Το Chat and fun! είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,093 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,057 μηνύματα σε 74,650 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το Chat and fun! άλλα

Καλώς ήρθατε στο Chat and fun!!

Εγγραφή Βοήθεια

Είδη ταινιών

Είδη ταινιών

Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 9)
Δράμα
5
55,56%
Κωμωδία
4
44,44%
Θρίλερ
6
66,67%
Ρομαντική
4
44,44%
Κοινωνική
2
22,22%
Αισθηματική
3
33,33%
Βιογραφία
2
22,22%
Επιστημονικής φαντασίας
1
11,11%
Άλλο
2
22,22%

Μιχάλης Τ.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μιχάλης Τ.
Ο Μιχάλης Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 200 μηνύματα.

O Μιχάλης Τ. έγραψε στις 13:23, 06-06-17:

Τι είδους ταινίες βλέπετε και για ποιο λόγο;

Προσωπικά μ' αρέσουν τα εξής είδη (με σειρά προτίμησης):
  1. Δράμα
  2. Θρίλερ
  3. Κοινωνική
  4. Βιογραφία
  5. Αισθηματική
  6. Κωμωδία
Δεν μ' αρέσουν οι επιστημονικής φαντασίας και οι ρομαντικές. Μπορεί να υπάρχουν κι άλλα είδη που μου ξεφεύγουν αυτή τη στιγμή.

Απορώ μερικοί πως έβλεπαν Χάρι Πότερ. Μια φορά παρακολούθησα μια ταινία του και με άφησε αδιάφορο.

Τα παραπάνω είδη ταινιών μ' αρέσουν, γιατί μου κινούν το ενδιαφέρον, με παρασύρει η πλοκή τους, με προβληματίζουν, με συγκινούν.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει 5,606 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:15, 07-06-17:

Εγώ πάλι προτιμώ με τη σειρά που θα τα γράψω, επιστημονικής φαντασίας (καλές βέβαια που είναι λίγες δυστυχώς...), αστυνομικές, άντε και καμμιά κωμωδία ή κανένα καλό θριλεράκι.
Κοινωνικές, αισθηματικές με τίποτα, τα εντελώς αντίθετα από σένα δηλαδή Μιχάλη.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μιχάλης Τ.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μιχάλης Τ.
Ο Μιχάλης Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 200 μηνύματα.

O Μιχάλης Τ. έγραψε στις 12:57, 08-06-17:

Βασικά όταν σκεφτόμουν να βάλω «αισθηματική», η πρώτη που μου ήρθε στο μυαλό ήταν η Nymphomaniac, αλλά δεν ξέρω αν εντάσσεται σ' αυτή την κατηγορία.

Επίσης, να συμπληρώσω ότι μ' αρέσουν και οι περιπέτειας.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

harry akritas

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη harry akritas
Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 606 μηνύματα.

O harry akritas έγραψε στις 14:01, 08-06-17:

Νομίζω ότι και οι ταινίες δράσης (περιπέτειας) πρέπει να συμπεριληφθούν στις επιλογές.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,458 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 21:20, 11-06-17:

Πρώτα και καλύτερα τα θρίλερ (τα διαχωρίζω από τα τρόμου), τα αστυνομικά κυρίως και γενικά οι αστυνομικές ταινίες με δολοφόνους.
Έπονται τα δράματα, (σε ταινίες εποχής, ακόμα καλύτερα). Δεν θα έλεγα όχι και σε μια καλή κωμωδία με αστείες ατάκες (πάντως όχι αυτές με τις "χοντράδες"), ενώ συνήθως πλήττω αφόρητα με επιστημονικής φαντασίας και "κομεντί".

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eva_Waffle (Εύα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Eva_Waffle
H Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

H Eva_Waffle έγραψε στις 20:18, 11-07-17:

αγαπώ ταινίες τύπου The Fault in Our Stars (YA/teen)
ταινίες εποχής (The Great Gatsby )
μυστηρίου και θριλερ
γενικά μ'αρέσουν τα πάντα εκτός απο sci-fi
Παράθεση

Imagine01

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Imagine01
H Imagine01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 107 μηνύματα.

H Imagine01 έγραψε στις 22:05, 11-07-17:

Εμένα μου αρέσουν τα παρακάτω είδη ταινιών.
1) Sci-Fiction
2) Adveture
3) Mystery (+)
4) Comedy
5) Romance
6) Thriller (αν και με τρομάζουν πολυ, μου κινούν το ενδιαφέρον )
P.S Να προστεθούν παρακαλώ στην κατηγορία οι ταινίες Δράσης και Μυστηρίου. (ευχαριστώ)
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

justarandomgirl

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη justarandomgirl
H justarandomgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H justarandomgirl έγραψε στις 20:59, 19-07-17:

Βρε παιδιά, ποια η διαφορά μεταξύ ρομαντικής και αισθηματικής ταινίας;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερις

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερις
H Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 2,446 μηνύματα.

H Ερις έγραψε στις 23:55, 09-08-17:

Δύο υποθέσεις μπορώ να κάνω. 1. Δεν υπάρχει διαφορά και μία ρομαντική ταινία λέγεται ταυτόχρονα και αισθηματική. 2. Η αισθηματική έχει να κάνει με αίσθημα (βλ. το γνωστό κλισέ σενάριο όπου γνωρίζονται, αγαπιούνται, χωρίζουν για λίγο, τα ξαναβρίσκουν) ενώ η ρομαντική έχει ό,τι ακριβώς η αισθηματική συν το στοιχείο της ονειροπόλησης, του τρυφερού, ιδανικού και ανέφικτου, του δύσκολου, της πάλης με τον εαυτό ή ό,τι άλλο (?) Για κάποιο λόγο από όρος που εξέφραζε ένα συγκεκριμένο είδος τέχνης, το ρομαντικό έφτασε να συνδέεται με αγάπες και λουλούδια. Θα μπορούσαμε να πούμε την αισθηματική ταινία πιο πεζή από τη ρομαντική; Δεν έχω ιδέα!

Τώρα ως προς τα είδη ταινιών που μου αρέσουν, λατρεύω συνολικά τις ταινίες. Ανάλογα με τη φάση θα δω και κάτι διαφορετικό. Κωμωδίες δε βλέπω πολύ συχνά, πάντως. Σε κινηματογράφο θα προτιμήσω να δω μία ταινία που αξίζει για τα γραφικά της, ενώ δύσκολα θα πάω να δω μία κοινωνική. Όλες τις άλλες προτιμώ να τις βλέπω στο σπίτι, μόνη ή με παρέα. Προτιμώ μόνη μου όσες έχουν κλάμα και με παρέα όσες έχουν δράση ή είναι τρομακτικές. Κοινωνικο-ψυχολογικές μόνη μου με την ησυχία μου.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bourgeoisie

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Bourgeoisie
Ο Bourgeoisie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O Bourgeoisie έγραψε στις 13:48, 18-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από Ερις
Δύο υποθέσεις μπορώ να κάνω. 1. Δεν υπάρχει διαφορά και μία ρομαντική ταινία λέγεται ταυτόχρονα και αισθηματική. 2. Η αισθηματική έχει να κάνει με αίσθημα (βλ. το γνωστό κλισέ σενάριο όπου γνωρίζονται, αγαπιούνται, χωρίζουν για λίγο, τα ξαναβρίσκουν) ενώ η ρομαντική έχει ό,τι ακριβώς η αισθηματική συν το στοιχείο της ονειροπόλησης, του τρυφερού, ιδανικού και ανέφικτου, του δύσκολου, της πάλης με τον εαυτό ή ό,τι άλλο (?) Για κάποιο λόγο από όρος που εξέφραζε ένα συγκεκριμένο είδος τέχνης, το ρομαντικό έφτασε να συνδέεται με αγάπες και λουλούδια. Θα μπορούσαμε να πούμε την αισθηματική ταινία πιο πεζή από τη ρομαντική; Δεν έχω ιδέα!
Η αισθηματική ταινία είναι αυτό που είπες. Η ρομαντική ταινία δεν είναι απαραίτητα και αισθηματική. Ο θάνατος ενός φαντάρου για την χώρα του ή για κάποιο ιδανικό μπορεί να θεωρηθεί ρομαντικός. Αν και πλέον ο όρος έχει εκφυλιστεί και χρησιμοποιείται αποκλειστικά για ότι έχει να κάνει με έρωτα.
Παράθεση

Ερις

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερις
H Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 2,446 μηνύματα.

H Ερις έγραψε στις 18:05, 18-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από Bourgeoisie
Η αισθηματική ταινία είναι αυτό που είπες. Η ρομαντική ταινία δεν είναι απαραίτητα και αισθηματική. Ο θάνατος ενός φαντάρου για την χώρα του ή για κάποιο ιδανικό μπορεί να θεωρηθεί ρομαντικός. Αν και πλέον ο όρος έχει εκφυλιστεί και χρησιμοποιείται αποκλειστικά για ότι έχει να κάνει με έρωτα.
Γιατί νομίζω ότι λέμε το ίδιο πράγμα;
Παράθεση

Bourgeoisie

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Bourgeoisie
Ο Bourgeoisie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O Bourgeoisie έγραψε στις 21:40, 18-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από Ερις
Γιατί νομίζω ότι λέμε το ίδιο πράγμα;
Επειδή με θαυμάζεις και υποσυνείδητα ταυτίζεις τις απόψεις σου με τις δικές μου.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Αναζήτηση ταινιών - Από princess
      Το θέμα έχει λάβει 15 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θέατρο, σινεμά & τηλεόραση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-10-13 στις 20:40.
    • Προτάσεις ταινιών - Από sasg
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θέατρο, σινεμά & τηλεόραση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-10-11 στις 17:43.
    • Καταλληλότητα ταινιών - Από giannis4ever
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θέατρο, σινεμά & τηλεόραση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 24-07-10 στις 01:40.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους