Καλοκαίρι Vs Χειμώνας

Καλοκαίρι ή χειμώνας
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 71)

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Έχει να κάνει με το που ζεις. Αν πχ μένεις Γιάννενα, Κοζάνη, Καστοριά κτλ ο χειμώνας ταιριάζει περισσότερο απ' το καλοκαίρι. Αν μένεις σε κανενα νησί όμως ή σε καμιά μικρή χαρακακτηριστική παραθαλάσσια πόλη ο χειμωνας απλά δεν παλευεται και περιμένεις πως και πως τις ζεστές μέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Ψηφίζω Χειμώνα γιατί:

  • Χριστούγεννα... Η περίοδος του Δεκεμβρίου, που νομίζεις ότι ο κόσμος έχει πατήσει pause και συνεχίζει μόλις μπει ο Ιανουάριος :P Γιορτινό κλίμα, στολισμένα παντού και βλέπεις τον καπιταλισμό να είναι στα πάνω του :hehe:
  • Χιόνι
  • Ζεστά ροφήματα, όπως η πολυαγαπημένη μου ζεστή σοκολάτα :inlove:
  • Μεγάλη διάρκεια νύχτας. Ως παιδί της νύχτας, μ' αρέσει :P
  • Σχολείο/πανεπιστήμιο/δουλειά/whatever. Οκ, μπορεί να με θεωρείτε μαζοχιστή, αλλά εμένα μ'αρέσει η ρουτίνα και η καθημερινή ενασχόληση με κάτι. Δεν μπορώ να κάθομαι άπραγος (όπως το καλοκαίρι).
  • Η μυρωδιά της ατμόσφαιρας (όσοι μένετε σε αστικά κέντρα, αγνοήστε αυτό το bullet point:P).
  • Το χουχούλιασμα στο κρεβάτι. Ο καλύτερος ύπνος γίνεται το χειμώνα, που πραγματικά κοιμάσαι σαν πουλάκι (σε αντίθεση με τον ύπνο του καλοκαιριού που ξυπνάς από τη ζέστη/τα πουλιά/τις εργασίες/το γείτονα που κουρεύει το γκαζόν :P).
  • Elegant εμφάνιση σε ειδικές περιστάσεις. Μπορείς να φορέσεις πουκάμισο, γιλέκο, παντελόνι, σακάκι ΚΑΙ παλτό, χωρίς να σκας, ενώ παράλληλα φαίνεσαι κλασάτος:P (Σε αντίθεση με το καλοκαίρι που βάζεις ένα πουκάμισο και στην καλύτερη ένα τζιν και μοιάζεις σαν θείτσος:P)
Αυτά πάνω κάτω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Χειμωνας ftw. Δεν τιθεται θεμα. Οταν πρεπει να κατσετε στην πολη το καλοκαιρι και να λιωνετε με τα 38αρια της Αθηνας, θα εκτιμησετε πολυ το κρυο του χειμωνα.

στην πολη λιωνουμε και μας αρεσει! δεν μου αρεσει καθολου ο χειμωνας, δεν μου αρεσει το βαρυ ντυσιμο, δεν μου αρεσει η βροχη, δεν μου αρεσει καθολου να πινω ζεστα (δυστυχως τον χειμωνα καποιες φορες αναγκαζομαι).
ο καυσωνας ειναι καυσωνας παντου. εγω προτιμω την ζεστη της αθηνας απο την ζεστη παραθαλασσιων περιοχων γιατι υγρασια και ζεστη κοβουν την ανασα.
εκτος πια αν στην παραθαλασσια περιοχη εισαι ολη μερα στην παραλια, κατι ανεφικτο για τους περισσοτερους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
στην πολη λιωνουμε και μας αρεσει! δεν μου αρεσει καθολου ο χειμωνας, δεν μου αρεσει το βαρυ ντυσιμο, δεν μου αρεσει η βροχη, δεν μου αρεσει καθολου να πινω ζεστα (δυστυχως τον χειμωνα καποιες φορες αναγκαζομαι).
ο καυσωνας ειναι καυσωνας παντου. εγω προτιμω την ζεστη της αθηνας απο την ζεστη παραθαλασσιων περιοχων γιατι υγρασια και ζεστη κοβουν την ανασα.
εκτος πια αν στην παραθαλασσια περιοχη εισαι ολη μερα στην παραλια, κατι ανεφικτο για τους περισσοτερους.

Γενικα η ζεστη αν εχεις δουλειες δεν παλευεται.

Το μονο καλο που εχει το καλοκαιρι ειναι η αδεια Αθηνα τον Αυγουστο. Ειναι πραγματικα υπεροχο να εχουν φυγει ολοι. Δεν εχει κινηση, βρισκεις να παρκαρεις, οι συγκοινωνιες δεν εχουν κοσμο και βρωμυλους.

ΥΓ. Προς οσους χρησιμοποιουν ΜΜΜ αυτη την περιοδο. Καντε μπανιο. Δεν αντεχεται αυτο το πραγμα. Μην ειστε μαλωμενοι με το νερο και το αφρολουτρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maraki4you

Νεοφερμένος

Η Maraki4you αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Καλοκαίρι γιατί :
δεν έχουμε σχολείο
Δεν έχουμε φροντιστήριο
Ειμαστε ξένοιαστοι
κοιμόμαστε όσο θέλουμε
Έχουμε πολύ ελεύθερο χρόνο
Πηγαίνουμε βόλτες
Καλοκαιρινα πάρτυ
Πηγαίνουμε διακοπές και βλέπουμε καινούργια μερη
Θάλασσα και βουτιές
Προσπάθεια να μαυρίσουμε
Ρακέτες και παιχνίδια στην άμμο
Πισίνα και παιχνίδια εκεί
Παγωτά και δροσερά Ροφήματα
Τα πουλάκια κελαηδούν
Εκδρομές στη φύση
Δεκαπενταύγουστος με την παρέα στο χωριό
Τέλεια καλοκαιρινά ρούχα
Λογοτεχνικά βιβλία
Ζωγραφική
Νέοι φίλοι
Μπουγελο!!!!
Γυμναστικουλα και τζόκινγκ
Καλοκαιρινά φρουτάκια και smoothies

Ε οκ και ο χειμώνας μου αρέσει όμως τον χειμώνα
Ξυπνάω στις 7
Κρυώνω και ειδικά το πρωί για να πάω σχολείο...
Σπάνια χιονίζει :'(
Έχω σχολείο μαθήματα και υποχρεώσεις
Γράφουμε διαγωνίσματα και τρίωρα τις Κυριακές!
Βόλτες μια στο τόσο
Γενικά ρουτινιαζω όσο δεν πάει
Βρέχει και ο καιρός είναι μουντος
Κλεινομαι μέσα στο σπιτι και κάνω καθιστική ζωή
Με πιάνει βουλιμία απο το διάβασμα και το κρύο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Γενικα η ζεστη αν εχεις δουλειες δεν παλευεται.

Το μονο καλο που εχει το καλοκαιρι και ο Αυγουστος και μονο ειναι η αδεια Αθηνα. Ειναι πραγματικα υπεροχο να εχουν φυγει ολοι. Δεν εχει κινηση, βρισκεις να παρκαρεις, οι συγκοινωνιες δεν εχουν κοσμο και βρωμυλους.

ΥΓ. Προς οσους χρησιμοποιουν ΜΜΜ αυτη την περιοδο. Καντε μπανιο. Δεν αντεχεται αυτο το πραγμα. Μην ειστε μαλωμενοι με το νερο και το αφρολουτρο.

η ζεστη αν πρεπει να βρισκεσαι μεσημεριανες ωρες στον δρομο ειναι οντως απαλευτη..
και εμενα μου αρεσει η αδεια αθηνα και προσπαθω να φευγω ιουλιο (προτιμω και τα νησια τοτε ουτως η αλλως)

για το αλλο τι να πω; συμφωνω απολυτα :P:P και αποσμητικο γιατι καλοκαιρι ειναι και ιδρωνεις γρηγορα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maraki4you

Νεοφερμένος

Η Maraki4you αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Καλοκαίρι γιατί :
δεν έχουμε σχολείο
Δεν έχουμε φροντιστήριο
Ειμαστε ξένοιαστοι
κοιμόμαστε όσο θέλουμε
Έχουμε πολύ ελεύθερο χρόνο
Πηγαίνουμε βόλτες
Καλοκαιρινα πάρτυ
Πηγαίνουμε διακοπές και βλέπουμε καινούργια μερη
Θάλασσα και βουτιές
Προσπάθεια να μαυρίσουμε
Ρακέτες και παιχνίδια στην άμμο
Πισίνα και παιχνίδια εκεί
Παγωτά και δροσερά Ροφήματα
Τα πουλάκια κελαηδούν
Εκδρομές στη φύση
Δεκαπενταύγουστος με την παρέα στο χωριό
Τέλεια καλοκαιρινά ρούχα
Λογοτεχνικά βιβλία
Ζωγραφική
Νέοι φίλοι
Μπουγελο!!!!
Γυμναστικουλα και τζόκινγκ
Καλοκαιρινά φρουτάκια και smoothies

Ε οκ και ο χειμώνας μου αρέσει όμως τον χειμώνα
Ξυπνάω στις 7
Κρυώνω και ειδικά το πρωί για να πάω σχολείο...
Σπάνια χιονίζει :'(
Έχω σχολείο μαθήματα και υποχρεώσεις
Γράφουμε διαγωνίσματα και τρίωρα τις Κυριακές!
Βόλτες μια στο τόσο
Γενικά ρουτινιαζω όσο δεν πάει
Βρέχει και ο καιρός είναι μουντος
Κλεινομαι μέσα στο σπιτι και κάνω καθιστική ζωή
Με πιάνει βουλιμία απο το διάβασμα και το κρύο

Ωχ το έγραψα 2 φορές... Ουπς!!! Πως το διαγράφω τώρα;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Χειμώνας και πάλι χειμώνας.
Με πιάνει μελαγχολία το καλοκαίρι, απ'όσο θυμάμαι τον εαυτό μου. Μάλλον δεν ταιριάζει στην προσωπικότητα μου, dunno.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Στατιστικολόγος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Προτιμώ τον χειμώνα, μου αρέσει το κρύο, ο ζεστή σοκολάτα, τα Χριστούγεννα,η αγκαλιά κάτω από τα σκεπάσματα με τον άνθρωπο σου(αχαχα :P)..τα πάντα στον χειμώνα.!!

Καλό και το καλοκαίρι, αλλά σε σχέση με τον χειμώνα δεν πιάνει μια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilonop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ευαγγελία Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Νομίζω πως η ιδανική εποχή είναι η άνοιξη. Το καλοκαίρι το βαριέμαι, αν και έχει τα καλά του (περισσότερες βόλτες, παραλία, διακοπές κλπ). Ψηφίζω χειμώνα πάντως γιατί υπάρχει ησυχία. Θα βγεις για έναν καφέ σαν άνθρωπος, θα κάνεις μια κουβεντούλα, μπορείς να μαζευτείς με την παρέα σου πχ σ' ένα σπίτι, και παρόλο που υπάρχουν μαθήματα/υποχρεώσεις, τουλάχιστον όταν βλέπεις πως τελειώνουν και μπορείς να κάνεις κάτι άλλο, οι επιλογές είναι σαφώς καλύτερες. Στην περιοχή που μένω τον χειμώνα υπάρχει νέκρα και το καλοκαίρι χαμός (λόγω θάλασσας, beach bar κλπ). Καλά είναι κι αυτά, αλλά τα βαριέσαι εύκολα. Δεν μπορώ να βγαίνω έξω για έναν καφέ και να κάνω 10 λεπτά για να περπατήσω μια μικρή απόσταση, να κάνω ολόκληρο σχέδιο για το πως θα περπατήσω ανάμεσα στον κόσμο, να λιώνω απ' τη ζέστη κ.ο.κ. Οπότε η λύση είναι μία...όχι πάμε παραλία, πάμε να αράξουμε σε μια καφετέρια, χαλαρά. Και αυτό το πράγμα δεν γίνεται το καλοκαίρι, οπότε παμε χειμώνα!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Χειμώνας γιατί πίνουμε ζεστά ροφήματα (σοκολάτα , καραμέλα , φουντούκι ) γιατί κάνει κρύο και χουχουλιάζουμε μέσα στο παλτό και αν εξαιρέσουμε τις βροχές δεν στραβονόμαστε και από τον ήλιο. Αχ χειμώνας :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Εγω πάλι, παρόλο που μπορώ να το ανεχτώ όσο ζέστη και να έχει, δεν αντέχω το κρύο.. :redface: Χειμώνα ψηφίζω μόνο για τα ζεστά ροφήματα και τα φούτερ.

Άσε που με πιάνει και κατάθλιψη αν έχει συννεφιά.. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Χειμώνας ftw . Προτιμώ το κρύο από τη ζέστη.Αν κρυώσεις θα ντυθείς καλά, θα πάρεις και καμιά κουβερτούλα και είσαι οκ...Στη ζέστη πόσα να βγάλεις; Δεν παλεύεται.
Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα από το να χουχουλιάζεις στο καναπέ με ζεστό ρόφημα να βλέπεις σειρά ή να διαβάζεις βιβλίο και να ακούγεται η βροχή απ' έξω. Επίσης το χειμώνα νιώθω ότι έρχομαι πιο κοντά με την οικογένεια μου. Τρελαίνομαι να παίρνω δώρα σε όλους την Πρωτοχρονιά.
Και το καλοκαίρι μ ' αρέσει βέβαια αλλά όχι τόσο... Μόνο οι καλοκαιρινές βραδιές στη παραλία με μουσική και αστέρια αξίζουν.
Τη θάλασσα κάθε μέρα τη βαριέμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φιλόλογος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Καλοκαίρι διότι όλα γίνονται πιο εύκολα.Σεξ,μπάνιο,βόλτα περπατώντας και επισκέψεις σε αρχαιολογικούς χώρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
καλοκαιρι!!!
εκπλησσομαι που η πλειοψηφια προτιμα τον χειμωνα!!τον βρισκω απλα μια απαισια,κρυα κ σκοτεινη εποχη!!
το καλοκαιρι με καλη παρεα κ θαλασσα μετραει πολυ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Άνοιξη!!! :P Γιατί βγαίνεις από την κατάθλιψη του χειμώνα και η ρουτίνα της καθημερινότητας γίνεται πιο υποφερτή αφού βλέπεις τις καλοκαιρινές διακοπές να πλησιάζουν! :)
Υ.γ. :Άνοιξη κα φθινόπωρο δεν μπαινουν στην ψηφοφορία; :( Είπαμε φαινομενο θερμοκηπίου και κλιματικές αλλαγές, αλλά όχι κι έτσι... :P
Τι είναι η άνοιξη και το φθινόπωρο; :hmm: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina.

Νεοφερμένος

Η marina. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 104 μηνύματα.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Δείτε απλά πόσα καλοκαιρινά τραγούδια υπάρχουν και πόσα χειμωνιάτικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Δείτε απλά πόσα καλοκαιρινά τραγούδια υπάρχουν και πόσα χειμωνιάτικα.
Ναι και είναι όλα ένα και ένα :whistle: Ειδικά αυτά των τελευταίων χρόνων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Δείτε απλά πόσα καλοκαιρινά τραγούδια υπάρχουν και πόσα χειμωνιάτικα.
Άλλο η ποσότητα και άλλο η ποιότητα, my friend:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top