Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,176 εγγεγραμμένα μέλη και 3,091,029 μηνύματα σε 96,055 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 549 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο Chat and fun!.

Εγγραφή Βοήθεια

Ετσι είμαι εγώ και δεν θέλω ν' αλλάξω!!!

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 08:19, 04-09-07:

Αυτό το θέμα έχει σχέση με αυτά που μας πρίζουν όλοι να τα αλλάξουμε αλλα δεν θέλουμε, πράγματα, συνήθειες και γενικά πράγματα που αρέσουν σε μάς και μουρμουράνε οι άλλοι να τα κόψουμε, ή σταματίσουμε επιδή είναι κακό ή δεν φένετε καλό αλλα εμεις το κάνουμε και θα το κάνουμε επιδή ήτε είναι το στίλ μας ήτε επιδή μας αρέσει.

Η μουρμούρα των άλλων ας μαζευτεί εδώ παράλογη και λογική εδώ θα πειτε αυτά που σας αρέσουν και τι λένε οι άλλοι προκειμένου να το κόψετε...

(Αν υπάρχει ξέρετε)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,802 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 10:16, 04-09-07:

...από που θες ν'άρχίσω...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 10:27, 04-09-07:

Σε ότι θές, σαυτά που δεν γουστάρεις να αλλάξεις αλλα τα ακούς, εδώ βγάζεις τα εσώψυχα σου...
Γινεσε τα μέσα έξω

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,875 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 11:31, 04-09-07:

ΔΕΝ γουστάρω να σταματήσω να είμαι αισιόδοξη και να γίνω μίζερη.
ΔΕΝ γουστάρω να σταματήσω να είμαι ψωνάρα (ή "αλαζονική" σύμφωνα με μερικούς)

Κι ας χτυπιούνται όσο θέλουν, δεν αλλάζωωωωωωω

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 11:47, 04-09-07:

Εχω την μανία να βάφω τα νύχια μου περίεργα χρώματα, απο μπλέ μέχρι μουσταρδί μέχρι μώβ....

Μουρμουρανε τα κοιτάνε περίεργα, μου λένε συνέχεια ότι είμαι κίτς, δεν με ενδιαφέρει, αλλάζω το χρώμα πάντα με την διάθεση μου με τον καιρό, αυτό δεν πρόκειτε να αλλαχτεί με τίποτα λέμε

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 11:50, 04-09-07:

εγώ πάλι έμαθα να είμαι διαλλακτική, και δε θέλω ν'αλλαξω με τίποτα

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 12:05, 04-09-07:

δεν θα μου χαλασει κανεις τα σχεδια μου για την ζωη μου οπως τα εχω ονειρευτει...

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 12:08, 04-09-07:

Θέλω πάντα να φτάνω στο ψηλότερο σκαλί σε ότι κάνω [ακόμα και αν είναι μια...μπούρδα] και δεν θα μου το αλλάξει κανείς αυτό...

Κι ας το λένε "φιλοδοξία" με κακή χροιά αυτό ορισμένοι εγώ νιώθω πολύ καλά με αυτή μου τη φιλοδοξία...

Και δεν θα σταματήσω να πιστεύω στις δυνάμεις μου και να μην στηρίζομαι σε δεκανίκια... Για αυτό με λένε σκληρή... οκ then... είμαι και μου αρέσει...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,875 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 12:24, 04-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από XRZ
Θέλω πάντα να φτάνω στο ψηλότερο σκαλί σε ότι κάνω [ακόμα και αν είναι μια...μπούρδα] και δεν θα μου το αλλάξει κανείς αυτό...

Κι ας το λένε "φιλοδοξία" με κακή χροιά αυτό ορισμένοι εγώ νιώθω πολύ καλά με αυτή μου τη φιλοδοξία...
Και αυτό!

Παράθεση

Bugs Bunny

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Bugs Bunny
H Bugs Bunny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H Bugs Bunny έγραψε στις 13:42, 04-09-07:

Δεν υπάρχει περίπτωση να περνάω από κόσκινο τον άλλον πριν του πω τα εσώψυχά μου.... κι ας με προδώσει....
Δεν παύω να αγαπάω κι ας έχω φύγει εγώ
Δεν παύω να είμαι ευκολόπιστη
Δεν παύω να χαμογελάω ή να κλαίω κι ας χαλιούνται μερικοί...

