Disneyland Paris!

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
παιδια σας φαινεται περίεργο που δεν μου κάνει κέφι να πάω μέρες χριστουγέννων στην ντισνευλαντ μιας και θα είμαι στο παρίσι....
το βαρίεμαι σαν ιδέα και σκεφτομαι τον κόσμο που θα έχει και αντιστοιχα την αναμονή γαι κάθε παιχνίδι.....:whistle:
αν κάποιος έχει πάει πρόσφατα ας μου πει εμπειρίες....
δε λέω ωραία θα είναι , αλλά προτιμώ να γυρίσω μια μέρα παραπάνω την πρωτεύουσα :D παρά να κάθομαι σε ουρές...:hmm:
σε όσους το έχω πει.... με έχουν γιουχάρει:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καλά σε κάνανε! Είναι φοβερή η Disneyland! Βέβαια πάνε και 13 χρόνια απο τότε που είχα πάει, οπότε δεν θυμάμαι και πολλές λεπτομέρειες, αλλά μου έχει μείνει πολύ θετική εντύπωση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγω απο μικρο παιδακι δεν την συμαθουρα την disneyland, παντα μου φενοτανε σαν κατι ανιαρο, αφηστε που οσα πλανα εχω δει απο εκει μου φενονται "καπος"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
χμ.....
νταξ δεν έχεις κι άδικο :P
δεν έχω πάει στην disneyland στο Παρίσι αλλά έχω πάει στην αυθεντική στην Φλόριντα στην Αμερική :P
Δε μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα... ήταν πάρα πολύ παιδικό το όλο θέμα - θέαμα... πολλααααααααααα πιτσιρίκια, κουρασμένοι γονεις να τα κουβαλάνε και να λενε "οχι" στο ΑΚΟΜΑ ένα παιχνίδι :P
Είχα εντυπωσιαστεί πολύ περισσότερο όταν είχα παει στα στουντιο της universal όπου εκεί το show ήταν κυρίως για μεγάλα παιδια ;)

Για να καταλήξω.... συμφωνώ κατα βάσην μαζί σου... αλλά!
Αφου θα πας που θα πας Παρίσι.... εεεεε χαλάλισε μια μέρα να πας κι εκεί γιατί μετά θα λες, πήγα παρίσι και βαριόμουν να πάω μέχρι εκεί και θα το μετανιώσεις....
Χίλιες φορες να πας και να μην είναι και το σουπερ ντουπερ παρα να μείνεις με την απορία ;)

Τα μέρη που ΠΡΕΠΕΙ να πας στο Παρίσι είναι:
  • φυσικά ο πυργος του Άιφελ (μην τσιγουνευτείς τα λευτα, να πας μέχρι το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ επίπεδο)
  • Το μουσείο του Λούβρου (ισως χρειαστεις και δυο μερες για όλο αν εχει πολυ κοσμο)
  • Η ασπίδα του θριάμβου (νταξ ένα μνημείο είναι)
  • Στην Νότρ Νταμ (παναγία των παρισίων)
  • Και φυσικά στα μαγαζια τύπου κολωνάκι δικό μας :P
  • Αν καταφέρετε λόγω ημερων και βρείτε να πατε κανα moulin rouge

Καλή διασκέδαση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Καλά σε κάνανε! Είναι φοβερή η Disneyland! Βέβαια πάνε και 13 χρόνια απο τότε που είχα πάει, οπότε δεν θυμάμαι και πολλές λεπτομέρειες, αλλά μου έχει μείνει πολύ θετική εντύπωση!

στα 7 σου χρόνια φυσικά και σε εντυπωσιάζει.... στα 20 όμως? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
αμ συμφωνώ μέχρι πριν από 5 χρόνια και εγώ θα ενθουσιαζόμουν...μια φιλη μου μου είπε οτι γερασα....:(
αναγκαστικα θα πάω.... μονη μου να μείνω μία μέρα...
το σίγουρο είναι πως αν δεν πάω τώρα σε όλα αυτά τα μέρη ...τοτε θα πάω κατα το ερασμους ..που θα είμαι εκεί 6 μήνες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Προσωπικά πήγα ψιλομεγάλη (16) και μου φάνηκε ΠΟΛΥ καλή... Και αν είχα την ευκαιρία και τώρα (25) θα ξαναπήγαινα... Δεν θυμάμαι λεπτομέριες και εγώ να είμαι ειλικρινής αλλά θυμάμαι να έχει παιχνίδια και για "μεγάλα" παιδιά... δεν ξέρω, εγώ στη θέση σου στάνταρ θα πήγαινα για μια μέρα (τότε που είχα πάει με τον πατέρα μου την είχαμε γυρίσει όλη σε 2 μέρες και ήταν τρελή κούραση-ΟΛΗ μέρα στο πόδι για να προλάβουμε)...

