Χάρις Αλεξίου

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Είναι σίγουρα μία από τις μεγαλύτερες φωνές του ελληνικού πενταγραμμου τα τελευταία 40 χρόνια.
Μία φωνή που έχει ενώσει όλους τους Έλληνες σε μία γροθιά.
Με την δύναμη της φωνής της έχει καταξιωθεί με δεκάδες πλατίνες και διεθνείς βραβεύσεις ανά τον κόσμο.
Μια φωνή που μιλάει στην καρδιά μας.
Μια φωνή που μιλούσε πάντα στην καρδιά μας.
Μια φωνή δεν ακούγεται από συγκεκριμένη ηλικιακή ομάδα.
Και αυτό αποδεινύεται από το οτι καθε καλοκαίρι στις συναυλίες της γίνεται ένας χαμός και καποιος θα συναντήσει άτομα όλων των ηλικιών.
Εφήβους, ενηλικους, μεσήλικους μέχρι και υπερήλικες.
Αυτήν την περίοδο πραγματοποιεί Ευρωπαική Περιοδεία και ακούγεται ότι η μεγάλη της συναυλία στο Παρίσι έχει ηχογραφηθεί και θα κυκλοφορήσει τους επόμενους μήνες.

Εσείς τι γνώμη έχετε για την Χάρις Αλεξίου;
Την ακούτε;
Εχετε cd της;
Εχετε βινύλια της;
Πηγαίνετε τα καλοκαίρια σε κάποια από τις συναυλίες της;

Εγώ εάν αρχίσω να μιλάω για την Χαρούλα δεν θα είμαι καθόλου αντικειμενικός, δεν υπάρχει πιο τρυφερός, γλυκός και ενάρετος άνθρωπος.
Αν αρχίσω να μιλάω γι αυτην δεν θα τελειώσω καθόλου γρήγορα.
Οπότε περιμένω τα δικα σας σχόλια ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΆΝΝΑ_ΑΝΟΎΛΑ

Νεοφερμένος

Η ΆΝΝΑ_ΑΝΟΎΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Παλλήνη (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
ειναι ΜΟΝΑΔΙΚΗ....... ολα τις τα τραγουδια αγγιζουν τη ψυχη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Πάτησες την ευαίσθητη χορδή μου... Η Χαρούλα είναι μια από τις αγαπημένες μου Ελληνίδες τραγουδίστριες...

Η αλήθεια είναι πάντως ότι δε μου αρέσουν τα τραγούδια της τελευταία. Μ' αρέσει η λαϊκή Χαρούλα της δεκαετίας του '70 και του '80. Η Χαρούλα που τραγουδούσε τα παλιά ρεμπέτικα, τα δημοτικά και τα τραγούδια του Χ. Νικολόπουλου, του Μ. Λοΐζου, του Στ. Κουγιουμτζή, του Γ. Ζαμπέτα, του Γ. Σπανού, του Θ. Μικρούτσικου, του Α. Βαρδή και τόσων άλλων αλλά και τα δικά της.

Η φωνή της με αγγίζει βαθιά μες στην ψυχή μου. Έχει μια ιδιαίτερη δραματικότητα και ξεχειλίζει συναισθήματα. Η φωνή του πάθους, του μοιρολογιού,της θηλυκής «μαγκιάς».

Παρακάτω μια λίστα από τα αγαπημένα τραγούδια που έχει πει η Χαρούλα. Λόγω προτιμήσεων, η λίστα περιλαμβάνει κυρίως τραγούδια της δεκαετίας του '70 και του '80...

Δυο παλληκάρια απ' τ' Αϊβαλί (Απ. Καλδάρα- Πυθαγόρα από το δίσκο «Μικρά Ασία» 1972)
Ο μαρμαρωμένος βασιλιάς (Απ. Καλδάρα- Πυθαγόρα από το δίσκο «Μικρά Ασία» 1972)
Όλα σε θυμίζουν (Μ. Λοΐζου- Μ. Ρασούλη από το δίσκο «Τα τραγούδια της Χαρούλας» 1979)
Πες μου πώς γίνεται (Μ. Λοΐζου- Μ. Ρασούλη από το δίσκο «Τα τραγούδια της Χαρούλας» 1979)
Ο φαντάρος (Μ. Λοΐζου- Μ. Ρασούλη από το δίσκο «Τα τραγούδια της Χαρούλας» 1979)
Αν πεθάνει μια αγάπη (Χ. Νικολόπουλου- Μ. Ρασούλη από το δίσκο «Η ζωή μου κύκλους κάνει» 1982)
Η αγάπη είναι ζάλη (Θ. Μικρούτσικου-Α. Μικρούτσικου από το δίσκο «Η αγάπη είναι ζάλη» 1986)
Πάρε το δρόμο ξαναγύρισε (Χ. Νικολόπουλου- Λ. Παπαδόπουλου από το δίσκο «Η νύχτα θέλει έρωτα 1988)
Το ξέρω πια δε μ'αγαπάς (Γ. Ζαμπέτα- Λ. Παπαδόπουλου από το δίσκο «24 τραγούδια» 1977)
Χρόνια χελιδόνια (Χ. Νικολόπουλου- Λ. Παπαδόπουλου από το δίσκο «24 τραγούδια» 1977
Μη με ρωτήσεις (Χ. Νικολόπουλου- Χρ. Μπαλαμπανίδη από το δίσκο «Εμφύλιος έρωτας» 1984)
Ξεχασμένη αποσκευή (Μ. Τόκα- Α. Νεοφυτίδη από το δίσκο «Στη λεωφόρο της αγάπης» 1987)
Λεηλάτησέ με (με Γιάννη Πάριο) (Μ. Τόκα- Α. Νεοφυτίδη από το δίσκο «Στη λεωφόρο της αγάπης» 1987)
Κόκκινο γαρύφαλλο (με Γιάννη Πάριο) (Ν. Ιγνατιάδη από το δίσκο «Εγώ κι εσύ» του Γ. Πάριου 1985)
Αερόπλανο θα πάρω (παλιό Ρεμπέτικο) (Π. Τούντα από το δίσκο «Τα τσίλικα» 1983)
Είπαμε να μη χαθούμε (Θ. Μικρούτσικου- Α. Αλκαίου από το δίσκο «Η αγάπη είναι ζάλη» 1986)
Πώς να σε λησμονήσω (Γ. Σπανού- Λ. Παπαδόπουλου από το δίσκο «Χάρις Αλεξίου 2» 1976)
Το ανεστάκι (Ν. Τάτση- Λ. Παπαδόπουλου από το δίσκο «24 τραγούδια» 1977)
Μη χαράζεις βλέφαρό μου (Ν. Τάτση- Κ. Παπαγεωργίου από το δίσκο «24 τραγούδια» 1977)
Γύφτισσα τον εβύζαξε (Μ. Λοΐζου- Μ. Ρασούλη από το δίσκο «Τα τραγούδια της Χαρούλας» 1979)
Τώρα κι εγώ θα ζήσω (Χ. Νικολόπουλου- Γ. Πάριου από το δίσκο «Εμφύλιος έρωτας» 1984»)
Πηνελόπη (Στ. Κουγιουμτζή- Μ. Μπουρμπούλη από το δίσκο «Λαϊκές Κυριακές» 1976)
Θά 'ταν 12 του Μάρτη (Στ. Κουγιουμτζή- Μ. Μπουρμπούλη από το δίσκο «Λαϊκές Κυριακές» 1976)
Μάτια μου- μάτια μου (Στ. Κουγιουμτζή- Λ. Παπαδόπουλου από το δίσκο «Λαϊκές Κυριακές» 1976)
Εγώ είμ' η βλάχα η έμορφη (δημοτικό) (Από το δίσκο «Τραγούδια της γης μου» 1981)
Πουλάκι ξένο (δημοτικό) (Από το δίσκο «24 τραγούδια» 1977)
Εξαρτάται (Μ. Τόκα- Α. Νεοφυτίδη από το δίσκο «Στη λεωφόρο της αγάπης» 1987)
Σε πέντε ώρες ξημερώνει Κυριακή (Μ. Λοΐζου- Πυθαγόρα από το δίσκο «Τα τραγούδια της χαρούλας» 1979)
Καμπάνα του εσπερινού (Α. Καλδάρα- Λ. Παπαδόπουλου από το δίσκο «Βυζαντινός Εσπερινός» 1973)
Τα χεράκια μου δεμένα (Α. Καλδάρα- Λ. Παπαδόπουλου από το δίσκο «Βυζαντινός Εσπερινός» 1973)
Μ' άφησες σαν πόλη (Α. Βαρδή- Σ. Αλιβιζάτου από το δίσκο «Ξημερώνει» 1980)
Η μπαλάντα της Ιφιγένειας (Χ. Αλεξίου από το δίσκο «Εμφύλιος έρωτας» 1984)
Όταν πίνει μια γυναίκα (Β. Βασιλειάδη- Πυθαγόρα από το δίσκο «12 Λαϊκά τραγούδια» 1975)

Και άλλα τόσα που δεν μπορώ να θυμηθώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Αχ η Χαρούλα...!!!! Ότι και να πω θα είναι λίγο! :yes:
Έχει μια φωνή βαθιά, ζεστή, μελαγχολική και σε συνδυασμό με το μελαγχολικό της βλέμμα, σε μαγεύει! Όταν ακούω ή διαβάζω συνεντευξεις της, έχει τόση αμεσότητα και νιώθω πως μιλάει ένας δικός μου άνθρωπος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Αγαπημένη ερμηνέυτρια
η φωνή της με πλημμυρίζει συναισθήματα
η παρουσία της μου φέρει γλύκα
Στη συναυλία της μου'χε σηκωθεί η τρίχα
όταν τραγουδά, μιλά απο την ψυχή της, μιλά στις ψυχές του κοινού της
Αυτή και η Βιτάλη είναι ξεχωριστες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Καλά εντάξει η χαρούλα είναι κορυφή.Από δε συνεργασίες άλλο τίποτα.Και πότε δεν έδωσε αφορμή για σχόλια στον τύπο ή σε ό,τιδήποτε άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top