Μου άρεσε αυτό, έχω κι άλλα για μετά!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 14:14, 04-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Bugs Bunny
Δεν υπάρχει περίπτωση να περνάω από κόσκινο τον άλλον πριν του πω τα εσώψυχά μου.... κι ας με προδώσει....
Δεν παύω να είμαι ευκολόπιστη
Και αυτά!!

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 21:36, 04-09-07:

Θέλω να συνεχίσω να είμαι αφηρημένη και ρομαντική. Το πρώτο επειδή μου αρέσει πού και πού να είμαι στον κόσμο μου, το δεύτερο επειδή οι ρομαντικοί περνάνε πιο εύκολα καλά (και πληγώνονται ευκολότερα φυσικά, αλλά περνάνε ΠΟΛΥ καλά με το ελάχιστο).

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 23:23, 04-09-07:

1.Δεν θα σταματήσω να σκέφτομαι
2.Δεν θα σταματήσω να κρίνω
3.Δεν θα σταματήσω να ελπίζω και να ονειρεύομαι
4.Δεν θα σταματήσω να είμαι μόνη
5.Δεν θα σταματήσω να γράφω σε χαρτιά παρά να τα μοιράζομαι με ανθρώπους
6.Δεν θα σταματήσω να μισώ τις αγκαλιές και τα φιλιά χωρίς πολύ ιδιαίτερους λόγους
7.Δεν θα σταματήσω να μιλάω στη θάλασσα
8.Δεν θα σταματήσω να ψάχνω τον Καίσαρα στα αστέρια
9.Δεν θα σταματήσω να κοιμάμαι ανάποδα στο κρεβάτι
9+1.Δεν θα σταματήσω να πίνω

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 13:07, 05-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από suspiria
4.Δεν θα σταματήσω να είμαι μόνη
Για αυτό έχω αμφιβολίες αγαπητή μου.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,298 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 13:16, 05-09-07:

Αρνούμαι να πάψω να είμαι καλοπροαίρετη σε σημείο μ@λ@κί@ς, αρνούμαι να γίνω σκύλα.. κι όποιος υποψιάζομαι πως πάει να το εκμεταλλευτεί, απλά θα τρώει πόδι!! Enough is enough!

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 13:48, 05-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Για αυτό έχω αμφιβολίες αγαπητή μου.
Για όσο το θέλω δεν αμφιβάλλω καθόλου. Το έγραψα λάθος και το διορθώνω:

4.Δεν θα σταματήσω να είμαι μόνη μέχρι να βρω έναν άνθρωπο που να με κάνει να θέλω να το σταματήσω.

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 14:28, 05-09-07:

Δεν θα πάψω να είμαι γκρινιάρα και παραπονιάρα όταν ξέρω ότι έχω δίκαιο

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 16:40, 05-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Δεν θα πάψω να είμαι γκρινιάρα και παραπονιάρα όταν ξέρω ότι έχω δίκαιο
K AYTO!!!!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 16:44, 05-09-07:

Εμφανησιακά τίποτα; μόνο εγώ είμαι αυτή που πρίζουν για την εμφάνηση;

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,352 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:46, 05-09-07:

Δε θα πάψω να είμαι γκρινιάρα, γιατί έτσι εκτονώνομαι και δεν το παρακάνω.
Δε θα πάψω να είμαι βλακωδώς ρομαντική και να κλαίω εύκολα.
Δε θα πάψω να είμαι χαζοχαρούμενη...

...αλλα και δε θα πάψω να στέλνω κεραυνούς σε οποιον με υποτιμήσει.
Δε θα πάψω να είμαι κυνική, κι ας μη χαϊδεύω τα αυτιά του αλλου. Καλο του κάνει.

Δε θα πάψω να έχω πώρωση με τα μαλλιά μου. Αν μου χαλάσουν κι εμενα στην εγκυμοσύνη, σαν τις μαμάς μου, θα εκνευριστώ.
Δε θα πάψω να θέλω να κινούμαι συνεχεια και να αθλούμαι.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 16:48, 05-09-07:

Τι να αλλάξω;
Δεν υπάρχει και λόγος άλλωστε..

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,375 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 18:26, 06-09-07:

Eφτασες το τελειο ε ;

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 18:27, 06-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Eφτασες το τελειο ε ;
Ναι, έτσι όπως εγώ το ορίζω....

