Ο φαύλος κύκλος της σημερινής σχέσης

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Προβληματίζομαι....
όπου και αν βρεθώ, όπου κι αν σταθώ, στην μεγάλη πλειοψηφία οι "σοβαρές" κουβέντες αφορούν είτε την πολιτική είτε τις σχέσεις....
Θα σταθώ λοιπόν λίγο στο δεύτερο....
Δε μπορώ να καταλάβω.. πως γίνεται και ΟΛΟΙ διαμαρτύρονται για το ότι δεν μπορούν να έχουν μια σοβαρή σχέση και όμως δεν κάνει σχεδον κανένας κάτι για να το αλλάξει αυτό?
Οι γυναίκες διαμαρτύρονται συνεχώς ότι δεν υπάρχουν πλέον "άντρες" αλλά στο όνομα του φεμινισμού δεν κάνουν ένα βήμα πίσω να αναθεωρίσουν ίσως κάποιες απόψεις και να σταματήσουν με την συμπεριφορά τους να ευνουχίζουν τους "υποψήφιους" άντρες!
Οι άντρες επίσης διαμαρτύρονται.... για πιο ποικιλόμορφα πράγματα...
Για καταπίεση.... για ευνουχισμό.... για τον ίδιο τον φεμινισμό... για το ότι οι γυναίκες τους βλέπουν μόνο σαν το μέσο που θα τις βγάλει έξω και θα της... πληρώσει την βόλτα ;)
Κι όμως... ούτε τούτοι κάνουν κάτι... δεν κάνουν ένα βήμα πίσω ούτε αυτοί....

Κι είναι ένας φαύλος κύκλος... και αν παρελπίδα βρεθεί κάποιος άνθρωπος που θα μας πλησιάσει λίγο... που θα έχει κάνει αυτό το λίγο πίσω ώστε να μας πλησιάσει... φοβόμαστε! Λέμε να κρατήσουμε πισινή... να μην του δείξουμε τα αισθήματα μας... να τον/την τεστάρουμε....
Και μας άρεσε που όταν την γνωρίσαμε φορούσε μια φουστίτσα ίσα με ζώνη αλλά τώρα δεν μπορεί να φοράει γιατί θα είναι ξεκ*λο....
Και μας άρεσε που όταν τον γνωρίσαμε ήταν έξω καρδιά και μίλαγε με όλο τον κόσμο... τότε ήταν κοινωνικός... τώρα απλά φλερτάρει!

Γιατί δεν ξέρουμε τι θα θέλαμε?
Γιατί δεν κάνουμε ένα βήμα πίσω?
Γιατι βασανίζουμε τους γύρω μας με τα εγωιστικά θέλω μας και δεν κοιτάμε ΠΟΤΕ τα δικα μας λάθη?
Γιατί όταν δεν έχουμε σχέση κατηγορούμε ΠΑΝΤΑ το άλλο φυλλο και όχι τις προηγούμενες επιλογές μας?
Γιατί είναι εύκολο να κατηγορείς τους άλλους και ποτέ τον εαυτό σου?
Γιατί είναι τόσο δύσκολο να αναγνωρίσουμε την ευτυχία μέσα σε ένα χαμόγελο και περιμένουμε τον μπραντ πιτ ή την ατζελίνα ζολί?
Γιατί ρε παιδιά δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει γύρω μας?
35άρισα... και ηλίθια δεν είμαι! κι όμως... ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arfi-gorgona o

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο arfi-gorgona o αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Εγώ καταλαβαίνω αλλα αν το πω θα αρχίσει "πόλεμος" μεταξύ αντρών και γυναικών,άρα πιο καλά να σιωπήσω..Και να σου πω και κάτι βρε καλή μου,όταν μπει το νερό στο αυλάκι δεν υπάρχει γυρισμός.Ίσως εσύ να καταλαβαίνεις τι θέλω νά πω..

ΥΓ:Μην φοβάσαι και για τους άντρες έχω να πω κάμποσα όχι μονο για τις γυναίκες :P Απλά το αποφεύγω γιατί ούτε να το παραδεχτούν πρόκειται ούτε και να το καταλάβουν,άρα τσάμπα κόπος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δε θα ήταν όμως καλύτερα αντι να αρχίσει ένας πόλεμος να αρχίσει μια επικοδομητική κουβέντα? (φρούδες ελπίδες άραγες? :P)
Και γιατί να πρέπει να ξεκινήσεις απ το άλλο φύλλο? (γιατι για να ξεκινήσει πόλεμος κάτι τέτοιο φαντάζομαι)
Γιατί δεν ξεκινάς με την αναγνώριση των δικών σου λαθών?
Μετά κάποια κοπέλα θα πει για τα δικά της λάθη και θα ανταλλάξουμε όλοι απόψεις...
Γιατί να πρέπει να σκοτωθούμε και όχι να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλον?
τι σκ@τ@ έχουμε να μοιράσουμε επιτέλους?
δεν είναι κανένας μας τόσο καλός ώστε να θέλει να βοηθήσει (και να βοηθηθεί)??:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
εγώ πάντα σκ@τά τα κάνω. :| τι θέλετε να σας πω ακριβώς, μπας και βοηθήσω; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arfi-gorgona o

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο arfi-gorgona o αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Αμ δε που θα τα πει :)

Να σου πω τα δικά μου λάθη.Που δείχνω εμπιστοσύνη και δίνομε στον άλλη ολοκληρωτικά (εννοείτε μετά από αρκετό διάστημα μέσα στην σχέση) με αποτέλεσμα την εμετάλλευση.Ωραίο θέμα άνοιξες καλή μου αλλα άκρη δεν πρόκειται να βρείς,θα το δεις και μονη σου :)
Πολλά λογάκια του αέρα θα ειπωθούν και όπως είχα πει σε ένα άλλο θέμα...αλλα θα πουν και αλλα θα κάνουν.Και αυτό δεν το λέω μονο για να το πω,είναι κάτι που το βλέπουμε καθημερινά στις σχεσης τον 2 φυλων (το σκoτωσα; ).

Και μια και όλα αρχίζουν από την γνωριμία...

Όταν η γυναικα κοιτάει να εκμεταλλευτή τoν "σύντροφο" τις,πως περιμένεις μετά να την πάρει ο άλλος στα σοβαρά;(οκ την 1 φορα αλλα όταν ο άλλος βλέπει ότι αυτό διαιωνίζεται αρχίζει και την ψυλλιάζεται την δουλειά...)Ξέρεις τι γίνετε συνήθως;Όταν το καταλάβει ο άντρας θα κάνει τον κουτο,και 8α κοιταξει αλλα πραγματα,θα κάνει ότι είναι να κάνει και μετά τις δίνει δρόμο.Και έρχεται η καλή σου μετά και λέει,τι μαλ που είναι η άντρες.Χωρίς να κοιτάξει και να αναρωτηθεί για το μέγεθος τις δικης τις μαλ/ίας.

Τι να πρωτοθυμηθώ..Που σου κάνει τα γλυκα ματια και αν κανεις το λάθος να πας να τις μιλήσεις τρως μια πόρτα στην μούρη..γιατί η κυρια ήθελε να κάνει εφέ και να τονώσει τον απίστευτα ηλίθιο εγωισμό τις.Θα σταματήσω εδώ..Εγώ αυτό που έχω να προτείνω για τέτοια άτομα είναι ένας καλός ψυχαναλυτής...Είτε είναι αγόρια είτε κορίτσια.

ΥΓ Ας με συγχωρέσουν η κυριες που μιλάω για κορίτσια,αλλα είμαι αγόρι και αυτό με καίει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nicole!

Νεοφερμένος

Η nicole! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Είναι κάτι που έχω σκεφτεί και εγώ και το μόνο που μπορώ να σκεφτώ και να πώ είναι οτι τελικά είναι θέμα εγωισμού. Στην εποχή μας, ποιός παραδέχεται τα λάθη του? Ποιός θέλει να αναλαμβάνει ευθύνες? Ποιός ξέρει ακριβώς τι ζητάει? Είναι πολύ εύκολο για τον καθένα να πει "δεν φταίω εγώ,δεν είναι δικό μου λάθος οι άλλοι φταίνε".Έχω κάνει και εγώ λάθη και προσπάθω να τα αποδέχομαι,να αναλάμβα\άνω τις ευθύνες,να μαθαίνω απο αυτά.Και στο τέλος σκέφτομαι πως γίνεται να φταίω πάντα εγώ? Γι'αυτο πάντα προσπαθώ να θυμάμαι οτι δεν φταίω μόνο εγώ ή μόνο ο άλλος αλλά και τα δυο άτομα μέσα σε μια σχέση. Επίσης γράφει η Κ.Ε "γιατί είναι τόσο δύσκολο να αναγνωρίσουμε την ευτυχία μέσα σε ένα χαμόγελο και περιμένουμε τον μπραντ πιτ ή την αντζελίνα ζολί?" Είναι κάτι που ονομάζεται "συμβιβασμός" και οι άνθρωποι δεν θέλουν να ούτε να ακούν γι'αυτό. Όταν συμβιβάζεσαι δεν είναι απαραίτητο και να υποβιβάζεσαι. Ακούω παιδιά γύρω μου να λένε εγώ δεν πρόκειται να συμβιβαστώ γιατί δε θέλω να υποβιβάσω τον εαυτό μου και τα θέλω μου. Τότε καλά θα κάνουν να μείνουν για πάντα παρέα με τον εαυτό τους γιατί όπως φαίνεται είναι ο καλύτερος τους φίλος. Δεν μιλάω για ακραίες περιπτώσεις αλλά για απλά πραγματα όπως να παραβλέπουμε τα ελαττωματάκια του συντρόφου μας ή να σταματήσουμε πια να περιμένουμε τον πρίγκηπα που θα έρθει να μας πάρει με την άμαξα ή την τέλεια ψηλή,ξανθιά,γαλανομάτα με τον άψογο χαρακτήρα,προσωπικότητα,μορφωση κλπ . Η ευτυχία είναι δίπλα μας, αρκεί να ανοίξουμε τα μάτια και να τη δούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Εγωισμός & υπερηφάνεια με δύο λέξεις, όταν τα παράγματα τείνουν να πάνε προς το καλύτερο μπαίνει ένα stop. Πιστεύω πως το κακό εξελίσεται καθώς αυτό μεταβιβάζεται και στους νεότερους που παρακολουθούν αυτή τη κατάσταση.

