Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,325 εγγεγραμμένα μέλη και 3,070,415 μηνύματα σε 94,329 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 734 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο Chat and fun!.

Εγγραφή Βοήθεια

Από πού κατάγεστε; Και πού ανήκετε;

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,357 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:09, 30-07-06:

Για πείτε... Εγώ μεγάλωσα Αθήνα και Κρήτη πήγαινα μόνο για διακοπές, αλλά για κάποιο λόγο είναι τόσο έντονα αποτυπωμένες οι αναμνήσεις μου και οι μυρωδιές από αυτό το νησί... πού νιώθω ότι εκεί ανήκω...! Α και έχουμε καταγωγή, οικογενειακά...!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 14:17, 30-07-06:

Εγώ γεννήθηκα Αθήνα, αλλά μεγάλωσα στη Θεσσαλονίκη, εδώ έζησα ως φοιτήτρια και εδώ αισθάνομαι ότι ανήκω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kynofilos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kynofilos
Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 311 μηνύματα.

O kynofilos έγραψε στις 14:31, 30-07-06:

Εμείς εδώ όλοι, γεννηθήκαμε Αθήνα, μεγαλώσαμε στα περιχωρα της πολης και προσωπικά νομίζω ότι ανήκω στην Αττική γή με παράθυρα τεχνολογικά προς όλον τον κόσμο...

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 15:44, 30-07-06:

Λοιπον, εχουμε και λεμε:
O Παπους του παπου μου ητανε απο την Συμη, αλλα λιγο αφου γενιθικε ο πατερας του παπου μου ηρθανε οικογενιακος στην Ροδο. Ο παπους μου γενιθικε και μεγαλωσε στην Ροδο (οπως και ο πατερας μου, οπως και εγω)
Ολο το σοΐ της μητερας του παπου μου ητανε απο ενα χωριο της Ροδου
Η μητερα της γιαγιας μου (οπως και ο πατερας της) ητανε απο την Χαλκη, αλλα στον πολεμο ηρθανε στην Ροδο, η γιαγια μου γενιθικε στο ταξιδη και μεγαλωσε στην Ροδο.
Το σοΐ απο την Σουηδια δεν το υπολογιζω καν, οποτε δηλωνω υπεριφανα Ροδιτης και μαλιστα της Παλιας Πολης.

Παράθεση

songless_bird

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη songless_bird
Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 284 μηνύματα.

O songless_bird έγραψε στις 16:32, 30-07-06:

Γεννηθηκα Θεσσαλονικη. Μεγαλωσα Χαλκιδικη(Νεα Μουδανια) Νιωθω Χαλκιδικιωτης φυσικα. Ο πατερας μου ειναι βερος Χαλκιδικιωτης(Αθυτο) . Η μητερα μου εχει καταγωγη απο Πελοπονησσο και συγκεκριμενα απο Αρκαδια. Οι ριζες της ειναι λιγο μπερδεμενες και με συγγενεις που δεν εχει γνωρισει ποτε. Περσυ κατεβηκα πρωτη φορα εκει και εμαθα οτι ειμαστε και συγγενεις του κολοκοτρωνη Ενω εμαθα οτι εχω πανω απο 40 δευτερα ξαδερφια...Και ειδα μονο 2 Ενω ενα χωριο εχει σχεδον ολους τους κατοικους με το ιδιο επιθετο με τη μητερα μου.

Δεν μπορω να πω οτι ενιωσα Πελοπονησσιος οπως αναπολει η μητερα μου οτι ειναι και ας γεννηθηκε και μεγαλωσε Χαλκιδικη.

Χαλλλκιδικιωτης ρε!! Τι με λες τωρα?!

Παράθεση

Nana

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Nana
H Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 510 μηνύματα.

H Nana έγραψε στις 17:18, 30-07-06:

Οι γονείς του πατέρα μου γεννήθηκαν και μεγάλωσαν στον Πόντο, μετά αφού τους έστειλαν στην Γεωργία αν θυμάμαι καλά, μετανάστευσαν και πάλι και ήρθαν στην Αθήνα. Εδώ μόλις πρόλαβε, να γεννηθεί ο πατέρας μου.

Από την μεριά της μητέρας μου, ο πατέρας της γεννήθηκε σε ένα χωριό της Αρκαδίας και η μητέρα της στο Άργος. Η μητέρα μου γεννήθηκε στην Κόρινθο.

Εγώ στην Αθήνα και από τότε μένω εδώ

Παράθεση

songless_bird

Δραστήριο Μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 284 μηνύματα.

O songless_bird έγραψε στις 18:02, 30-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Nana
Οι γονείς του πατέρα μου γεννήθηκαν και μεγάλωσαν στον Πόντο, μετά αφού τους έστειλαν στην Γεωργία αν θυμάμαι καλά, μετανάστευσαν και πάλι και ήρθαν στην Αθήνα. Εδώ μόλις πρόλαβε, να γεννηθεί ο πατέρας μου.

Από την μεριά της μητέρας μου, ο πατέρας της γεννήθηκε σε ένα χωριό της Αρκαδίας και η μητέρα της στο Άργος. Η μητέρα μου γεννήθηκε στην Κόρινθο.

Εγώ στην Αθήνα και από τότε μένω εδώ
Λες να εισαι κανενα χαμμενο μου μακρινο ξαδερφι??

Παράθεση

burbuja

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη burbuja
H burbuja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 463 μηνύματα.

H burbuja έγραψε στις 18:48, 30-07-06:

Εγώ κατάγομαι από Αθήνα,εκεί γεννήθηκα,εκεί μεγάλωσα κι εκεί εξακολουθώ να μένω..όσον αφορά στο πού ανήκω,θα έλεγα ότι ανήκω παντού..!

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 18:57, 30-07-06:

Από μεριά μαμάς η καταγωγή μου είναι από Κωνσταντινούπολη και Μακεδονία....
Από μπαμπά Πήλιο και Βόλο...
Εγώ γεννήθηκα και μεγάλωσα κυρίως Βόλο αν εξαιρέσεις κάποια χρόνια στην Αθήνα...
Ανήκω εκεί που είναι η καρδιά μου

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,062 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 19:33, 30-07-06:

ο Πατερας μου γεννηθηκε στην Λευκαδα αλλα μεγαλωσε στην Πατρα, η Μητερα μου Γεννηθηκε και μεγαλωσε στην Ροδο, εγω και τα πεντε αδελφια μου γεννηθηκαμε και μεγαλωσαμε στην Νοτια Αφρικη, οπως και ο μεγαλυτερος μου γιος. οι αλλοι δυο γεννηθηκαν στην Ροδο.

Που ανηκω; μα φυσικα στην αγαπημενη μου Νοτια Αφρικη!!

Παράθεση

kynofilos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kynofilos
Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 311 μηνύματα.

O kynofilos έγραψε στις 19:45, 30-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από burbuja
Εγώ κατάγομαι από Αθήνα,εκεί γεννήθηκα,εκεί μεγάλωσα κι εκεί εξακολουθώ να μένω..όσον αφορά στο πού ανήκω,θα έλεγα ότι ανήκω παντού..!
Αυτό το 'ανήκω παντου' ειναι συνείδηση της αλήθειας, χαιρετίζω την αντίληψή σου!

Παράθεση

Nana

Πολύ δραστήριο μέλος

H Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 510 μηνύματα.

H Nana έγραψε στις 19:59, 30-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από songless_bird
Λες να εισαι κανενα χαμμενο μου μακρινο ξαδερφι??
Λες;;; Πού είναι το χωριό σου; Κοντά στη Μεγαλόπολη;;;

Παράθεση

songless_bird

Δραστήριο Μέλος

O songless_bird έγραψε στις 20:55, 30-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Nana
Λες;;; Πού είναι το χωριό σου; Κοντά στη Μεγαλόπολη;;;
Μπα Κοντα στη Βυτινα. Ενα χωριο που καποτε λεγοταν Γρανιτσα, τωρα δεν ξερω...Κοντα στο Λιγοβιτσι. Το χωριο του Κολοκοτρωνη. Δεν τα θυμαμαι καλα. Πολυ χαλι το οδικο δυκτιο της Πελοπονησσου Ουτε στον χαρτη δεν μπορουσα να τα βρω....

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,876 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 01:32, 31-07-06:

Γεννήθηκα Μαρούσι, μεγάλωσα Καλλονή Λέσβου, στα 15 μετακόμισα Αθήνα και στα 18 Θεσ/νίκη για σπουδές.
Σύμφωνα με τα παραπάνω θα έπρεπε να πω οτι ανήκω στη Λέσβο, όμως τη σιχαίνομαι απο τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου και απο νήπιο έκανα τα αδύνατα δυνατά για να φύγουμε απο εκεί. Τη Θεσ/νίκη δεν τη μισώ, αλλά δεν μου αρέσει κιόλας. Όσο περίεργο, ανώριμο ή δεν ξέρω τι σας φανεί, η μόνη πόλη που έχω ζήσει και πραγματικά το απέλαυσα ήταν η Αθήνα. Και ακόμα και πριν πάω να μείνω εκεί περνούσα τέλεια όποτε πηγαίναμε, και τώρα που ζω Θεσ/νίκη και πηγαίνω για μερικές μέρες δεν θέλω να φύγω.
Οπότε εγώ νιώθω οτι εκεί ανήκω κι ας με θεωρήσετε διεστραμμένη όσοι μισείτε την Αθήνα

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 08:56, 31-07-06:

Εγω εχω γεννηθει και μεγαλωσει στην Αθηνα, και σιγουρα δεν θα το αλλαζα.
Ο μπαμπας μου ειναι γεννημενος στην Κρητη (εχω πολυ καλες σχεσεις/αναμνησεις στο νησι και το θεωρω "δικο" μου τοπο) και η μαμα μου Κερκυρα (δεν ειμαι σιγουρη αν εχει γεννηθει εκει.. ).

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 09:13, 31-07-06:

Από μεριάς του πατέρα μου Καρπενήσι και πιο μακρυνή καταγωγή (παπούδες κλπ) από το Σούλι! (ναι είμαι από ιστορική οικογένεια και στο σόι μου ανήκε επίσης και ο Βελουχιώτης... ξάδερφος κάτι )
Από τη μαμά μου, Λάρισα και πιο μακρυνή καταγωγή Μικρά Ασία και Εύξινο Πόντο!
Εγώ γεννήθηκα Αθήνα.... sgroymf
Είμαι πάρα πολύ περήφανη για την καταγωγή μου....
όσο για το που ανήκω... ανήκω εκεί που βρίσκεται η καρδιά μου.... άρα παντού κι εγώ... γιατί αγαπώ την ιστορία μου, τους προγόνους μου και τις ρίζες μου

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,078 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 09:24, 31-07-06:

δεν ανηκω σεεεε κανεεενα

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 10:15, 31-07-06:

Γεννήθηκα Αθήνα μεγάλωσα Αθήνα πολυπολιτισμικά. Έχω καταγωγή αρμένικη και από τους δύο γονείς!
Σίγουρα δεν ανήκω στην Πάτρα και μάλλον ούτε στην Ελλάδα!

Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolas17
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 689 μηνύματα.

O nikolas17 έγραψε στις 11:32, 31-07-06:

Η μητέρα μου είναι απο ένα χωρίο της Ρόδου κ' ο πατέρας μου απο το Καστελλόριζο. Εγώ μένω μόνιμα Ρόδο (σαν τον Dark_Kronos)... (Υποθέτω οτι ανήκω) στην Ρόδο αν και δεν θα με χαλούσε να μένω μόνιμα Αθήνα!

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών , επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,352 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 12:03, 31-07-06:

γεννηθηκα στην χιο αλλα μεγαλωσα στην αθηνα μου λειπει το νησι παρα πολυ θα εδινα τα παντα να παω να μεινω εκει μου λειπει η μυρωδια που εχει το πρωι κ η θαλλασα

Παράθεση

tsus

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tsus
Ο tsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 203 μηνύματα.

O tsus έγραψε στις 12:10, 31-07-06:

Λοιπον εμενα ο πατερας μου γεννηθηκε στην αθηνα αλλα ειναι κρητικος και η μητερα μου ειναι ροδιτισα...εγω γενηθηκα στη ροδο και μενω εδω ακομα...αρα ειμαι ροδιτης 60% και κρητικος 40%

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 15:44, 31-07-06:

Μπα Κοντα στη Βυτινα. Ενα χωριο που καποτε λεγοταν Γρανιτσα, τωρα δεν ξερω...Κοντα στο Λιγοβιτσι. Το χωριο του Κολοκοτρωνη. Δεν τα θυμαμαι καλα. Πολυ χαλι το οδικο δυκτιο της Πελοπονησσου Ουτε στον χαρτη δεν μπορουσα να τα βρω....
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ δε θέλω ου για το οδικό δίκτυο της Πελοποννήσου, και δη το συγκεκριμένο που πήρες εσύ για Βυτίνα και προς τα πάνω
που έχεις δει παιδί μου τέτοια εθνική (αθηνών -τριπόλεως), που τρέχεις με 180? ε? ε? πουυυυυ??????
που έχεις φάει καλύτερη γουρουνοπούλα, αν όχι στο Λεβίδι?
που θα βρεις καλύτερο rafting, αν όχι στο Λάδωνα?
που θα βρεις καλύτερη θέα, αν όχι στη Δημητσάνα?

όπως καταλάβατε, από κει πάνω είμαι κι εγώ (η μάμυ δηλ, αλλά το οικειοποιήθηκα). Ο ντάντι από Ελευσίνα, δεν μας αρέσει όμως, και δε το πολυλέμε εκτός κι αν μας βασανίσουν

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 16:47, 31-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
που έχεις δει παιδί μου τέτοια εθνική (αθηνών -τριπόλεως), που τρέχεις με 180? ε? ε? πουυυυυ??????
Dooo...ελπίζω να καταλάβεις κάποια στιγμή...είχα ηθικό χρέος να ειδοποιήσω την τροχαία μετά από αυτό το ποστ.Δε γινόταν αλλιώς.
Ο πατέρας μου είναι απο Φθιώτιδα (Αταλάντη), η μητέρα μου απο τα Μέγαρα.Εγώ Αθήνα γεννήθηκα, μεγάλωσα στο κέντρο της, αλλά ανήκω στην Καραϊβική κατά βάθος.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 16:52, 31-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από new_doc
Dooo...ελπίζω να καταλάβεις κάποια στιγμή...είχα ηθικό χρέος να ειδοποιήσω την τροχαία μετά από αυτό το ποστ.Δε γινόταν αλλιώς.
καλά έκανες, δεν έχω πάει ποτέ με συνοδεία στο χωριό θα σκάσουν όλες απ'τη ζήλεια τους, νι.
Αρχική Δημοσίευση από new_doc
Ο πατέρας μου είναι απο Φθιώτιδα (Αταλάντη), η μητέρα μου απο τα Μέγαρα.Εγώ Αθήνα γεννήθηκα, μεγάλωσα στο κέντρο της, αλλά ανήκω στην Καραϊβική κατά βάθος.
ρηχά είναι

Παράθεση

songless_bird

Δραστήριο Μέλος

O songless_bird έγραψε στις 17:35, 31-07-06:

Doo δεν μιλαω για εθνικο δυκτιο... Η πελοπονησσος εχεις τους χειροτερους δρομους και τους χειροτερους οδηγους...Πρωτη φορα ειδα μεσα σε πολη(Σπαρτη) το σημα "!" ,κινδυνος που δεν μπορει να περιγραφει με αλλο σημα Και τρακαρισμενα αυτοκινητα σχεδον σε καθε τετραγωνο και τρια τροχαια σε μια εβδομαδα....

Δημητσανα ruuulez Ηταν η προγιαγια μου απο κει.

Παράθεση

Nana

Πολύ δραστήριο μέλος

H Nana έγραψε στις 20:11, 31-07-06:

Μα τι λες... έχει ΤΟΣΕΣ στροφές που κάθε φορά μου έρχεται να ξερ@σω...

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,062 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 21:49, 31-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ δε θέλω ου για το οδικό δίκτυο της Πελοποννήσου, και δη το συγκεκριμένο που πήρες εσύ για Βυτίνα και προς τα πάνω
περσι το καλοκαιρι,εγω να ειμαι στην Λουτσα το αδελφακι μου φανταρος στην Τριπολη (αλλα σε αδεια στην Αθηνα με την "δικια του") και με παιρνει τηλεφωνο 15:30 να μου πει οτι πρεπει να ειναι στο στρατοπεδο εως τις 17:00, το 206 εβγαλε φωτιες......16:55 ειμασταν στην πορτα του στρατοπεδου

Παράθεση

DoLoReS

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη DoLoReS
H DoLoReS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 36 μηνύματα.

H DoLoReS έγραψε στις 09:30, 01-08-06:

100 % Κρητικιά.

"Η Κρήτη έχει διαφορά απο τους άλλους τόπους
γιατί έχει αντάρτικη καρδιά και κουζουλούς ανθρώπους"

Παράθεση

erodia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη erodia
H erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing . Έχει γράψει 279 μηνύματα.

H erodia έγραψε στις 09:44, 01-08-06:

A...καλά!!!
Θα προσπαθήσω....Από την μεριά του πατέρα μου....η γιαγιά μου ήταν από την Γαλλία και ο παππούς μου από την Θεσσαλονίκη.....(γνωριστήκανε στην Γαλλία, όπου ο παππούς είχε πάει για σπουδές).....και επιστρέψανε στην Θεσσαλονίκη μαζί...
Από την μεριά της μητέρας μου ......η γιαγιά μου από τον Πόντο και ο παππούς μου δεν γνωρίζουμε (ήταν ορφανός, μεγάλωσε σε ορφανοτροφείο στην Κοζάνη και όταν τέλειωσε τις σπουδές του, διορίστήκε στα Γρεβενά όπου και γνώρισε την γιαγιά μου).....και μένουνε σε ένα όμορφο χωριό των Γρεβενών....
Έγώ γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Θεσσαλονίκη....
Τί καταγωγή έχω;;;ΟΕΟοοο...!

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 14:23, 01-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από DoLoReS
100 % Κρητικιά.

"Η Κρήτη έχει διαφορά απο τους άλλους τόπους
γιατί έχει αντάρτικη καρδιά και κουζουλούς ανθρώπους"

λοιπόν γεννήθηκα και έμεινα Ρέθυμνο μέχρι τα 6 μου αλλά είμαι απο Ηράκλειο
πήρε μετάθεση ο μπαμπάς και πήγαμε νομό Αττικής αλλά νιώθω και είμαι κρητικιά πηγαινοέρχομαι και την βλέπω.
Περιμένω τα Χριστούγεννα

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 17:26, 01-08-06:

[οφτοπικ]

Αρχική Δημοσίευση από bunny

πήρε μετάθεση ο μπαμπάς και πήγαμε νομό Αττικής αλλά νιώθω και είμαι κρητικιά πηγαινοέρχομαι και την βλέπω.
Περιμένω τα Χριστούγεννα
Ετσι εξηγειται το οτι σε συμπαθησα απο την αρχη..

[/οφτοπικ]

Παράθεση

X-girl (Sofi)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη X-girl
H Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια . Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H X-girl έγραψε στις 14:26, 26-09-06:

Εγω γεννηθηκα και μεγαλωσα Καυκασο!! αν και η μαμα μου καταγεται απο την Ευβοια.. Τωρα μενω Αθηνα και ειμαι τρελα ερωτευμενη μαζι της! Οποτε εδω νιωθω οτι ανηκω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 14:28, 26-09-06:

Γεννήθηκα στην Αθήνα, μένω στην Αθήνα και ανήκω στην Αθήνα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

evouli

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη evouli
H evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 761 μηνύματα.