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,201 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 18:28, 06-09-07:

να τρώω τα νύχια μου όταν έχω άγχος

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,375 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 19:41, 06-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Ναι, έτσι όπως εγώ το ορίζω....
Βολικο και περιορισμενο, αλλα αμα δουλευει για σενα, stick to it

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 19:45, 06-09-07:

Παιδιά χαθήκατε λίγο, είπα αυτό που λένε οι άλλοι να αλλάξεις αλλα δεν θέλεις όχι αυτό που δεν θές να αλλάξεις, είπαμε μουρμούρα , ή κάτι που δεν θέλουν σε σάς ή κάτι που σας πρίζουν.

Πειρατή στο στέκι όλοι λένε στάνταρ και κολάνε ότι θα γίνεις κάποια μέρα κάτι που αποφέυγεις τι είναι αυτό; τι λένε συνεχώς ότι είσαι ή θα γίνεις ενώ δεν αλλάζεις γνώμη για αυτό;

Κατάλαβατε τι ενοώ; απο την αρχή τα λέω αυτά

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 19:49, 06-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Παιδιά χαθήκατε λίγο, είπα αυτό που λένε οι άλλοι να αλλάξεις αλλα δεν θέλεις όχι αυτό που δεν θές να αλλάξεις, είπαμε μουρμούρα , ή κάτι που δεν θέλουν σε σάς ή κάτι που σας πρίζουν.

Πειρατή στο στέκι όλοι λένε στάνταρ και κολάνε ότι θα γίνεις κάποια μέρα κάτι που αποφέυγεις τι είναι αυτό; τι λένε συνεχώς ότι είσαι ή θα γίνεις ενώ δεν αλλάζεις γνώμη για αυτό;

Κατάλαβατε τι ενοώ; απο την αρχή τα λέω αυτά
Ααααα τώρα κατάλαβα, αλλά αντίθετα από ότι συμβάινει στο στέκι, στην πραγματικότητα δεν μου ζητάει κανείς να αλλάξω τίποτα.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 19:51, 06-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Ααααα τώρα κατάλαβα, αλλά αντίθετα από ότι συμβάινει στο στέκι, στην πραγματικότητα δεν μου ζητάει κανείς να αλλάξω τίποτα.

Ειχα πεί συνήθως τι λένε και πώς αντιδρούν το πόστ μου το είδες; είναι αυτό που ρώτησα, δές το.... μην ακούσω σχόλιο σε σκότωσα

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 19:53, 06-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Ειχα πεί συνήθως τι λένε και πώς αντιδρούν το πόστ μου το είδες; είναι αυτό που ρώτησα, δές το.... μην ακούσω σχόλιο σε σκότωσα
Εεε ναι, το είδα...

Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Imadlak
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Ουγγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,946 μηνύματα.

H Imadlak έγραψε στις 09:35, 19-07-11:

Τωρα τελευταια μου λενε οτι εχω γινει περισσοτερο ευεξαπτη και οξυθυμη,αλλα μαλλον ιδεα τους θα ειναι...Εγω δεν προκειται να αλλαξω!!! Ας λενε...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,613 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 19:43, 05-05-17:

Mια ζωή θυμάμαι τον εαυτό μου να χαλά φαιά ουσία, για να ικανοποιεί τις επιθυμίες και τις απαιτήσεις των άλλων. Πάντα προσπαθούσα να είμαι όπως θέλουν οι άλλοι. Όλοι βέβαια έλεγαν και λένε τακαλύτερα! Χέστηκα όμως! (Συγνώμη για την έκφραση). Τι να το κάνω, αφού έχω καταστρέψει τον εαυτό μου κι έχω αρχίσει να φθείρω την υγεία μου; Συνειδητοποιώ λοιπόν ότι έχει φύγει η μισή μου ζωή και δεν υπάρχει πλέον περιθώριο να φθείρομαι για ανούσια θέματα. Επίσης, με λυπεί πολύ το γεγονός ότι οι επευφημίες που λαμβάνω από το περιβάλλον μου σχετίζονται με την "κομφορμιστική μου συμπεριφορά" (λ.χ. καλό κορίτσι, φιλήσυχο, συγκαταβατιό, ποτέ δεν φέρνει αντίλογο, ποτέ δεν λέει όχι κτλ.). Σχεδόν ποτέ δεν έχω ακούσει επαίνους που να σχετίζονται με τις ουσιαστικές μου ικανότητες (λ.χ. έχω καινοτόμες ιδέες, χιούμορ, συγγραφική ικανότητα, φιλομάθεια). Πάντα το λέω και δεν το τηρώ, αλλά αυτή τη φορά το εννοώ. Θα αλλάξω σε ότι εκλαμβάνω εγώ ως αρνητικό στον εαυτό μου (λ.χ. ανασφάλεια, παρορμητισμό, αμφιθυμία) και θα παραμείνω όπως είμαι σε ότι θεωρώ θετικό στοιχείο. Θα προσπαθώ πάντα να αποβάλλω ότι μειώνει τη λειτουργικότητά μου στην καθημερινή μου ζωή και ταυτόχρονα να διατηρώ ή να προάγω ότι τη βελτιώνει. Αυτό όμως θα είναι πλέον δική μου απόφαση! Εννοείται πώς δεν θα πάψω να είμαι ευσυνείδητη και θα λαμβάνω υπόψη μου την καλοπροαίρετη κριτική, αλλά χωρίς να είμαι υποχόνδρια!
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μιχάλης Τ.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μιχάλης Τ.
Ο Μιχάλης Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 200 μηνύματα.

O Μιχάλης Τ. έγραψε στις 19:58, 06-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από BLUE SEA
Mια ζωή θυμάμαι τον εαυτό μου να χαλά φαιά ουσία, για να ικανοποιεί τις επιθυμίες και τις απαιτήσεις των άλλων. Πάντα προσπαθούσα να είμαι όπως θέλουν οι άλλοι. Όλοι βέβαια έλεγαν και λένε τακαλύτερα! Χέστηκα όμως! (Συγνώμη για την έκφραση). Τι να το κάνω, αφού έχω καταστρέψει τον εαυτό μου κι έχω αρχίσει να φθείρω την υγεία μου; Συνειδητοποιώ λοιπόν ότι έχει φύγει η μισή μου ζωή και δεν υπάρχει πλέον περιθώριο να φθείρομαι για ανούσια θέματα. Επίσης, με λυπεί πολύ το γεγονός ότι οι επευφημίες που λαμβάνω από το περιβάλλον μου σχετίζονται με την "κομφορμιστική μου συμπεριφορά" (λ.χ. καλό κορίτσι, φιλήσυχο, συγκαταβατιό, ποτέ δεν φέρνει αντίλογο, ποτέ δεν λέει όχι κτλ.). Σχεδόν ποτέ δεν έχω ακούσει επαίνους που να σχετίζονται με τις ουσιαστικές μου ικανότητες (λ.χ. έχω καινοτόμες ιδέες, χιούμορ, συγγραφική ικανότητα, φιλομάθεια). Πάντα το λέω και δεν το τηρώ, αλλά αυτή τη φορά το εννοώ. Θα αλλάξω σε ότι εκλαμβάνω εγώ ως αρνητικό στον εαυτό μου (λ.χ. ανασφάλεια, παρορμητισμό, αμφιθυμία) και θα παραμείνω όπως είμαι σε ότι θεωρώ θετικό στοιχείο. Θα προσπαθώ πάντα να αποβάλλω ότι μειώνει τη λειτουργικότητά μου στην καθημερινή μου ζωή και ταυτόχρονα να διατηρώ ή να προάγω ότι τη βελτιώνει. Αυτό όμως θα είναι πλέον δική μου απόφαση! Εννοείται πώς δεν θα πάψω να είμαι ευσυνείδητη και θα λαμβάνω υπόψη μου την καλοπροαίρετη κριτική, αλλά χωρίς να είμαι υποχόνδρια!
Αν θες τη γνώμη μου, καλά κάνεις. Δείχνει ωριμότητα και αυτογνωσία από μέρους σου. Πρώτα να είσαι εσύ καλά (ψυχή τε και σώματι) και μετά οι άλλοι. Αυτό που σου λέω έχει μια δόση εγωισμού, αλλά είναι σε φυσιολογικά πλαίσια. Πρέπει να σκέφτεσαι και τον εαυτό σου, όχι μόνο τους άλλους. Θα δεις ποιοι αξίζουν το χρόνο σου και ποιοι όχι.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους