Υπερδύναμη

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Ήταν έξυπνο. Κι εμένα μ' άρεσε. Άλλο αυτό.

Αυτό που είπε, ήταν παρόμοιο με το υπάρχουν πολύ λιγότερες έξυπνες γυναίκες από τους άντρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οκ, αυτό που εννοούσα ήταν πως όλες οι άλλες που ξέρω είτε έχουν χαζό/συνηθισμένο χιούμορ είτε δεν έχουν καθόλου. Και ναι το χιούμορ δεν το βλέπεις και ούτε έχω δει εκείνη, οπότε δεν κολλάει σαν λέξη γι'αυτό και είπα ότι ήταν άστοχη χρήση της. Αν και μπορείς να δεις κάποια με χιούμορ χωρίς να την ξέρεις π.χ. μια κωμικό στο youtube. Το αν ήταν σωστή η σύνταξη με τις παρενθέσεις δεν ξέρω, δέχομαι ότι ήταν λανθασμένη αν αυτό πιστεύεις. Μου φαίνεται ότι υπεραναλύουμε ένα κομπλιμέντο anyway.

Σιγά το έξυπνο ρε παιδιά, απλά έδωσα καλή πάσα στη stefaniat και αυτή το εκμεταλλεύτηκε. Αμέσως να βγάλεις συμπέρασμα ότι έχει καλό χιούμορ hacker.

Εντάξει ρε Johnny το διάβασα, γέλασα (κάτι που δεν συμβαίνει συχνά) και το είπα. Έλα κι εσύ έξυπνο χιούμορ έχεις (μην πάει χαμένο το ψάρεμα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Ίσως κι εγώ το είδα με βάση τα παλιά που είχες πει για τις γυναίκες (περί εξυπνάδας) και με είχαν νευριάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Εγώ σαν άνθρωπος που βαριέται να τα πολυψαχνει, δεν ξέρω πού τη βρήκες τέτοια όρεξη έρις και μπράβο σου για τη βαθιά σημασιολογική ερμηνεία, αλλά μια άλλη άποψη είναι πως ίσως το υποσυνείδητο κίνητρο που τον κινητοποίησε να γράψει το ρήμα "δει" αντί για "γνωρίσει", είναι το ότι στην πραγματικότητα όντως δε με έχει γνωρίσει και επομένως δε θα μπορούσε να με εντάξει στην ίδια κατηγορία των υπολοίπων που έχει γνωρίσει, περιορίστηκε λοιπόν στη χρήση του ρήματος "δει". Τουλάχιστον εγώ αυτό το κύμα εξέλαβα. Μακράν επιφανειακοτερη προσέγγιση, αλλά είπα να γράψω κι εγώ τη δική μου ερμηνεία. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ σαν άνθρωπος που βαριέται να τα πολυψαχνει, δεν ξέρω πού τη βρήκες τέτοια όρεξη έρις και μπράβο σου για τη βαθιά σημασιολογική ερμηνεία, αλλά μια άλλη άποψη είναι πως ίσως το υποσυνείδητο κίνητρο που τον κινητοποίησε να γράψει το ρήμα "δει" αντί για "γνωρίσει", είναι το ότι στην πραγματικότητα όντως δε με έχει γνωρίσει και επομένως δε θα μπορούσε να με εντάξει στην ίδια κατηγορία των υπολοίπων που έχει γνωρίσει, περιορίστηκε λοιπόν στη χρήση του ρήματος "δει". Τουλάχιστον εγώ αυτό το κύμα εξέλαβα. Μακράν επιφανειακοτερη προσέγγιση, αλλά είπα να γράψω κι εγώ τη δική μου ερμηνεία. :P

Το ξυράφι του Όκαμ λειτουργεί τελικά. Thanks.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Αυτό είναι πιο πιθανό, το ξέρω.

Απλά, 1. ψιλονευρίασα, είναι η αλήθεια, γιατί μου ήρθαν όλα τα παλιά με τις συζήτησεις περί ανδρών-γυναικών.
2. Ψάχνω, γενικά, λόγους για να μη διαβάσω...

:P

Επίσης,
ΑΝ,
1.
είσαι η πρώτη γυναίκα με (έξυπνο) χιούμορ που έχω δει.
και
2.
το υποσυνείδητο κίνητρο που τον κινητοποίησε να γράψει το ρήμα "δει" αντί για "γνωρίσει", είναι το ότι στην πραγματικότητα όντως δε με έχει γνωρίσει και επομένως δε θα μπορούσε να με εντάξει στην ίδια κατηγορία των υπολοίπων που έχει γνωρίσει,
Γιατί να μη γίνεις η πρώτη γυναίκα με έξυπνο χιούμορ που έχει ΓΝΩΡΙΣΕΙ;

:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
2. Ψάχνω, γενικά, λόγους για να μη διαβάσω...