H evouli έγραψε στις 15:04, 26-09-06:

αν τα παρουμε απο την αρχη, η μαμα μου ειναι απο Θεσσαλονίκη, ο μπαμπας μου ήταν από ενα χωριο του ν.πελλης, εγώ "συνελήφθην" (με την καλη εννοια ) στο βόλο.. μενω θεσσαλονικη και δεν θα ηθελα να μενω πουθενα αλλου... αρα και εδω ανηκω...

Παράθεση

dimidola

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimidola
H dimidola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 88 μηνύματα.

H dimidola έγραψε στις 13:22, 30-09-06:

Αμάν! Πολύ Κρήτη έπεσε... Εγώ πάλι έχω πάθει σύγχυση πατριδογνωσίας:
Γεννήθηκα Αθήνα αλλά το σόι είναι από Κρήτη και σπουδάζω Κρήτη και θέλω να μείνω Κρήτη. Οπότε όταν είμαι Αθήνα δηλώνω Κρητικιά και όταν είμαι Κρήτη δηλώνω Αθηναία.. Το πρόβλημα είναι όταν πάω σε άλλες πόλεις. Στην Ιταλία όταν ήμουν δήλωνα Κρητικιά αλλά την πάτησα όταν γνώρισα έναν Κρητικό και με ρώταγε για διάφορα χωριά που δεν ήξερα...

Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giostau
Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 763 μηνύματα.

O giostau έγραψε στις 03:24, 01-10-06:

Και εγώ μπερδεμένη κατάσταση....
Γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Αθήνα, αλλά την έχω αποκυρήξει πλέον....
Σπούδασα στη Θεσσαλονίκη, την οποία αγάπησα, και θέλω να μείνω εδώ!!!
Η καταγωγή μου είναι από Λευκάδα, με την οποία έχω απίστευτη τρέλα!!!!!!!

Δηλώνω κάτι ανάμεσα σε Λευκαδίτη και Σαλονικιό....
(πιο πολύ προς Λευκαδίτη όμως......)

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 03:43, 01-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από bunny

Περιμένω τα Χριστούγεννα
Πως γίνεται να γεννήθηκες και να έμεινες Ρέθυμνο αλλά να είσαι απο Ηράκλειο; Οι γονείς σου είναι απο εκεί; Τεσπα, εγώ γεννήθηκα και μεγάλωσα Ρέθυμνο επίσης και σπούδασα στο Ηράκλειο. Τώρα είμαι κάπου μετέωρα, μέχρι να πάρω στα χέρια μου το χαρτί. Θεωρώ λοιπόν, ότι ανήκω σε αυτή την Φάρα. Η καταγωγή μου (που επίσημα είναι το μέρος του παρέρα σου), είναι η Χαλκίδα.

Ο λόγος που μαζευτήκαμε μάλλον πολλοί κρητικοί σε αυτό το topic, είναι γιατί οι κρητικοί παινεύονται περισσότερο για την καταγωγή τους, οπότε μόλις είδαμε τέτοιο topic ορμήσαμε. Ή κάνω λάθος;

Παράθεση

Pepper-ann

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pepper-ann
H Pepper-ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 64 μηνύματα.

H Pepper-ann έγραψε στις 23:20, 01-10-06:

Η μαμά μου είναι από τη Θεσσαλονίκη, ο μπαμπάς μου από Κατερίνη.Εγώ γεννήθηκα και μεγαλώνω στην Αθήνα. Και δε θα μπορούσα να ανήκω πουθενά αλλού...

Παράθεση

Stalitsa (Μιμιλού!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stalitsa
H Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

H Stalitsa έγραψε στις 20:07, 04-10-06:

Ο μπαμπάς από Πειραιά, η μαμά μου από Πειραιά και εγώ από Πειραιά....