Π
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arfi-gorgona o

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο arfi-gorgona o αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Ελπίζω δεσποινίς όταν γίνεις 25-30 να μην έχεις αλλάξει απόψεις...γιατί σήμερα ένα πολύ μεγάλο ποσοστό βάζει 1α το χρήμα και το "να περνάει καλά" και μετά όλα τα αλλα.

Αυτό το να περνάω καλά είναι το όλο θέμα..ποιος να περνάει καλά; ο εαυτός μας.
E από την στιγμή που βάζουμε τον εαυτό μας πρώτο ,και τον σύντροφο μας δευτερο,τελειωσε το χάσαμε το παιχνίδι τις αγάπης,και τις υγιούς σχέσης.Νομίζω ότι χτύπησα το πρόβλημα στην ριζα του :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nicole!

Νεοφερμένος

Η nicole! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από arfi-gorgona o:
E από την στιγμή που βάζουμε τον εαυτό μας πρώτο ,και τον σύντροφο μας δευτερο,τελειωσε το χάσαμε το παιχνίδι τις αγάπης,και τις υγιούς σχέσης.

Πως μπορείς όμως απο την αρχή μιας σχέσης να ριψοκινδυνέψεις τόσο ώστε να βάζεις τον σύντροφο σου πρώτο? Πώς μπορείς να ξέρεις οτι ο άλλος δεν θα σε απογοητεύσει, δεν θα σε χρησιμοποιήσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Εχω την αισθηση οτι βομβαρδιζομαστε απο ενα καρο κλισε, απο παντου.
Οι γυναικες ψαχνουν τον ωραιο φετωμενο "γκομενο" που θα τις κερναει και θα τις βγαζει βολτα για μοστρα (και για κατουρημα?) με το αυτοκινητο που πληρωσε με τον ιδρωτα του (ο μπαμπας), αλλαζουν τους ανδρες τον εναν μετα τον αλλο, ενδιαφερονται μονο για την εμφανιση τους και για το καλυτερο κοσμοπολιταν της πολης.
Οι ανδρες ψαχνουν την ξανθια μουρανα (με καθε σεβασμο!) που μπορει να μην της κοβει και πολυ αλλα ειναι κυκλοφορισιμη, στην πορεια ξεπετανε και κανα δυο που θα τους γυαλισουν, ενδιαφερονται μονο για την εμφανιση τους και για το καλυτερο νυφοπαζαρο (50'ς) της πολης.

Τελικα μου φαινεται οτι ολοι λιγο πολυ, ειτε μας φαινονται πραγματι ηλιθια αυτα τα κλισε, ειτε οχι, τα πιστευουμε στο βαθος του μυαλου μας γιατι τα χουμε χιλιοακουσει. Η αληθεια μαλλον οπως σε ολα βρισκεται στη μεση, κι αυτο που χαλαει τις σχεσεις/επαφες ειναι οτι ολα κινουνται πισω απο μια μασκα, μηπως ανακαλυψει κανεις τι πραγματικα σκεφτομαστε και θα χαθει ο κοσμος.

"men are just women with balls"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Μιλώντας πάντα προσωπικά για να μην παρεξηγηθώ 8)
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Γιατί δεν ξέρουμε τι θα θέλαμε?
Για εμένα δύο τίνα....Είμαστε ανώριμοι ή περνάμε φάση...'Η περνάμε φάση ανωριμότητας! (τελικά τρία μου βγήκαν :hmm:) Όταν δεν ξέρω τι θέλω σημαίνει ότι δεν μ'αρεσει τίποτα στην ζωή μου, βρίσκομαι σε κατάθλιψη και δεν υπάρχει ΕΝΑΣ ΑΝΤΡΑΣ για να τον γουστάρω...Οπότε μπαίνω στην διαδικασία να γνωρίσω μήπως και...αλλά επείδη είναι καλό παιδί αλλά κλικ δεν...τότε ο άλλος δικαιολογημένα θα μου πει δεν ξέρεις τι θέλεις!Κι εγώ θα του πω- επίσης δικαιολογημένα-Θέλω να ερωτευθώ αλλά δεν μπορώ να ερωτευθώ εσένα :P

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Γιατί δεν κάνουμε ένα βήμα πίσω?
Γιατί απλά δεν θέλουμε...Δεν νοιαζόμαστε πραγματικά τον άλλον άρα σκασίλα μας να κάνουμε ένα βήμα πίσω...Όχι αγάπη μου δεν θα συμβιβαστώ :P Όταν ΘΕΛΟΥΜΕ πραγματικά τον άλλον όχι ένα 101 βήματα κάνουμε...χαλί να μας πατήσει μόνο και μόνο γιατί θα τον δούμε ευτυχισμένο!ΑΛΛΑ δεν φτάνουμε και στον μαζοχισμό...Παντού υπάρχουν σεβαστά όρια 8)

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Γιατι βασανίζουμε τους γύρω μας με τα εγωιστικά θέλω μας και δεν κοιτάμε ΠΟΤΕ τα δικα μας λάθη?
Γιατί είναι σκληρό να τα αντιμετωπίσεις και δεν έχουν όλοι το θάρρος να το κάνουν!Τόσο απλό!One more time...ανωριμότητα!Από την στιγμή που κάνεις λάθος παραδέξου το γιατί δεν γίνεται να απαιτούμε να μπορούμε να κάνουμε λάθοι (γιατί άνθρωποι είμαστε) αλλά να μην αναλαμβάνουμε την ευθύνη...έλεος πια!

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Γιατί όταν δεν έχουμε σχέση κατηγορούμε ΠΑΝΤΑ το άλλο φυλλο και όχι τις προηγούμενες επιλογές μας? Γιατί είναι εύκολο να κατηγορείς τους άλλους και ποτέ τον εαυτό σου?
Γιατί πιο εύκολα βρίσκεις εξιλαστήριο θύμα...Όλοι οι άντρες είναι @%*^$!! Και όλες οι γυναίκες είναι &%@^$(*#^$!Σιγά να μην καθήσουμε ως νοήμοντα άτομα να αναλύσουμε γιατί κάνουμε αυτό, τι πραγματικά θέλουμε, τι ζητάμε και τελικά τη παίρνουμε...Όχι δεν φταίω εγώ...ο ανάδρομος ερμής :P


Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Γιατί είναι τόσο δύσκολο να αναγνωρίσουμε την ευτυχία μέσα σε ένα χαμόγελο και περιμένουμε τον μπραντ πιτ ή την ατζελίνα ζολί?
Δεν είναι δύσκολο, δεν θέλουμε...Ενώ μπορούμε, αλλά έχουμε το χρόνο;Τέσπα...Τίποτα πιο όμορφο από ένα χαμόγελο, μάτια που λάμπουν, μια μεγάλη αγκαλιά και ένα ξεχασμένο σ'αγαπώ...Η μυρωδιά της βροχής, του καλοκαιριού, του καμμένου ξύλου στο τζάκι, το άρωμά του στα σεντόνια...
Εδώ δεν ξέρω τι να απαντήσω...Μάλλον είναι θέμα γούστου καθαρά!Βασικά λατρεύω τους άντρες με κοιλίτσα...Δεν λέω, καλοί οι κοιλιακοί αλλά εγώ θέλω μαξιλαράκι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Λοιπόν για εμένα το θέμα εστιάζεται στον συμβιβασμό. Όταν συμβιβάζεσαι, κάποια στιγμή σκας ... άσε που όταν συμβιβαστείς δεν μπορείς να δώσεις ολόκληρο τον εαυτό σου στην σχέση.

Μερικοί άντρες δεν έχουν ερωτικοί ταυτότητα ή μάλλον καλλίτερα είναι ερωτικά κενή. Δηλαδή πιο απλά δεν ξέρουν τι τους αρέσει. Δεν έχουν αίσθηση του όμορφου. Αυτοί οι άντρες διαλέγουν το εύκολο δρόμο, το προκλητικό. Η εμφάνιση μιας γυναίκας δεν μπορεί όμως να είναι 24ώρες το 24ώρο προκλητική. Με αποτέλεσμα αυτοί οι άντρες να θεωρούν ότι τελικά συμβιβάστηκαν στο θέμα ομορφιάς.

Επίσης πολλοί άντρες έχουν συνδέσει τον “καλό χαρακτήρα” με χαρακτήρα που τα δέχεται όλα και χαρακτήρα που δεν έχει θέλω. Έτσι μόλις αρχίσουν να εμφανίζονται τα πρώτα θέλω στην σχέση από την μεριά της γυναίκας νιώθουν ακόμη και αυτοί που έχουν ερωτική ταυτότητα ότι συμβιβάστηκαν στο θέμα χαρακτήρα.

Με αποτέλεσμα πολλοί άντρες να χώρισαν επειδή δεν άντεχαν το συμβιβασμό. Και συνήθως όταν χωρίζεις για αυτό το λόγο σου μένει η αίσθηση ότι η σχέση δεν ήταν “σοβαρή”

Δυστυχώς δεν μπορώ να μιλήσω για το στρατόπεδο τον γυναικών, ίσως στην επόμενη μου ζωή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arfi-gorgona o

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο arfi-gorgona o αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nicole!:
Πως μπορείς όμως απο την αρχή μιας σχέσης να ριψοκινδυνέψεις τόσο ώστε να βάζεις τον σύντροφο σου πρώτο? Πώς μπορείς να ξέρεις οτι ο άλλος δεν θα σε απογοητεύσει, δεν θα σε χρησιμοποιήσει?

Γιατί αν δεν το κανεις αρχίζεις με λάθος βάσης.Και ουσιαστικά το έχεις τελειώσει πριν καν το αρχίσεις.Γιατί όλα αυτά τα αρνητικά τα βλέπει ο άλλος και αυτομάτως θα πάψει να σε παίρνει στα σοβαρά και πάει αλλου η δουλειά..


