Η εξέλιξη του ανθρώπου μέσα απ τις παροχές των πολιτισμών

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Crow_of_Darkness:
Στο μαραθώνιο για το ποιός θα γίνει και θα διατηρηθεί πρωτοπόρος, όλα επιτρέπονται. Ναι, οι ΗΠΑ πάτησαν στα πτώματα άλλων για να είναι σήμερα υπερδύναμη. ΚΑΛΑ ΚΑΝΑΝ, αφού μπορούσαν να το κάνουν και να γίνουν υπερδύναμη. Κανείς δε γίνεται υπερδύναμη με το σταυρό στο χέρι. Ο καθένας υπερασπίζεται τα συμφέροντά του με οποιοδήποτε τρόπο. Αν δεν ήταν οι ΗΠΑ, τότε κάποια άλλη χώρα θα είχε κάτσει στο θρόνο τους σήμερα.
Ακριβώς.Έτσι είναι τα πράγματα στη ζούγκλα.Πατάς επί πτωμάτων και είσαι ο πρώτος μάγκας.
Επειδή όμως στη ζούγκλα, ο νόμος της ζούγκλας ίσχύει για όλα τα ζώα, δε μπορούμε να κατηγορούμε χώρες που απειλούν ότι "θέλουν να λιώσουν" κάποιες άλλες χώρες.Αν μπορούν, μαγκιά τους κι αυτών.
Στο "ερώτημα" αν έχει προσφέρει συνολικά περισσότερα ο αμερικάνικος ή ο ελληνικός πολιτισμός, δεν έχει και πολύ νόημα να ασχοληθούμε να απαντήσουμε.Ο ελληνικός πολιτισμός ήταν που μας έφερε πιο κοντά στην έννοια "άνθρωπος", για να μας επαναφέρει τώρα ο αμερικάνικος στο "king of the jungle", αλλά με pc, internet, hamburger & coca cola!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Ακριβώς.Έτσι είναι τα πράγματα στη ζούγκλα.Πατάς επί πτωμάτων και είσαι ο πρώτος μάγκας.
Επειδή όμως στη ζούγκλα, ο νόμος της ζούγκλας ίσχύει για όλα τα ζώα, δε μπορούμε να κατηγορούμε χώρες που απειλούν ότι "θέλουν να λιώσουν" κάποιες άλλες χώρες.Αν μπορούν, μαγκιά τους κι αυτών.

Λάθος. Φυσικά και μπορούμε, όταν αυτά τα ζώα αμφισβητούν τους νόμους και τους κανόνες που έχει θέσει ο Βασιλιάς τους. Όποιος απειλεί τους συμμάχους των Λιονταριών θα πληρώσει ακριβά. Και η τάξη στη ζούγκλα θα επανέλθει.(Τουλαχιστον όπως την έχουν διατυπώσει τα Λιοντάρια) Μας αρέσει δε μας αρέσει αυτή είναι η αλήθεια. Ο νομος του ισχυροτέρου θα επιβληθεί.


Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Στο "ερώτημα" αν έχει προσφέρει συνολικά περισσότερα ο αμερικάνικος ή ο ελληνικός πολιτισμός, δεν έχει και πολύ νόημα να ασχοληθούμε να απαντήσουμε.Ο ελληνικός πολιτισμός ήταν που μας έφερε πιο κοντά στην έννοια "άνθρωπος", για να μας επαναφέρει τώρα ο αμερικάνικος στο "king of the jungle", αλλά με pc, internet, hamburger & coca cola!

Ναι βέβαια οι Έλληνες ήταν αυτοί που μας έφεραν πιο κοντά στην έννοια άνθρωπος. Και την έννοια αυτή την αγνοήσαμε επιδεικτικά όταν μπορούσαμε. Όταν διετελέσαμε και εμείς Βασιλείς της ζούγκλας. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Crow_of_Darkness:
Υ.Γ Ένα μικρό παράδειγμα για το τί έχουν προσφέρει οι ΗΠΑ. Να μη ξεχνάμε και την ουσιαστική συμβολή των ΗΠΑ, στη νίκη των συμμάχων στο Β Παγκόσμιο πόλεμο. Χωρίς τους Αμερικανούς δε θα είχαν επικρατήσει οι σύμμαχοι.

Σίγουρα αλλά όλα αυτά έγιναν με το αζημίωτο πάντα, έτσι; Μη ξεχνάς το Δόγμα Τρούμαν και το σχέδιο Μάρσαλ. Έχεις διαβάσει τα άρθρα της σχετικής συμφωνίας με την Ελλάδα; Υποτελείς και με τη βούλα!:worry:

Χμμμ ιδέα για θεματάκι.... Παω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Έχεις απόλυτο δίκιο, δεν αντιλέγω. Φυσικά και δε μας βοήθησαν γιατί μας αγαπούσαν, αλλά από συμφέρον. Απλά πιστεύω ότι τελικά αποκομίσαμε και αποκομίζουμε κάποια θετικά σαν υποτελείς και φίλοι των Λεώντων. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αυτό είναι το νόημα όσων είπα πιο πριν.ΔΕ θα έπρεπε να είμαστε ζούγκλα, ΟΥΤΕ να έχουμε βασιλιά, ΟΥΤΕ να λιώνουμε όσους έχουν άλλη άποψη.Οι ανθρωπιστικές αξίες θεμελιώθηκαν από τους προγόνους μας, τί να κάνουμε τώρα.Τουλάχιστον έκαναν κάποια άλματα μπροστά για την εποχή τους.Δεν πήγαν τον κόσμο πίσω δίνοντας άρτον και θεάματα, όπως κάνουν άλλοι τώρα.
Πάρ'το κι αλλιώς.Επειδή όλα κρίνονται από την ιστορία, σε 1000 χρόνια πχ, θα είναι ανέκδοτο να συγκρίνει κάποιος τη συνολική προσφορά των δύο πολιτισμών.Όχι ότι τώρα δεν είναι ανέκδοτο, αλλά λέμε...
Παρεπιπτώντως, για τη μεγάλη, ανιδιοτελή και αλάθητη συμβολή των Αμερικανών στο ΒΠΠ, έχουν στηθεί και πολλά μνημεία, ειδικά στη Χιροσίμα και το Ναγκασάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Παρεπιπτώντως, για τη μεγάλη, ανιδιοτελή και αλάθητη συμβολή των Αμερικανών στο ΒΠΠ, έχουν στηθεί και πολλά μνημεία, ειδικά στη Χιροσίμα και το Ναγκασάκι.

Το γεγονός είναι άσχετα με τα περιστατικά αυτά, ότι χωρίς τους Αμερικανούς δε θα είχαν νικήσει τους Ναζι οι σύμμαχοι. Όσο για τις ρίψεις των ατομικών βομβών στην Ιαπωνία, ξέρω ότι ίσως ακουστεί ακραίο, αλλά ήταν αναγκαίες 100%. Χάρη σε αυτές οι Ιάπωνες, παραδόθηκαν άνευ όρων. Αν δε ρίχναν τις βόμβες οι ΗΠΑ, τότε για να υποχρεωθεί να συνθηκολογήσει η Ιαπωνία άνευ όρων και να νικήσουν οι Σύμμαχοι, έπρεπε να γίνει εισβολή, δεδεομένου ότι η Ιαπωνία ΔΕΝ σκόπευε να παραδοθεί ανευ όρων. Σε αυτή τη περίπτωση, σύμφωνα με συντηρητικούς υπολογισμούς, 1 εκατομμύριο στρατιώτες των συμμάχων θα ήταν οι απώλειες. Για να μην αναφέρω το κόστος σε πολεμικό υλικό και τη παράταση του πολέμου κατά 1 χρόνο περίπου. Σε εκείνη τη χρονική περίοδο, ΕΠΡΕΠΕ να συνθηκολογήσει η Ιαπωνία ΑΝΕΥ ΟΡΩΝ και μόνο. Αλλιώς θα έθετε όρους για το τερματισμό του πολέμου, που θα επέτρεπαν στο καθεστώς τους να ζήσει και να αποτελέσει και πάλι κίνδυνο στο μέλλον. Και εγώ να ήμουν στη θέση του Τρούμαν, θα έδινα το πράσινο φώς για τις επιθέσεις. Θα προτιμούσα να πεθάνουν οι εχθροί μας παρά οι στρατιώτες μας -Αφού δεν υπήρχε άλλη λύση. Ακόμα οι βόμβες ήταν μια επίδειξη ισχύος και στους Σοβιετικούς που τότε δεν είχαν αποκτήσει πυρηνικά, (Απέκτησαν το 1947) κόβωντάς τους την όρεξη για επέκταση και εκτός των ζωνών επιρροής που ήδη είχαν. Ξέρω είναι σκληρά αυτά, αλλά ήταν αναγκαία τα πυρηνικά χτυπήματα. Αν δεν είχαν γίνει ποιός ξέρει πώς θα διαμορφωνόταν ο κόσμος μας μεταπολεμικά, - προς το χειρότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
...:confused:

το μη χείρον, βέλτιστον δλδ; :| τέσπα, εγώ πιστεύω πως το σατανικό σχέδιο των αμερικανών ήταν άλλο, απλά κάπου στράβωσε στην πορεία. μάλλον σκόπευαν να μην αφήσουν ούτε έναν σχιστομάτη ζωντανό, ώστε μετά από την επίθεση να μην υπάρχει κανείς που να πρέπει να παραδοθεί άνευ όρων και να τελειώνουμε έτσι μια ώρα αρχίτερα. ο πόλεμος για μένα είχε ήδη τελειώσει... απλά βρήκαν μία ωραιότατη ευκαιρία οι καλοί μας "σύμμαχοι" να δοκιμάσουν το νέο τους παιχνιδάκι.

ε ρε dr. strangelove που μας χρειάζεται...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Ναι για τώρα, η Αμερική δίνει πιο πολλά -υλικά- αγαθά αλλά και πάλι με τι μυαλά; Ναζιστικά από το 1945 και μετά, Σοβιετικά από το 1990 και μετά και Ελληνικά ανέκαθεν! Για πνευματικά αγαθά, έχει ΠΟΛΥ δρόμο για να μας φτάσει, έστω και εν έτει 2006.
Διακρίνω προκατάληψη ή είναι ιδέα μου; Τα πιο αξιόλογα βιβλία της σημερινής εποχής στην Αμερική γράφονται. Οι πιο αξιόλογες έρευνες εκεί γίνονται. Τα περισσότερα τεχνολογικά επιτευγματα (που φυσικά χρειάζονται και πολύ σκέψη για να γίνουν) απο εκεί προέρχονται. Οι πιο αξιόλογοι επιστήμονες πλέον ζουν εκεί.
Κατα τα άλλα έχει πολύ δρόμο ακόμα για να μας φτάσει. :rolleyes: Κλασσική περίπτωση "αν δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει". Όταν βέβαια το σπίτι σου είναι πλέον παράγκα, ερείπιο παλιού αρχοντικού, και το θεωρείς καλύτερο απο μια σύγχρονη βίλα, τότε μόνο γέλια προκαλεί η σύγκριση. Φυσικά τα γέλια δεν προέρχονται απο τους συγκάτοικους στην παράγκα ;)

α) αϋλη ήθελες να πεις προφανώς. Η πληροφορία πάντα ήταν και συνεχίζει να είναι διττή όσον αφορά την παροχή της. Πάντα είχαμε πληροφορία σε χαρτι και προφορική μετάδοση αυτής. Αποκλειστικά αϋλη θα είναι όταν θα αποκτήσουμε τηλεπαθητικές ικανότητες.

Πλάκα κάνεις έτσι;

β) Εγω προσέχω... Και δεν καταλαβαίνω γιατί τα γράφεις αυτά... Αφού είναι άσχετο το που κινείται ο "κυβερνοχώρος" με τη συζήτηση, όπως επίσης άσχετο είναι οτι "Τα παντα στην σημερινη εποχη εχουν περισσοτερο κειμενο παρα εικονα ...". Ούτε με το θέμα κολλάει, ούτε με τον "κυβερνοχώρο" και τον κόσμο του. Εικάζω οτι είτε αντέγραψες αυτό το "ποιήμα" από αλλού, είτε οτι είπες κάτι για να χω απλά να σχολιάζω.:confused:
Αν τα θεωρείς άσχετα τότε μάλλον εσύ εθελοτυφλείς.
Μην μου απαντήσεις, ξέρω οτι θα διαφωνήσουμε ξανά, κι αν απαντήσεις, δε θα σου απαντήσω εγω! Έχεις πολλά να μάθεις ακόμα και να μετάσχεις σε πολλές ζυμώσεις της ζωής. :)
Όταν βλέπω να επικαλείται κάποιος την ηλικία ως επιχείρημα το μόνο που σκέφτομαι είναι οτι καταλαβαίνει και ο ίδιος οτι τα πραγματικά του επιχειρήματα είναι ανεπαρκή. Ειδικά όταν μιλάμε για διαφορά της τάξεως των 5 ετών μόνο. Εγώ λοιπόν μέσες άκρες συμφωνώ με τον Πάνο. Θα μου πεις κι εμένα οτι έχω να "μετάσχω ακόμα σε πολλές ζυμώσεις της ζωής" για να δω σωστά τα πράγματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
exposed δε μπορω να θεωρησω οτι προσερει στον πολιτισμο μια χωρα που στον τυωνα της Κατρινα αφησε τους δυσμοιρουσ πολιιτες 2ας κατηγοριας να πεθανουν μες στα πλημυρισμενα σπιτια τους.Η μια χωρα που στελνει τους αμοιρους Πορτορικανους κι αλλους μισθοορους να πεθανουν στο Ιρακ....Επισης οι πολιτες τησ ζουν σε ενα σχεδον αστυνομικο καθεστως πνιγμενοι στην αραπληροφορηση οπου ο καθε αστυνομικος αν σε παρει για τρομοκρατη σε σκοτωνει.Αυτη η εικονα δε προσφερει στον πολιτισμο .Πολιτισμος δε ειναι μονο η τεχνολογια κι οι κατακτησεις της επιστημης.Προσωπικα πιστευω οτι μια χωρα που προσπαθει να ναι ευνονουμενη προσφερει το λιθαρακι της κι ας μην ειναι υπερδυναμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αλήθεια όλοι εσείς που την κατηγορείτε τόσο έχετε πάει ποτέ, έστω για διακοπές; Διότι Χριστινάκι εγώ δεν είδα τίποτα απο αυτά που λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
michele τι δεν ειδες? τα φερετρα των 19 κι 20χρονων πορτορικανων κι μεταναστων που τους στελνουν να σφαγιαστουν στο Ιρακ κι του επιστρεφουν πισω τα αεροπλανα ?Ξερεισ οτι οσοι αρνηθηκαν να παρουν μερος στο πολεμο αυτοεξοριστηκαν?
Στον τυφωνα Κατρινα οπου δε παρθηκαν τα καταληλα μετρα κι πεθαναν ανθρωποι περιμενοντας βοηθεια σπιτι τους?Οχι πως δε μπορουσαν να τους βοηθησουν απλα δε τους ενοιαζε.
Δε εχεις δει οτι σε πολλες περιπτωσεις οι Αμερικανοι αστυνομικοι πυροβολουν ασκουν βια χωρις λογο?
δε εχεις παρακουλουθησει αμερικανικες ταινιες για το τι γινεται στα bloka οπου ζουν μαυροι κυριως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Εγω νομιζω οτι δε χρειαζεται καποιος να ζησει στην Αμερικη για να κρινει καποια τρανταχτα παραδειγματα, οπως ουτε χρειαζεται να παμε ολοι σε τριτοκοσμικες χωρες (θεωρειστε πως δε βρισκεστε ηδη σε μια τετοια) για να κατηγορισει καποια αλλα πραγματα. Κι οταν λεμε οτι στην Αμερικη γινονται ολα τι εννοουμε? Την Αμερικη ως "τοπο", την Αμερικη ως Αμερικανοι, την Αμερικη ως επιστημονες που ζουν εκει, τι?? Η Αμερικη ειναι οντως μπροστα τεχνολογικα, αλλα ουτε ολοι οι επιστημονες ειναι Αμερικανοι (απλα οσοι εχουν ΜΥΑΛΑ μεταναστευουν εκει, γιατι τι να σου κανει η Ελλαδα και τι περιθωρια αναπτυξης εχεις εδω..), ουτε ειναι ο τοπος των θαυματων, μην τρελαθουμε. Φυσικα και θεωρω τον ελληνικο πολιτισμο πολυ πιο σημαντικο ΣΥΝΟΛΙΚΑ σ'αυτα που προσεφερε στην ανθρωποτητα, και απο αποψης θετικων επιστημων, και φυσικα (αυτο δεν πιστευω να το αμφισβητει κανεις..) θεωρητικων, φιλοσοφια και δε συμμαζευεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από xristinaki:
michele τι δεν ειδες? τα φερετρα των 19 κι 20χρονων πορτορικανων κι μεταναστων που τους στελνουν να σφαγιαστουν στο Ιρακ κι του επιστρεφουν πισω τα αεροπλανα ?Ξερεισ οτι οσοι αρνηθηκαν να παρουν μερος στο πολεμο αυτοεξοριστηκαν?
Στον τυφωνα Κατρινα οπου δε παρθηκαν τα καταληλα μετρα κι πεθαναν ανθρωποι περιμενοντας βοηθεια σπιτι τους?Οχι πως δε μπορουσαν να τους βοηθησουν απλα δε τους ενοιαζε.
Δε εχεις δει οτι σε πολλες περιπτωσεις οι Αμερικανοι αστυνομικοι πυροβολουν ασκουν βια χωρις λογο?
δε εχεις παρακουλουθησει αμερικανικες ταινιες για το τι γινεται στα bloka οπου ζουν μαυροι κυριως?

Εγώ μίλησα για τη ζωή γενικά στην Αμερική. Μάυρες σελίδες έχει η ιστορία κάθε κράτους, ακόμα και της -guess what?- ελλάδας. Και προτιμώ να κρίνω απο κοντά παρά απο ταινίες. Έχει μεγάαααλη διαφορά, πίστεψε με ;)
Και παρά τους αγχώδεις ρυθμούς προτιμώ με χίλια τη ζωή στην Αμερική. Κάθε φορά που έφευγα πλάνταζα στο κλάμα.
Και τουλάχιστον όσο καιρό έχω περάσει εκεί δεν είδα τίποτα απο όσα αναφέρεις. Απεναντίας η ζωή εκεί και ο κόσμος είναι 10 φορές πιο πολιτισμένοι απο εμάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
πλς μην μου πεις οτι τα υλικα αγαθα ειναι λιγα επειδη εμεις δωσαμε τον συντηριτικο πλατωνα και μερικους αλλους αρχαιους ... Αυτα που δωσαμε ηταν στην αρχη, δεν λεω ηταν σημαντικα ... αλλα αυτη την στιγμη δεν δινουμε τπτ ...
Μολις διαβασα αυτο:mad: :mad: ελεοος ρε παιδια μην μιλατε για πραγματα που δε ξερετε γιατι κατυαληγεται να λετε ατοπα.Αν διαβασεις Πλατωνα το Συμποσιο συγκεκριμενα θα δεις πως το θεμα ειναι τοσο ελευθεριαζον που κι σημερα ειναι taboo.Επισησ το ονμα του Πλατωνα το ξερουν ολοι σε ολες τις χωρες χιλιαδες χρονια μετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Και τουλάχιστον όσο καιρό έχω περάσει εκεί δεν είδα τίποτα απο όσα αναφέρεις. Απεναντίας η ζωή εκεί και ο κόσμος είναι 10 φορές πιο πολιτισμένοι απο εμάς.
Μπορεί να μην είδες τίποτα απ'όλα αυτά γιατί δεν είσαι μαύρη ή δεν είσαι μουσουλμάνα ή μεξικάνα ή πορτορικάνα κτλ κτλ.
Ε όχι και 10 φορές πιο πολιτισμένοι.Οι μισοί αμερικάνοι δεν ξέρουν με ποιες χώρες συνορεύουν και συνήθως μαθαίνουν πού είναι μια χώρα στο χάρτη λίγο πριν αρχίσουν οι βομβαρδισμοί.Μην κρίνεις από τις μεγάλες πόλεις.Οι rednecks είναι περισσότεροι (αυτοί άλλωστε έβγαλαν τον Μπους 2 φορές πρόεδρο).Αμφιβάλλω αν οι περισσότεροι από αυτούς έχουν πάει σε μουσείο και δεν έννοώ την Graceland ή άλλο αξιοθέατο ανάλογης ιστορικής σημασίας.Ο χαρακτηρισμός "αμερικανάκι"=κορόιδο, από πού λες να βγαίνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Μπορεί να μην είδες τίποτα απ'όλα αυτά γιατί δεν είσαι μαύρη ή δεν είσαι μουσουλμάνα ή μεξικάνα ή πορτορικάνα κτλ κτλ.
Ε όχι και 10 φορές πιο πολιτισμένοι.Οι μισοί αμερικάνοι δεν ξέρουν με ποιες χώρες συνορεύουν και συνήθως μαθαίνουν πού είναι μια χώρα στο χάρτη λίγο πριν αρχίσουν οι βομβαρδισμοί.Μην κρίνεις από τις μεγάλες πόλεις.Οι rednecks είναι περισσότεροι (αυτοί άλλωστε έβγαλαν τον Μπους 2 φορές πρόεδρο).Αμφιβάλλω αν οι περισσότεροι από αυτούς έχουν πάει σε μουσείο και δεν έννοώ την Graceland ή άλλο αξιοθέατο ανάλογης ιστορικής σημασίας.Ο χαρακτηρισμός "αμερικανάκι"=κορόιδο, από πού λες να βγαίνει...

Είναι αλήθεια ότι μέχρι πρίν από αρκετά χρόνια η κατάσταση για τους μη λευκούς χριστιανούς, δεν ήταν και η καλύτερη δυνατή. Σήμερα όμως έχουμε 2006 και τα πράγματα έχουν βελτιωθεί γενικά. Οι μαύροι είναι ίσοι όπως όλοι οι άνθρωποι εκεί και αυτό με νόμο του κογκρέσου από τη δεκαετία του 60 (Νομίζω). Σίγουρα τα πράγματα δεν είναι τέλεια, αλλά πού στο κόσμο είναι? Το ότι κάποιος δεν έχει πάει σε μουσεία ή ότι δε ξέρει γεωγραφία, δε σημαίνει ο΄τι είναι και απολίτιστος ή κατωτέρας πνευματικής στάθμης. Οι ΗΠΑ, έχουν από τα μεγαλύτερα ποσοστά εγγραμάτων στο κόσμο - και δε νομίζω ότι το επίπεδο μιας χώρας κρίνεται από το αν είναι εγγράματοι ή όχι οι λαθρομετανάστες. Ακόμα τόσα και τόσα μεγάλα πανεπιστήμια, ασχολούνται με τις Θεωρητικές επιστήμες γενικότερα. Οι Λαθρομετανάστες, έχουν κατακλύσει τις ΗΠΑ, ιδιαίτερα στο Νότο. Τί περιμένεις, η κυβέρνησει να μεριμνήσει για αυτούς, παραμερίζοντας τους πολίτες της? Επίσης δε μου αρέσει ο χαρακτηρισμός σου για αυτούς που ψήφισαν Μπούς. Δηλαδή όποιος το ψήφισε, αυτόματα μπαίνει στη μαύρη λίστα και θεωρείται ''μαύρο πρόβατο και απολίτιστος''? Αυτοί που τον ψήφισαν, θεώρησαν ότι είναι η καλύτερη επιλογή για τη χώρα τους, δε μπορούμε να τους τσουβαλιάζουμε όλους σε μια κατηγορία. Όσο για τη μειοψηφία των φανατικών και ''τυφλών'' πολιτικά υπάρχουν παντού στο κόσμο. Εδώ στην Ελλάδα, έχουμε αρκετούς. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
έχω πάει για 15 μέρες Αμερική (ναι οκ δεν είναι και ο πλεόν καταλληλότερος χρόνος για να βγαλει κάποιος συμπερασματα) και έχω πάει για διακοπες... που συνήθως όταν πας για διακοπες βλεπεις μόνο τα καλα μιας χώρας.... δεδομένου ότι πας και στα τουριστικά μερη και όχι στις μαυρες συνοικίες....
Κι όμως.... ο ρατσισμός ήταν διάχυτος... το διέκρινα παντού... με χάλασε...

Με χάλασε που νοίκιασα αυτοκίνητο και μέσα στις οδηγίες ήταν ότι να παρακάρω το αυτοκίνητο σε φωτεινά σημεία και όταν το ξεπαρκάρω να κοιτάω από κάτω για "περίεργα αντικέιμενα - κουτια - σακουλες" :worry:

Με χάλασε που οι αυτοκινητόδρομοι τους δεν ήταν καλύτεροι απ της Ελλάδας....
Με χάλασε που χαθήκαμε με το αμάξι και βρεθήκαμε σε μια συνοικια - γκετο μαύρων και φτωχων που δεν ειχαν στον ήλιο μοίρα και ζουσαν σε παράγκες....

Όλα αυτα τα ειδα χωρις να προσπαθησω να δω τα "κακα" της χώρας... είπαμε, διακοπες ειχα παει, όχι απεσταλμενη του σωματίου κατά των ΗΠΑ :P

Εχω επίσης φίλο αμερικανο... λατινοαμερικάνο που ζει στο Μαϊάμι...
Πυκνά συχνά μιλάμε ώρες στο τηλέφωνο και φυσικά πολλές φορές συζητάμε και για κοινωνικοπολιτικες καταστασεις
Ο λαός εκει ως επί το πλήστον δεν έχει ιδέα τι γίνεται παραεξω... η παραπληροφόριση σε ολο της το μεγαλείο.... οι απλοί άνθρωποι κατηγορουν την ίδια την αμερική καθώς και τα καμώματα της....

επιμένω... δεν είμαι κατα των επιτευγμάτων της... απλά δεν την θεωρώ και την καλύτερη....
Δεν είναι η χωρα των ευκαιριων όπως πίστευαν στο παρελθόν οι μετανάστες που έπλυναν χιλιομετρα πιατα....
Είναι η χώρα του καπιταλισμού που ο πλούσιος γίνεται πλουσιοτερος και ο φτωχός φτωχότερος (πράγμα που καποιοι θεωρουν καλο... σεβαστόν!)
Είναι η χωρα που αν εχεις φραγγα θα σπουδασεις και θα γίνεις αστερι και μαματος και θα εχεις και μαμω τις ευκαιριες... αν δεν έχεις όμως.... η βάρκα βούλιαξε σε κάποιο χαμπουργκεράδικο να πλένεις πιάτα ή να ψήνεις μπιφτέκια και να περιμένεις το 5λεπτο διάλειμμα για να βγεις στην αυλή να ανάψεις τσιγάρο... :P

όχι, δεν πιστεύω ότι είναι καλύτεροι από εμάς... ή απ τους άλλους...
εχει τα θετικά της αλλα και τα αρνητικά της όπως κάθε άλλη χωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Ακόμα και στο 2006 ο μαύρος θεωρείται ένοχος μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου.Τα γκέτο ζουν και βασιλεύουν και η συντριπτική πλειοψηφία στις φυλακές αποτελείται από μαύρους.Πολλά εκατομμύρια ισπανόφωνων στις νότιες πολιτείες είναι αμερικανοί πολίτες και όχι λαθρομετανάστες.Και στο κάτω κάτω οι ΗΠΑ φτιάχτηκαν από μετανάστες και στήριξαν την πρόοδό τους σ'αυτούς.Τώρα υπάρχει και η καινούρια μόδα με τους μουσουλμάνους, οι οποίοι μπήκαν όλοι στο ίδιο τσουβάλι και θεωρούνται ύποπτοι τρομοκρατίας.Φαντάζομαι δε θα είναι και πολύ ευχάριστο να κυκλοφορείς στο δρόμο και να σε κοιτάνε όλοι με μισό μάτι λες και έχεις κάνει κάτι.
Σίγουρα υπάρχουν πολλά και καλά πανεπιστήμια που ασχολούνται με θεωρητικές επιστήμες, στα οποία φοιτούν και πολλοί μη αμερικανοί.Όταν λέμε θεωρητικές επιστήμες φαντάζομαι εννοούμε φιλοσοφία, πολιτικές επιστήμες, ευρωπαϊκές σπουδές και άλλα τέτοια.Εκτός από κάτι τύπου marketing και managment, δεν υπάρχει θεωρητική επιστήμη made in usa.
Δε λέω ότι εμείς ή κανένας άλλος λαός είναι τέλειος.Οι ΗΠΑ είναι μια χώρα σαν όλες τις άλλες με τα συν και τα πλην της, όπως σωστά λέει η ΚΕ.Απλά είναι η μόνη χώρα που ισχυρίζεται ότι είναι καλυτεη από όλες τις άλλες και επιβάλλει το δικό της αίσθημα του δικαίου σε όλο τον πλανήτη.Δε μπορεί να λες ότι υπερασπίζεσαι τη δημοκρατία, τη δικαιοσύνη, τα ανθρώπινα δικαιώματα, όταν δεν τα σέβεσαι στην ίδια σου τη χώρα.Αν είσαι εντάξει πες "κόσμε, είμαι ο δυνατότερος και θα γίνεται ότι λέω εγώ".Έχει διαφορά το δυνατότερος από το καλύτερος.
Σόρυ για το μεγαλούτσικο post :redface::P (edit: τελικά δε βγήκε και πολύ μεγάλο, λάθος θα μου φάνηκε :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tralala