Εύκολο. Ενα thread με τίτλο ''Χιουμορ και φυλο'' με βideoδιαλέξεις,παραπομπες,επιχειρηματα,βιβλιογραφια θα κάνει τη δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Εύκολο. Ενα thread με τίτλο ''Χιουμορ και φυλο'' με βideoδιαλέξεις,παραπομπες,επιχειρηματα,βιβλιογραφια θα κάνει τη δουλειά.
Καταστροφή θα ήταν! :P

Αν θέλετε μπορούμε να κάνουμε κι ένα "Γλωσσικός σεξισμός". Από τα αγαπημένα μου.
Όσο για τις αναλύσεις, εγώ το χάρηκα, αφού στην ουσία με αυτά ασχολούμαι! Πχ, εκεί στην παρένθεση στο 'ωραία' θα έμπαινε κι ένα # ως πραγματολογικά μη δόκιμο, όπως και στο 'δει'! Οκ, οκ, το σταματάω εδώ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το γνωρίσει δεν είναι υποσύνολο του δει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φαντάσου τι έχει να τραβήξει ο άντρας που θα πει στην Έρις "έχεις τα πιο ωραία μάτια που έχω δει" :P

Το γνωρίσει δεν είναι υποσύνολο του δει;

Όχι αν είσαι τυφλός, ή ντροπαλός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Εννοείς αν ανήκουν στην ίδια σημασιολογική ομάδα; Ναι είναι κοντά. Για παράδειγμα, ενεργοποίηση της μιας λέξης θα οδηγήσει και σε ενεργοποίηση της άλλης (πιθανόν και κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες), αλλά θα πεις στο τέλος την πιο ταιριαστή στο συγκεκριμένο πλαίσιο. Εδώ υπάρχει από πίσω η διάκριση που είπα ως προς το βλέπω κάτι και μετά το γνωρίζω. Ο χάκερ από την αρχή δεν έπεσε και πολύ έξω, αλλά... 'ντάξει, γιατί να το αφήσω έτσι αφού μπορούσε να τραβηχτεί κι άλλο η κουβέντα; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εννοείς αν ανήκουν στην ίδια σημασιολογική ομάδα; Ναι είναι κοντά. Για παράδειγμα, ενεργοποίηση της μιας λέξης θα οδηγήσει και σε ενεργοποίηση της άλλης (πιθανόν και κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες), αλλά θα πεις στο τέλος την πιο ταιριαστή στο συγκεκριμένο πλαίσιο. Εδώ υπάρχει από πίσω η διάκριση που είπα ως προς το βλέπω κάτι και μετά το γνωρίζω. Ο χάκερ από την αρχή δεν έπεσε και πολύ έξω, αλλά... 'ντάξει, γιατί να το αφήσω έτσι αφού μπορούσε να τραβηχτεί κι άλλο η κουβέντα; :P

Πρέπει να παραδεχτώ ότι είσαι η πρώτη γυναίκα με (αναλυτικό) μυαλό που έχω δει.

You asked for it.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Φαντάσου τι έχει να τραβήξει ο άντρας που θα πει στην Έρις "έχεις τα πιο ωραία μάτια που έχω δει" :P.
Ναι κοίτα, ένα από τα πράγματα που μου αρέσουν είναι οι αμφισημίες.. και σχεδόν σε ό,τι λέμε υπάρχουν πολλά πιθανά υπονοήματα. Ο κάθε άνθρωπος καταλαβαίνει αυτό που άκουσε να λέγεται με βάση προηγούμενες εμπειρίες, κατάσταση στην οποία βρίσκεται, πρόσφατες σκέψεις κτλ. Έτσι λειτουργεί και η όραση. Άρα, αφού δεν έχουμε τις ίδιες εμπειρίες, δεν βλέπουμε και ακριβώς το ίδιο, και δεν καταλαβαίνουμε και το ίδιο από κάτι που ειπώθηκε.



Πρέπει να παραδεχτώ ότι είσαι η πρώτη γυναίκα με (αναλυτικό) μυαλό που έχω δει.

