Παύλος Σιδηρόπουλος

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
πρωτο θεμα στο e-steki. καλως σας βρισκω!!

Παυλος Σιδηροπουλος λοιπον...από τους λίγους που έκοβε το μυαλό τους και το χρησιμοποίησαν για να ψυχαγωγήσουν τον κόσμο, να μοιραστούν τα κοινά συναισθήματα και όχι για να βγάλουν χρήμα από αυτόν.Κι αν έβγαλε μπόλικο από αυτό ,μάλλον δεν του δώσε και πολύ σημασία...δυστυχως γεννηθηκα μετα τον θανατο του..ετσι δεν ειχα την ευκαιρια ουτε να ακουσω να παιζει μουσικη απο κοντα..ουτε να περιμενω με ανυπομονησια το νεο δισκο του...κριμα....τουλαχιστον τον γνωρισε ο πατερας μου,οταν ενα χειμωνιατικο απογευμα το πετυχε σε ενα ''δικο''του στεκι να παιζει τη μουσικη του με την αγαπημενη του κιθαρα...σε αυτο το θεμα μπορειτε να πειτε οτι θελετε γι αυτον τον πρισγκηπα της ροκ....


https://www.youtube.com/watch?v=ntVvGl94Fx4&feature=related

https://www.youtube.com/watch?v=XxBO_yeHdmY&feature=related

https://www.youtube.com/watch?v=2WYoNMmkVds&feature=related

https://www.youtube.com/watch?v=p5t-HPgNvG0&feature=related
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Α, ρε Παυλάρα....:redface:

Ίσως από το ωραιότερο rock live ever...Χωρίς Μακιγιάζ - "Γυναίκα":

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Να δεις την ταινία Ο Ασυμβίβαστος σε σκηνοθεσία Αντρέα Θωμόπουλου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Εγώ πρόλαβα στο τσαφ να τον δω να παίζει ζωντανά, κάπου περί τα τέλη της δεκαετίας του '80. Ήξερα φυσικά για την πρέζα κι όταν ήρθε στη Σαλλονίκη να παίξει, είπα στην τότε φιλενάδα μου: "Πάμε να τον δούμε, γιατί δεν ξέρω εάν θα έχουμε ξανά την ευκαιρία". Πράγματι, μετά από μερικούς μήνες πέθανε...
Χρόνια μετά, παίζαμε ακόμη τραγούδια του με την μπάντα.

https://www.youtube.com/watch?v=IlU-Y0IZVFU...

Ο Μύθος του Καταραμένου Πρίγκηπα, του Ευγενούς Οπιοπότη, πόσο μα πόσο επηρέασε μυριάδες εφηβείες, της δικής μου της γενιάς μας και της τωρινής, με τη χλωμή και σκοτεινή της γοητεία, όμως απ' την άλλη πόσο βοήθησε στην διάδοση της κουλτούρας των ναρκωτικών;

Δεν γουστάρω την "Πόζα Ιησού Χριστούλη" που λαμβάνουν συχνά τα πρεζόνια, τη βρίσκω πολύ fake. Ο Παύλος όμως αποτελεί εξαίρεση μέσα στην ψυχή μου, αφού το τεράστιο του ταλέντο στο γράψιμο πρώιμων ελληνικών ροκ τραγουδιών, χαρακτήρισε την εποχή του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
μηπως εχετε παρτιτουρες στην κιθαρα για καποιο απ τα τραγουδια του?

https://www.youtube.com/watch?v=RFGHpfbew94&feature=related
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

m.afalda

Νεοφερμένος

Η ωραια μερα να κυνηγησουμε ιποποταμους... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
https://www.youtube.com/watch?v=08f7fsdkRGQ

12 μετρα απο την πορτα σας κι εσας περα βρεχει!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
απ' τους αγαπημενους μου καλλιτεχνες:)


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
τα αγαπημενα μου τραγουδια Living doll του σιδηροπουλου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΣ ΘΗΣΕΑΣ


