Αλκίνοος Ιωαννίδης

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Προσωπικα,τον λατρευω αφανταστα!!Τον θεωρω εναν απο τους καλυτερους Ελληνες καλλιτεχνες, οποτε πιστευω οτι του αξιζει μια playlist :) Και ξεκιναω :
O Proskinitis - Alkinoos Iwannidhs - YouTube Ο Προσκυνητης
Alkinoos Ioannidis - Oneiro Htane - YouTube Ονειρο ητανε
Alkinoos Ioannidis - Tha mai konta sou otan me thes - YouTube Θα 'μαι κοντα σου οταν με θες
Αλκίνοος Ιωαννίδης - Όσα η αγάπη ονειρεύεται - YouTube Οσα η αγαπη ονειρευεται
Tou erota simadi-Alkinoos Ioannidis - YouTube Του ερωτα σημαδι
Αλκίνοος Ιωαννίδης - Ο Κόσμος που Αλλάζει (με στίχους) - YouTube Ο κοσμος που αλλαζει
alkinoos ioanidis-giati den erxesai pote otan se thelw - YouTube Γιατι δεν ερχεσαι ποτε οταν σε θελω
vithos-iwannidis - YouTube Βυθος
Paraklisi-Alkinoos Ioannidis - YouTube Παρακληση
alkinoos iwannidis-perasa xthes - YouTube Περασα χτες

Ειναι μονο λιγα απο οσα κομματια του αγαπω :)
Ελπιζω να υπαρξει ανταποκριση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
ο προσκυνητης ειναι το αγαπημενο μου!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
τα τρια πρωτα ! Μ αρεσει η φωνη του. . .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Τα πρωτα τρια βρε παιδια ειναι αυτα που τα ξερουν ακομα κι οσοι δεν ακουνε Αλκινοο! Ειναι τα εμπορικα του :)

Εγω δεν μπορω να διαλεξω καποιο αγαπημενο.. Ειναι τοσα πολλα...

https://www.youtube.com/watch?v=fWdEeyDc-L4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
εχει πολυ ωραια φωνη και πολυ ωραια τραγουδια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Τα πρωτα τρια βρε παιδια ειναι αυτα που τα ξερουν ακομα κι οσοι δεν ακουνε Αλκινοο! Ειναι τα εμπορικα του :)

Εγω δεν μπορω να διαλεξω καποιο αγαπημενο.. Ειναι τοσα πολλα...

https://www.youtube.com/watch?v=fWdEeyDc-L4
καλα και αυτο ωραιο ειναι αλλα ο προσκυνητης με σκοτωνει;)αγαπημενο μου ελληνικο τραγουδι γενικα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spiros332

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Spiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 277 μηνύματα.
εμενα μ αρεσει και το "στην αγορα του αλ χαλιλι"....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eleni27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
ο προσκυνητης μου αρεσει, το παιζω στην κιθαρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
"Ο δρόμος σου είσαι εσύ", "Πατρίδα", "Μην με κλειδώνεις" είναι τα αγαπημένα μου την συγκεκριμένη περίοδο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Τα πρωτα τρια βρε παιδια ειναι αυτα που τα ξερουν ακομα κι οσοι δεν ακουνε Αλκινοο! Ειναι τα εμπορικα του :)

Εγω δεν μπορω να διαλεξω καποιο αγαπημενο.. Ειναι τοσα πολλα...

https://www.youtube.com/watch?v=fWdEeyDc-L4

Το οτι τα ξερουν και οι πετρες και οτι ειναι τα εμπορικα τους οπως λες δεν σημαινει οτι δεν μπορουν να ειναι τα αγαπημενα μου. Δεν ακουω τον Αλκινοο φανατικα, αυτα τα τρια με εκφραζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Υπέροχος...
Τον άκουσα και στα Κυπριακά, "που δύσιν ως ανατολήν" και ήταν απίστευτος....
Ειδικά το "αγάπησα την που καρκιάς"...τέλειο.

Σημ: Είναι ο άνθρωπος ορχήστρα, παίζει δεκάδες μουσικά όργανα, είναι στιχουργός στα περισσότερα, συνθέτει και ερμηνεύει μοναδικά...Τι άλλο να κάνει;
Θα έπρεπε να είμαστε υπερήφανοι που τον έχουμε, αν μη τι άλλο.'
Ελάχιστοι τέτοιοι ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ υπάρχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εμένα από τα κυπριακά του μου άρεσε πολύ το "Αχερόμπασμαν". Το τραγουδούσε για χρόνια στις συναυλίες του και ανατρίχιαζα! Έτσι μόλις κυκλοφόρησε σε cd ενθουσιάστηκα. Αλλά κατά τα άλλα τα κυπριακά δεν με ενθουσίασαν (με την παραδοσιακή μουσική δεν τα πάω πολύ καλά εν γένει. Μου αρέσουν συγκεκριμένα τραγούδια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amazone

Νεοφερμένος

Η amazone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Φέτος που τον είδα live έκανε το εξής εντυπωσιακό: ήταν μόνος στη σκηνή, έπαιζε όλα τα μουσικά όργανα ο ίδιος και τραγουδούσε! Μας άφησε άφωνους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Βασικά κι εγώ δεν είχα καθόλου Κυπριακά ακούσματα. Με το που άκουσα το τραγούδι που αναφέρω, έψαξα να το βρω αμέσως. Με ενθουσίασε τόσο πολύ, που ξεπερνούσε ακόμη και τον παραδοσιακό τους καλλιτέχνη που το έλεγε (Τερλικκάς).