Πριν όμως αρχίσεις μια σχέση θα πρέπει να έχεις τα ματια σου ανοιχτά (που δεν τα έχετε) να δεις τι σόι άνθρωπος είναι αυτός που πας να μπλέξεις..Όχι με το που τοv γνωρίσαμε και μας αρέσει,τα φτιάχνουμε..Δεν κοιτάμε μονο α τι ωραίος γκόμενος που είναι και πέφτουμε σαν τα βλήτα...Αφού λοιπών δούμε ότι αυτός ο άνθρωπος αξίζει τον κόπο τότε προσπαθούμε να αρχίσουμε μια υγιεί σχέση.

Ότι θα πέσεις και σε μαλακες θα πέσεις,αυτά είναι ρίσκα που αναγκαστικά πρέπει να πάρεις.Αλλιώς ποτε δεν θα γνωρίσεις και τον καλο...Το θέμα είναι να μην αρχίζεις μια σχέση με λάθος βάσεις και κριτήρια.Και προπαντός να έχεις τα ματια σου ανοιχτά..

Αν είσαι παρατηρητικn θα μπορέσεις να γλιτώσεις από πολλές κακοτοπιές,τι θέλω να πω με αυτό.
Όσο καλός ψεύτης και να είναι ο άλλος,πάντα μα πάντα,κάτι θα του ξεφύγει που δεν θα κολλάει.Αυτό το κάτι πρέπει εσύ να μπορείς να το αντιληφθείς ;) Και όταν το αντιληφθείς να την κανεις με ελαφρά που λένε.Σε εμενα μια χαρά δουλεύει το "σύστημα",μονο που συνήθως δεν φεύγω (η τουλάχιστον δεν έφευγα..) γιατί προσπαθούσα να δώσω ευκαιρίες σε άτομα που δεν τις άξιζαν,άρα ουσιαστικά ήμουν χαζός γιατί έκανα λάθος εκτίμηση...εσύ να μην είσαι και να φύγεις.

Έχω πολλά να πω γύρω από αυτό το θέμα,αλλα αν πάρω φορα θα αρχίσω να γράφω κατεβατά..:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Προβληματίζομαι....
όπου και αν βρεθώ, όπου κι αν σταθώ, στην μεγάλη πλειοψηφία οι "σοβαρές" κουβέντες αφορούν είτε την πολιτική είτε τις σχέσεις....
Θα σταθώ λοιπόν λίγο στο δεύτερο....
Δε μπορώ να καταλάβω.. πως γίνεται και ΟΛΟΙ διαμαρτύρονται για το ότι δεν μπορούν να έχουν μια σοβαρή σχέση και όμως δεν κάνει σχεδον κανένας κάτι για να το αλλάξει αυτό?
Οι γυναίκες διαμαρτύρονται συνεχώς ότι δεν υπάρχουν πλέον "άντρες" αλλά στο όνομα του φεμινισμού δεν κάνουν ένα βήμα πίσω να αναθεωρίσουν ίσως κάποιες απόψεις και να σταματήσουν με την συμπεριφορά τους να ευνουχίζουν τους "υποψήφιους" άντρες!
Οι άντρες επίσης διαμαρτύρονται.... για πιο ποικιλόμορφα πράγματα...
Για καταπίεση.... για ευνουχισμό.... για τον ίδιο τον φεμινισμό... για το ότι οι γυναίκες τους βλέπουν μόνο σαν το μέσο που θα τις βγάλει έξω και θα της... πληρώσει την βόλτα
Κι όμως... ούτε τούτοι κάνουν κάτι... δεν κάνουν ένα βήμα πίσω ούτε αυτοί....

Μέχρι εδώ τέλεια! Και σχετικά με το θέμα που έθεσες θα ψάξω να βρω ένα κείμενο που τα λέει όλα επί του θέματος!

Τώρα πιο γενικά τείνω να συμφωνήσω πάρα πολύ με τον arfi-gorgona o. Και να σας πω την δική μου την άποψη η οποία είναι πολύ σκληρή, όλοι θα αντιδράσετε ειδικά οι γυναίκες αλλά εγώ αυτό είδα και από αυτό κάηκα κιόλας! Και επίσης θα παρακαλέσω να συγχωρείσετε την λέξε μαλάκας καθώς αυτό που εκφράζει είναι πολύ γενικό και σίγουρα όχι σεξουαλικό. Απλά εγώ έτσι το λέω!

Η ρίζα του κακού είναι ότι στην κοινωνία μας αν δεν είσαι μαλάκας δεν σε εκτιμάει κανείς! Επαγγελματικά που είναι άλλο θέμα αλλά ιδιαιτέρως κοινωνικά στο θέμα μεταξύ σχέσεων.
Ότι και να έχω ακούσει επι του θέματος ότι δεν είναι έτσι, η ζωή από τους ίδιους αλλά και γενικά μου αποδυκνύει το ανάποδο έξω από σπάνιες εξαιρέσεις!
Ποιους γουστάρουν περισσότερο οι γυναίκες?? Αυτούς που κάνουν κρα τι μούργοι που είναι και σου πουλάνε ψέματα και φούματα. Αυαταπόδεικτο απο το γεγονός ότι δίνετε τεράστια σημασία στα λόγια και λίγα στην ουσία!
Ποιές γουστάρουν οι άνδρες?? Αυτές που τους βασανίζουν τελικά σε ζήλιες,κτητικότητα και να δημιουργούν θέματα εκεί που δεν υπάρχουν! Αλλιώς δεν έχουν θυληκότητα!
Και αυτά είναι ΑΠΛΑ παραδείγματα. Η οποιαδήποτε κίνηση που στεναχωρεί τον/η άλλον/η απλά για την προσωπική μας ικανοποίηση είναι δείγμα μαλακίας και όχι αγάπης. Γιατί αν τουλάχιστον ενδιαφέρεσαι για κάποιον (πόσο μάλλον αγαπάς) τότε η ευτυχία του τήνει να εξισωθεί με την δικιά σου! Συνεπώς κάθε σκηνή και φάση που τον/ην στεναχωρεί έρχεται σε αντίθεση με το παραπάνω.
Και όμως ενώ όλοι λένε ότι εγώ δεν θέλω τέτοια μπλα μπλα για μια ακόμη φορά αποδυκνεύεται ότι η θεωρία και η πράξη διαφέρουν πολύ! Δεν θα κάτσω να εξειδικεύσω την διαφορά, αλλά όσοι έχετε μάτια ανοιχτά βλέπεται και όσοι έχετε και δύναμη χαρακτήρα αντιλαμβάνεστε και στον εαυτό σας και στον σύντροφό σας!Όσοι όχι ,καλά κάνετε ίσως γιατί ζέιται το όνειρο σας, απλά προσέξετε όταν ξυπνήσετε που σας εύχομαι όχι!
Δεν θα αναφέρω περιπτώσεις (υπάρχουν άπειρα) για να στηρίξω τα παραπάνω πέρα από ένα μόνο πράγμα. ΟΙ καλύτεροι άνθρωποι που έχω γνωρίσει με νορμάλ στην εμφάνιση χρόνια τώρα έχουν πρόβλημα με το άλλο φύλλο. Και κυρίως οι άνδρες! Αν και για την γυναίκα είναι αλλιώς. Δουλεύει περισσότερο υπέρ της η εμφάνιση! Δεν μπορεί τυχαία τα καλύτερα παιδιά να μην έχουν αποδοχή από το άλλο το φύλλο και συνήθως με την δικαιολογία ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΙ!!!

Εγώ πραγματικά το πιστεύω ότι στις ετεροφυλλικές σχέσεις η βλακεία,μαλακία είναι προσών και ας λένε όλοι ότι θέλουν!! Και κρίνουμε πάντα απίστευτα επιφανειακά και αν μας κάτσει να έχουν και ουσία απλά κερδίσαμε το λόττο!

Συγνώμη αν σας φάνηκε off-topic αλλά για την δική μου οπτική γωνιά είναι η ρίζα του κακού και τα υπόλοιπα το ξύσιμο της πληγής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
το φιλοσοφούμε καλά το θέμα ε?

εγώ και περίπου ο μισός πληθυσμός της γης που δεν διυλίζουμε τον κώνωπα για το τις πταίει που οι σχέσεις είτε είναι ανύπαρκτες είτε πάνε κατά διαόλου, και ζούμε τη ζωούλα μας όπως μας ξημερώσει, χωρίς να μυξοκλαίμε για τους άντρες/γυναίκες που άλλα λένε και άλλα εννοούν και δε μας κάθονται/μας κάθονται εύκολα/μας φλομώνουν στο ψέμμα/κλπκλπκλπ, εμείς που κοιτάμε τα κλισέ της κοινωνίας (να βρούμε κάποιον που έχει στον ήλιο μοίρα και άντε μια BMW, έτσι γιατί γουστάρουμε τη μάρκα) αλλά προσπαθούμε να δούμε και λίγο πίσω από τις γρίλλιες, εμείς που περνάμε τη ζωούλα μας ΧΑΛΑΡΑ και ΟΤΙ ΚΑΤΣΕΙ,


είμαστε άραγες τόσο ηλίθιοι?















nahhhhhhhhhhhhhhhh......................



πολύ γκρίνια ρε παιδιά. πολύ γκρίνια. και μιζέρια.
Άστε το να πάει στο διάολο το παλιάμπελο.
Και τότε να δείτε πόσο εύκολα λύνεστε, κάνετε σχέσεις, γνωρίζετε άτομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arfi-gorgona o

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο arfi-gorgona o αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Τυχαίνει να μου έχει πει κοπέλα κατά λέξη ότι την τραβάνε η μαλακες,και όχι τα καλά παιδιά :| .Δεν θα επεκταθώ σε αυτό..Απλά το επιβεβαιώνω γιατί έτυχε να το ακούσω (και αυτό..).Kαλή μου dooo "εσείς" που περνάτε την ζωούλα σας χαλαρά και ότι κάτσει έχετε φέρει την κατάσταση εδώ που είναι.Το αν είσαστε η όχι "ηλίθιοι" θα φανεί στο μέλλον :)

ΥΓ:Δεν μιλάω για εσένα καλή μου για να μην παρεξηγηθώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ΓΟΥΑΟΥ.