Νεοφερμένος

Η tralala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Μπορεί να μην είδες τίποτα απ'όλα αυτά γιατί δεν είσαι μαύρη ή δεν είσαι μουσουλμάνα ή μεξικάνα ή πορτορικάνα κτλ κτλ.
Μεταξύ αστείου και σοβαρού. Έχω μία φίλη πολύ μελαχρινή με έντονα χαρακτηριστικά, η οποία μέσω πρακτικής είχε ζήσει στην Τυνησία. Κάποια περίοδο, επισκέφτηκε την Αμερική (LA). Κάποια στιγμή, έρχονται δύο υπάλληλοι του αεροδρομίου και τη ρωτάνε αν μιλάει αραβικά (εντελώς άσχετο!) γιατί θέλανε να συνεννοηθούνε με κάποιον που δεν ήξερε άλλη γλώσσα και εκείνη τη στιγμή δεν είχαν άλλο τρόπο (μια εμμονή όμως, και έναν άλλο φίλο μου κάποτε τον είχαν ρωτήσει αν είναι άραβας επειδή είανι μελαχρινός). Αυτή για κακή της τύχη και σύμπτωση μιας και είχε μια ιδέα απαντάει "ναι, ξέρω τα βασικά μίας διαλέκτου". Και αφού όντως τους εξυπηρέτησε, την κρατήσανε άλλες 5-6 ώρες, έτσι απλά... για πλάκα... ρωτώντας την καταγωγή της, τι πηγαίνει να κάνει εκεί, από που έμαθε αραβικά, αν είχε στο παρελθόν σχέσεις με άλλες αραβικές χώρες, το θρήσκευμά της :D

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Οι μισοί αμερικάνοι δεν ξέρουν με ποιες χώρες συνορεύουν και συνήθως μαθαίνουν πού είναι μια χώρα στο χάρτη λίγο πριν αρχίσουν οι βομβαρδισμοί.Μην κρίνεις από τις μεγάλες πόλεις.Οι rednecks είναι περισσότεροι (αυτοί άλλωστε έβγαλαν τον Μπους 2 φορές πρόεδρο).

Αυτό ξαναπές το! Φυσικά υπάρχουν και πολιτισμένοι άνθρωποι και τρομερά μυαλά και χιλιάδες ευκαιρίες, αλλά η ανίκητη βλακεία, η ξενοφοβία, ο ρατσισμός και η πλειοψηφία των rednecks δεν έιναι καθόλου προς υποτίμηση. Και όντως στις μεγάλες πόλεις η κατάσταση σώζεται, και πάλι όχι σε όλες. Στις μικρές βασιλέυει η παρακμή.

Και όταν ακούς από ανθρώπους να λένε: Θεωρώ δολοφονική την πολιτική που ακολουθεί ο Μπους, αλλά δίνει καλές φοροαπαλλαγές για αυτό και τον ψηφίζω...Μάλλον πρέπει να ανησυχείς. Ίσως, λέω, ίσως τους θεωρώ χειρότερους και από αυτούς που απλά πιστεύουν ότι οι ΗΠΑ κάνουν ότι κάνουν στο όνομα της ελευθερίας και της μακροημέρευσης αυτής.

(Όχι εντελώς) Άσχετο: Εσύ Μισέλ σε ποιες περιοχές έχεις ζήσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top