Βέβαια στην πορεία διαπίστωσα πως το είχε πει ο Χατζηγιάννης και η Βίσση. Αλλά αυτό θα το αφήσω ασχολίαστο. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Λοιπόν τον Αλκίνοο Ιωαννίδη τον πρωτογνώρισα μέσα από τη σειρα του Ant_1 Τα Μπακούρια....ένα δήθεν αντισυμβατικό ψιλοσουρεάλ εργακι σε σενάριο του Ψινάκη και σε σκηνοθεσία του Σούλη...
Μετά ήρθε η επιτυχία Στην αγορά του Αλ Χαλίλι οπότε ...ξεχάστηκε αυτό το πέρασμα του από την TV...
Για μένα μου αρέσει η ερμηνεία του στο τραγούδι
Θέλω να πιω όλο το Βόσπορο......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Λοιπόν τον Αλκίνοο Ιωαννίδη τον πρωτογνώρισα μέσα από τη σειρα του Ant_1 Τα Μπακούρια....ένα δήθεν αντισυμβατικό ψιλοσουρεάλ εργακι σε σενάριο του Ψινάκη και σε σκηνοθεσία του Σούλη...
Μετά ήρθε η επιτυχία Στην αγορά του Αλ Χαλίλι οπότε ...ξεχάστηκε αυτό το πέρασμα του από την TV...
Για μένα μου αρέσει η ερμηνεία του στο τραγούδι
Θέλω να πιω όλο το Βόσπορο......

Έχεις δίκαιο. Που το θυμήθηκες; Ελάχιστοι θα τον θυμούνται και θα γνωρίζουν πως ήθελε να γίνει ηθοποιός, νομίζω πως είχε τελειώσει δραματική..Τεσπά. Σε μια συνέντευξη που έπαιρναν στην Γαλάνη (άλλη φωνάρα) είχε πει πως τον ανακάλυψε τυχαία. Πήγαιναν μαζί σε κάποιο στούντιο (δεν πολυθυμάμαι) ήταν μέσα σε ένα αυτοκίνητο και ο Αλκίνοος κρατούσε κιθάρα, οπότε εκεί στο πίσω κάθισμα άρχισε να παίζει και να τραγουδά κάποιο κομμάτι και η Γαλάνη έπαθε....
Όλη η οικογένεια του ασχολείται με τα καλλιτεχνικά και νομίζω πως ένας από τους δυο γονείς του ασχολείται με την ποίηση. Στην Χαλκίδα μου έχουν πει, πως έχει ανοίξει με κάποιον άλλο ένα μαγαζάκι, λέγεται νομίζω, "οδός ονείρων" και πηγαίνει καμιά φορά και παίζει κιθάρα. Τόσο απλά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Βέβαια στην πορεία διαπίστωσα πως το είχε πει ο Χατζηγιάννης και η Βίσση. Αλλά αυτό θα το αφήσω ασχολίαστο. :/:

Ψάχνω στο youtube να το βρω με Χατζηγιάννη να γελάσω και πουθενά.:P

Να σας κάνω και την εξομολόγηση της ημέρας: όταν ήμουν έφηβη είχα μεγάλο κόλλημα με Αλκίνοο (αφίσα στο δωμάτιο, συλλογή από συνεντεύξεις και λοιπά). Έκανα εκείνη την περίοδο 2 καραγκιοζιλίκια για χάρη του! Το 1ο ήταν όταν κυκλοφόρησε το τεύχος του Διφώνου το 1999 (Μάιος νομίζω) με εξώφυλλο και συνέντευξή του και το είδα πηγαίνοντάς στο σχολείο, έκανα έρανο να μαζέψω λεφτά από τους συμμαθητές μου (καθώς είχα πάει τελείως άφραγκη) για να αγοράσω το περιοδικό στον γυρισμό (με τρέλαναν στα 100ρικα οι ταλαίπωροι:P). Το 2ο και πιο extreme ήταν ότι του είχα αγοράσει δώρο (Ονειροπαγίδα από το Μοναστηράκι) και του είχα γράψει δακρύβρεχτο σημείωμα και του τα έδωσα μετά από συναυλία του. Είχα αλλάξει 100 χρώματα και έτρεμα! Και στο τέλος με φίλησε σταυρωτά και πήγα να λιποθυμίσω! Εννοείται δεν πλύθηκα το βράδυ!:P
Νιάτα!:P

