Έγχρωμοι φακοί επαφής

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Έχουν περάσει 4 χρόνια απο τότε που φορούσα καθημερινά έγχρωμους φακούς επαφής. Δεν έχω μυωπία, τους φορούσα καθαρά για λόγους αισθητικής και ...αλλαγής.
Φέτος σκέφτομαι να ξαναφορέσω, όχι συνέχεια όπως παλιά που τους έβγαζα μόνο το βράδυ, αλλά σε ορισμένες περιστάσεις μόνο καθαρά για αλλαγή.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε αν γίνεται αυτό με κάποιο τρόπο ή αν πρέπει απο τη στιγμή που θα ανοιχτούν να σταματήσουν να φοριούνται σε ένα μήνα (άντε 40 μέρες) απο τότε, ασχέτως συχνότητας χρήσης.
Παρακαλώ να μην γίνει το θέμα πεδίο διαμαχών για το πόσο ωραίο/άσχημο είναι να φοράει κανείς έγχρωμους φακούς επαφής, τουλάχιστον όχι πριν απαντηθεί το ερώτημα μου (διότι αλλιώς θα ξεχαστεί).
Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chimera

Δραστήριο μέλος

Η Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 723 μηνύματα.
Γιατί δε ρωτάς έναν οπτικό, που θα ξέρει καλύτερα; Πάντως υπάρχουν ημερήσιοι έγχρωμοι φακοί επαφής αν δεν ενδιαφέρεσαι να τους φοράς συχνά :) . Νομίζω πως η διάρκεια των μηνιαίων έχει σχέση κυρίως με το πότε ανοίγονται (άντε να παραταθεί λίγο η χρήση τους αν δε φοριούνται συχνά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Υπάρχουν ημερήσιοι;;; Σε τι χρώματα;;; Γκρι (γκρι-γαλάζιο βασικά) που θέλω; Είναι έντονη η αλλαγή οπότε δεν ξέρω αν έχουν... Δεν είναι δλδ αυτό που δεν το καταλαβαίνεις αν δεν προσέξεις τα μάτια πολύ... Αυτούς φόραγα τότε και μου άρεσαν πολύ. Ξέρεις πόσο κοστίζουν;
Οπτικό ψιλοντρέπομαι να ρωτήσω αν δεν έχω πάει για να αγοράσω ντε και καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chimera

Δραστήριο μέλος

Η Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 723 μηνύματα.
Υπάρχουν ημερήσιοι;;; Σε τι χρώματα;;; Γκρι (γκρι-γαλάζιο βασικά) που θέλω; Είναι έντονη η αλλαγή οπότε δεν ξέρω αν έχουν... Δεν είναι δλδ αυτό που δεν το καταλαβαίνεις αν δεν προσέξεις τα μάτια πολύ... Αυτούς φόραγα τότε και μου άρεσαν πολύ. Ξέρεις πόσο κοστίζουν;
Οπτικό ψιλοντρέπομαι να ρωτήσω αν δεν έχω πάει για να αγοράσω ντε και καλά.
Ναι, υπάρχουν και κοστίζουν 20 ευρώ τα 5 ζευγάρια. Τώρα για συγκεκριμένα χρώματα δεν ξέρω :confused:. Καλέ μη ντρέπεσαι :P! Εγώ θα ρώταγα πάντως :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν σκεφτώ οτι όταν φόραγα κόστιζαν 12.000 δραχμές (περίπου 30-40 ευρώ) οι μηνιαίοι, είναι λίγο πανάκριβα! Δηλαδή πάει 4 ευρώ η μέρα! Jesus!
Πότε βγήκαν αυτοί; Φαντάζομαι πριν 4 χρόνια που φόραγα δεν θα υπήρχαν ε;
Νομίζω τότε υπήρχαν τέτοιοι μόνο για μυωπία...

(btw ευχαριστώ πολύ ε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Εγώ φοράω γυαλιά μυωπίας στην καθεμαρινότητά μου. Έχω αρκετούς βαθμούς μυωπίας. Δεν έχω ξαναφορέσει φακούς επαφής. Θα ήθελα όμως να αγοράσω ένα ζευγάρι έγχρωμους. Ενδιαφέρομαι κυρίως για γαλάζιους φακούς, για να τους φοράω περιστασιακά, κυρίως όταν βγαίνω. Τι θα λέγατε; Να το τολμήσω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Εγώ φοράω γυαλιά μυωπίας στην καθεμαρινότητά μου. Έχω αρκετούς βαθμούς μυωπίας. Δεν έχω ξαναφορέσει φακούς επαφής. Θα ήθελα όμως να αγοράσω ένα ζευγάρι έγχρωμους. Ενδιαφέρομαι κυρίως για γαλάζιους φακούς, για να τους φοράω περιστασιακά, κυρίως όταν βγαίνω. Τι θα λέγατε; Να το τολμήσω;
Γιατί όχι; Αν αυτό σε ευχαριστεί να το κάνεις. Εξάλλου ποτέ δεν είναι άχρηστο να διερευνούμε το πως δείχνουμε καλύτερα.;)
Κάποτε θυμάμαι ήταν πολύ της μόδας να φοράνε οι γυναίκες έγχρωμους φακούς επαφής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Έχω μια σχετική απορία: το τελικό χρώμα που θα δείχνουν π.χ. οι γαλάζιοι φακοί δεν επηρεάζεται από το φυσικό χρώμα των ματιών μας;
Εννοώ οτι θα δείχνει διαφορετική απόχρωση πάνω σε καστανά σκούρα μάτια και διαφορετική σε πράσινα, που σημαίνει οτι η εικόνα τους δεν θα είναι αμιγώς γαλάζια.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top