Αν γυρίζατε το χρόνο πίσω τι θα αλλάζατε;

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Πολλές φορές την έχουμε πει αυτή τη φράση, θέλοντας να διορθώσουμε κάποιες καταστάσεις ή κάποια λάθη, τα οποία άλλαξαν τη ζωή μας (συνήθως με όχι και τόσο καλά αποτελέσματα).

Έστω λοιπόν ότι μας δίνεται αυτή η δυνατότητα, να αλλάξουμε κάποιες στιγμές του παρελθόντος.


Κατά πόσον πιστεύετε ότι όντως θα βελτίωνε τις ζωές μας; Πολλές φορές θέλουμε όντως να αναιρέσουμε κάποια πράγματα του παρελθόντος που -πιστεύουμε πως- σίγουρα θα άλλαζαν τη ζωή μας προς το καλύτερο.
Από την άλλη λέγεται ότι από κάθε κατάσταση που βιώνουμε (είτε καλή είτε άσχημη) πάντα παίρνουμε κάτι, το οποίο μας κάνει πιο δυνατούς. Κι επίσης, δεν μπορούμε να ξέρουμε τι εξέλιξη θα είχε πάρει η ζωή μας εάν... "διορθώναμε" κάτι.


Αν είχαμε αυτή τη δυνατότητα, θα το θεωρούσατε σωστό να αναιρούσαμε ή να αλλάζαμε κάποιες ενέργειες ή καταστάσεις; Και κατά πόσον θεωρείτε ότι θα είχε πιθανώς και αρνητικές συνέπειες στη μετέπειτα ζωή μας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Πιστέυω πώς ότι είναι να γίνει θα γίνει, όποιο δρόμο ή απόφαση πάρεις στον ίδιο προορισμό θα φτάσεις, πολλοι θα ήθελαν να κάνουν αλλαγές άλλα κανείς δεν είναι σίγουρος άν πραγματικά θα είναι ευτυχισμένος με την αλλαγή της τροπής των γεγονότων, καλό θα είναι να φτιάχνουμε τα χαλασμένα παρά να σκευτόμαστε πώς θα ήταν άν κάναμε κάτι άλλο απο αυτό που πράξαμε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Το έχω σκεφτεί πολλές φορές, αν θα έπαιρνα διαφορετικές αποφάσεις αν γυρνούσα το χρόνο πίσω. Όχι ότι μετανιώνω για πολλά που έχω κάνει (για 1 βασικά, αλλά όταν το σκέφτομαι θεωρώ ότι μου προσέφερε κάτι, ακόμα και μικρό, ελάχιστο)! Επίσης, επειδή έχω κάνει γκάφες από αυθορμητισμό, ξέρω πως αν γύριζα τον χρόνο πίσω και πάλι θα τις έκανα!:/: Οπότε συμβιβάζομαι και προσπαθώ να σκεφτώ τους πιο δημιουργικούς τρόπους να αντεπεξέλθω σε μια πραγματικότητα που μόνη μου έφτιαξα.:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν θα άλλαζα τίποτα. Και το παραμικρό θα με έκανε έναν άλλον άνθρωπο απ αυτόν που είμαι και δεν θα το ήθελα αυτό. Απ' όλα κατι κερδίζεις και κάτι χάνεις. Κρατάς τα κέρδη, μαθαίνεις από τις ζημιές και προχωράς πιο δυνατός για τα επόμενα που έχει αποδειχθεί πως σχεδόν πάντα είναι καλύτερα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
εγω ειναι το μονο πραγμα που θα θελα πολυ να κανω...να γυρισω πισω στο χρονο...13 χρονια πριν... ακομη κι αν υπηρχε η πιθανοτητα να μη μπορω να γυρισω στο παρον δεν με ενοιαζε. αρκει να αλλαζα την τροπη των πραγματων τοτε....3 πραγματα θα θελα να αλλαξω απο το παρελθον....τα οποια θα ηταν καθοριστικα για ολη μου τη ζωη μετα. αλλαζοντας το παρελθον...μπορει να αλλαξει το μελλον δεν λενε;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Δεν θα άλλαζα τίποτα... όχι ότι δεν έχω κάνει λάθη... απλά έχω μάθει να αγαπάω κι αυτά... και είμαι αυτό που είμαι εξαιτίας τους... άλλωστε δεν γίνεται κάθε τρεις και λίγο να γυρνάς και να αλλάζεις κάτι...έχεις χάσει τον μπούσουλα και τον εαυτό σου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Bέβαια ομολογουμένως αν μου είχε συμβεί κάτι τραγικό, χτύπα ξύλο, πιθανά να ήθελα να γυρίσω πίσω να το αλλάξω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
Πολλά θ' άλλαζα προφανώς....άρα η ζωή μου σίγουρα,θα ήταν σήμερα διαφορετική!!!

Αν θα μου έκαναν όμως ....την ίδια ερώτηση και πάλι...θα απαντούσα: " Πολλά θ' άλλαζα προφανώς...."

Συμπέρασμα ??? :hmm: :hmm: :hmm:
"Τίποτα δεν γίνεται τυχαία,
ούτε τ' άσχημα, ούτε τα ωραία...
Κάθε,τι από μόνο του...για να βρεί το δρόμο του...
θέλει απλά...το χρόνο του.......!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
ΒΑΣΙΚΑ τίποτα. Άαααν, τότε ίσως είχα φύγει νωρίτερα για το εξωτερικό. Είτε για σπουδές είτε για Εράσμους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Τίποτα. Γιατί θα ήμουν ένας άλλος αν είχα άλλες εμπειρίες και βιώματα. Και (θέλω να πιστεύω ότι) αγαπάω αυτό που είμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Το να γυριζαμε τον χρονο πισω θα ειχε ενα απιστευτο μειονεκτημα...
ΔΕΝ θα υπηρχε κανενας ενδιασμος απο τους ανθρωπους στο να κανουν την οποιαδηποτε ηλιοθιοτητα/παρανομια κτλ κτλ.
Αφου θα μπορουσαμε ανα πασα στιγμη να αναιρεσουμε οτιδηποτε θα ειχαμε κανει...

Παντως μηχανες του χρονου, εχουμε ολοι μας.
Αυτες που μας πανε στα παλια λεγονται αναμνησεις και αυτες που μας πανε στο μελλον λεγονται ονειρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Παντως μηχανες του χρονου, εχουμε ολοι μας.
Αυτες που μας πανε στα παλια λεγονται αναμνησεις και αυτες που μας πανε στο μελλον λεγονται ονειρα.

:inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Mario;284551[B:
[/B]]και αυτες που μας πανε στο μελλον λεγονται ονειρα.

Λαδώστε τις αυτές τις μηχανές και μην τις φοβάστε γιατί χωρίς αυτές το μέλλον έχει πολύ ξηρασία όπως είπε και ο ποιητής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
δε νομιζω οτι θα αλλαζα κατι πολυ φοβερο.
πιθανοτατα να μην αλλαζα και τιποτα απολυτως.
ειμαι απολυτα ικανοποιημενη με ο,τι εκανα και ο,τι δεν εκανα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Παντως μηχανες του χρονου, εχουμε ολοι μας.
Αυτες που μας πανε στα παλια λεγονται αναμνησεις και αυτες που μας πανε στο μελλον λεγονται ονειρα.
/me bows in ultimate respect :worship:



Και να πω κι εγώ με τη σειρά μου ότι κατ' εμέ το να διορθώνεις πράγματα του παρελθόντος μπορεί ίσως να οδηγήσουν σε εντελώς διαφορετική ζωή.
Βέβαια.. αλλιώς μιλάς στη θεωρία κι αλλιώς στην πράξη.

Αλλά θεωρώ ότι είναι πολύ επικίνδυνο αυτό. Ακόμα κι η αναίρεση ενός γεγονότος που ήταν μόνο άσχημο.
Νομίζω υπάρχει και μία ταινία πάνω σ' αυτό, στο "φαινόμενο της πεταλούδας"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Αν μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω θα άλλαζα μερικά μικρολαθάκια του παρελθόντος που ακόμα τα σκέφτομαι κ στενοχωριέμαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Νομίζω υπάρχει και μία ταινία πάνω σ' αυτό, στο "φαινόμενο της πεταλούδας"...

The Butterfly Effect
Eκπληκτικη ταινια πραγματικα!!!!:worship: :thumbsup:
Εαν δεν την εχεις δει Γιωργο, φροντισε να το κανεις!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
The Butterfly Effect
Eκπληκτικη ταινια πραγματικα!!!!:worship: :thumbsup:
Εαν δεν την εχεις δει Γιωργο, φροντισε να το κανεις!;)


Πραγματικά πολύ καλή ταινία. Λίγο κουραστική νομίζω, αλλά από τις καλές ταινίες.

Τώρα όσον αφορά το αν θα άλλαζα κάτι αν μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω, θα απαντήσω όχι, δεν θα άλλαζα τίποτα. Γιατί ένα κομμάτι αν χαλάσει, παίρνεις άλλο "δρόμο" από αυτόν που βρίσκεσαι σήμερα και έπειτα λες συνέχεια "αν....", κάτι που δεν τελειώνει ποτέ και σου τρώει την ψυχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
Mακάρι... να μπορούσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ο μονος λογος που θα γυρναγα το χρονο πισω ειναι για να ξαναζησω καποιες εμπειριες.Mονο να της ξαναζησω οπως ηταν.
Δεν θα αλαζα τιποτα.Αλλωστε η εμπειρια ειναι αυτο που μας εκανε να ειμαστε οπως ειμαστε.Ειναι πολλα πραγματα που διαμορφωσαν το χαρακτηρα μου οπως ειναι τωρα.Αν δεν τις βιωνα τωρα θα ημουν πολυ διαφορετικος και σιγουρα θα ειχα διαφορετικες αποψεις πανω σε πολλα πραγματα.

Αρχική Δημοσίευση από Mario:
Παντως μηχανες του χρονου, εχουμε ολοι μας.
Αυτες που μας πανε στα παλια λεγονται αναμνησεις και αυτες που μας πανε στο μελλον λεγονται ονειρα.
Μαριε για αλλη μια φορα respect :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top