Όλη η οικογένεια του ασχολείται με τα καλλιτεχνικά και νομίζω πως ένας από τους δυο γονείς του ασχολείται με την ποίηση.
Ο αδελφός του Λίνος είναι ποιητής. Μάλιστα τα Διάφανα Κρίνα έχουν μελοποιήσει το ποιήμα του "Θέμεθλο".
Ο πατέρας του είναι ζωγράφος και επιμελείται εικαστικά τα εξώφυλλα των δίσκων και τις εμφανίσεις του Αλκίνοου. Η μαμά του ήταν ραδιοφωνική παραγωγός στο ΡΙΚ (τρομάζω με τα πόσα ξέρω:P).

Και πέρα από Δραματική είχε φοιτήσει κάποια χρόνια και στην Φιλοσοφική, στο ΦΠΨ. Είχε δώσει και συναυλία στην Φιλοσοφική το 2003, μοναδική εμπειρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Εμα επιρροη ο Αλκινοος...Τωρα ασχολειται εμπορικα με το τραγουδι; Μου κανει εντυπωση που με τετοια φωνη δεν ειναι στην επικαιρότητα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Ψάχνω στο youtube να το βρω με Χατζηγιάννη να γελάσω και πουθενά.:P

Να σας κάνω και την εξομολόγηση της ημέρας: όταν ήμουν έφηβη είχα μεγάλο κόλλημα με Αλκίνοο (αφίσα στο δωμάτιο, συλλογή από συνεντεύξεις και λοιπά). Έκανα εκείνη την περίοδο 2 καραγκιοζιλίκια για χάρη του! Το 1ο ήταν όταν κυκλοφόρησε το τεύχος του Διφώνου το 1999 (Μάιος νομίζω) με εξώφυλλο και συνέντευξή του και το είδα πηγαίνοντάς στο σχολείο, έκανα έρανο να μαζέψω λεφτά από τους συμμαθητές μου (καθώς είχα πάει τελείως άφραγκη) για να αγοράσω το περιοδικό στον γυρισμό (με τρέλαναν στα 100ρικα οι ταλαίπωροι:P). Το 2ο και πιο extreme ήταν ότι του είχα αγοράσει δώρο (Ονειροπαγίδα από το Μοναστηράκι) και του είχα γράψει δακρύβρεχτο σημείωμα και του τα έδωσα μετά από συναυλία του. Είχα αλλάξει 100 χρώματα και έτρεμα! Και στο τέλος με φίλησε σταυρωτά και πήγα να λιποθυμίσω! Εννοείται δεν πλύθηκα το βράδυ!:P
Νιάτα!:P

Ο αδελφός του Λίνος είναι ποιητής. Μάλιστα τα Διάφανα Κρίνα έχουν μελοποιήσει το ποιήμα του "Θέμεθλο".
Ο πατέρας του είναι ζωγράφος και επιμελείται εικαστικά τα εξώφυλλα των δίσκων και τις εμφανίσεις του Αλκίνοου. Η μαμά του ήταν ραδιοφωνική παραγωγός στο ΡΙΚ (τρομάζω με τα πόσα ξέρω:P).

Και πέρα από Δραματική είχε φοιτήσει κάποια χρόνια και στην Φιλοσοφική, στο ΦΠΨ. Είχε δώσει και συναυλία στην Φιλοσοφική το 2003, μοναδική εμπειρία.

Ωραία οικογένεια, δεν το συζητώ.....:P Ναι, εντάξει, ο άνθρωπος είναι ΤΑΛΕΝΤΟ. Δικαιολογημένη η κάθε σου αντίδραση...:D

Σημ: Να μην σου πω εγώ κάθε φορά που φιλάω Θαλασσινό τι παθαίνω....:redface: Τρέχω από την μια μουσική σκηνή στην άλλη. Σε νιώθω....:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Ειμαι ενθουσιασμενη με οσα γραψατε μεχρι τωρα.. Απο τα κυπριακα του τραγουδια δεν ξερω πολλα, μονο μερικα που εχω ακουσει τυχαια και οσα ειχε πει σε μια συναυλια του.. Επισης, τι υπεροχη οικογενεια! Οσο για την σειρα που ειχε κανει, μου εχει μιλησει η μητερα μου και εχει πει φυσικα τα χειροτερα, μιας και δεν της αρεσει καθολου ο αγαπημενος μου Αλκινοος!

https://www.youtube.com/watch?v=8_v5Dl9kQRY

Ας προσθεσω κι αλλο ενα κομματι, απο τον δισκο "Η αγορα του κοσμου"

Ακομα, ενας επιπλεον λογος που τον λατρευω τοσο πολυ,ειναι το χιουμορ του.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top