Το παιχνίδι της σοφίας....

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
το θέμα αυτό το ανοίγω, επειδή ρώτησα κάποιον με π. μ., αν του αρέσει σαν ιδέα και δε μου απάντησε....
δεν είμαι σίγουρος, αλλά νομίζω πως νευρίασα....
αλλά δεν είναι λόγος αυτός, που το ανοίγω, αλλά νομίζω ότι με πείραξε που δε μου είπε τη γνώμη του....
παρ' όλα αυτά, το ανοίγω, επειδή αρέσει σε εμένα και αν δεν αρέσει σε εσένα, πρόβλημά σου....
(όλα τα παραπάνω δεν ισχύουν, απλά έπρεπε κάπως να αρχίσω και άρχισα με ψέματα)
ας πούμε, ότι είναι παιχνίδι σκέψης και το ονομάζω:
το παιχνίδι της σοφίας....
και τρέχει ως εξής:
δίνω 3 λέξεις και προσπαθείς να σκεφτείς κάτι σοφό
φιλόσοφος, πράγμα, απευθύνομαι....
το μόνο πράγμα, που δε μπορεί να γνωρίζει ο φιλόσοφος, είναι σε ποιον απευθύνεται....
όπως αναφέρεται και η παραπάνω πρόταση, ένας φιλόσοφος δε μπορεί να γνωρίζει, σε ποια κατηγορία ανθρώπων απευθύνεται και μου δίνει το δικαίωμα να νομίζω, ότι είναι κάτι φιλοσοφημένο....
και ο ένας, δίνει το δικαίωμα στον άλλον, να νομίζει....
και ας πούμε ακόμα, ότι αρχίζω με:
νερό, ποτέ, ακούω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
το θέμα αυτό το ανοίγω, επειδή ρώτησα κάποιον με π. μ., αν του αρέσει σαν ιδέα και δε μου απάντησε....
δεν είμαι σίγουρος, αλλά νομίζω πως νευρίασα....
αλλά δεν είναι λόγος αυτός, που το ανοίγω, αλλά νομίζω ότι με πείραξε που δε μου είπε τη γνώμη του....
παρ' όλα αυτά, το ανοίγω, επειδή αρέσει σε εμένα και αν δεν αρέσει σε εσένα, πρόβλημά σου....
(όλα τα παραπάνω δεν ισχύουν, απλά έπρεπε κάπως να αρχίσω και άρχισα με ψέματα)
ας πούμε, ότι είναι παιχνίδι σκέψης και το ονομάζω:
το παιχνίδι της σοφίας....
και τρέχει ως εξής:
δίνω 3 λέξεις και προσπαθείς να σκεφτείς κάτι σοφό
φιλόσοφος, πράγμα, απευθύνομαι....
το μόνο πράγμα, που δε μπορεί να γνωρίζει ο φιλόσοφος, είναι σε ποιον απευθύνεται....
όπως αναφέρεται και η παραπάνω πρόταση, ένας φιλόσοφος δε μπορεί να γνωρίζει, σε ποια κατηγορία ανθρώπων απευθύνεται και μου δίνει το δικαίωμα να νομίζω, ότι είναι κάτι φιλοσοφημένο....
και ο ένας, δίνει το δικαίωμα στον άλλον, να νομίζει....
και ας πούμε ακόμα, ότι αρχίζω με:
νερό, ποτέ, ακούω....

όταν βλέπω το βρόχινο νερό, δεν ακούω ποτέ τον ήχο του..., γιατί κάτι μου θυμίζει....


στιγμή, φτιάχνω, μέλλον....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
όταν βλέπω το βρόχινο νερό, δεν ακούω ποτέ τον ήχο του..., γιατί κάτι μου θυμίζει....


στιγμή, φτιάχνω, μέλλον....

ψευδαίσθηση ονομάζω, τη στιγμή που νομίζω, ότι φτιάχνω το μέλλον μου....
(επιτρέπεται να παίζεις μόνος σου...;)

γυάλινος, σπάω, άμμος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ας δοκιμάσω κι εγώ, γιατί το να παίζεις μόνος σου, δεν το θέλει κι ο Θεός που λένε... ;)

Σπάσε την καρδιά σου και άσε την να παρασυρθεί παντού, όπως οι κόκκοι της άμμου. Και τότε θα ανακαλύψεις πως δεν είναι τόσο γυάλινη, όσο πίστευες αρχικά. :redface:

θησαυρός, αγάπη, περιβάλλον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Όμορφη μέρα σε γνώρισα αγάπη μου...Στο όνειρο σου με ταξίδεψες και μου έδωσες τους πιο καλά κρυμμένους θησαυρούς της ψυχής σου...Θέλω να είμαι μαζί σου, να ζω τις στιγμές σου και να σε θαυμάζω...το άχαρο περιβάλλον της καρδιάς μου σε αναζητεί όλο και πιο πολύ...


δεν ξέρω αν είμαι σωστή, σε αυτό που ζητά το θέμα:redface:

Ψυχή, μνήμη,χρώμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Είναι που το χρώμα της ψυχής, αλλοιώνεται συνέχεια απ' τη μνήμη, σαν χαμαιλέοντας που κουρνιάζει στα σπλάχνα μας...


Αντίδραση, σιγή, ποίηση

(ωραίο θεματάκι, σε σουρεαλισμό κι αυτόματη γραφή με παραπέμπει)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
της σιγης αντιδραση η ποιηση ειναι οδος....γραψε σκεψεις, χασου μεσα τους, γνωρισε τες, απ'τις αντιδρασεις η ωραιοτερη, σιγη και ποιηση...


εαυτος, γνωση, χαος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
της σιγης αντιδραση η ποιηση ειναι οδος....γραψε σκεψεις, χασου μεσα τους, γνωρισε τες, απ'τις αντιδρασεις η ωραιοτερη, σιγη και ποιηση...


εαυτος, γνωση, χαος

κάπου μέσα στο Χάος, βρίσκεται ο εαυτός μου..., κάπου μέσα στον εαυτό μου, βρίσκεται η γνώση..., κάπου μέσα στη γνώση η σοφία....

κλειδί, ζωή, αφιερώνω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
μυστηριο μεγα η ζωη και κλειδι ειναι οι στιγμες, την αξια του κλειδιου σου αν κατανοησεις, το μυστηριο της ζωης θα λυσεις, θα πραξεις αφιερωση...νομιζω πως πια καταλαβες τα κλειδια σου ποια ειναι...

ερωτας, ζωη, χαρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
η ζωή, σου κάνει μια μεγάλη χάρη..., σου δίνει το δικαίωμα, να ερμηνέψεις ακόμα μία λέξη και να γνωρίσεις τον έρωτα....

σημάδι, δύναμη, πέφτω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Πέφτω αφήνοντας τα ίχνη της μελωδίας μου & με τη δύναμη που έχω μέσα μου σημαδεύω τον καινούριο έρωτα...

ιδέα,φως,δίψα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κάθε ιδέα που συνοδεύεται από φως, γεννά τη δίψα για μια νέα ιδέα. Κάθε ιδέα που... (:P)


σκοτάδι, χείλη, πίστη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Κάθε που επέστρεφε έχανε την πίστη της στο θαύμα..όπου και να πήγαινε συναντούσε χείλη σφιγμένα να κλαίνε για ιδέες που κρύβονται στο σκοτάδι...

καθρέφτης,χαμόγελο,ελπίδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Κοιτωντας στον καθρεφτη της ψυχης σου, ενα αχνο, ειλικρινο χαμογελο ερχεται στα ακαμπτα σου χειλη... Ειναι η ελπιδα της ψυχης, πως θα της δωσεις επιτελους σημασια... Την γλυκια σημασια που θα κανει το χαμογελο πλατυ και τα χειλη πιο ζωντανα, πιο ζεστα...

Ανεμισμα, σφαλμα, λυτρωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Με ναρκωμένες τις αισθήσεις στο πιο πυκνό σκοτάδι ήρθε η λύτρωση για να φέρει ήλιο...Μετά το σφάλμα της συνήθειας & το ανέμισμα των λέξεων πάνω στις σελίδες ήρθε ολοκληρωτικά η γαλήνη.

οδός, καπνός,αγκαλιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
έμαθα από μικρός, να βαδίζω σε δρόμους γεμάτους από πυκνό καπνό..., το μόνο που μπορεί να με πάρει από εκεί, είναι μια δική σου αγκαλιά....

σφαίρα, παγώνω, αισθήσεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Φανερώθηκαν οι μύθοι της ζωής σαν μια μικρή σφαίρα φωτός..Τα βλέμματα πάγωσαν και οι αισθήσεις ξύπνησαν...

δόξα,μυαλό,σιωπή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
στο μυαλο σου δοξα αν θελεις να χαρισεις
με τη σιωπη αυτο το αγαθο μοναχα θα αποκτησεις

(εκανα και ρημμα :P)

αγαπη, ζωη, μυστηριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Τι άρωμα είναι αυτό της αγάπης..τα δειλινά μετράς το μυστήριο της αθωότητας και πλημμυρίζεις ζωή...

ένωση,ανάμνηση,έρωτας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
η πιο ομορφη μου αναμνηση, των μυριαδων η πιο γλυκια, η χαργμενη εκεινη του πρωτου μου ερωτα, τα δυο πιο υπεροχα ματια που ειδα, το φως που μεσ τους κρυβοταν, του ερωτα, της ενωσης των ψυχων μας, μιας απαρβιαστης παντοτινης ενωσης...

ποθος, ταξιδι, ιθακη

(ιθακη με την εννοια του στοχου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top