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ]ifrit[
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 21:24, 04-10-06:

Γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Αθήνα. Η μητέρα μου κατάγεται από την Εύβοια, και το μέρος εκεί το αγαπάω πολύ, και το επισκέπτομαι Χριστούγεννα, Πάσχα, καλοκαίρια κλπ..
Αλλά πιστεύω πως ανήκω στην Αθήνα.

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη travel_lover
H travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H travel_lover έγραψε στις 23:55, 10-10-06:

παίδες αυτά είναι παιχνίδια...
ακούστε μπέρδεμα κ βοηθείστε:
γεννήθηκα στην αθήνα, όπως κ η μητέρα μου ενώ ο πατέρας μου είναι από την Πόλη. η καταγωγή μου είναι αρμένικη, ενώ η μια γιαγια είναι ιταλο-ελληνίδα...
έζησα 6 χρόνια κύπρο κ την αγάπησα ως πατρίδα. λατρεύω την ελληνική σημαία κ ότι ελληνικό υπάρχει (εκτός από το δημόσιο!!!), προσεύχομαι στα αρμένικα, δακρύζω στο άκουσμα της κύπρου...
έχω καταλήξει ότι δεν αλλάζω την ελλαδίτσα μου με τίποτα, θα παλεύω πάντα για οποιοδήποτε αρμένικο ζήτημα, κ οι διακοπές μου πάντα καταλήγουν στην κύπρο!!

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skoulikadera---
H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 430 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 15:51, 11-10-06:

Γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Αθήνα και δεν χαιρόμαι καθόλου γιαυτό...μακάρι να είχα έναν τόπο καταγωγής στην επαρχία και να έμενα εκεί!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 15:02, 12-10-06:

Και εγώ. Το μεγαλύτερο κακό είναι ότι δεν έχει κάποιο σπίτι να την αράζεις το καλοκαίρι στο τσαμπέ. Και ξεμένεις στην Αθήνα όταν έχουν φύγει όλοι.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 15:19, 12-10-06:

Γεννηθηκα Salonica και μεγαλωσα Αργος...
Τα τελευταια (πολλα χρονια ομως ειμαι Ιταλια) και πολλα στοιχεια δυστυχως ή ευτυχως που εχω αφομοιωσει ειναι Ιταλικα.Αλλα μην νομιζετε ο Ελληνας δεν αλλαζει...ειναι κατι σαν το δημοσιο μας!
Δεν με απασχολουν πολεις ή μεγαλο(υ)-πολεις που μπορει να ζησω (εχω αλλαξει τοσες ειδικα στην Ιταλια...) αλλα μπορω να πω οτι εχοντας περασει και καποιο χρονικο διαστημα στην Αθηνα, προσωπικα προτιμω για διαφορους λογους την επαρχια.
Οχι μικρα απομακρα χωρια, αλλα πολεις στην επαρχια.
Τωρα οσων αφορα το "που ανηκω" αυτο θα σας το απαντησω οταν με το καλο θα κανω οικογενεια.
Και φυσικα η απαντηση δεν θα ειναι καποιο μερος, αλλα αυτη η οικογενεια.
Ετσι κι αλλιως η Ελλαδα απο ομορφα μερη ειναι γεματη!

P.S.-Ενα μερος παντως που αν και επισκευτηκα λιγο το αγαπησα πραγματικα ειναι η Ροδος.
Η παλια πολη ειναι απλως ερωτευσιμη!

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 19:49, 20-02-07:

Κατάγωμε απο Λέρο την λατρέυω και όλοι μου οι συγκενείς είναι εκεί όλοι γενήθηκαν εκεί εκτώς απο μένα που όταν ήρθαν οι γονείς μου Ρόδο γενήθηκα 7 μήνες μετά, η Ρόδος είναι αγάπη μου αλλα η Λέρος είναι ο έρωτάς μου, δεν μπορώ να φανταστώ την ζωή μου χωρίς το ένα απο τα δύο

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη ALEX_
Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε στις 20:13, 20-02-07:

Εγώ γεννήθηκα Αθήνα αλλά από 1,5 μέχρι τα 18 μου χρόνια εζησα στην πανέμορφη Εύβοια,στην ιστορική Αυλίδα 5 λεπτά έξω από Χαλκίδα!

