Ελευθερία

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Πόσο δύσκολο είναι να συνειδητοποιήσουμε ότι πραγματική ελευθερία υπάρχει όταν παύει να υπάρχει?

Εννοείς δηλαδή, ότι δεν υπάρχει ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes:
Εννοείς δηλαδή, ότι δεν υπάρχει ποτέ.

ίσα ίσα...
εννοώ ότι ΑΝ έχουμε ΕΠΙΛΕΞΕΙ να έχουμε "μη ελευθερία" ... είναι στα πλαίσια της ίδιας της ελευθερίας μας!!!
για μένα το Α και το Ω σε όλες τις καταστάσεις είναι η "ελεύθερη βούλιση" .... η ΕΠΙΛΟΓΗ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Ξαναγράφω σε αυτό το θέμα γιατί πιστεύω ότι έχει πολύ ενδιαφέρον να σχολίασουμε τα παρακάτω λόγια του Ν.Καζατζάκη:
"Δεν ελπιζω τιποτα, Δεν φοβαμαι τιποτα, Ειμαι ελευθερος"
Μήπως ο συγγραφέας με αυτά τα μεγαλειώδη λόγια, που πρωσοπικά με τρομοκρατούν, μας έδειξε το νοήμα της ζωής. Πιστεύω ότι η έννοια του φόβου και του ελπίζω αντικρούονται. Το πως αντιρούονται νομίζω ότι είναι απλό, όλοι δεν θέλουμε να γνωρίσουμε τον φόβο ωστόσο όλοι φοβόμαστε μήπως πάψουμε να ελπίζουμε που κάποιος θα μπορούσε το τελευταίο να το μετραφράση ελεύθερα ως να πάψουμε να ζούμε. Πιστεύω ότι αν πάψουμε να φοβόμαστε αυτές τις δύο έννοιες θα πάψουμε να είμαστε αιχμάλωτοι και θα βρούμε τον όρισμο της υπαρξή μας.

Πιστεύω ότι αν υπάρχει άνθρωπος που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ (πραγματικά όμως) δεν ελπίζει σε τίποτα, είναι ένα σκαλί πριν τινάξει τα μυαλά του στον αέρα.
Για μένα θα ήταν πιο σοφό να είχε ειπωθεί κάτι σαν... "δεν περιμένω τίποτα" και όχι δεν ελπίζω τίποτα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes:
...Από το τρίτο Χρέος της Ασκητικής. Όσους είχα ρωτήσει "...που το διάβασες?", μου έλέγαν αόριστα "στον... Καζαντζάκη".
Αυτό δε σημαίνει πως έχω εντρυφήσει στο συγγραφέα, αλλά πως ο κόσμος αρέσκεται να διαβάζει τα κείμενα επιλεκτικά, και μάλιστα, συνθηματικά (δεν μιλάω για εσένα συγκεκριμένα - μιλάω για το 99% των ανθρώπων που ξέρω). Μερικές σελίδες παρακάτω στην Ασκητική, το ...σύνθημα αυτό ανατρέπεται πλήρως, καθώς και ο ίδιος ο Καζαντζάκης παραδέχεται πως φοβάται, με την ιδέα της Ελευθερίας.
Την φράση αυτή την είχα διαβάσει σε ένα άρθρο από περιοδικό και την σχολίαζε λιγάκι, Την είχα ξαναδιβάσει πολυ πιο πρόσφατα σε ένα άρθρο στο internet για τον θάνατο... Με λίγα λόγια είμαι και εγώ στο 99% :(

Υ.γ.: τα υπόλοιπα θα τα σχολιάσω μετα μιας και τωρα πρεπει να φυγώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Πιστεύω ότι αν υπάρχει άνθρωπος που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ (πραγματικά όμως) δεν ελπίζει σε τίποτα, είναι ένα σκαλί πριν τινάξει τα μυαλά του στον αέρα.
Για μένα θα ήταν πιο σοφό να είχε ειπωθεί κάτι σαν... "δεν περιμένω τίποτα" και όχι δεν ελπίζω τίποτα.....

Όντως, η απώλεια ελπίδας για τα πάντα σε φέρνει στα πρόθυρα της κατάθλιψης είτε της παράνοιας. Ποιό σοφό είναι να περιμένεις τα πάντα παρά το τίποτα. Πολλοί,το να επιλέγεις το θεωρούν "τριπάκι" όπως έλεγε κι ο Παπακαλιάτης στο "Κλείσε τα μάτια". Σκοπός της ζωής δεν είναι να κλείσεις τα μάτια όμως. Είναι να τα έχεις ορθάνοιχτα, το μυαλό να λειτουργεί, να σκέφτεται και τελος να επιλέγει. Ακόμα και να επιλέξεις δίχως να σκεφτείς, πάλι δεν είναι "τριπάκι", αλλά επιπολαιότητα.

Όσο για τον όρο ελευθερία, δεν είμαι σε θέση να τον "κουράσω" διότι έχει γίνει ήδη πραγματικά μια κουραστική καραμέλα στο στόμα της κοινωνίας, με άμεσο επακόλουθο την πνευματική κατάρρευση της. Ο μόνος τρόπος για να καταλάβει κανείς το 1%, δηλαδή ενα ελάχιστο κομμάτι του όρου ελευθερία, είναι να βιώσει την καταπίεση. Η καταπίεση όμως είναι κάτι το υποκειμενικό! Άρα και η "ελευθερία"!