Δεν ξέρω "αμαρτία" δεν είναι να είσαι δίπλα και να μην πας???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Χμμμ εγώ πάντως αν πήγαινα τώρα μάλλον δεν θα πήγαινα... Αλλά αν δεν είχα ξαναπάει θα πήγαινα, έστω για την εμπειρία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Χμμμ εγώ πάντως αν πήγαινα τώρα μάλλον δεν θα πήγαινα... Αλλά αν δεν είχα ξαναπάει θα πήγαινα, έστω για την εμπειρία...
δίκιο έχεις.... πιο πολυ με ξενερώνει το γεγονός οτι θα είναι φισκα απο κόσμο μέρες χριστουγέννων:(:/: θα γίνεται της μουρλής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
αν σκοπεύεις να είσαι εκεί βρε για 6 μήνες με το erasmus εεεε τοτε αστο τωρα!!!
δεν υπάρχει λόγος τώρα μέσα στις γιορτες που θα γίνεται της τρελής και της παλαβής!!! πας άλλη στιγμή!
απλά πάνε όλοι σαν κάτι που εεεε μάλλον δεν θα ξαναδουν.... δεν πας και στο παρίσι βρε αδερφέ κάθε χρόνο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
αχ σας ευχαριστώ για τισς συμβουλές... θα πάω γιατι ετσι και πω πως δεν πατάω εκεί.... θα με πριζουν όλη μέρα τα ατομα που θα είμαι μαζί τους.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Κάνετε πλάκα;;;;;;;;;;;;:P:P:P:P
Πριν 10 περίπου μέρες γύρισα απο Παρίσι, ήταν must επισκεψη στην Ντίσνευλαντ.
Την έκανα την δεύτερη μέρα περνώντας μια ολόκληρη μέρα εκεί.
Κατενθουσιάστηκα.
Καταρχήν είναι σαν να μπαίνεις σε ένα τεράστιο παραμύθι.Κι εγώ που δεν είμαι 7 αλλά 27 αγόρασα και σκουφάκι Μίκυ στην είσοδο για να μπω στο κλίμα:alljumpy:
Υπάρχουν δυο πάρκα, αυτό που όλοι έχουμε στο μυαλό μας ως Ντισνευλαντ και το πάρκο των disney studios.Το πρώτο κλείνει στις 18.00 το άλλο στις 17.00 οπότε πήγαινε νωρίς κατά τις 10.00 για να έχεις όλο το χρόνο μπροστά σου, έτσι ακόμη και να μην σου αρέσει θα έχεις το απόγευμα για το υπόλοιπο Παρίσι.

Το πάρκο της Ντισευλαντ έχει 4 επιμέρους θεματικά πάρκα
1.Fantasy land που έχει παιχνίδια κυρίως για παιδάκια, τον πύργο της κοιμωμένης που βλέπουμε συνήθως στις καρτ-ποστάλ και γενικά είναι ένα ροζ πάρκο γεμάτο παιχνίδια για μικρούς φίλους ενώ μπορεί να βρεις και διαφορους ήρωες του Ντισνευ να μοιράζουν αυτόγραφα(πήρα κι εγώ και βγήκα και φώτο με Μίκυ,Πλούτο και Βασιλιά των λιονταριών:clapup:).
Αλλά άσε με εμένα έγω είμαι χαζοχαρούμενο κι ενθουσιάζομαι με αυτά.
Εκεί κυρίως θα βγάλεις φώτο καθώς δεν έχει παιχνιδάκια για μεγάλα παιδιά.

Παιχνίδια για μεγάλα παιδιά θα βρεις στα υπόλοιπα πάρκα
2.Andenture land με θέμα πειρατές και Ιντιάνα Τζοουνς
3.Frontier land με θέμα Αγρια Δύση
4.Discovery land με θέμα Επιστημονική Φαντασια-εδώ θα βρεις το ασυναγώνιστο space mountain το πιο γρήγορο τραινάκι διαστημικής πτήσης, μοναδικό, απίθανο έκανα 6 φορές:clapup::clapup::clapup:αν φοβάσαι την ταχύτητα μην μπεις γιατί τρέχει ιλιγγιωδώς και γυρνά κι ανάποδα, γενικά τα ουρλιαχτά όσων είναι μέσα ακούγονται απο μακριά.

