Αν υπήρχε η μηχανή του χρόνου πού θα ήθελες να ταξιδέψεις;

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Αν υπήρχε η μηχανή του χρόνου που θα ήθελες να ταξιδέψεις;
Στο μέλλον ή στο παρελθόν ;
Σε ποια εποχή θα ταξίδευες;
Σε ποια γεγονότα θα ήθελες να ήσουν παρόντας ή παρούσα;
Θα ηθελες με τη δική σου παρεμβολή να αλλάξεις την ιστορία;


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Θα ήθελα να πάω στο παρελθόν...
Βασικά αρχικά σε δικές μου στιγμές να δω στιγμές που πόνεσα, έκλαψα και χάρηκα. Τις στιγμές που πάλευα για την ζωή μου και δεν το ήξερα.
Αν όμως μπορούσα να γυρίσω ακόμα πιο πίσω θα ήθελα να βρεθώ στην Αρχαία Ελλάδα. Δεν θα ήθελα να αλλάξω τίποτα, απλά να δω τον τρόπο ζωής τους και το κυριότερο πολλές θεατρικές παραστάσεις και όσους έγραψαν τραγωδίες, κωμωδίες και δράματα (κ.ά.) που έμειναν στην ιστορία του θεάτρου. Δηλαδή σε διάφορες χρονολογίες του αρχαίου τότε κόσμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Σίγουρα παρελθόν.
Μεταξύ 1900 και 1930.
Νέα Υόρκη κατά προτίμηση.
Έχω εμμονή με αυτή την εποχή

Μου αρέσουν οι εικόνες που βλέπω, τα ρούχα που φορούσαν, η μουσική, τα πάντα...
Σαν να το έχω ζήσει και τώρα νοσταλγώ..:rolleyes:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
δεν θα ταξίδευα πουθενά...στο παρελθόν όχι, το μέλλον με φοβίζει δεν θέλω να ξέρω τι μπορεί να γίνει! μπορεί το παρόν να μην είναι και το καλύτερο, αλλά το προτιμώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Βέβαια θα ήθελα να πάω στο μέλλον!Ιπτάμενα αυτοκίνητα που θα οδηγούνται από το κινητό σου(θα λες τη διεύθυνση και θα σε πηγαίνουν), εκτυπωτές 3D, γυαλιά ηλίου με πρόσβαση στο ίντερνετ,στα σχολεία θα κάνουμε μάθημα με tablets (καλά αυτό γίνεται ήδη στον Καναδά αλλά ελπίζουμε πως σε 5-6 αιώνες θα έρθει και στο Ελλαδιστάν...), παράθυρα που θα συλλέγουν ηλιακή ενέργεια, skype με τρισδιάστατη εικόνα,τουριστικά διαστημόπλοια για διακοπές στον Άρη,...και πολλά άλλα ακόμη που δε μου έρχονται στο μυαλό τώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ισως στο παρελθον... Αρχικα θα ηθελα να γυρισω 2.5 χρονια πισω.... Να ζησω ξανα εκεινη τη χρονικη περιοδο που ηταν πραγματικα η καλυτερη για εμενα.... Επειτα ακομη πιο πισω... Στην αρχαιοτητα... Θελω να δω απο κοντα τον τροπο ζωης τους, το ντυσιμο τους που απο τις περιγραφες το εχω λατρεψει, να δω ζωντανα τις παραστασεις τους, να γνωρισω μεγαλους φιλοσοφους....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomas l.

