Κλασική Μουσική

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Που να το έχει συνθέσει ή να το ενορχηστρώνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Προσωπικά επειδή μου αρέσει το βιολί, θα προτιμούσα να παίζει κάποιο κομμάτι, είτε δικό του είτε όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ανέβασέ μας κάποιο κομμάτι που σου αρέσει.
Ένα από εμένα:
https://www.youtube.com/watch?v=dHyR4ZzA2R0

Τὸ συγκεκριμένο κομμάτι, ἀπ' ὅ, τι γνωρίζω, τὸ ἔχει συνθέσει ὁ Ἱταλὸς συνθέτης Νίνο Ῥότα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
https://www.youtube.com/watch?v=LX1fiE0U1qA&feature=related

Η αγαπημενη μου ισως εκτελεση!
Το βιντεακι αυτο το βάζω "στα πεταχτα" γιατι βιαζομαι.
Σε λίγο που θα τελειωσω αυτο που κανω παραλληλα θα σας παραθεσω μια λιστα με λινκς απο τα αγαπημενα μου κομματια που ενορχηστρωνει ο Rieu :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Nabuco του Verdi:
Ο χορός των σκλάβων

https://www.youtube.com/watch?v=5sBp5FDkFIU
Δεν νομιζω οτι υπαρχει κλιμακα αξιολογησης γι'αυτο το αριστουργημα...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pianojen89

Νεοφερμένος

Η Pianojen89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Καλησπέρα! Πολύ ωραίο τόπικ!
Εγω προσωπικά μυήθηκα στην κλασσική με την ενασχόληση μου με το πιάνο.. Μου αρέσουν πολλοί συνθέτες της ρομαντικής περιόδου όπως ο Σοπέν, ο Λιστ, ο Ντεμπυσί, και ο Τσαικόφσκι. Μερικά από τα αγαπημένα μου κομμάτια είναι τα παρακάτω:

https://www.youtube.com/watch?v=s2XzoA94Zws (Clair de Lune - Claude Debussy)
https://www.youtube.com/watch?v=FSSx9Z7-dJQ (1st piano concerto, in e minor - Chopin)
https://www.youtube.com/watch?v=M_VCbnqbwwA( Piano concerto no2 - Sergei Rachmaninoff)

Επίσης, μου αρέσει ο Μπετόβεν, ιδιαίτερα η Παθητική σονάτα του!
Αυτά από εμένα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Είδα αυτή την ανάρτηση πριν λίγο στο fb, και είπα να την βάλω κι εδώ.
Το κλασικό "Φτερό στον άνεμο":

https://www.youtube.com/watch?v=8A3zetSuYRg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Sainte Colombe - Tombeau - Les Regrets



Απ' την ταινία (4.15) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aluteros

Νεοφερμένος

Ο σημαντικος αλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.

Κλασική μουσική για παιδιά απο την DISNEY!


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.

Vivaldi - Winter
Από τις 4 εποχές
:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Από ό,τι έχω διαβάσει σε ένα από τα CD τους, ξεκίνησαν σαν κλασική ορχήστρα δωματίου και έκαναν διάφορες συναυλίες, κατόπιν πρόσθεσαν ένα μπάσο και μία ντραμς και έγιναν κάτι σαν μοντέρνο μπαρόκ.
Μου αρέσουν πολύ τα κομμάτια τους, είναι οι Rondo Veneziano.

https://www.youtube.com/watch?v=FjL5hyYe2mE
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.

Κλασική μουσική για παιδιά απο την DISNEY!




H Disney έχει δώσει το καλό παράδειγμα με τη Φαντασία και τη Φαντασία 2000.
Από πού να ξεκινήσω? :inlove:

Από το Πουλί της Φωτιάς του Στραβίνσκι,

τη Γαλάζια Ραψωδία του Γκέρσουϊν,

ή τα α-πί-στευ-τα Πεύκα της Ρώμης του Ρεσπίγκι

ένα έργο λίγο πολύ άγνωστο μας αλλά τόσο δυνατό κι αισιόδοξο:)


Μακάρι κι άλλοι δημιουργοί παιδικών προγραμμάτων ή ταινιών να χρησιμοποιούσαν κλασσική μουσική ως επένδυση, (και για εμπορικούς σκοπούς δεν θα τα χαλάσουμε τώρα), θα ήταν πιο εύκολο και αποτελεσματικό από όλες τις προσπάθειες που γίνονται (όπου γίνονται :() μαζί...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Δεν ξέρω γιατί αλλά όποτε ακούω αυτό το κομμάτι, δακρύζω... :cold: :redface:



Μια Ωδή στην Ομορφιά της Ζωής, ένα Αριστούργημα από τον πιο Ρομαντικό Συνθέτη όλων των εποχών! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Δεν ξέρω γιατί αλλά όποτε ακούω αυτό το κομμάτι, δακρύζω... :cold: :redface:



Μια Ωδή στην Ομορφιά της Ζωής, ένα Αριστούργημα από τον πιο Ρομαντικό Συνθέτη όλων των εποχών! :redface:

Ξέρεις... είναι κάπου βαθιά μέσα σου κρυμμένο, ίσως να μην συνειδητοποιείς από που, αλλά δεν πειράζει, έχει κι αυτό τη γλύκα του.

... κι ένα δώρο, κάτι που ακολουθεί εμένα για πολύ, πολύ καιρό...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Και μια που πιάσαμε τα δακρύβρεχτα...:P άλλο ένα που με συγκίνησε πολύ όταν το πρωτάκουσα.
Ήμουνα Αγγλία για μεταπτυχιακό και έπεσα πάνω του σε ένα Launch Time Concert. Η σοπράνο ήταν φοβερή, είχε μια σέξυ βραχνάδα που σε τσίτωνε! :upside: :lol:

Άκουσα καμιά 10ριά εκτελέσεις αλλά καμία δεν με άγγιξε όσο αυτή η "παλιά" της Isobel Baillie :):



Προσέξτε πως η μουσική αλλάζει μαζί με τους στίχους (γύρω στο 4').

DER HIRT AUF DEM FELSEN (The Shepherd on The Cliffs)
D. 965 (op. posth 129; October 1828 )
Wilhelm Mϋller & Helmine von Chézy

I stand on the highest cliff,
Looking down into the deep valley,
Singing:

Far across the deep dark vale
Rings out the echo
Of the cliffs.

The further I call
The clearer the echo
Below.

My loved one is so far from me,
And that is why I long for her so
Across the water.

I am so torn with grief,
My joy is quite gone,
There is no hope for me on earth,
I am so lonely here.

The song of the wood sounds so plaintive,
So plaintive it sounds in the night,
Our hearts bear it up to heaven
With miraculous power.

Spring is coming,
My friend, the Spring,
Now I am set
For wandering…

Music: Franz Schubert (Lieder for soprano, clarinet and piano)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Κι επειδή μου αρέσει το βιολί, ένα του Παγκανίνι.

https://www.youtube.com/watch?v=Dr3x0CjiHqs
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top