Όσο αφορά τις ουρές, χρησιμοποίησε το fast pass είναι ένα μηχάνημα δίπλα απο τα περισσότερα παιχνίδια το οποίο σου δίνει πρόσβαση χωρίς να περιμένεις σε ουρά.

Στο δεύτερο πάρκο δλδ τα disney studios εγώ δεν ενθουσιάστηκα ισως γιατί ήμουν εξαντλημένη απο το παιχνίδι και το περπάτημα.Εκεί θα δεις πως γυρίστηκαν κάποιες ταινίες,animation και σπέσιαλ εφέ.


Για το υπόλοιπο Παρίσι τώρα, συμφωνώ με Κουε και συμπληρώνω:
*βολτά με καραβάκι στο Σηκουάνα βράδυ(γινόνται όλη μέρα αλλα το βράδυ είναι καλύτερα)
*επίσκεψη στο Σακρε Κερ της Μονμαρτης, μια εκκλησία στο ψηλότερο σημείο της πόλης με το Παρίσι πιάτο και μετά στην πλατεία πίσω της μια απο τις παλιότερες του Παρισιού και το μέρος όπου ανακαλυφθηκε η λέξη μπιστρο
*φθηνό φαγητό θα βρεις στις λεγόμενες brasserie που θυμίζουν καφέστιατορια αλλά και στην αλυσίδα εστιατορίων hipopotamus που έχουν φοβερες προσφορές σε μενού(πχ.ορεκτικό,κυρίως πιατο και γλυκό 19 ευρώ το άτομο) και πολύ καλό φαγητό
*αν θα πας σε καμπαρέ εκτός απο moulin rouge προτίμησε Lido το πιο φαντασμαγορικό σόου της πόλης
*βόλτα στα Ηλυσσια πεδία, βράδυ φωτισμενα είναι όνειρο
*στο Λούβρο αξίζει να δεις ελληνική πτέρυγα,αιγυπτιακή πτερυγα και τα διαμερίσματα του Ναπολέοντα-προσοχή οι αίθουσες ανοίγουν εναλλάξ δλδ υπάρχουν μέρες που κάποιες είναι κλειστές ενημερώσου πριν πας
*εντόπισε τις χιλιάδες σοκολατερί που υπάρχουν σε πολλά σημεία της πόλης, σοκολάτα διάφορων ειδών πωλείται με το κομμάτι ή το μέτρο
*τις Κυριακές στην πλατεία της Βαστίλλης έχει υπαίθρια αγορά,μου άρεσε όλη αυτή η συναναστροφή με ντόπιους αλλά και τα κεράσματα που μας έκαναν(φαγητό,τυριά,γλυκά που μας έδιναν να δοκιμάσουμε)

Δεν ξερω αν θα πας με γκρουπ ή μεμονωμένα, εγώ πήγα με 2 φίλες μόνες μας και αναίρεσα τελείως την ιδέα που είχα για το Παρίσι.Πίστευα πως οι Γάλλοι είναι σωβινιστες,δεν θα μας μιλουν αγγλικά και τα φαγητά τους θα είναι άνοστα.
Καμμία σχέση, ήταν όλοι εξυπηρετικότατοι,κάναμε γνωριμίες με ντόπιους που μιλάμε ακόμα,μας σύστησαν μέρη να πάμε, το φαγητό μου άρεσε τρομερά, οι μετακινήσεις ήταν πανεύκολες το μετρό τους είναι εξαιρετικό.
Δεν ξερω τι άλλο να σου γράψω μου άρεσε τόσο σε σημείο που δεν ξανακανονίζω με γκρουπ στο εξωτερικό αλλά μόνο μεμονωμένα αφού έτσι γνωρίσαμε πραγματικά το Παρίσι και τον κόσμο του κι όχι μόνο τα αξιοθέατα.
Οποιαδήποτε πληροφορία θες ρώτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
μάλλον έχει δίκιο η κλέφτρα....
απλά εγω είχα πάει πριν από χρόνια (10 κι όλας) στην disneyworld στην Αμερική και είχε μόνο ένα θεματικο πάρκο, το κατά βάσην παιδικό fantacy lant...
όλα τα υπόλοιπα τα βρήκα στο universal studio :P
προφανως εξελίχθηκαν οι καταστάσεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
μάλλον έχει δίκιο η κλέφτρα....

Μην στηρίζεσαι και τόσο στην δική μου εντύπωση:P
Όπως ξαναγραψα είμαι χαζοχαρούμενο, ακόμη και το ίδιο βράδυ που πήγαμε για φαγητό εγώ ακόμη το σκουφάκι του Μίκυ φορούσα:blink::blink:
Παρεπιμπτόντως υπάρχει κι άλλο ένα πάρκο στο Παρίσι, το Πάρκο του Αστερίξ αλλά δεν είναι και τόσο γνωστό:(
(νιιιιι και εκεί πήγα:clapup:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Space mountain είναι όλα τα λεφτά!!! Ιδίως η αρχή που έχει μια τεράστια κλίση πρός τα πάνω και μετά η απόλυτη καθετότητα!!!!:clapup: :clapup: :clapup: Στις δε ανάποδες γύρες σου φεύγει η μαγκιά και από την μεγάλη ταχύτητα σου κολλάνε τα σωθικά πίσω.:clapup: :clapup: :clapup:

Το ίδιο είναι και το Ιντιάνα Τζόουνς μόνο που εκείνο είναι ανοιχτό και βλέπεις τα πάντα γύρω οπότε τρομάζεις περισσότερο από το άλλο που είναι σαν κλειστό στούντιο.

Το μηχάνημα διαστημικής πτήσης με τον Μάικλ Τζάκσον το έχει ακόμα;:clapup:


Το μετρό του Παρισιού ήταν ένα αίσχος κατά τη δική μου γνώμη και τις δύο φορές που πήγα Γαλλία με διαφορά αρκετών ετών. Τώρα, να έχει αλλάξει τόσο πολύ;:worry: Μακάρι! Το δικό μας πάντως είναι κόσμημα μπροστά στου Παρισιού.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
ακόμη και το ίδιο βράδυ που πήγαμε για φαγητό εγώ ακόμη το σκουφάκι του Μίκυ φορούσα:blink::blink:

τι περίεργο υπάρχει σε αυτό????


Δεν σε καταλαβαίνω!

:D:D:D:D:P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Κι άλλος δικος μας:clapup::clapup::clapup:
Δεν είναι μοναδικά συγκλονιστικό;
Στην αρχή μπήκα ανυποψίαστη, με τσάντες,κάμερα και δεν συμμαζεύται και με το που αρχίζω την διαδρομή προς την πλατφορμα ακούω ουρλιαχτά!!!!:eek:
Τι να σου πω;Θα μπορούσα να κάθομαι όλη μέρα να κάνω αυτήν την απίιιιιιιιιθανη βόλτα.Μακάρι να διαρκούσε παραπάνω και να είχε πιο πολλά εφέ.
Βέβαια κακά τα ψέματα υπηρχαν άτομα που έπαθαν σοκ απο τον φόβο.

Το Ιντιάνα Τζοουνς είναι επίσης καλό αλλό όχι τόσο γρήγορο και διαρκεί ακριβώς 1'και 30'' πολύ λιγότερο απο το άλλο(πρέπει να χτυπάει δίλεπτο και)

Αυτο που λες με τον Τζάκσον δεν ξέρω ποιο είναι:/:

Καλό είναι και το τρίτο τραινάκι το thunder mountain που βρίσκεται στο frontier land και σε περνάει απέναντι απο την λιμνη.Δεν είναι πολύ γρήγορο αλλά έχει την πλάκα του γιατί βλέπεις τα ορυχεία και όλο το wild west σκηνικό.

Αλλά να σου πω την αλήθεια μόλις ανακάλυψα το space mountain δεν πήγα σε άλλο παιχνίδι.Τα είδα όλα λεμεεεεεεεεεεε:clapup::clapup:


Όσον αφορά το μετρό δεν μιλώ απο άποψη αισθητικής ή καθαριότητας καθώς είναι αρκετά παλιό.
Αλλά είναι τόσο καλά δομημένη η συγκοινωνία,οι ανταποκρίσεις με RER(κάτι σαν το δικό μας ηλεκτρικο),SNRF(τραίνα μακρινών αποστάσεων) και λεωφορεία που γυρίσαμε όλη την πόλη, πολλές φορές μετακινούμενες απο την μια ακρη στην άλλη χωρίς να χαθούμε και χωρίς να χρειαστεί να ρωτησουμε οδηγίες.Χρησιμοποιήσαμε μόνο το πλαν ντι μετρο, ένα χαρτη συγκοινωνιών που μας δόθηκε.
14 διαδρομές μετρό,85(νομίζω ίσως και παραπάνω) λεωφορείων,10 τοπικών τραίνων έκαναν την μετακίνηση παιχνίδι, αν ζούσα σε αυτήν την πόλη δεν θα χρησιμοποιούσα αυτοκίνητο εγώ που είμαι εθισμένη στην χρήση του.

@zanin στην περίπτωση που πάτε μεμονωμένα και χρειαστεί να χρησιμοποιείτε τακτικά ΜΜΜ βγάλτε την κάρτα Παρίς Βιζίτ, μπορεί να σου φανεί ακριβή αλλά θα αποσβέσει και με το παραπάνω τα λεφτά της και θα σας λυσει τα χέρια;)

τι περίεργο υπάρχει σε αυτό????


Δεν σε καταλαβαίνω!

:D:D:D:D:P:P:P:P

Γι αυτό σ΄αγαπάω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Πίστευα πως οι Γάλλοι είναι σωβινιστες,δεν θα μας μιλουν αγγλικά και τα φαγητά τους θα είναι άνοστα.
Καμμία σχέση, ήταν όλοι εξυπηρετικότατοι,κάναμε γνωριμίες με ντόπιους που μιλάμε ακόμα,μας σύστησαν μέρη να πάμε, το φαγητό μου άρεσε τρομερά, οι μετακινήσεις ήταν πανεύκολες το μετρό τους είναι εξαιρετικό.Οποιαδήποτε πληροφορία θες ρώτα.
\
Μπράβο ρε κλεφτρόνι ο΄δηγό για το Παρίσι έγραψες!
Εγώ πήγα για 4 ημέρες πρίν 2 χρόνια σχεδόν, για εμένα η disneyland θέλει 2 ημέρες και βασικό είναι να μείνεις μέσα έτσι ώστε να μην χάνεις χρόνο με μετακινήσεις.
Η RER έχει ένα μειονέκτημα, περνάει απο τα προάστια του Παρισιού οπότε ειδικά για βράδυ δεν είναι ότι καλύτερο.
Πέρα απο αυτά που έγραψε η κλέφτρα υπάρχει και το tour για Νορμανδία (για τους λάτρεις της ιστορίας) το πάρκο του Αστερίξ (με αληθινά δελφίνια) ακόμα και ζωολογικός κήπος που τον περνάς με το αμάξι σου.
Καλό είναι να πάς όσο περισότερες μέρες μπορείς καθώς το αεροπορικό είναι το μεγαλύτερο κόστος και 1-2 μέρες (με συντηριτικό φαγητο) τις βγάζεις στο Παρίσι.
Όσο αφορά τους γάλλους, το κομμάτι των σωβινιστών είναι μύθος, μια χαρά ευγενικοί είναι, φυσικά υπάρχουν και οι εξερέσεις αλλα στον ίδιο βαθμό με εδώ.
2 φορές προσφέρθηκαν απο το πουθενά να μας δώσουν οδηγίες επειδή μας έβλεπαν ότι ψαχνώμασταν!
Αν και το γαλλικό μετρό σε πάει κυριολεκτικά παντού εγώ θα σου πρότεινα τα λεωφορεία, πεντακάθαρα και βλέπεις απο κοντα τα σοκάκια και τους δρόμους την πανέμορφης αυτής πόλης.
Όσο για την Ντισνευλαντ, όλα τα λεφτά ο Ιντιάνα τζόουνς, το σπιτάκι του τρόμου, τα μαγαζάκια με τα φοβερά (και ακριβά) διακοσμητικά, ο πόλεμος των άστρων και γενικά όλα ήταν καταπληκτικά.
Το fast pass βοήθησε πάρα πολύ στο να μην περιμένεις αλλα δυστηχώς ήταν σε κάποια μόνο σημεία.
Το καλό βέβαια ήταν ότι το κάθε "θέαμα" χωράει αρκετό κόσμος μέσα οπότε βλέπεις να προχωράει γρήγορα η ουρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
αχ παιδια τωρα που τα ακουσα όλα αυτά καταενθουσιαστικα.....
αν και είμαι λίγο φοβιτσιάρα θα μπω στο crazy mountain.
εδώ η φίλη μου που φοβόταν να μπει στο αλου σε αυτο που είναι σαν ασανσερ και πέφτει... στην γαλλια μπήκε εκεί και μου είπε να πάμε όπωσδήποτε...
δυστυχώς πάμε με γκρούπ...
αλλά ελπίζω να πάω ερασμους και να γυρίσω το παρισι...


κλέφτρα εγώ και οι φίλες μου έχουμε μία απορια....
ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΤΟ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΣΤΗ ΔΙΣΝΕΥ?

Γενικά λένε ότι είναι αρκετα ακριβό... αλλά όσο και να κάνει θα παμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top