You asked for it.:P
Όχι, κρατιέμαι και δε θα νευριάσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι κοίτα, ένα από τα πράγματα που μου αρέσουν είναι οι αμφισημίες.. και σχεδόν σε ό,τι λέμε υπάρχουν πολλά πιθανά υπονοήματα. Ο κάθε άνθρωπος καταλαβαίνει αυτό που άκουσε να λέγεται με βάση προηγούμενες εμπειρίες, κατάσταση στην οποία βρίσκεται, πρόσφατες σκέψεις κτλ. Έτσι λειτουργεί και η όραση. Άρα, αφού δεν έχουμε τις ίδιες εμπειρίες, δεν βλέπουμε και ακριβώς το ίδιο, και δεν καταλαβαίνουμε και το ίδιο από κάτι που ειπώθηκε.

Σωστά, άρα δεν θα ήταν μια καλή τακτική πρώτα να σιγουρευόμαστε για το τι ακριβώς εννοεί ο άλλος και μετά να νευριάζουμε, αφού όλοι φοράμε παραμορφωτικούς φακούς?




Όχι, κρατιέμαι και δε θα νευριάσω.
Don't feed the trolls.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Και η τηλεμεταφορά θα ήταν καλή υπερδύναμη. Να μπορείς πχ να βλέπεις ένα μέρος σε μια φώτο και να μπορείς να τηλεμεταφέρεσαι εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μια που μιλάμε για υπερδυνάμεις.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Ίσως η μεγαλύτερη υπερδύναμη θα ήταν το ταξίδι στο παρελθόν πάντως. Θα μπορούσε κάποιος να αλλάξει ολόκληρη την ιστορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ίσως η μεγαλύτερη υπερδύναμη θα ήταν το ταξίδι στο παρελθόν πάντως. Θα μπορούσε κάποιος να αλλάξει ολόκληρη την ιστορία.

Γενικότερα ο έλεγχος του χρόνου :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Σωστά, άρα δεν θα ήταν μια καλή τακτική πρώτα να σιγουρευόμαστε για το τι ακριβώς εννοεί ο άλλος και μετά να νευριάζουμε, αφού όλοι φοράμε παραμορφωτικούς φακούς?
Εξαρτάται από το πλαίσιο και πάλι. ΌΧΙ, αν βρίσκεσαι στην περίπτωση που θέλεις να κάνεις αυτό που έκανα εγώ. Να πιάσεις επιχειρήματα, ένα θέμα που σ' αενδιαφέρει και όλα αυτά. ΝΑΙ, όταν μιλάς με φίλους σου ή γενικά, έστω κι εδώ για κάτι σοβαρό και θέλεις να κάνεις και σοβαρή κουβέντα. Βέβαια, ακόμη και στη δεύτερη περίπτωση, δεν μπορείς να το κάνεις συνέχεια. Παράλληλα, ενώ μιλάς/γράφεις περνάνε 1002 πιθανά για το τι μπορεί να έχει στο νου του ο συνομιλητής. Δε γίνεται να γράφεις: στην περίπτωση που εννοείς το 1, μπλα μπλα, το 2, μπλαμπλα.. Το έχω κάνει κι αυτό κι ήταν βαρετό (στο 3 είχα βάλει.. αν εννοείς αυτό, τότε ΟΚ). Από την άλλη μπορείς να ρωτάς, "τι εννοείς; Ανάλυσέ το λίγο περισσότερο". Σε κάποιες περιπτώσεις, χρειάζεται αυτό, πχ όταν μιλάς για δουλειά, σε άλλες -συζήτηση με παρέα σε καφέ πχ- θα ήταν ανιαρό.

Τέλος πάντων. Οι περιορισμοί της γλώσσας (και των άλλων συστημάτων). Λένε ότι θα βγάλουν σε κάποια -δε ξέρω πολλά/λίγα) χρόνια φορετό μηχάνημα που θα μπορεί ο ένας να καταλαβαίνει ακριβώς τι έχει ο άλλος στο μυαλό του, τι αισθάνεται κτλ. Δε θα χρειάζεται να περιγράφουμε, δηλ. Μέχρι τότε μπορούμε να συνεχίσουμε να τρωγόμαστε όλοι έτσι όμορφα.

Αυτά. Τώρα, σοβαρά, το παρατράβηξα και έχω μείνει υπερβολικά πολύ πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ίσως η μεγαλύτερη υπερδύναμη θα ήταν το ταξίδι στο παρελθόν πάντως. Θα μπορούσε κάποιος να αλλάξει ολόκληρη την ιστορία.

Τι θα έλεγες για ένα one way ταξίδι στο μέλλον χωρίς φυσικά να γεράσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top