Τσιγγάνικη μουσική

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Το λεπον, χθες μου ρθε να κατεβασω το ost του καιρου των τσιγγανων, και ξαναπαθα σοκ (συμβαινει οταν ακουω το ederlezi).
Εχετε να προτεινετε κατι αναλογο; Τα διαφορα ost απο ταινιες του kusturica ειναι σε αναμονη, το ιδιο και καποια του bregovic, κατι αλλο;
Γενικα κατι με ολα αυτα τα απιθανα κρουστα/πνευστα και τις σπαραξικαρδιες φωνες;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Οι τσιγγανοι με δυο γου ε; :redface:
Το αλλαζει κανεις πρασινοπορτοκαλης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Η μεξικάνικη μουσική μπορεί να πιαστεί και ως τσιγκάνικη; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Προτεινε εσυ και οταν την ακουσω θα σΕ πω! (ημουν σιγουρη οτι θα χεις κατι καλο να πεις σ'αυτο το θεμα ;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Προτεινε εσυ και οταν την ακουσω θα σΕ πω! (ημουν σιγουρη οτι θα χεις κατι καλο να πεις σ'αυτο το θεμα ;))

Μάλλον όχι :P Μου αρέσει αλλά είμαι λίγο ψιλοάσχετη απο ονόματα. Αυτοί που έχω τώρα στο μυαλό μου είναι οι Los Lobos και ο Jose Alfredo Jimenez. Επίσης και οι Gipsy Kings μου ήρθαν (εξού και η σύγκριση με τη τσιγγάνικη μουσική :P ) που ουδεμία σχέση έχουν με το Μεξικό αλλά η μουσική τους μου μοιάζει.

Τα έχω μπερδέψει λίγο ε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τον άλλαξα τον τίτλο...

Χτες που είδα τη δημοσιευσή σου μου ήρθε στο μυαλό μια δουλειά του δικού μας Νίκου Κηπουργού..
Σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ τίτλο αλλά έχω κολλήσει.
Ως και στο Metropolis πέρασα σήμερα αλλά δεν ήξεραν να μου πουν και δεν το είχαν. Είναι και παλιο...
Πάντως θυμάμαι πως ήταν πάρα πολύ όμορφο, αν και είναι βασισμένο σε αλλη "τσιγγάνικη ομάδα" από αυτήν του Bregovic
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Susp εβαλα μερικα για κατεβασμα απ'τα ονοματα που ειπες, γιααα να δουμε!

Isi, αυτον τον Κηπουργο τον ακουω πολυ σαν ονομα, και κατι δικο του πρεπει να πηρε ο αυτης μου τελευταια αλλα δε θυμαμαι τι..επισης μπηκε στο ψαχτηρι.

Θενκ για.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Susp εβαλα μερικα για κατεβασμα απ'τα ονοματα που ειπες, γιααα να δουμε!

Πες μου μετά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Μπορείς να δοκιμάσεις τους Beirut, όχι τσιγγάνικη καθαρά μουσική αλλά ένας βαλκανικός συνδυασμός.
Επίσης συνιστώ τους Gogol Bordello, τους Fanfare Ciocărlia, τους The Original Kočani Orkestar (ή ΤΟΚΟ ή Kocani Orkestar).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ήρθε το κατάλληλο άτομο! :)
Καλώς την!!!!!!!
Θα δοκιμάσω κι εγώ απ' όλα τα παραπάνω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Καλα, γελουσα με τη βλακεια μου. Μια λιστα τραγουδια ειχε απο los lobos, κι εγω να παω να κατεβασω το la bamba?! :confused:
Οι gypsy kings μου φαινονται πολυ καλοι (αν και πιο χαρουμενο-συγχρονοι απ'οτι τους ηθελα)!
Κατεβασα και διαφορα του Κυπουργου αλλα μαλλον κανενα απ'τον δισκο που λες ισι γιατι μου πεταχτηκε η Γιαννατου:D
Q ξεκινησα δειγματοληψια :P
Θενχ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Τσιγγάνικη μουσική είναι και το flamenco. Απ' τους τσιγγάνους της Ανδαλουσίας.
Πηγές μπορείς να ανακαλύψεις άπειρες (και πιο αυθεντικές απ' τους εμπορικούς Gypsy Kings).

Εγώ γνωρίζω τους Paco Pena, Juanilo di Alba, Pepe Romero και τον υπερτεράστιο: Paco de Lucia (τον έχω δει live στον Λυκαβητό....χεχε! :clapup:). Αν σε ενδιαφέρει το όλο concept: μουσική, τραγούδι, χορός θα πρέπει να το ψάξεις βαθύτερα το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αχχχχ το flamenco............... αχχχχ :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Αχχχχ το flamenco............... αχχχχ :inlove:

Αχ αχ...έλεγα κι εγώ στα 15, που ήθελα να παίξω πιο γρήγορα απ' τον Paco de Lucia (τρομάρα μου! :P). Τώρα πια στ' αυτιά μου αυτές οι κιθάρες "γραντζουνάνε" και μου κακοπέφτει.

Είναι αυτό που έλεγε ο Segovia: "Η κιθάρα είναι βουνό. Απ' την μια πλευρά του ανεβαίνουν οι flamenco και απ' την άλλη εμείς!" :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Parafernalia με γλιτωσες απο δευτερο τοπικ για ισπανοφωνα/φλαμενκοειδη κομματια :)
Μου αρεσει πολυ αυτο το ειδος, αλλα ψαχνω στα τυφλα γιατι περα απ'τα εμπορικα ισπανοφωνα -mano negra,bebe,etc- δεν εχω ιδεα προς τα που αλλου να ψαχτω.. μου δωσατε πολλες ιδεες παντως, θα αποτρελαθουν οι διπλανοι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Εντυπωσεις απ'οσα προλαβα να προσεξω:
Gogol Bordello: συμπαθητικοτατοι, εχω ακουσει καμια 10αρια φορες το under the world strike και δεν το χορταινω :D
Beirut: Το μονο που βρηκα προς το παρον ειναι το Βανδη-Γεια-Beirut remix (??)
Fanfare Ciocărlia: ΤΙ ΜΟΥΣΙΚΑΡΕΣ!!!!
The Original Kočani Orkestar (ή ΤΟΚΟ ή Kocani Orkestar): Δεν βρηκα τιποτα..θα ψαχτω και σε τορρεντοειδη
Paco de Lucia: :worship::worship::worship:
Paco Pena, Juanilo di Alba, Pepe Romero: Δεν προλαβα ακομα να ακουσω ο,τι κατεβασα προσεκτικα!

Αλλα γενικα: :panwkatw:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Αχχχχ τι καλά, θ'αρχίσω να κατεβάζω :clapup:

Λοιπόν, όταν είπες για τσιγγάνικη το μόνο που μου ήρθε ήταν οι Gogol Bordello. Μετά για contemporary flamenco μπορείς να κατεβάσεις το αλμπουμ Techari των Ojos de brujo. Εγώ λατρεύω και τους Ska-P που δεν είναι ακριβώς το στυλ που ψάχνεις αλλά είναι σε ισπανικό και πολύ ανεβαστικό στυλ(για την ακρίβεια ska-punk), δοκίμασε το άλπουμ Que corra la voz. Αν θες ρίξε μια ματιά και στους Macaco.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Επανήλθα με προτάσεις για ισπανόφωνα συγκροτήματα και τη διεύθυνση των Beirut στο myspace, που είναι εδώ. (άκου το Mount Wroclai)

Τώρα, από ισπανόφωνα:
  • Chavela Vargas (τραγουδίστρια fado)
  • Mad Caddies (όχι ισπανόφωνοι αλλά catchy ska όπως και να'χει)
  • Panteón Rococó
  • Los Fabulosos Cadillacs
  • Gotan Project (downtempo tango)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αααα, ωραίο θεματάκι....
- Ezma Redzepova
- Stefan Caro
- KAL
- Fanfare Ciocarlia
- Jasmin Delhal
- Django Reinhart
- Urs Karpatz
- Seaina
- Fernando Jose
Και φυσικά πάνω από όλους και όλα (αν επεκταθούμε λίγο προς latin)

Cesaria Evora
:clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Και μια και ειναι επικαιρο....https://www.e-steki.gr/showpost.php?p=376341&postcount=77
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top