εγώ να δεις που έχω μιλήσει με γυναίκα που την τραβάνε οι γυναίκες που τις τραβάνε οι μαλάκες.


Στην αγγλία αυτό:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
το φιλοσοφούμε καλά το θέμα ε?

εγώ και περίπου ο μισός πληθυσμός της γης που δεν διυλίζουμε τον κώνωπα για το τις πταίει που οι σχέσεις είτε είναι ανύπαρκτες είτε πάνε κατά διαόλου, και ζούμε τη ζωούλα μας όπως μας ξημερώσει, χωρίς να μυξοκλαίμε για τους άντρες/γυναίκες που άλλα λένε και άλλα εννοούν και δε μας κάθονται/μας κάθονται εύκολα/μας φλομώνουν στο ψέμμα/κλπκλπκλπ, εμείς που κοιτάμε τα κλισέ της κοινωνίας (να βρούμε κάποιον που έχει στον ήλιο μοίρα και άντε μια BMW, έτσι γιατί γουστάρουμε τη μάρκα) αλλά προσπαθούμε να δούμε και λίγο πίσω από τις γρίλλιες, εμείς που περνάμε τη ζωούλα μας ΧΑΛΑΡΑ και ΟΤΙ ΚΑΤΣΕΙ,


είμαστε άραγες τόσο ηλίθιοι?

όχι. είστε περισσότερο ηλίθιοι :D.

οι άντρες γουστάρουν πουτ@νες, οι γυναίκες μ@λάκες, αλλά βέβαια όλοι εμείς εδώ μέσα είμαστε οι εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα, λωλ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Εύρηκα!! Σε απάντηση του πρώτου post της ΚΑΚΗΣ ΕΠΙΡΡΟΗΣ
Το κείμενο το έχω τουλάχιστον δύο χρόνια

Το κείμενο που ακολουθεί είναι μεταφορά ακριβής ενός ανώνυμου mail (ίσως κάποιοι να έχετε ήδη λάβει) που μου ήρθε και πιστεύω σοβαρά ότι έχει ενδοιαφέρον καθώς εκφράζει κάποια από τα πιστεύω μου για την ελληνική κοινωνία. Τα λέει ωραία όμως το παλικάρι.

Τέλη δεκαετίας 90 έρχεται το φεμινιστικό κίνημα της Βίσσης Βανδογαρμπή με το μήνυμα "Είμαστε γυναίκες, εμείς επιλέγουμε, είμαστε το ανώτερο φύλο, χωρίς εμάς είστε ένα τίποτα, για μας ζείτε, είμαστε ανεβασμένες και οποίος μπορεί ας έρθει να μας την πέσει..." κτλ κτλ.

Τα μέσα μαζικής εξημέρωσης (TV και περιοδικά του τύπου "έτσι πρέπει να ζείτε, έτσι πρέπει να είναι ο γκόμενός σας" κτλ), φουσκώνουν τα θηλυκά μυαλά που πλέον φτάνουν σε "οργασμό" όταν χυλοπιτώνουν υποψήφιο καμάκι που "δεν τηρούσε προδιαγραφές" του τύπου αμάξι, γυμναστήριο, φράγκα, δημόσιες σχέσεις, εμφάνιση τοπ μοτέλ...

Άμεσο αποτέλεσμα ο νεοέλληνας machoποιείται, ρόδα, κουστούμι, γυαλί, γυμναστήριο, πουλ-μουρ*, κλαμπ, μπουζουκια και ας μην φτάνουν τα φράγκα για καφέ την επαύριον...και να από πάνω οι φυλλάδες πως κάνει sex ο σύγχρονος MEN, τα μυστικά της επιτυχίας για να ρίξετε γκόμενα και αλλά πολλά που στην τελική μόνο ψυχολογικά προβλήματα φέρνουν και όχι το... μύδι στο πιάτο.

Μεγάλος αριθμός νέων αρχίζει να κολλάει με αυτή την συμπεριφορά των θυληκων, το ξεσέλωμα του προκαλεί σοκ και δεος, επειτα από Χ αριθμό χυλοπιτών (όπου χ κοντεύει τριψήφιο νούμερο) αρχίζει τα "δε γαμ*****αι οι καρ**λες", την πέφτει μόνο σε λιγότερο ευπαρουσίαστες γυναίκες (διότι λιγότερο καλή εμφάνιση = λιγότερες πιθανότητες πίτας) και τρώει και τα κραξίματα των κολλητών του στυλ "γεια σου ήρωα". Αποτέλεσμα τις αφήνουν να κουνάνε τα καλή τους επί της μπάρας, το παίζουνε αδιάφοροι, και γ****ναι με τα ματια, ενω τα ξέκωλα χτυπιούνται και κοιτάνε γύρω τους αν τις χαζεύει πολύς κόσμος...

