρίτα δεν ειδικευόταν σε αυτό το είδος, άφησε όμως πίσω της μια αξιοσημείωτη συνεισφορά προς εμάς τους λάτρεις του γνήσιου και αληθινού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.

Δημητρα, προσωπικη εκτιμηση ειναι...δεν περιμενω απο ολους να εχουν την ιδια αισθητικη με μενα στη χρηση καποιων λεξεων..:)

Αν δεν κανω λαθος εκεινο το τραγουδι το εβαλα εγω.
Και σορυ αλλα και ο Θεος ο ιδιος να ειναι αν μου τραγουδαει |δεν παω μεγαρο θα μεινω με τον παιδαρο|, δεκαρα δεν δινω, ειναι τρασια μεχρι εκει που δεν παει.:)
Κι οταν εχει 3 μαντραχαλους να την κανουν βολτα σε πολυθρονα, εχω καθε δικιο απο την δικη μου αισθητικη να πω οτι εκεινο το καομματι ειναι για κλαμματα.Οχι μονο τρας, αλλα μια βλακεια.
Δεν ειπα την ιδια σκουπιδι αλλα το τραγουδι.
Οσο μεγαλος και αν ειναι καποιος καλλιτεχνης κανει και μ@λ@κιες επιλογες.

Και στο φιναλε οταν δεν συμφωνει καποιος με καποια επιλογη που μπαινει εδω, την προσπερνα.
Απο που και ως που να συμφωνουμε ολοι σε ολα.
Cool!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
ΥΓ: Μόλις έμαθα πως το "Δεν πάω μέγαρο, θα μείνω με τον παίδαρο" είναι ποιοτικό τραγούδι. Ντροπή να χαρακτηρίζει κανείς έτσι ένα τόσο γνήσιο trash κομμάτι. Φυσικά η Ρίτα δεν ειδικευόταν σε αυτό το είδος, άφησε όμως πίσω της μια αξιοσημείωτη συνεισφορά προς εμάς τους λάτρεις του γνήσιου και αληθινού...

"Ομορφα" τα γραφεις GC...μονο που η ενσταση μου ειχε να κανει με τη συγκεκριμενη λεξη, η οποια δε μου αρεσει καθολου σε οποιον και εαν αναφερεται και οχι το θεμα
Γουατεβερ...δεν εχω διαθεση για αντιπαραθεσεις που δε θα βγαλουν πουθενα...μια αποψη εξεφρασα...γιορ σοου μαστ γκοου ον, αι γκες...
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top