Μουσική:Γιάννης Μαρκόπουλος
Στίχοι:Δημήτρης Βάρος
Ερμηνεία:Παύλος Σιδηρόπουλος και Μαρία Φωτίου
Δίσκος:ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΣ ΘΗΣΕΑΣ(1988)

(Π.Σιδηρόπουλος)
Με κάτασπρο πανί ένα καράβι
Απ' το πενήντα έχει να φανεί
Και συ βιδώθηκες μες στο λιμάνι
Με ανθοδέσμη που 'χει μαραθεί...
Ηλεκτρικός Θησέας σε πηγάδι
Κι η Αριάδνη έχει μουγκαθεί
Ηλεκτρικός Θησέας σε πηγάδι
Κι η Αριάδνη έχει μουγκαθεί...

(Μ.Φωτίου)
Σε δίκασαν να σπαταλάς τα χρόνια
Σε μια ζωή χωρίς προοπτική
Χάνεσαι σαν το γλάρο στην Ομόνοια
Και όταν ψάχνεις λύση στην φυγή
Πληρώνεις όσο-όσο τα διόδια
Και κομματιάζεσαι στην εθνική...
Ηλεκτρικός Θησέας σε πηγάδι
Κι η Αριάδνη έχει μουγκαθεί...


(Π.Σιδηρόπουλος)
Ποιος είναι ισοβίτης στο σκοτάδι
Ποιος αλαφιάζει δίχως πληρωμή
Ποιος σκύβει στους αφέντες το κεφάλι
Και ποιος τα βράδια κλαίει σαν παιδί...
Ποιος ονειρεύεται πως κάποιοι άλλοι
Βγαίνουν και κάνουν πρώτοι την αρχή
Ηλεκτρικός Θησέας σε πηγάδι
Κι η Αριάδνη έχει μουγκαθεί...


(Μ.Φωτίου)
Ναυάγια ονείρων αρμενίζουν
Και τα κεφάλια βγαίνουν σαν σκουριά
Στα σούπερ μάρκετ τελείωσε η ελπίδα
Και συ σκαρφάλωσες στη σκαλωσιά...
Που πήγαν οι τρακόσοι του Λεωνίδα
Και τι θα πούμε τώρα στα παιδιά;
Ηλεκτρικός Θησέας...


(Π.Σιδηρόπουλος)
Φοβάσαι ότι θα 'ρθει καταιγίδα
Και θα μας πνίξει όξινη βροχή
Βαλε σε γυάλα μέσα την πατρίδα
Και κρύψε την καλά μέσα στη γη
Μήπως την ψάχνουν σαν την Ατλαντίδα
Αφού η Πανδώρα ανοίγει το κουτί...
Ηλεκτρικός Θησέας σε πηγάδι
Κι η Αριάδνη έχει μπερδευτεί...

Ψηφοθηρία λόγοι κι εμβατήρια
Ποτέ δεν έφεραν την αλλαγή
Γι' αυτό και χάθηκες στα σφαιριστήρια
Και μες στα γήπεδα την Κυριακή
Τώρα καθώς κοιτάς τα διυλιστήρια
Ρωτάς ποιοι σ' έχουν βάλει στο κλουβί...
Ηλεκτρικός Θησέας σε πηγάδι
Κι η Αριάδνη έχει τρελαθεί...

(Μ.Φωτίου)
Να κλείσεις τη πληγή θανατηφόρα
Και μες στα νέα ψάχνεις για δουλειά
Τα δάκρυα σου γίνονται μαστίγια
Και τον λαιμό σου σφίγγουν σα θηλιά
Όσα τα κέρδισες με τα μαρτύρια
Τα παζαρεύουν πάλι στα χαρτιά
Τρέχεις να ψάξεις μες στα καταφύγια
Και βρίσκεις μια αιχμάλωτη γενιά...


