Στράτος Διονυσίου

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ἕνα θέμα γιὰ τὸ μεγάλο λαϊκὸ τραγουδιστὴ Στράτο Διονυσίου.

Ἔχω δημοσιεύσει πολλὰ τραγούδια του στὸ φόρουμ ἀλλὰ ἤθελα νὰ ἀνοίξω κὶ ἕνα ξεχωριστὸ θέμα γιὰ τὸ μεγάλο βάρδο.

Γιὰ νὰ μὴν ἀναλωθῶ στὰ βιογραφικὰ στοιχεῖα του, παραπέμπω στὸ ἄρθρο τῆς wikipedia

Ὁ Στράτος μου ἀρέσει γιὰ πολλοὺς λόγους: Στιβαρὴ λαϊκὴ φωνὴ, μὲ βυζαντινὸ χρῶμα, χωρὶς πολλοὺς μελοδραματισμούς (στὴν ἀρχὴ τῆς καριέρας του εἶχε τὴν τάση νὰ μιμῆται τὸν Καζαντζίδη ἀλλὰ μετὰ τὸ ξεπέρασε), ἀπόλυτα σωστὸ πάτημα στὶς νότες, καθάριο λαϊκὸ αἴσθημα ἐνῷ ἔχει ἕνα μοναδικὸ πέρασμα τῆς φωνῆς ἀνάμεσα στὶς νότες μὲ ἀποτέλεσμα νὰ πετυχαίνῃ νὰ δίνῃ σὲ κάθε λέξη ἢ ἀκόμα καὶ σὲ κάθε συλλαβὴ ξεχωριστὸ χρῶμα.

Ἄνθρωποι ποὺ τὸν ἔχουν δεῖ ζωντανὰ σὲ μαγαζὶ μοῦ ἔχουν πεῖ ὅτι ξεσηκωνόταν ὅλο τὸ μαγαζὶ ἐνῷ αὐτὸς φαινόταν νὰ τραγουδᾷ ὅλο τὸ βράδυ τελείως ἀβίαστα χωρὶς καθόλου νὰ ζορίζεται ἢ νὰ φαίνεται νὰ κομπιάζῃ...

Σίγουρα ἡ ζωή του δὲ θὰ ἔλεγε κάποιος ὅτι ἦταν παράδειγμα πρὸς μίμησιν ἀλλὰ ὑπάρχουν κάποιοι ἄνθρωποι ποὺ τὸ χάρισμά τους ὑπερτερεῖ τόσο πολὺ ποὺ ξεπερνᾷ στὰ μάτια μου τὶς ὅποιες ἀδυναμίες τοῦ χαρακτῆρα τους...

Ἀλλὰ ἂς ἀρχίσουμε μὲ τὰ τραγούδια. Σίγουρα ἡ ἐποχὴ μὲ τὶς μεγαλύτερες ἐπιτυχίες καὶ τὰ πιὸ δυνατὰ τραγούδια ἦταν αὐτὴ μετὰ τὸ 1977 ποὺ βγῆκε ἀπὸ τὴ φυλακὴ ὅπου ἔκανε 1,5 χρόνο περίπου, μέχρι καὶ τὸ 1990 ὁπότε καὶ πέθανε. Θὰ ξεκινήσω πάντως αὐτὸ τὸ ἀφιέρωμα μὲ μερικὰ ἀπὸ τὰ πρῶτα τραγούδια του ὅπου φαίνεται ἀκόμα χαρακτηριστικὴ ἡ ἐπιρροὴ στὴν ἑρμηνεία ἀπὸ τὸν Στέλιο Καζαντζίδη...

Ἐγὼ δὲν εἶμαι ἔνοχος (Μουσική, στίχοι: Χρῆστος Κολοκοτρώνης)

Ἀχάριστη (Μουσική, στίχοι: Βασίλης Τσιτσάνης)

Δὲ μὲ πόνεσε κανεὶς (Ἰνδικὸ τραγοῦδι ἀπὸ τὰ πολλὰ ποὺ εἶχαν κλαπεῖ τὴ δεκαετία τοῦ '60...)

Αὐτὰ πρὸς τὸ παρὸν καὶ θὰ ἐπανέλθω μὲ πιὸ γνωστὰ τραγούδια ἀπὸ τὴν μετέπειτα πορεία του στὸ τραγοῦδι. Stay tuned:D

(Ἐννοεῖται φυσικὰ ὅτι περιμένω καὶ τὶς δικές σας ἐπιλογὲς ἀπὸ τὰ τραγούδια του. Ξέρω δυό-τρεῖς ἐδῶ μέσα τουλάχιστον ποὺ ἔχουμε κοινὴ ἀδυναμία στὸ Στράτο ;) )



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
προσκυνω στρατο . δυστυχως δεν προλαβα να τον θαυμασω στα μπουζουκια και οχι σε καμια συναυλια . δυστυχως . παντως τα τραγουδια του ειναι αξεπεραστα .
τιτανοτεραστιος που λεει και ο αλεφαντος . τι να πω για τα τραγουδια του και ποιο να βαλω πρωτο . ζειμπεκιες - καψουροτραγουδα - τσιφτετελια . πραγματικα δεν μπορω να διαλεξω . βεβαια μερικα μου αρεσουν λιγο περισοτερο απο τα αλλα , οπως ο εγω ο ξενος - καλυτερα μαζι σου και τρελος - και τοτε μονος - με λες αγαπη - ΛΕΓΕ ΜΕ ΠΑΛΙΟΠΑΙΔΟ ζειμπεκια για παραγγελια μονο .

για να μην παρεξηγηθω δεν μου αρεσει να βλεπω αυτου του ειδους τους τραγουδιστες σε συναυλιες . θελω σε μπουζουκια με πιατα γαρυφαλα ουισκι τσιγαρα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Anhur

Νεοφερμένος

Ο Anhur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
https://www.youtube.com/watch?v=mEeeGNDTUnQ

Τι παραπάνω να πει κανείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.


Ὁ Στράτος μου ἀρέσει γιὰ πολλοὺς λόγους: Στιβαρὴ λαϊκὴ φωνὴ, μὲ βυζαντινὸ χρῶμα, χωρὶς πολλοὺς μελοδραματισμούς (στὴν ἀρχὴ τῆς καριέρας του εἶχε τὴν τάση νὰ μιμῆται τὸν Καζαντζίδη ἀλλὰ μετὰ τὸ ξεπέρασε),

Ακριβώς ! Δωρικός τύπος και σένιος. Ο μάγκας, ο φίνος, ο κύριος. Τον Καζαντζίδη δεν τον αντέχω ούτε μισό λεπτό, αυτός ο Τούρκος ήταν ένας από αυτούς που κατέστρεψαν τον νεοελληνικό πολιτισμό, ήταν παρανοικός, αρκεί να τον έβλεπε κανείς όταν μιλούσε με πόσο μίσος και κακία μιλούσε. 'Εχριζε θεραπείας και ήταν από τους κύριους υπεύθυνους για την τουρκοποίηση της Ελλάδας. 'Ηταν ένας Ξανθόπουλος στο χώρο του. Ενώ ο Στράτος ! Στράτος for ever ! Power !

Αν μιλάει κανείς για ελληνικό λαικό τραγούδι τί θα βάλει ; Για μένα ελάχιστοι εκφράζουν το ατόφιο λαικό τραγούδι που μπορώ να ακούσω. Ο Στράτος είναι ίσως ο πρώτος, Nr.1 του ελληνικού καθαρόαιμου τραγουδιού, πριν μπασταρδευθεί, πριν γίνει λαικό ποπ και σκυλάδικο Γονίδη και λοιπών κατιμάδων. Δεν ανήκει ούτε καν στο ελαφρολαικό. Είναι ατόφιο λαικό τραγούδι, είναι μεγαλείο. 'Εχει και πλάκα συχνά.

Αφιλότιμη. Το καλύτερό μου. :clapup: Κοίτα ότι ενώ οι στίχοι είναι μελαγχολικοί και εκφράζουν παράπονο, η μουσική δεν σε θλίβει, δεν είναι αμανές, ίσα ίσα σε φέρνει στο κέφι. Πώς να το τραγουδήσει αυτό ο Τούρκος ο @@ίδης ; Στράτος ! Πάουερ.

Ήμουνα μοναχοπαίδι, ήμουνα μοναχογιός,
κι έχω γίνει ψυχοπαίδι, κι έχω γίνει παραγιός.

Στη δική σου την καρδιά, αφιλότιμη,
πόσο λάθος με μετράς, αφιλότιμη.

Ήμουνα ο νοικοκύρης, ήμουνα ο σεβνταλής,
κι έχω γίνει μουσαφίρης, κι έχω γίνει κουρελής.

Στη δική σου την καρδιά, αφιλότιμη,
πόσο λάθος με μετράς, αφιλότιμη.

Αφιλότιμη

ΚΑΙ ΑΥΤΟ το ανεπανάληπτο !

'Οσο υπάρχουν τράπουλες θα βγαίνουνε ρηγάδες
κι όσο υπάρχουν δάσκαλοι θα βγαίνουν μαθητάδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
για να μην παρεξηγηθω δεν μου αρεσει να βλεπω αυτου του ειδους τους τραγουδιστες σε συναυλιες . θελω σε μπουζουκια με πιατα γαρυφαλα ουισκι τσιγαρα .

To κρασί είναι καλύτερο ;) αλλά ήταν το αιώνιο λάθος. Η ρίψη λουλουδιών και το ουίσκι έπρεπε να είχαν απαγορευθεί όταν ακούγονταν τέτοια άσματα. 'Ετσι έχαναν εμάς, όλη την αφάν σκατέ από πελατεία. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Εκείνες τις εποχές οι λαικοί άνθρωποι ήταν ευγενέστατοι αριστοκράτες. Πήραν το λαικό καθαρόιμο τραγούδι οι εταιρίες και το έκαναν σκυλο-πόπ. Του προκάλεσαν σκοπούμενη βλάβη ανεπανόρθωτη για να διαφθείρουν την λαική τάξη. Σήμερα μόνο οι γέροι λαικοί είναι αριστοκράτες, οι γέροι λαικοί άνθρωποι δεν τους αναγνωρίζουν και πώς άλωστε όταν κάνουν τη σύγκριση μεταξύ Στράτου και Γονίδη, Πλούταρχου και Βανδή ;

Ακόμα ένα χιουμοριστικό τραγούδι του που μου αρέσει πολύ. Το λατρεύω

Ζητώ ακρόαση Θεού και αλλαγή πλανήτη
τη μοίρα μου ν αλλάξει
να σε φορτώσει αλλουνού και να με απαλλάξει
σα σύγκρουση μετωπική είναι η αγκαλιά σου
καλύτερα στη φυλακή παρά με τα φιλιά σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
πολύ βαθυστόχαστη και επιτυχής η ανάλυση του Dr. κουτσουνιού. :redface:


Και τώρα κύρες και κύροι,

όταν δυο μεγάλοι συναντήθηκαν,
Στράτος Διονυσίου με Άκη Πάνου
παράχθηκε αυτό





αυθεντικός και παρόλο ότι διαχειρίστηκε πολλές φορές κλαψομουνίστικο στίχο
τον κράτησε στο ύψος του η φωνή του κι αυτό είναι σημαντικό.

Πχ αν τα ίδια τα είχε τραγουδήσει γυναίκα ή κάποιος άλλος βάρδος,
θα ήταν λύγωμα και μια νταμιτζάνα δε θα έφτανε. :worry:


επίσης μου αρέσουν πολύ:

1. Ελεύθερος

2. τα μάζεψα τα πράγματα,
κι έφυγα από το σπίτι
καλύτερα μονάχος μου
ελεύθερο σπουργίτι...



αρέσουν και στο γατί μου, κάνει γατοτσαχπινιές :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ


Πόσο μα πόσο με αγγίζει το διαόλι του μέσα. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
αρέσουν και στο γατί μου, κάνει γατοτσαχπινιές :P
:worry: Tί έγινε;; Όλοι στη ντάγκλα ξυπνήσατε σήμερα;;; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
βέβαια, άλυτο παραμένει το μυστήριο πώς τον σκότωσε επειδή την αγαπούσε
αλλά τραγουδούσε ζωντανός? :confused:

ίσως βρέθηκε ο τρόπος να παράγεται μουσική αφτερ ντεθ. :confused:


τίγκα καημός λέμε. :worry:

πάω να χορέψω με την γάτα μου :redface:
(και να την αφήσω να με γρατζουνήσει στα αχαμνά για να μπω στο πνεύμα
των στιχουλιών, τρόπον τινα μπιρμπίλη.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
εγω παιδια οταν ακουω στρατο στα μπουζουκια τρελαινομαι φτανω σε νιρβανα . οταν εχω τις μαυρες μου βαζω στρατο . οταν κανω ταξιδι βαζω στρατο . γενικα ο στρατος εχει φωνη λαικη ατοφια και εχει πει τραγουδια που μου μιλανε . με εκφραζουνε . πιστευω πως τον στρατο δεν θα το φτασει κανενας . ηταν και ο πρωτος τζεντλμαν τραγουδιστης με τα κοστουμια του και τα πουκαμισα με τα μανικετοκουμπα . ΗΤΑΝ ΑΡΧΟΝΤΑΣ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
εγω παιδια οταν ακουω στρατο στα μπουζουκια τρελαινομαι φτανω σε νιρβανα . οταν εχω τις μαυρες μου βαζω στρατο . οταν κανω ταξιδι βαζω στρατο . γενικα ο στρατος εχει φωνη λαικη ατοφια και εχει πει τραγουδια που μου μιλανε . με εκφραζουνε . πιστευω πως τον στρατο δεν θα το φτασει κανενας . ηταν και ο πρωτος τζεντλμαν τραγουδιστης με τα κοστουμια του και τα πουκαμισα με τα μανικετοκουμπα . ΗΤΑΝ ΑΡΧΟΝΤΑΣ .

ΘΕΟΣ ! Στράτος Διονυσίου ! Και ο γιος του ο Στέλιος είναι τέλειος. Πού χάθηκε αυτός ;

Εδώ τραγουδάει για τον αείμνηστο πατέρα του. :worship:

και ξέρω πως τα βράδυα στα στέκια κάνει εφόδους
του τραγουδάει του θάνατου κι αυτός του δίνει εξόδους.


Θυμάμαι έναν πατέρα
για τον πατέρα του τον Στράτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
ε ενταξει δεν τρελαινομαι να ακουω στελιο διονυσιου καλη φωνη δεν λεω αλλα .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ἄκης Πάνου καὶ Στράτος Διονυσίου

Παρ' ὅτι ὁ Στράτος ἔκανε δυναμικῆ ἐμφάνιση στὸ τραγοῦδι στὶς ἀρχὲς τῆς δεκαετίας τοῦ '60, στὰ μέσα τῆς δεκαετίας εἶχε παραγκωνισθεῖ ἀπὸ τὶς ἑταιρεῖες. Ὁ συνθέτης λοιπὸν ποὺ τὸν ἔβγαλε ἀπὸ τὴν ἀνυποληψία ἦταν ὁ μεγάλος Ἄκης Πάνου. Γύρω στὰ 1967 ἠχογραφεῖ τὰ πρῶτα τραγούδια του μὲ τὴ φωνὴ τοῦ Στράτου καὶ ἔκτοτε ἀκολούθησαν μεγάλες ἐπιτυχίες μὲ διαχρονικὰ τραγούδια. Μερικὰ ἀπὸ τὰ πιὸ χαρακτηριστικὰ τραγούδια αὐτῆς τῆς συνεργασίας εἶναι τὰ παρακάτω (καὶ πολὺ ἀγαπημένα μου φυσικά):

Χαρὰ σ'αὐτὸν ποὺ σ'ἔχει

Καὶ τί δὲν κάνω

Γιατὶ καλὲ γειτόνισσα

Νὰ εἶχα τὸ κουράγιο...

Τοῦ κόσμου τὸ περίγελο

Στὸ σταθμὸ τοῦ Μονάχου

Ἐγὼ καλὰ σοῦ τά 'λεγα

Ὅλα τραγουδάρες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tabby

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 935 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top