Τιμώμενο Μέλος

Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,526 μηνύματα.
2 μήνες πίσω
τότε που όλα ήταν τέλεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΨΑΡΑΚΙ1993

Πολύ δραστήριο μέλος

Η BLOODY MARY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Παιδαγωγός και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,816 μηνύματα.
πουθενα κοιταζω το παρον μου και σχεδιαζω με αισιοδοξια το μελλον(Imadlak συμφωνω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Καλα ειμαστε εδω.. Που να τρεχουμε εκει πισω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Αν ειχα τη μηχανη του χρονου θα την ειχα λυσει θα εκλεβα τα σχεδια θα την εκανα πατεντα και θα την πουλαγα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Την εποχή της Αρχαίας Ελλάδας...
Να δω το περίφημο αγαλμα που υπήρχε μεσα στον Παρθενώνα
αλλά να είμαι και παρούσα στο πως κατασκευάστηκε!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Τώρα που ξαναδιαβάζω το θέμα θα ήθελα να πάω και στην εποχή της Γαλλικής Επανάστασης...να αφουγκραστώ τις κοινωνικές αλλαγές που ετοιμάζονταν να γίνουν και οι ο οποίες θεωρητικά άλλαξαν τον κόσμο...Τελικά δεν ξέρω αν τελικά αυτές οι αρχές...υπάρχουν σήμερα....ή αν ο κόσμος άλλαξε….
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Στην εποχη προ μνημονιου για να εμποδισω να μας φερω εδω που ειμαστε!:P

Περα απο την πλακα θα μου αρεσε πολυ να ειμαι στην εποχη της Αναγεννησης που ολες οι τεχνες ειχαν ανθηση!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Θα γύρναγα στο παρελθόν βέβαια και θα φρόντιζα να κάνω μία σημαντικότατη αλλαγή για το μέλλον και το καλό του πλανήτη μας...Φερ'ειπείν θα γύρναγα πίσω 2,1 εκατομμύρια χρόνια στην εποχή των αυστραλοπιθήκων(οι μπαμπουίνοι πρόγονοι μας)...και τότε θα τους "καθάριζα" όλους!:devil: Δεν έχω σκεφτεί το είδος του θανάτου αλλά κάτι καλό θα μου ερχόταν...Έτσι ο πλανήτης θα γλύτωνε, τα ζώα και τα φυτά θα ησύχαζαν και ζήσαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eva kan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eva kan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
1300 -1500 μεσαίωνας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmzk

Δραστήριο μέλος

Ο Dmzk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 451 μηνύματα.
Θα ήθελα να ταξιδέψω στο μέλλον εκεί στο 2277,όπου ο πυρηνικός πόλεμος έχει εξοντώσει τον κόσμο αλλά η Ελλαδα ακόμα χρωστάει σε Super Mutants και Deathclaws
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Στην εποχή της Αναγέννησης και στη Βικτωριανή Εποχή. :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Δεν μπορώ να αποφασίσω μόνο μια χρονική περίοδο / μέρα. Σίγουρα όμως θα ταξίδευα στα παρακάτω.

  1. Αναγέννηση.
  2. Γαλλική επανάσταση.
  3. Μεσαίωνας.
  4. Βυζάντιο στα χρόνια της ακμής και συγκεκριμένα την περίοδο της δημιουργίας της Αγίας Σοφίας.
  5. 80's.
  6. 70's.
  7. Στο μακρινό μέλλον, όταν θα έχουμε αντικατασταθεί όλοι απο ρομπότ και άλλα τρελοπράματα, όταν θα υπάρχουν πολύ περιορισμένοι άνθρωποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αρχαία Αθήνα. Με φαντάζομαι είτε σε συμπόσιο με Σωκράτη,Πλάτωνα και άλλους φιλόσοφους με ατελείωτες συζητήσεις για την ψυχή,την δημοκρατία,τον έρωτα κ.ο.κ είτε ακολουθώντας τον Θουκυδίδη ή τον Ξενοφώντα καταγραφοντας τα ιστορικά γεγονότα του Πελοποννησιακού πολέμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έρι

Νεοφερμένος

Η Έρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Γαλλία τέλη 19ου αιώνα , Μπελ Εποκ .. υψηλή ραπτική , τέχνη και ο κόσμος σε μια ειρηνική φάση πριν δηλαδή ξεσπάσει ο Α' Παγκόσμιος πόλεμος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top