(Π.Σιδηρόπουλος)
Μια πλαστική ανέμισες σημαία
Πίστεψες σ' έναν άγνωστο θεό
Κρέμασες το μυαλό σε μια κεραία
Ειδήσεις σίριαλ και τσίμπλα rock
Και πως θα ξημερώσει η άλλη μέρα
Όταν τα λάθη κλέβουν τον καιρό
Και πως θα ξημερώσει η άλλη μέρα
Όταν το ψέμα σέρνει τον χορό...

Ζωγράφισε ένα ήλιο στο ταβάνι
Μίλησε με τ' αγέρι της νυχτιάς
Και χόρεψε μαζί με τη σκιά σου
Στους ήχους μιας αδύναμης καρδιάς
Πάρε τηλέφωνο την μοναξιά σου
Ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς
Πάρε τηλέφωνο την μοναξιά σου
Ή ΒΓΕΣ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
μηπως εχετε παρτιτουρες στην κιθαρα για καποιο απ τα τραγουδια του?

https://www.youtube.com/watch?v=RFGHpfbew94&feature=related

Για δες εδώ... Είναι συγχορδίες..
https://www.kithara.vu/index.php?cmd=ai&art=sidgrpqpulps+qaulps από τα περισσότερα τραγούδια του - αν όχι όλα.:)

Επίσης, για όσους δεν το έχουν υπ' όψιν το Οδός Πανός έχει αφιέρωμα στον Παύλο Σιδηρόπουλο στο τεύχος 152-153.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Α ρε Παυλο...
Αληθινος πριγκιπας της ροκ.. Δεν υπαρχει τραγουδι του που να μην μου αρεσει...
R.I.P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Α ρε Παυλο...
Αληθινος πριγκιπας της ροκ.. Δεν υπαρχει τραγουδι του που να μην μου αρεσει...
R.I.P.

Οντως Ρενια....Εισαι η δευτερη συνομιλικη μου που βλεπω να ξερει τον Παυλο,τα τραγουδια του,ενδεχομενως την ζωη του...
Δυσκολες εποχες στην μουσικη πλεον...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Οντως Ρενια....Εισαι η δευτερη συνομιλικη μου που βλεπω να ξερει τον Παυλο,τα τραγουδια του,ενδεχομενως την ζωη του...
Δυσκολες εποχες στην μουσικη πλεον...:/:

Κι εσυ η δευτερη,μετα την κολλητη μου... :)
Δυσκολες δεν λες τιποτα.. Λιγοι αξιολογοι εχουν μεινει ακομα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Ένα τραγουδάκι γι' αυτά που ήρθαν και μας περιμένουν.... :stunned:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Κι εσυ η δευτερη,μετα την κολλητη μου... :)
Δυσκολες δεν λες τιποτα.. Λιγοι αξιολογοι εχουν μεινει ακομα..

Εισαι τυχερη..Τουλαχιστον εχεις καποιον φιλο(και κολλητη ακομα καλυτερα) που να ακουει..Να σε νιωθει,να σε εκφραζει,να σε καταλαβαινει..Εγω παλι...

Τελεια η Αποκαλυψη...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Εισαι τυχερη..Τουλαχιστον εχεις καποιον φιλο(και κολλητη ακομα καλυτερα) που να ακουει..Να σε νιωθει,να σε εκφραζει,να σε καταλαβαινει..Εγω παλι...

Τελεια η Αποκαλυψη...:D

Εχω την κολλητη μου, 2 θειους που παιζουν και κιθαρα (απο αυτους εμαθα αλλωστε την ροκ)
Ποιους αλλους ακους? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Παιδια εχει δει κανενας απο εσας τον "Ασυμβιβαστο" του Παυλου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
αχ ρε Παυλάρα, μακάρι να σε είχα προλάβει...Μακάρι να ζούσες σήμερα...

Μόλις τώρα τελείωσε η ταινία. Πραγματικά πολύ καλή, μιλάει για τη σαπίλα μιας ολόκληρης εποχής. Μόνο εγώ δεν κατάλαβα τι έγινε στο τέλος; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.

Aπό τη συνεργασία του Σιδηρόπουλου με τον Μαρκόπουλο.


Θα βρείτε πολλά εδώ.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top