Darkwave

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Μιας και στο φόρουμ υπάρχει θέμα για την metal μουσική, για την hip hop σκηνή...δεν γίνεται να μην έχουμε και ένα για την darkwave μουσική. :):D

Ας μιλήσουμε λοιπόν για την darkwave σκηνή...ασχολείται κανείς με το ξεχασμένο (?) αυτό είδος;; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thecure

Νεοφερμένος

Η thecure αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
χοχόοο!

παρούσα :clapup:

ξεχασμένο ? δε θα το λεγα .. όχι μόδα ναι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δηλώνω και εγώ παρών. Μια απορία που είχα πάντα. Ποία η σχέση μεταξύ Coldwave και DarkWave;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thecure

Νεοφερμένος

Η thecure αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
https://en.wikipedia.org/wiki/Coldwave :D

αν και το νταρκγουειβ καλυπτει ενα ευρυ φασμα .

αλλα τη διαφορα θα τη βρεις ακομη και αν βαλεις δυο κομματια απο το καθε στυλ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Να κανω μια ερωτιση;... Darkwave θεωριτε κατι σαν τους the cure;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Eμμμ οι Cure είναι δημοφιλές (new-wave) post-punk συγκρότημα που απλώς σε κάποια φάση γκοθόφερνε.
:look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Για το coldwave που αναφέρθηκε, ένα αρκετά κατατοπιστικό άρθρο είναι αυτό

αλλα τη διαφορα θα τη βρεις ακομη και αν βαλεις δυο κομματια απο το καθε στυλ :D

Βρείτε τις διαφορές...:P (πάνω κάτω βγήκαν και τα δύο την ίδια εποχή, επομένως η σύγκριση θα είναι πιο εύκολη)



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Eμμμ οι Cure είναι δημοφιλές (new-wave) post-punk συγκρότημα που απλώς σε κάποια φάση γκοθόφερνε.
:look:

Δεν εχω ιδεα τι ειναι το darkwave, και με μια γρηγορη ματια στο wikipedia ειδα τους cure, οποτε ρωτησα για να ξερω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thecure

Νεοφερμένος

Η thecure αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
καταλαβαίνω την ανάγκη της ταμπελοποίησης επί του παρόντος , αλλά γενικά δεν είναι λίγο :down: να γίνεται σε μεγάλο βαθμό αυτό ? :redface: εσείς τι νομίζετε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
H ταμπελοποίηση είναι μεγάλος βραχνάς Curία μου, όχι μόνο για την darkwave σκηνή αλλά και για την μουσική γενικά...:redface::(

Ειδικά για την darkwave όμως, που εκ των πραγμάτων περιέχει πολλά υπο-είδη νομίζω οτι πράγμα ξεφεύγει κατά καιρούς. Ως ένα βαθμό το κατανοώ βέβαια οτι υπάρχει ανάγκη για μια σχετική κατηγοριοποίηση -ειδικά από δισκογραφικές, περιοδικά, μαγαζιά, κλπ- για να ξέρει ο καθένας ποιο είναι το target group του. Όταν όμως οι ταμπέλες αυτές (και οι υποταμπέλες τους, και οι υποταμπέλες των υποταμπέλων, και so on :P) υιοθετούνται στα κουτουρού από το κοινό, απογοητεύομαι κάργα είναι η αλήθεια.

Δεν λέω οτι δεν μπορούμε να κατατάξουμε την μουσική σε είδη, αλλά όχι να της βάζουμε και ασφυκτικά όρια ρε παιδιά...:/: Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι τα συγκροτήματα τα οποία, ενώ την δεκαετία του 80 ξεκίνησαν από ένα συγκεκριμένο είδος, με το πέρασμα των χρόνων και με την εξέλιξη της τεχνολογίας πειραματίστηκαν λίγο με τον ήχο τους και σταδιακά τον διαφοροποίησαν. Μόλις λοιπόν προσέθεταν κάποια εξτρά όργανα (είτε αυτά είναι σίνθια, είτε βιολιά, είτε αναλογικά...) και άλλαζαν λίγο θεματολογία, οι ''ειδήμονες'' του είδους έσπευδαν αμέσως να τους αλλάξουν είδος ή ακόμα καλύτερα, να επινοήσουν ένα καινούριο υποείδος...:whistle: Ε, αυτό καμμιά φορά καταντά χαζό, αν σκεφτεί κανείς οτι ένα συγκρότημα μπορεί μέσα σε 10-15 χρόνια να το έχουν κατατάξει σε ένα κάρο εντελώς διαφορετικά είδη...και μερικά εκ των οποίων να είναι και αντικροούμενα :worry::confused:

Αυτό που στην πραγματικότητα συμβαίνει -κατά την ταπεινή μου γνώμη- είναι οτι ένα είδος μπορεί να εξελίσσεται χωρίς ουσιαστικά να επέρχονται διαφοροποιήσεις στην βάση του. Και νομίζω είναι πολύ λογικό αυτό...:) Απλά, θα πρέπει να δίνουμε λίγο περισσότερο χρόνο στα είδη να εξελιχθούν έτσι ώστε να είναι πιο ουσιαστική και ευδιάκριτη η διαφοροποίηση αυτή. Και αν εν τέλη διαμορφωθεί μια καινούρια τάση από αυτό, καλώς ας έρθει...αλλά αυτό το πράγμα: goth με ολίγη κιθάρα παραπάνω=μουσακάς, goth με λίγα αναλογικά σίνθια=γαλακτομπούρεκο, goth με τρομπέτες=πενιρλί...εεε, καταντά λίγο ανούσιο :P:P me thinks πάντα. Τα είδη και ο διαχωρισμός αυτός θα είχε αξία αν γινόταν με κάποια κριτήρια όπως: εποχή δημιουργίας του είδους, τόπος, τρόπος εξέλιξης, κοινωνικές συνθήκες, ιδεολογία πίσω από το είδος, ενορχήστρωση, σκηνική παρουσία και κυρίως...ΗΧΟΣ.- Το να δημιουργούνται συνέχεια καινούριες κατηγορίες μου κάνει λίγο να 'χαμε να λέγαμε :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thecure

Νεοφερμένος

Η thecure αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Τα είδη και ο διαχωρισμός αυτός θα είχε αξία αν γινόταν με κάποια κριτήρια όπως: εποχή δημιουργίας του είδους, τόπος, τρόπος εξέλιξης, κοινωνικές συνθήκες, ιδεολογία πίσω από το είδος, ενορχήστρωση, σκηνική παρουσία

ρε συ τότε μου φαίνεται ότι θα είχαμε ακόμα περισσότερες κατηγορίες :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
ρε συ τότε μου φαίνεται ότι θα είχαμε ακόμα περισσότερες κατηγορίες :D

Τσούκου!! :P Γιατί αφενός οι μισές από τις ήδη υπάρχουσες έχουν ελάχιστη χρησιμότητα -αρα θα μπορούσαμε σιγά σιγά να της ξεφορτωθούμε (καλά, αυτό δεν παίζει...καταραμένη συνήθεια), και αφετέρου όταν λέω με μια βάση, εννοώ ουσιαστικές διαφοροποιήσεις. Είπαμε, το darkwave είναι ομπρέλα με πολλά υποείδη. Αλλά μερικά, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω ποιος ο λόγος να υπάρχουν...:worry::confused: Αν υπήρχε κάποια ουσιαστική διαφοροποίηση τους, δεν θα έπρεπε να υπάρχουν και κάποιες ''βαρβάτες'' διαφορές;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thecure

Νεοφερμένος

Η thecure αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
δεν ειναι ολες οι ταμπελες ανυποστατες νομιζω , αλλα δε γινεται να κανουμε και αλλες απο την αρχη ! βασικα νομιζω πως χρησιμες ειναι μονο οταν αποσκοπουν στη συνεννοηση και οχι σαν κατι γελοιους που ακουν ενα καομματι και λενε μμμ μαλιστα . αυτο ειναι . θα σου πω . προσεξε να καταλαβεις . αυτο ειναι θεατρικο ποστ πανκ με επιρροες απο το κινημα του ντανταισμου , μια δοση εξπεριμενταλιας , αμα το προσεξεις θα δεις και ηλεκτρονικα στοιχεια στη βαση και μια μικρη πινελια σε αρ νουβο απο μινιμαλ . οποτε ΑΥΤΟΙ ηταν που επηρεασαν αυτο που τωρα ονομαζουμε χιπ χοπ . ειδες που δε τα ξερεις καλα ? :clapup:

ποσο γελαω με κατι τετοια :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Μιας και είχε αναφερθεί η συναυλία του τρισμέγιστου Μurphy στο θέμα με τις προσεχείς συναυλίες, νομίζω πως εδώ κολλάει καλύτερα να σχολιάσουμε (όσοι και αν πήγαμε) την συναυλία...

Γιααααα πείτε λοιπόν...πήγε κανείς άλλος ή τελικά ήμουν η μόνη;; :worry::confused:

:inlove::inlove::inlove:

Ξεκινάω λοιπόν. Στην Αθήνα, την συναυλία άνοιξε η Lettie (δεν ξέρω τι έγινε στην τροπική Σαλόνικα). Αν και δεν την είχα παρακολουθήσει σαν καλλιτέχνη ποτέ, ήταν πολύ καλύτερη από ότι περίμενα για support...τουλάχιστον αφού άφησε την κιθάρα και άρχισε τους αυτοσχεδιασμούς. :whistle: Από τον τρόπο που της φέρθηκε ο Murphy, φάνηκε να την εκτιμά πολύ πάντως.

