Γιώργος Κουμεντάκης

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Αφορμή για να ανοίξω αυτό το θέμα στάθηκε η συνέντευξη του συνθέτη Γιώργου Κουμεντάκη,
στο ένθετο της εφημερίδας Καθημερινή "ΤΕΧΝΕΣ ΚΑΙ ΓΡΑΜΜΑΤΑ".


Το 2004 ωραιοποιήσαμε το ψέμα

Ρωτάει η δημοσιογράφος Μαρία Κατσουνάκη τον Γιώργο Κουμεντάκη

– Με τους Ολυμπιακούς ζήσαμε την αυταπάτη;

— Ηταν ένα απόλυτο ψέμα. Το λέω ως αυτοκριτική και για τη δουλειά μας. Ενα χρόνο μετά, το 2005, συναντώ ένα φίλο στο δρόμο και μου λέει: «Εχεις καταλάβει ότι αυτό που κάνατε ήταν πολύ ωραίο… Μη μ’ ευχαριστείς όμως, γιατί δείξατε μια Ελλάδα που δεν υπάρχει και εγώ αυτό σας το καταλογίζω. Ωραιοποιήσατε το ψέμα. Θα δεις τις συνέπειες της δουλειάς σας…». Μου κόπηκαν τα πόδια. Δεν το έλεγε να με προσβάλει. Δεν ήταν επιθετικός. Μιλούσε για την ουσία. Βλέποντας τι έγινε με τα ολυμπιακά ακίνητα, τα χρήματα, συνδέοντας τη σημερινή κατάσταση και με την τότε δαπάνη, συνειδητοποιούμε και τι συνέβαινε τότε. Μπήκαμε στον διεθνή πολιτιστικό χάρτη; Οχι. Εξήλθαμε οριστικά.

πηγή


Ας συγκεντρώσουμε εδώ τα πάντα για τον συνθέτη συνεντεύξεις, αποσπάσματα από video, κριτικές αν μας αρέσει το έργο του, αν έχετε παρακολουθήσει κάποια παραγωγή του....

Ένα βήμα για τον συνθέτη και τον άνθρωπο Γιώργο Κουμεντάκη...


Αυτό που βρίσκω ενδιαφέρον σε αυτόν τον συνθέτη είναι η προσαρμογή ή καλύτερα η ένταξη της παράδοσης μας, μέσα στα σύγχρονα έργα του....

Αν σκεφτώ –συνεχίζει ο Γ. Κουμεντάκης– τι είναι η μουσική μου γλώσσα όλα αυτά τα χρόνια μέχρι τώρα, είναι η έννοια του παιχνιδιού. Και ο τρόπος που παίζω με το παραδοσιακό είναι πάλι μέσα από το παιχνίδι. Ενα ανώνυμο παιχνίδι νεανικής και παιδικής αθωότητας, ένα ταξίδι μέσα στο άγνωστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top