Punk

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Γενικά η ελληνική πανκ σκηνή μου αρέσει πάρα πολύ κ δεν ξέρω αν ασχοληθήκαμε μαζί της όσο θα έπρεπε ή καλύτερα όσο της άξιζε!


Δεν ασχοληθήκαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkyonii

Νεοφερμένος

Η alkyonii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Δεν ασχοληθήκαμε.

Γιατί όμως? Κρίμα! Είναι πολύ ενδιαφέρουσα σκηνή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Γιατί πέραν από κάποια πολύ αξιόλογα σχήματα υπήρξαν και πολλά κατακάθια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkyonii

Νεοφερμένος

Η alkyonii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Σ όλα τα είδη της ελληνικής μουσικής υπήρξαν κατά καιρούς! Ας είναι ας μην "κλαίμε για το γάλα που χύθηκε". Θα βάλω ακόμη ένα αγαπημένο πάνκ τραγούδι!

https://www.youtube.com/watch?v=cqRvsngbbJs

Πίσσα κ πούπουλα - Επίλογος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkyonii

Νεοφερμένος

Η alkyonii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Μάνατζερ των Sex Pistols
Σε ηλικία 64 ετών πέθανε ο «πατέρας του πανκ» Μάλκομ ΜακΛάρεν

Ο πρώην μάνατζερ του βρετανικού συγκροτήματος Sex Pistols Μάλκολμ Μακλάρεν και θεωρούμενος «πατέρας του πανκ» πέθανε την Πέμπτη μετά από σύντομή μάχη με τον καρκίνο, σε ηλικία 64 ετών, όπως ανακοίνωσε ο εκπρόσωπός του, Λες Μολόι.

«Πήγαινε καλά αλλά η υγεία του επιδεινώθηκε ξαφνικά» ανέφερε, προσθέτοντας ότι η οικογένεια του Μακλάρεν κατέρρευσε με την είδηση του θανάτου του.

Σύμφωνα με την τελευταία σύντροφό του, Γιανγκ Κιμ, ο 64χρονος μάνατζερ πέθανε σε νοσοκομείο της Ελβετίας όπου νοσηλευόταν αφού είχε διαγνωστεί ότι έπασχε από μεσοθηλίωμα, ένα σπάνιο τύπο καρκίνου.

Ο Μάλκολμ Μακλάρεν γεννήθηκε το 1946 στο Λονδίνο και θεωρείται από πολλούς ως ο «πατέρας του πανκ» αφού ήταν από τους πρώτους που αναγνώρισαν και προώθησαν το νέο μουσικό είδος βρισκόμενος πίσω από συγκροτήματα όπως των Sex Pistols και των New York Dolls.

Ηχογράφησε επίσης και δικούς του δίσκους, όπως τον επιτυχημένο Double Dutch το 1983. Πριν από μερικά χρόνια κατέβηκε στις εκλογές διεκδικώντας το δήμο του Λονδίνου, όμως τελικά απέσυρε την υποψηφιότητά του.

Είχε αποκτήσει ένα γιο, τον Τζόζεφ, από την πρώην σύντροφό του, τη σχεδιάστρια μόδας Βίβιεν Γουέστγουντ.



www.in.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkyonii

Νεοφερμένος

Η alkyonii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
R.I.P Malcolm McClaren. Punk will never die!

συγνώμη που γράφω στα αγγλικά απλά δεν μπορούσα να εκφραστώ κ διαφορετικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tulip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Στα μέρη μου έχουμε ο-? (?<10) άτομα που ακούνε απ'αυτά τα punk/protopunk. Εμένα πάντως περισσότερο μ'αρέσουν οι Ramones, The Clash και οι Crass.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToxicLips

Δραστήριο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Χμ εγώ ακούω The Clash, Sex Pistols και Ramones
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.


Ελα ενα επικαιρο οσο ποτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
"Χάνω συχνά τον έλεγχο το ξέρω,
πρέπει να βρω ξανά τον έλεγχό μου,
είμαι χαμένος από χέρι το ξέρω,
ζήσε μωρό μου...ζήσε μωρό μου..."






"Όταν ο κλόουν του τσίρκου,αυτοκτόνησε πάνω στη σκηνή,όλοι το νόμισαν μέρος του σόου και γέλασαν ακόμα πιο πολύ..."



"Ίσως...να μην είναι μόνο ο μπάτσος ο εχθρός...ίσως όχι η ανεργία,η εξουσία,τα σχολεία,ίσως όχι ο στρατός...ίσως ο μεγαλύτερος εχθρός...να 'ναι η φριχτή ασημαντότητα που χαρακώνει την ψυχή σου...ναι 'ναι η φριχτή ασημαντότητα...στην αποξένωση της μεγαλούπολης"



"Λευκή...είναι η άρια φυλή...η σιωπή...το ψύχος,το χιόνι,τα λευκά κελιά,οι άσπρες ρόμπες των γιατρών,τα νεκροσέντονα,η ηρωίνη...αυτά λίγο πρόχειρα,για την αποκατάσταση του μαύρου"




"Σακάτεμένος ήτανε και πόναγε για 'κείνη...
στο τέλος ετρελάθηκε και πέθανε για 'κείνη...
μη νομίζεις,δεν ήταν γυναίκα...
μη νομίζεις...ήταν ηρωίνη..."




"Μαύρα κελιά στιγματισμένα,
με δάντικες φιγούρες ξεχασμένες,
μάτια ριγμένα στο κενό,
το μίσος,ο πόνος,η έλλειψη,
χωρίς ελπίδα για ζωή,
επικαλούνται τον θάνατο...
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΛΛΟΝ!"




"Σαν ρομπότ είναι οι μπάτσοι,
σίγουρα όλοι είναι τσάτσοι!
Μα από πάνω βρίσκονται άλλοι,
οι φονιάδες οι μεγάλοι!"


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sal Paradise

Δραστήριο μέλος

Ο Sal Paradise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πιλότος. Έχει γράψει 626 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
"Έριξες μολότωφ μέσα στα αισθήματά μου,
και άρχισε να λιώνει και να φλέγεται η καρδιά μου!
Και οι μπάτσοι αμέσως τρέξαν για να δούνε τι συμβαίνει,
εγώ καιγόμουν και αυτοί κοιτούσαν σαν χαμένοι!"






"Και θα ΄ρθεις να μου πεις...
μια μέρα με κρύο...
πως έχει σβήσει η φωτιά και στη δική σου γωνιά δεν χωράμε και οι δύο...
πως δεν ήμουν εκεί...
και πως είχα ξεχάσει...
πάντα με λογική έβαζες μια τιμή και ήταν όλα εντάξει!"




"Και θα σου πω για όσους μ'έχουν ξεχάσει,
και πόσο μόνος νιώθω αυτόν τον καιρό,
για τα μεγάλα λάθη που έχω κάνει,
και για τον λόγο που σε θέλω εδώ!
Και θα σου πω πόσο πολύ σ'έχω ανάγκη,
και πως συνήθισα στα δύσκολα να ζω,
και θα σου πω πόσο πολύ σ'έχω ανάγκη,
και πως κρατιέμαι να μην πέσω στο κενό!"




"Και τα Βαλκάνια να καίγονται-μάγισσα!-στο πέρασμά σου,
και τα ψηλότερα κατάρτια που ναυάγησαν,στη θάλασσά σου!"




"Όσο για μένα,να μη φοβάσαι,
γιατί θα μείνω πάντα νέος στην καρδιά!
Έχω αντέξει,σ'αυτή τη φάση,
γιατί γουστάρω όπως γούσταρα παλιά!"




"Δεν θα 'σαι δω όταν πονάω...
δεν θα 'μαι εκεί όταν πονάς...
και εδώ που τώρα βλέπεις στάχτες,κάποτε έβλεπες φωτιά...
όχι δεν γίνεται στο λέω!"




"Ξυπνάτε...πεθαίνω!Ξυπνάτε...ΠΕΘΑΙΝΩ ΡΕ!"



"Το κόμμα θέλει το κάλο μου,παρωπίδες στο μυαλό μου...Ποτέ!ΠΟΤΕ!"




"Σήκω και χόρεψε...
τη μουσική του διαβόλου...
δεν μας καταλαβαίνουνε...
οι μεγάλοι εμάς μωρό μου!"




"Μία σφαίρα για τον φασίστα,μία σφαίρα για τον Μελίστα!"




"Δυό δευτερόλεπτα σου 'μείναν,
να αναπνεύσεις το οξυγόνο μιας στερνής αυγής...
δυό δευτερόλεπτα που μοιάζουν σαν αιώνας,
και η ζωή σου όλη από τα μάτια σου περνά!"




"Όμως λατρεύεις τις φορές...
που πολεμούσες με τα γόνατα σκισμένα...
κρατώντας ξύλινα σπαθιά...
μέσα σε σπίτια στοιχειωμένα..."




"Σταμάτα να μιλάς για θάνατο,μωρό μου...
δεν το νιώθεις,αυτή η νύχτα είναι διαφορετική!
Άκου τα ανήσυχα βήματα κάτω στον δρόμο...
άκου πως τρέμει απόψε του μπάτσου η φωνή!
Γιατί απόψε η Επανάσταση αρχίζει!
Γιατί απόψε οι μπάτσοι θα νιώσουνε ρίγη!
Γιατί απόψε θα πάψω να μιλάω για ειρήνη!
Και όσο γι'αύριο,δεν με νοιάζει τι θα γίνει!
Ίσως σέρνομαι σε κάποιο μπουντρούμι,
ίσως μπάτσοι να μου τσακίζουνε τη μούρη,
ίσως κείτομαι στον δρόμο,νεκρός,
με λιωμένο το κεφάλι απ'τα γκλομπς,
μα για ένα μόνο πράγμα θα 'μαι σίγουρος,
πως δεν κρέμομαι απ'τον γάντζο στο ταβάνι!
Μα για ένα μόνο πράγμα θα 'μαι σίγουρος,
πως δεν είμαι πια μονάχος!"




"Δεν ήταν μόνος αυτός που πυροβόλησε.
Είχε μαζί του,και άλλους αφανείς δήμιους.
Είχε μαζί του τους ενάρετους.
Είχε μαζί του τους έντιμους.
Είχε μαζί του τους ηθικούς.
Είχε μαζί του τους δίκαιους.
Είχε μαζί του τους φιλήσυχους.
Οι δήμιοι είναι αθώοι!Οι ένοχοι νεκροί!
Εκδίκηση!"




"Ηρωες,απαρτα βουνά,
ήρωες με δωδεκά ζωές...
κάστρα του Ολύμπου και του Πάρνασσου φαντάσματα,
ήρωες μες στα χαλάσματα!

Αίματα,κόκκινο νερό,
αίματα ποτάμι βούερο,
πυρ στην Αλάμανα,
και φωτιά στον Γοργοπόταμο...
και φωτιά στον Γοργοπόταμο!"


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
το απόλυτο πανκ
:P:P:P:P



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo 93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
"Makhnovtchina,Makhnovtchina
Armée noire de nos partisans
qui voulait chasser d'Ukraine
à jamais tous les tyrans!"




"Come on,come on!ANTIFA HOOLIGANS!"




"A las barricadas,a las barricadas,por el triunfo de la Confederation!"



"La jeunesse emmerde le front national!La jeunesse emmerde tous les nazis!"





 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.






 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.








Ολοι οι αλλοι ειναι γατακια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.


"Σκορπίζοντας τις ώρες μας σε περιβάλλον γκρίζο, μας προσπερνούν στιγμές που δραπέτευσαν από τα κελιά των μουτζουρωμένων συνειδήσεων της αστικής παραφροσύνης. Κι εμείς με τα μάτια κλειστά για ν' αποφύγουμε τα ανεπιθύμητα ανταμώματα με την απέχθεια που συντονίζει τις ζωές μας, προσπαθούμε να καταλάβουμε αν δημιουργήσαμε εκείνες τις στιγμές ή αν απλά είμαστε αποτελέσματα μιας νοσηρής τους συνήθειας. Αιχμάλωτοι στα σαγόνια ενός αόρατου και ακαθόριστου τρόμου μας συντηρεί η αμφισβήτηση που γεννά την άρνηση μιας ισοπεδωτικής πραγματικότητας. Οι κόρες των ματιών μας χοροπηδούν αναζητώντας τις σκοτεινές γωνιές των δρόμων, εκεί που κρύβονται αυτοί που χάσαμε. Κρυφοκοιτούν χαμογελώντας, χαρίζοντας στην πόλη τα χρώματα και τις φωνές που λησμόνησε. Στην πόλη των θηρίων".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top