Στο κυρίως πιάτο, ο αγαπητός Peter έσκασε μύτη με ένα φουτεράκι να το πω;; :redface::confused: μακό να το πω;; :worry: Έριξε τέλος πάντων κάτι πρόχειρο και βγήκε το παλικάρι...:P Προσωπικά θα προτιμούσα να έβαζε μια κάπα ή κατιτις πιο grande αλλά νταξ, είναι και σε μια ηλικία που έχει το ελεύθερο να φοράει ότι θέλει. Πάντως ακόμα και χωρις make up, κατάφερε να κρατήσει μια απίστευτη ατμόσφαιρα. Είναι μερικοί άνθρωποι ρε γαμώτο που έχουν αυτήν την μαγεία του αλλόκοτου...επίσης, τρομερό eye contact με τους απο κάτω. Σε μια φάση, γύρισε το βλέμα του προς την μεριά μας -οι μισές κόντεψαν να πέσουν ξερές σαν τα κοτόπουλα και οι υπόλοιπες φώναζαν peeeeter, λες και φώναζαν Σάαααακη!! :P:P Κλασικά μας είπε τα δικά του: ''be yourself, or be as you appear to be...!!'' Από μουσικής πλευράς το αποτέλεσμα ηταν αρτιότατο και επαγγελματικότατο -αν και χαλάστηκα λίγο από τους μουσικούς που τον πλαισίωναν για να είμαι ειλικρινής :/:- η φωνή του ακουγόταν καμπάνα, παίζει να μην έχασε και νότα. Ακούστηκαν πολλές διασκευές από Bowie, joy division, roxy music...γενικά, όποιος πήγε στο gagarin για να δει τους bauhaus θα απογοητεύθηκε σφόδρα πιστεύω. Εγώ πάλι, μια χαρά πέρασα...:D:)

Από τις καλύτερες στιγμές το she's in parties, το Marlene Dietrich's και το ziggy :inlove:





To playlist μας...:)

things to remember
velocity
peace to each
disappearing
fall
memory go
in every dreamhome
Marlene
21st century
secret
prince
deep ocean
brittle
-----*-----
strange kind-bela lugosi
she's in parties
cuts
------*------
ziggy stardust
transmission

''the One and Only Dark Star'' ακόμα και με την κουκουλίτσα του, τον αγαπάμε...:angel:

Κανένας άλλος που να ήταν εκεί;; Μην με αφήνετε να παραλυρώ μόνη μου, θα γράφω μέχρι του χρόνου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

omniman

Νεοφερμένος

Ο omniman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μια καλη περιπτωση ειναι η συναυλια των Αγγλων Vendemmian μαζι με τους Split Image στο Dada
www.splitimage.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • web-poster-vendemmian-efi.jpg
    web-poster-vendemmian-efi.jpg
    129.3 KB · Εμφανίσεις: 195

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Γκουχ!! Γκουχ!! :P
Kαι τώρα μια ιστορία αγάπη, μίσους, πάθους, και άπειρης κατινιάς από δύο πολύ εμπνευσμένους δημιουργούς :giveup:
Κιουρία μον αμούρ που είσαι να καμαρώσεις τον 'the One and Only Dark Star'' :P


Brendan Perry Vs. Peter Murphy


Ξεκινάει λοιπόν ο φίλτατος Brendan ανακοινώνοντας στην επίσημη σελίδα του οτι δεν θα γίνει τελικά το τουρ που είχε προγραμματιστεί με τον Murphy γράφοντας:

Αρχική Δημοσίευση από Brendan vol.1:
"There will be no Peter Murphy collaboration... the guy has too many albeit mysterious health issues to deal with and, to be honest, he's a sandwich short of a picnic."

και συνεχίζει...

Αρχική Δημοσίευση από Brendan vol.2:
The truth of the matter is that Peter Murphy wasted months of my time, energy and effort. It was he, after all, who invited me to tour with him and then reneged on our agreement not once, not twice but three times... can you imagine my frustration? ... I would not have minded so much if he had shown some remorse by way of an apology, this would have been the very least I could expect from such an honorable and 'spiritual' man. Right? Well wrong... When I last wrote to him to enquire how he was and what the problem was, he basically told me to mind my own business... Cuckoo!

Kαι o Πετράκης (μην τυχόν και πέσει τίποτα κάτω :P) απάντησε:

letter2.jpg

btw, o Murphy θα παίξει και στο Twilight (:blink:) άρα μπορούμε να συμπεράνουμε οτι δεν είναι και στην καλύτερη δυνατή πνευματική κατάσταση....

Ξεμωραθήκανε λίγο ή είναι ιδέα μου;; :worry::look:
Sad, sad, sad, sad.- :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Τι έχω γεμίσει το τρακ οφ δε ντει;;;
Οοοοοο αμα ήξερα νωρίτερα αυτό το θρεντ,δε θα χαράμιζα τα σονγκάκια μου στους αναίσθητους.

Μπράβο ρε Ελενακι,αν δεν ήσουν εσύ δε θα το έψαχνα ποτέ.
Το είχα δεδομένο πως (αρχικά) ήμανε η μόνη,αλλα μου ξεφύτρωσες εσύ και 2-3 ακόμα λάτρεις,αλλά με καθαρά μουσειακές διαθέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Πιο newwave μπλαμπλα,
αλλά ποιος darkας δεν επηρεάστηκε από αυτόν;;

Total Eclipse
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 22 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top