Η ελληνιδαρα μας όμως έχει αρχίσει να φρικάρει με την όλη φάση διότι "ναι μεν μας βλέπουν αλλά δεν μας την πέφτουν" και το χειροκίνητο πάει να γίνει θεσμός... και δώσε να παίζουν με τα μάτια ,να τραβάνε το μίνι μέχρι να γίνει σουτιέν, χωστού στρινγκ, δωστου see through, να τατουάζ, πάρε παπαγαλέ ανταύγειες στο μαλλι, αποτελεσμα... γιοκ!

Αφού πλέον δεν έφτανε το ξεσέλωμα στις μπάρες για να επιβεβαιωθουν, αρχισανε να πετάνε και γυμνές Φώτο τους στο internet, με e-mail από κάτω για να στέλνουν βαθμολογία τα "λιγουρια", και να τους φεύγουν οι ανησυχίες του στυλ "μήπως δεν είμαι όμορφη"

Και αρχίζουν οι δηλώσεις τόσο από τις ανώνυμες όσο και από τις επώνυμες της TV και του κινήματος Βανδογαρμπη:

-Χαλάσανε οι αντρες, και που να βρεις αντρα, ολοι φλωρέψανε, δεν έχουν αρχ....,μαμούχαλοι όλοι τους κτλ κτλ...

Σ.Σ -Μα εκεί που τον φτάσατε τον αμανέ κύριες μου μόνο ένα γερό χέρι ξύλο με βρεγμένη σανιδά είναι ικανό να σας επαναφέρει στη γη, και δεν σκεφτήκατε ποτέ ότι ίσως δεν φταίει το αντρικό φύλο για την μούχλα που επικρατεί αλλά εσείς, η συμπεριφορά σας, και ταmedia που σας φουσκώνουν τα μυαλά με φύκια και μεταξωτές κορδέλες.... ( ναι ξέρω τώρα θα με πείτε και μισογύνη, οτι μας συμφέρει...)

Και βγαίνει στις αρχές του 21ου αιώνα (ΝΑΙ! Τώρα και στην Ελλάδα!) το στυλ του Cool νεοέλληνα το λεγόμενο εν ολίγοις ΠΟΥΣΤΡΕ. Και να τα αγοράκια με τα κολλητά μπλουζάκια, το αδερφίστικο μαλλάκι, αποτριχωμένα στήθη, φούστες, κοκαλάκια και τα συναφή. Και γίνεται μόδα και βγαίνει και ο Σ**ης ***βάς, τα ντεμι-boy-group, ο τ****κης με το αδερφιζέ χαμόγελο, και τρελαίνονται τα ξ**ωλα, να σου λένε το νέο είδος άντρα, δεν έχει ντα ι λικι, ούτε πολύ τσαγανό, τον κάνεις ότι θες, και αισθάνεσαι και ασφάλεια...Σακηηηηηηηηηη... [...]

Το κακό είναι ότι ο κλασσικός ο μαλ****ας έλληνας προσαρμόζεται σε ότι μαλ***ια του πασάρουν αρκεί νά'ναι στη μόδα...

Συμπέρασμα: Για να συγκινηθεί η νεοελληνιδα σήμερα θέλει φράγκα, γυαλισμένη ρόδα, πουλ-μουρ, μποντι μπιλντινγκ, ψιλοπουστρέ συμπεριφορά (όχι αντρικό ντα ι λικι αυτό πάει) και ας τες να λένε τις γνωστές μαλ***ες ότι "στον άντρα προσέχω τα πνευματικά χαρίσματα, το χιούμορ, την τρυφερότητα, θέλω στοργή και προδερμ..."

Κοιτάζω και γω προς τα πάνω και λέω: κατέβα να δεις κατάντια... Αλλά αυτός έχει αλλά πράγματα να κάνει... Με τα εγγόνια της Εύας θα ασχολείται τώρα;

Υ.Γ. Μετά λύπης μου λέω ότι έτσι που έγινε η κατάσταση με την νεοελληνιδα σήμερα καλύτερα να ζούσαμε στην εποχή του Νεαντερταλ όπου άμα γούσταρες γκομενα, επαιρνες ένα ρομαντικό... ρόπαλο, καπατανγκ στο κεφάλι, και η δικιά σου ξυπνούσε στο νέο της σπιτικό (καμία φορά και γκαστρωμένη).

Το ξέρω ότι το κείμενο είναι υπερβολικό αλλά όπως είχαν σχολιάσει και κάποια παλικάρια
Μικρές αλήθειες, υπερβολικά δοσμένες !
Θα συμφωνήσω γιατί ούτε εγώ τα θεωρώ υπερβολικά απλά τα λες τσεκουράτα

Και να συμπληρώσω όπως τα στρωσαμε κοιμόμαστε και θα κοιμηθούμε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arfi-gorgona o

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο arfi-gorgona o αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Να γιατί λέω weak ότι αλλα λέμε και αλλα κάνουμε οι περισσότεροι από εδώ μέσα ;)

EDIT:Χάχα δεν έχει άδικο ο τύπος...μονο που τα λέει πολύ χύμα και τα μεγενθύνει ίσως λιγάκι παραπάνω (ίσως).Το resume όμως είναι το θέμα.Και να προσθέσω ότι έχουν χαλάσει και οι άντρες αλλα όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό (ακόμα) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top