Η mother είναι από Εύβοια και ο father από Καβάλα (γεννημένος στην Λήμνο όμως!) και επίσης η μια γιαγιά μου είναι από Μικρά Ασία!

Φυσικά τα τελευταία 7 χρόνια μένω μόνος και μόνιμα στα υπέροχα,φανταστικά,πανέμορφα Ιωάννινα!

Πιστεύω καλύπτω όλο σχεδόν το εύρος της Ελλάδας,έτσι?

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 20:29, 20-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από ALEX_
Φυσικά τα τελευταία 7 χρόνια μένω μόνος και μόνιμα στα υπέροχα,φανταστικά,πανέμορφα Ιωάννινα!
Τα Γιάννενα είναι η αγαπημένη μου πόλη και τρελό απωθημένο σαν φοιτήτρια. ΖΗΛΕΥΩ!

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη ALEX_
Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε στις 20:31, 20-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Τα Γιάννενα είναι η αγαπημένη μου πόλη και τρελό απωθημένο σαν φοιτήτρια. ΖΗΛΕΥΩ!
Όντως έχουν καταπληκτική φοιτητική ζωή αλλά και πολύ έντονη γενικότερα!

Άντε,κόπιασε!

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 20:41, 20-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από ALEX_
Όντως έχουν καταπληκτική φοιτητική ζωή αλλά και πολύ έντονη γενικότερα!

Άντε,κόπιασε!
Μην μου βάζεις ιδέες.

Εγώ γεννήθηκα Αθήνα (ή μάλλον Χαλάνδρι) και μεγάλωσα εκεί! Ο πατέρας μου είναι επίσης από Χαλάνδρι, αλλά η καταγωγή της οικογένειας από ορεινή Αρκαδία, την οποία λατρεύω και έχω τις καλύτερες αναμνήσεις από το χωριό μου, αν και δεν πηγαίνω πια πολύ συχνά. Η μαμά μου μεγάλωσε Κορινθία, εκεί είναι το χωριό που πηγαίνω συνέχεια και το ΛΑΤΡΕΥΩ και εκεί μένει το μισό μου σόι.

Επίσης οι γιαγιάδες μου κατάγονται η μια από Καλαμάτα, η άλλη από Ηλεία, οπότε είμαι 100% Πελοποννήσια. Παρόλα αυτά μπορώ να ζήσω μόνο σε πόλη. Μέχρι πρόσφατα έλεγα μόνο στην Αθήνα, αλλά τώρα που είμαι Γλασκώβη βλέπω πως χαλαρά μπορώ να μείνω σε μικρότερη πόλη και να μην στερηθώ τίποτα.

Όσο για το πού ανήκω; Πάντα λέω ότι κατάγομαι από Αρκαδία-Κορινθία κι αυτό αισθάνομαι. Όπως επίσης είμαι πολύ τοπικίστρια με το Χαλάνδρι.

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,078 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 21:23, 20-02-07:

Ας απαντησω σοβαρα λοιπον

Μαμα απο Πατρα.
Παππους απο την Πολη, γιαγια απο Πατρα.

Μπαμπας απο Σμυρνη.
Παππους απο Σμυρνη και με μεγαλη ιστορια, γιαγια απο την Πολη.

Το σοι ειναι μοιρασμενο σε Αθηνα και Πατρα, καποιοι ειναι και στα Παραλια αλλα δεν εχω ιδεα που.

Γεννηθηκα και Μεγαλωσα στην Αθηνα, Νιωθω Αθηναια, αλλα δακρυζω σε οτιδηποτε μου θυμιζει την Πολη, που προσφατα ειχα και την χαρα να επισκεφθω!
Πατρα συχνα πυκνα, αλλα δεν ειναι το ιδιο. Ουτε καν το Καρναβαλι πια.

Θα μπορουσα να ζησω παντου, αλλα δεν ανηκω πουθενα!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Alex_t

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους