Τι τρώτε για πρωινό;

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
ποια η πιθανοτητα να μην τελειωσεις με πιτσα και/η μακαρονια?

Sorry, αλλά με τα μακαρόνια τι πρόβλημα υπάρχει?
Περι πίτσας συμφωνώ...είναι αχρηστες θερμιδες, εαν αναλογιστει κανείς οτι ενα κομματι εχει γύρω στις 400 θερμίδες και αφού φας ακόμα και μία ολοκληρη, μετα απο κάποια ώρα πάλι πεινάς. Τλχ εγω θελω μια ολοκληρη για να πω οτι εφαγα...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
συνηθεια ειναι...αλλα το πρωι ειναι απαραιτητο να φας κατι με πρωτεινες γιατι το σωμα σου ερχεται απο 8 ωρες νηστειας (υπνος) δεν εχει καθολου ελευθερα αμινοξεα οποτε θα καταβολισει τους μυς σου.

πρεπει να δεις εγω τι τρωω για πρωινο:P

5 ασπραδια ενα ολοκληρο αυγο, τοστ με 2 τυρι 4 γαλοπουλες ντοματα καλαμποκι, καποιο φρουτο και 100γρ δημητριακα

βεβαια αυτο σε αγωνιστικη περιοδο τωρα δεν τρωω τα δημητριακα



ο χριστος και ο αποστολος γκλετσος:stunned: καλε ολα αυτα πρωι πρωι?? αν μου λεγες απογευμα , βραδυ κατι θα γινοταν αλλα πρωι με τιποτα...

οταν λες οτι πρεπει να φαω κατι με πρωτεινες μπορεις να μου πεις καποιο παραδειγμα αν σου ειναι ευκολο??
αν φαω ας πουμε κατα τις δεκα τα δημητριακα και κατα τις 11 το τοστ ειναι καλα??:hmm:

(τοστ με τυρι και γαλοπουλα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Estartu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.

epote ελπίζω αυτό
ενας ανθρωπος δεν εχει παιθανει απο το καπνισμα αρα το καπνισμα δεν κανει κακο good
να το έγραψες χαριτολογώντας γιατί έχει πλέον αποδειχθεί ότι όντως υπάρχουν άνθρωποι που
πέθαναν από το κάπνισμα :) :)



ξέρεις ποιο είναι το πρόβλημα με τις κάθε είδους "διατροφές" ?? (έχω υπάρξει κι εγώ αθλήτρια για πάρα πολλά
χρόνια)

σου αφαιρούν όλη την ευχαρίστηση από το φαγητό - το αντιμετωπίζουν ως "καύσιμο", το αναλύουν
σε πρωτείνες - λίπη - υδρογονάνθρακες και σου λένε ότι πρέπει να φας τόσο από αυτό και τόσο από εκείνο
για να διατηρηθείς και κάνουν την όλη εμπειρία ενός γεύματος κάτι σαν καταναγκαστικό έργο

προσωπικά θεωρώ ότι είναι λάθος το να ξεκινούμε την ημέρα μας με άδειο στομάχι ή μ έναν σκέτο καφέ στο
πόδι

πιστεύω ακόμα ότι η κατανάλωση δημητριακών στο πρωινό (είτε είναι υγιεινό μούσλι είτε κάποιο άλλο είδος)
είναι επίσης λανθασμένη (άσχετα με το πολλοί από εμάς την έχουν υιοθετήσει γιατί είναι εύκολη) - πρόκειται
για βιομηχανικό κατασκεύασμα που μας ήρθε από την Αμερική

τόσες γενιές που μεγάλωσαν χωρίς να βάλουν ποτέ στο στόμα τους κάτι τέτοιο είχαν πρόβλημα ??


θεωρώ επίσης ότι είναι λάθος και η μονοτονία (όχι μόνο στο πρωινό αλλά σε όλα τα γεύματα) - θα πρέπει
να υπάρχει ποικιλία ανάλογα με την εποχή (άλλες ανάγκες έχουμε τον χειμώνα με το κρύο και άλλες το
καλοκαίρι)



η μέρα ξεκινάει πολύ ποιο όμορφα όταν καθίσεις για δέκα λεπτά σ ένα όμορφα στρωμένο τραπέζι (μπορείς
να το έχεις στρώσει από το προηγούμενο βράδυ) και φας ένα ωραίο πρωινό ήρεμα και άνετα το οποίο μπορεί
να είναι οποιοσδήποτε από τους συνδυασμούς που αναφέρθηκαν στις προηγούμενες σελίδες ...


και μετά ρίχνεις στην τσάντα ή στο σακίδιο το κολατσιό που ετοίμασες μόνος σου (φρούτα, ξηροί καρποί,
γιαούρτι, ταπεράκι με φαγητό, σάντουιτς ....) και έξω από την πόρτα ...


με τη λογική ότι οι περισσότεροι από εμάς γυρνάμε στο σπίτι το βράδυ, και το δείπνο πρέπει να είναι το
ελαφρύτερο γεύμα της ημέρας είναι κατά την άποψη μου, τεράστιο σφάλμα να στηρίζουμε τη διατροφή μας
στη διάρκεια της ημέρας σε καντίνες και ντελιβεράδικα (άσε που αν μετρήσουμε το κόστος σε ας πούμε για
ένα μήνα, θα εκπλαγούμε από το ποσό που φεύγει από τη τσέπη μας)
:D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Sorry, αλλά με τα μακαρόνια τι πρόβλημα υπάρχει?

αδειες θερμιδες τελειως. Μισο πιατο μακαρονια με σαλτσα ειναι 600 θερμιδες (αναλογα τη σαλτσα μπορει και παραπανω) και δεν σε χορταινουν ουτε για πλακα. Δεν εχουν βιταμινες, μεταλα, ιχνοστοιχεια, πρωτεινες, τιποτα...

σου αφαιρούν όλη την ευχαρίστηση από το φαγητό - το αντιμετωπίζουν ως "καύσιμο", το αναλύουν
σε πρωτείνες - λίπη - υδρογονάνθρακες και σου λένε ότι πρέπει να φας τόσο από αυτό και τόσο από εκείνο
για να διατηρηθείς και κάνουν την όλη εμπειρία ενός γεύματος κάτι σαν καταναγκαστικό έργο

υδατανθρακες οχι υδρογωνανθρακες:P

αλλα το φαι για τον περισοτερο κοσμο ετσι πρεπει να ειναι το μεγαλυτερο μερος της εβδοαμδας, κατι που πρπει να κανεις για να μην παιθανεις, 1-2 φορες τη βδοαμδα τρως και για απολαυση αλλα οχι παραπανω, γιατι οι περισοτεροι ανθρωποι (για διαφορους κοινονιοψυχολογικους λογους) αντιμετοπιζουν το φαι σαν ανταμοιβη and all hell breaks loose
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Estartu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
υδατανθρακες οχι υδρογονανθρακες:P



ναι καλέ ... αυτό είναι το σωστό!!:clapup::clapup:


(μάλλον πρέπει να το κοιτάξω αυτό γιατί μου συμβαίνει συχνά τελευταία - άλλη λέξη έχω στο μυαλό μου και
άλλη γράφει το πληκτρολόγιο :whistle: :whistle: ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δεν τρώμε πρωινό:P
Τώρα διότι ΔΕΝ ξυπνάμε πρωί και όταν είχα σχολείο μου έφαιρνε τάσεις προς έμετον:oops:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Πάντα τρώω πρωινό....Ανεληπώς!Δεν μπορώ απλά να αντέξω χωρίς πρωινο...Νομίζω μετα απο μιση ωρα αφου εχω ξυπνησει οτι θα λιποθυμισω...και ετσι είτε τρωω δημητριακα με γαλα ειτε τοστακι με χυμο ειτε ψωμακι με μαρμελαδα/μερεντα(μιαααμ...τωρα κανω διατροφη οποτε η μερεντα κομμενη):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Εκτός από τον πρωινό καφέ που αν δεν πιω δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου, πηγαίνοντας στη δουλειά, συνήθως τρώω κουλούρι Θεσσαλονίκης, ή από κουλουρά ή από φούρνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ina10039

Νεοφερμένος

Η ina τη περιμενεις? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Νεάπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Βασικά εγώ καμία φορά δεν τρώω τίποτα αλλά όταν είναι να φάω τρώω ή δημητριακά ή τοστ ή καμία φορά pizza :D:slourp:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστινακι10382

Νεοφερμένος

Η Χριστινακι10382 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νεάπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Εγω για πρωινο τρώω δημητριακα αλλα οταν τυχη και εχω ξεμεινει:redface: τρώω κρουασαν ή αμα τύχη και κανα μπισκοτο βουτηγμενο στο γαλα!αχου μου ανοιξα την ορεηξη παω να φαω...:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
καφε σκετο. :P

μετα ανοιγει η ορεξη.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

helga

Νεοφερμένος

Η helga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Σχεδόν πάντα γάλα με δημητριακά και πιο σπάνια 1φέτα ψωμί με μία φέτα κασέρι και γάλα απαραίτητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
:D Γάλα με κονφλέιξ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Εγώ δεν τρώω πρωινό. Αν τύχει και φάω, τότε τρώω δημητριακά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερωφίλη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,648 μηνύματα.
Τρώω ΠΑΝΤΑ πρωΪνό!!! Αφού πεινάω... :)
Όσο τρώω το πρωί δεν τρώω την υπόλοιπη μερα..
Απο φετόνια με μέλι μέχρι και... τραχανά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summer life

Νεοφερμένος

Ο summer life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Δημητριακά και μέλι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δημητριακα βρωμης με γαλα κακαο και μελι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.


Αέρα, κοπανιστό.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.


Αέρα, κοπανιστό.




γιαμι! Αυτο ειναι πεντανοστιμο, το βρισκεις ομως καθαρο και φρεσκο σε καμια εξοχη(σαν τα κρεατα και τα λαδια ενα πραμα) παει με καφε ελληνικο βαρυ και σκετο παραγκαλω!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Σήμερα έκανα τυροπιτάκια ... μην φανταστείς τίποτα... από αυτά τα έτοιμα..
Και γάλα κρύο από το ψυγείο τώρα πίνω καφέ.. και φτιάχνω το φαΐ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top