Ξεχασμένοι καλλιτέχνες

Stratos7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Έχετε υπόψη σας κάποιον/ κάποια Έλληνα καλλιτέχνη που να μήν έχει τιμηθεί αρκετά για την συνεισφορά του/της; Σε κάθε μορφή τέχνης, πάντα υπάρχουν κάποιοι που κανείς δεν θυμάται το όνομά τους παρ' ότι μας έχουν δώσει πολλά.

Προτείνω λοιπόν να τους ξαναθυμηθούμε έστω και για λίγο :)

Αρχίζω με τον Νικόλα Άσιμο, παρεξηγημένος τραγουδοποιός απο τα Εξάρχεια, τραγούδια του τραγούδησαν Β. Παπακωνσταντίνου και Χάρις Αλεξίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ωραίο θέμα...
Για μένα είναι ξεχασμένοι πολλοί μεγάλοι ηθοποιοί του ελληνικού Θεάτρου, που δίδαξαν και στη Δραματική σχολή, δουλεύοντας από πολύ αντίξοες συνθήκες και τελικά συνεισφέροντας στη δημιουργία σκηνής στην Ελλάδα και την παρουσία της τέχνης αυτής στη χώρα μας...

Θέλω να αναφέρω ονόματα, αλλά προτιμώ να βρω και εικόνες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ο συνθέτης και τραγουδιστης Γιαννης Μηλιώκας. Εγραψε το καταπληκτικό "Ροζ", καυτηρίασε με μοναδικό τρόπο την μοντέρνα "κοινωνική εκπαίδευση" με το "Για το καλό μου" και τελικά καταδικάστηκε στη σιωπή γιατί ανέφερε σε κοινή θέα την λέξη απο "Μ" αποτυπώνοντας την ελληνική πραγματικότητα για πάντα στο "Να δείς που καποτε θα μας πουνε και μαλάκες"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ο Άσιμος βρε παιδιά δεν είναι ξεχασμένος, όλοι τον ξέρουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ολους τους παρεξηγημένους συνήθως τους ξερουν όλοι. Ξεχασμένοι εννοεί ίσως παραγκωνισμένοι, αλλιώς τότε να λέμε και για τον Ομηρο (τον ποιητή όχι τον Σιμσον γιατι ο δεύτερος ζει -ευτυχώς- και βασιλεύει) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Έχετε υπόψη σας κάποιον/ κάποια Έλληνα καλλιτέχνη που να μήν έχει τιμηθεί αρκετά για την συνεισφορά του/της; Σε κάθε μορφή τέχνης, πάντα υπάρχουν κάποιοι που κανείς δεν θυμάται το όνομά τους παρ' ότι μας έχουν δώσει πολλά.

Ο Τζον Τίκης ; (επονομαζόμενος και Γιάννης Ψημάδης) μήπως ; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Δεν ξ'ερω τί απέγινε ένας 'Ελληνας τραγουδιστής, πολύ διακριτικός και με όμορφη φωνή, ο Διονύσης Θεοδόσης. 'Ενα απ'τα τραγούδια του που μου άρεσαν πολύ ήταν "Το 'Ονειρο της Κυριακής". Ο Διονύσης Θεοδόσης έφτασε στις μεγάλες του δόξες το 80' και τραγούδησε νομίζω και με την Πρωτοψάλτη.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stratos7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Ο Άσιμος βρε παιδιά δεν είναι ξεχασμένος, όλοι τον ξέρουν!

Μακάρι να ήταν έτσι! Σε διαβεβαιώ οτι σε στρατόπεδο στην Κάλυμνο, όπου είχαμε παρόμοια συζήτηση, μόνο 4 απο τους 80 είχαν ακουστά. Είναι ενδεικτικό, πιστεύω, του καιρού μας το οτι γνωρίζουμε και αναγνωρίζουμε μόνο οτι προβάλλεται συνεχώς στην TV.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μακάρι να ήταν έτσι! Σε διαβεβαιώ οτι σε στρατόπεδο στην Κάλυμνο, όπου είχαμε παρόμοια συζήτηση, μόνο 4 απο τους 80 είχαν ακουστά. Είναι ενδεικτικό, πιστεύω, του καιρού μας το οτι γνωρίζουμε και αναγνωρίζουμε μόνο οτι προβάλλεται συνεχώς στην TV.
Απίστευτο! :eek:
Προσωπικά δεν μου χει τύχει να πέσω σε άνθρωπο που δεν τον ξέρει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
ASHBURY
LP “Endless skies”
Η.Π.Α. 1983

tracks:
The Warning
Take your love away
Twilight
Vengeance
Madman
Hard Fight
No mourning
Mystery man
Endless skies

Ελπίζω να μην είναι άσχετο με το τόπικ....καθώς βλέπω ότι η αναφορά γίνεται για Έλληνες καλλιτέχνες, αλλά anyway. Aν τα παρακάτω δεν κολλάνε εδώ...ξέρετε τι να κάνετε...:)

Αυτό τον καιρό, όταν βρίσκω χρόνο, ψάχνω στο Youtoube για τραγούδια παλιών και ξεχασμένων (έως και εντελώς άγνωστων….αδίκως) metal συγκροτημάτων. Βασικά, αυτό που με παρακίνησε ήταν κάποια σχετικά φυλλάδια που έπεσαν τυχαία στα χέρια μου πριν μερικά χρόνια – σε αυτά στηρίζομαι κυρίως.

Θα ξεκινήσω με μία μπάντα που προέρχεται από την Αριζόνα, τους ASHBURY. Αυτά που βρήκα όλα κι όλα είναι τρία τραγούδια τους απʼ το LP "Endless skies" που έβγαλαν το 1983. Αναφέρω ορισμένες βασικές πληροφορίες από μια κριτική που διάβασα για αυτούς, η οποία στοιχηματίζω ότι είναι αντιπροσωπευτική, αν κρίνω έστω και απʼ τα λίγα κομμάτια που έχω ακούσει. Με λίγα λόγια, λοιπόν, το περιεχόμενο του δίσκού αποτελεί μια μίξη από 70ʼς hard rock, Black Sabbath και διακρίνεται ένα έντονο στοιχείο λυρισμού. Υπάρχουν όμορφα solos όπως και μελαγχολικά, εκφραστικά φωνητικά. Ο δίσκος αυτός συναντάται κυρίως στις hard rock λίστες, αν καταφέρει ποτέ κανείς να τον βρει φυσικά...:/:

Νομίζω ότι αξίζουν την προσοχή.
Καλή ακρόαση...:)


[URL="https://www.youtube.com/watch?v=q56Mblg6aHU"]ASHBURY – Vengeance[/URL]
[URL="https://www.youtube.com/watch?v=XKYM2VtmztI&feature=related"]Ashbury - Hard Fight[/URL]
[URL="https://www.youtube.com/watch?v=b2qrVKnuQgE&feature=related"]Ashbury - The Warning[/URL]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ioakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
παιδια ο Διονυσης Θεοδοσης νομιζω εχει φυγει απο τη ζωη λιγο μετα την ανοδο της επιτυχιας του απο την επαρατη νοσο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.

Κάποτε ήταν το συγκρότημα Big Alice πριν ο Μπίγαλης
ακολουθήσει σόλο καριέρα τραγουδούσαν με αγγλικό στίχο




Τότε ήταν ο Costas ...
Μετά έγινε ο "καλοκαιράκι βραδυνό μπανάκι Χαριτοδιπλωμένος "
που όλοι γελούσαν θεωρώντας πως δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει καριέρα
με τέτοιο επίθετο ....νταξει δεν πέσαν και πολύ έξω
μόνο που σίγουρα δεν έφταιγε το όνομα



Προσωπικά δεν τους θεωρώ ξεχασμένους
σίγουρα όμως πολλά από τα τραγούδια τους
δεν τα γνωρίζει ο κόσμος όπως αυτό που ακολουθεί
που κατά τη γνωμη μου είναι το καλύτερο τους εβερ ..
Ότι και να παίξω για σένα χάνεται ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ξεχασμένοι για μερικούς, για άλλους όχι, Νένα Βενετσάνου:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Μικρή μου άρεσε πολύ η Αρβανίτη, κι όχι μόνο το γνωστό Μη μου μιλάς για καλοκαίρια.
Αυτό το τραγούδι είναι από τα αγαπημένα μου.



Ο Ρακιντζής μου άρεσε επίσης πολύ, είχε κάνει κάτι πολύ ωραία τραγούδια στο παρελθόν.
Κι αυτό είναι πολύ αγαπημένο.



Καλός ήταν επίσης ο Λιβιεράτος. Φανταστικό τραγούδι, επιβλητικό, ωραία λόγια. (Σε αυτό το βιντεοκλίπ γνώρισε τη γυναίκα του).



Ο Γιάννης Σαββιδάκης.

"Κοίτα πώς τα φέρνει τελικά... Τώρα σ'αγαπώ μα δε σε νοιάζει..."



Θα ήθελα πολύ να βγαίνουν τέτοια τραγούδια σήμερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Το κομμάτι που έβαλες Μελιώ θεϊκό! Από τα αγαπημένα μου. Το συγκεκριμένο συγκρότημα το έχω συνδυάσει με το αγόρι που ήμουν μαζί στην εφηβεία μου! Περισσότερο το ''Εσύ μου πες'' βέβαια.

Και Σαββιδάκης τέλειος! Θυμάμαι βάζαμε την κασσέτα ''Από το χάδι στο φιλί'' με το αδέρφι κάθε βράδυ μέχρι να μας πάρει ο ύπνος. Πριν 3-4 χρόνια το αγόρασα και σε cd κι από τότε κοσμεί την δισκοθήκη μου. Με τον Σαββιδάκη είχε τρέλα όλη η παρέα μου, αγόρια και κορίτσια. Και σαν τραγουδιστή και σαν σμηνίτη στης ''Ελλάδος τα παιδιά'', θεός! Μένει και στην ίδια περιοχή με μένα, είχαμε δει και πού είναι το σπίτι του και πηγαίναμε από έξω για ''τυχαία συνάντηση''.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassonoff

Δραστήριο μέλος

Η vassonoff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 426 μηνύματα.
Ο Άσιμος βρε παιδιά δεν είναι ξεχασμένος, όλοι τον ξέρουν!

Αυτο θα εγραφα και γω...Νομιζω πως τωρα πιο πολυ απο ποτε ακουγεται το ονομα του!!!
Ποιος δεν τον ξερει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WITTMANN

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο WITTMANN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top