Ελληνικό ροκ και έντεχνο

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Ότι θέλετε από Κότσιρα,Παπακωνσταντίνου,Αλκινοο,Μαχαιριτσα,Πασχαλιδη,Θηβαιο και ολα τα σχετικα!Ανεβαστε πολλα, παρακαλω!:D

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofaki Loony

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofaki Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
ιωαννιδης=θεος <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Αχ....τι ωραιο θρεντ :)
Λοιπον...ξεκιναω ..
https://www.youtube.com/watch?v=avMNMT793rQ μινορακι , Αλεξιου -Ιωαννιδης

https://www.youtube.com/watch?v=1ANk9JG9dik οσα η αγαπη ονειρευται-Αρβανιτακη

https://www.youtube.com/watch?v=V76GJ1ndYIY ενα γελιο κρεμασμενο στο μπαλκονι σου-Πυξ Λαξ

https://www.youtube.com/watch?v=ZFm_b0tpoMo Πετα με ψηλα -Οναρ

Ισως τα 4 πιο αγαπημενα μου τραγουδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Το "Όσα η αγάπη ονειρεύεται" είναι Αλκίνοοος






Μια κομματάρα από Μιλτιάδη Πασχαλίδη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
https://www.youtube.com/watch?v=T6AY_RgL8y8 Ιωαννίδης - όνειρο ήτανε
https://www.youtube.com/watch?v=FnkYUw-zyao Nταλάρας , Θηβαίος - Δεν έκανα ταξίδια μακρινά
https://www.youtube.com/watch?v=AKSxng8t3FI Πασχαλίδης - Κακές συνήθειες
https://www.youtube.com/watch?v=M89DVW9ve0M Μαχαιρίτσας - Μάτια δίχως λογική
https://www.youtube.com/watch?v=9xqC8IuDNR0 Κότσιρας - Το σεντόνι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nattii

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 168 μηνύματα.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
αν με θυμάσαι στην υγειά μου κάτι πιες...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Δεν ταιριάζει ο τίτλος με την εποχή, αλλά είναι πολύ ωραίο τραγούδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Τι ωραίο thread! :redface:
Να κάτι και από εμένα, ένα πολύ αγαπημένο τραγούδι..
Του έρωτα ο δόλος
κι όλου του κόσμου ο στόλος
εμένα πια δε με χωρά
μου φτάνει η βάρκα του ψαρά
με πάει και με φέρνει
και τα μυαλά μου παίρνει
με ταξιδεύει στ’ ανοιχτά
νέοι ορίζοντες ξανά.
Τα βράδια μου τα έρμα
εγώ τα `χω διαλεγμένα
θέλει κομμάτι υπομονή
να περπατάς χωρίς ντροπή.

Πού `σαι ρε μάγκα κι ό,τι λες
μου μοιάζουν να `ναι υπερβολές,
κλείνω τ’ αυτιά μου.
Πού `σαι ρε μάγκα να μου πεις
ό, τι δεν έμαθε κανείς
στα όνειρά μου.

Πού `σαι ρε μάγκα φίλε
και από πίσω σκύλε
τα λόγια σου τα ψεύτικα
βρε αρκετά τ’ ανέχτηκα
που όλο βιτρίνα αλλάζεις
ξέρεις, δε με τρομάζεις,
που όλο τα ρούχα αλλιώς φοράς
να ξέρεις μάγκα, δε μετράς.
Υπάρχει κι άλλος τρόπος
για να σωθεί ένας τόπος
παράτα τις υπεκφυγές
και μη φοβάσαι τις ντροπές.

Πού `σαι ρε μάγκα κι ό,τι λες
μου μοιάζουν να `ναι υπερβολές,
κλείνω τ’ αυτιά μου.
Πού `σαι ρε μάγκα να μου πεις
ό, τι δεν έμαθε κανείς
στα όνειρά μου.

Υπάρχει κι άλλος τρόπος
είν’ της καρδιάς ο δρόμος
περπάτησέ τον και θα δεις,
στο τέλος θα με θυμηθείς.

Πού `σαι ρε μάγκα φουκαρά
δε βρήκες ποτέ σου έναν ψαρά
να ταξιδέψεις.

"Μου μοιάζουν να 'ναι υπερβολές/κλείνω τ'αυτιά μου" κατά το άσμα, με ένα τρόπο ... λιγότερο επιφανειακό από ένα ... απλό "la la la", το οποίο βαφτίζουμε εύπεπτο και αποδίδουμε με ευκολία στην ιδιότητα της ηλικίας να δημιουργεί πλασματικές καταστάσεις! Αλλά τι άλλο είναι το έντεχνο τραγούδι παρά "ένα σύγχρονο σύνθετο μουσικό έργο τέχνης που θα μπορεί να αφομοιωθεί δημιουργικά από τις μάζες", όπως γράφει ο Θεοδωράκης... Δεν μοιάζει ... επιδερμικό; :whistle:
Μάλλον όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

your_idol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο your_idol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.


Την πρώτη φορά που ανέβασα το συγκεκριμένο άσμα, το συνόδευαν τα παρακάτω...
Θα κρατήσω τα ίδια, μιας και τίποτα δεν έχει αλλάξει, έστω κι αν τίποτα δεν είναι όπως...παλιά!!

"αναλογικοί άνθρωποι σε ψηφιακή εποχή"​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.

Δεν πιστεύω να πειράζει που είναι πανκ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

your_idol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο your_idol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Δεν ταιριάζει ο τίτλος με την εποχή, αλλά είναι πολύ ωραίο τραγούδι

Δεν πειράζει, και αυτό δεν ταιριάζει στην εποχή μας, αλλά το κρυφακούμε ακόμη (σχεδόν) όλοι..! :D

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κόνστανς

Νεοφερμένος

Η Κόνστανς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
αγαπημενα τραγουδια :redface:





 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Καλημέρα!


Το Ερωτικό πρόκειται για ένα πολύ όμορφο ποίημα του Ναπολέοντα Λαπαθιώτη, που μελοποίησε ο Νίκος Ξυδάκης και ερμήνευσε η Ελευθερία Αρβανιτάκη. Η εκτέλεση που ανέβασα δεν είναι της Ελευθερίας αλλά είναι εξίσου όμορφη!:) Το ποίημα αφορά έναν έρωτα του ποιητή που εν έτει 1928 ήταν αιτία απογοήτευσης για τον Λαπαθιώτη. Αυτό το συναίσθημα αποτύπωσε μέσα στους παρακάτω στίχους, η ακροστιχία των οποίων μας δίνει ένα όνομα...

Καημός αλήθεια να περνώ, του έρωτα πάλι στο στενό
Ώσπου να πέσει η σκοτεινιά μια μέρα του θανάτου.
Στενό βαθύ και θλιβερό που θα θυμάμαι για καιρό
Τι μου στοιχίζει στην καρδιά το ξαναπέρασμά του.
Ας είναι, ωστόσο, τι ωφελεί, γυρεύω πάντα το φιλί
Στέρνο φιλί πρώτο φιλί και με λαχτάρα πόση.

Γυρεύω πάντα το φιλί, αχ καρδιά μου, που μου το τάξανε πολλοί
Κι όμως δε μπόρεσε κανείς, ποτέ να μου το δώσει.
Ίσως μια μέρα όταν χαθώ, γυρνώντας πάλι στο βυθό
Και με τη νύχτα μυστικά γίνουμε πάλι ταίρι
Αυτό το ανάρευτο φιλί που το λαχτάρησα πολύ
Σαν μια παλιά της οφειλή να μου το ξαναφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top