Άλλη φορά λοιπόν να θυμάστε οτι όταν πολεμάμε μια "καταπίεση", πρέπει να δαμάσουμε και αντίστοιχες "ελευθερίες". Τα πάντα είναι αλληλένδετα και πρέπει να ισορροπούν. Κάτι που ποτέ δεν πρόκειται να γίνει με καμία δύναμη και για κανέναν άνθρωπο. Είναι η φύση του Ανθρώπινου έιδους τέτοια που δεν το επιτρέπει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
ομολογώ πως δεν ξέρω πως ορίζει ο καθένας την ελευθερία και τι έννοια έχει για αυτόν, οπότε μπορεί να έχετε όλοι δίκιο :D.

ψ. εγώ την ελευθερία την εχω συνδέσει με τη φράση "ελευθω προς το ιερό", οπότε και για μένα μάλλον έχει άλλο νόημα ;).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Νόημα βρίσκουν και οι φοβισμένοι και οι απέλπιδες. Όποιος θέλει να βρεί ένα νόημα, το εφευρίσκει. Γι' αυτό κανένα νόημα δεν έχει περισσότερη αξία από κάποιο άλλο, όλα είναι το ίδιο αυθαίρετα.
Μα το νόημα του φόβου, δεν νομίζω να έχεις αντίρρηση σε αυτό, ότι δεν σε αφήνει να απολαύση την ζωή ελευθέρος για τον απλό λόγο φοβάσε να κάνεις κάτι τέτοιο
Οτι μπορούμε να είμαστε πραγματικά ελεύθεροι μόνο τη στιγμή που ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ να ξοδέψουμε την ελευθερία μας σε κάτι που πραγματικά το θέλουμε!!!
Μα και επιλογή είναι να μην ξοδέψουμε την ελευθερία ...
Πιστεύω ότι αν υπάρχει άνθρωπος που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ (πραγματικά όμως) δεν ελπίζει σε τίποτα, είναι ένα σκαλί πριν τινάξει τα μυαλά του στον αέρα.
Αν τινάξει τα μυαλά του στον αερά τότε παύει να είναι ελευθέρος μιας και όλοι είμαστε δέσμιοι της υπαρξής μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Αν τινάξει τα μυαλά του στον αερά τότε παύει να είναι ελευθέρος μιας και όλοι είμαστε δέσμιοι της υπαρξής μας

Αν τα τινάξει στον αέρα δε θα τερματίσει την ύπαρξη του; Άρα δε θα είναι δέσμιος της πιά, επομένως ελεύθερος.

ΑΥΤΟΧΤΟΝΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΛΕΠΟΝ`!`2``1`1~!~!ΕΝΑΕΝΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Anarki:
Αν τα τινάξει στον αέρα δε θα τερματίσει την ύπαρξη του; Άρα δε θα είναι δέσμιος της πιά, επομένως ελεύθερος.

ΑΥΤΟΧΤΟΝΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΛΕΠΟΝ`!`2``1`1~!~!ΕΝΑΕΝΑ

Τι λες μωρε αρνίιιιιιιι;;;;;;;;;;;;;;; Πολύ WoW παίζεις ποζερά ΗΜΜΥ καμμένε! :P :P :P :P :P :P :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup:


ΥΓ: Στο τσατ δεν μιλάς κουφαλίτσα! Καλά είσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:

Μα το νόημα του φόβου, δεν νομίζω να έχεις αντίρρηση σε αυτό, ότι δεν σε αφήνει να απολαύση την ζωή ελευθέρος για τον απλό λόγο φοβάσε να κάνεις κάτι τέτοιο

Σε βοηθάει και να επιβιώσεις όμως...8)

Πραγματική ελευθερία ποτέ δεν υπήρξε για να υπάρξει τώρα...απλό 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
ε δίκιο έχει τ' αρνί μ' επί του συγκεκριμένου θέματος :hug:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Anarki:
Αν τα τινάξει στον αέρα δε θα τερματίσει την ύπαρξη του; Άρα δε θα είναι δέσμιος της πιά, επομένως ελεύθερος.

ΑΥΤΟΧΤΟΝΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΛΕΠΟΝ`!`2``1`1~!~!ΕΝΑΕΝΑ
Νομίζω απο το παρακάτω κομμάτι που θα παραθέσω από το άρθρο που έχω γράψει θα φανεί γιατί διαφωνώ σε αυτό
Πως γίνεται μια οι πολίτες μιας κοινωνίας να είναι ελεύθεροι όταν ακόμη και ο ίδιος τους ο θεός είναι δέσμιος τις υπάρξεως του; Τι εννοώ με αυτό; Για εμένα η μεγαλύτερη πρόκληση για την ελευθερία είναι η άρνηση στην ύπαρξη μου. Αν υποθέσουμε ότι ο θεός αρνείται την ύπαρξη του τότε αίρει την ελευθερία του. Αυτό πιστεύω ότι οφείλεται στο ότι η ουσία του δεν προηγείται στο πρόσωπο του. Αν ο Θεός δεν είναι πραγματικά ελεύθερος πως είναι δυνατόν να είμαστε εμείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
ε, πχιος θεός :hmm:; πλιζ, άμα θέλετε να κάνετε σοβαρή συζήτηση, αφήστε το όξω το παλικάρι δαύτο.-

είπες πριν
Αν τινάξει τα μυαλά του στον αερά τότε παύει να είναι ελευθέρος μιας και όλοι είμαστε δέσμιοι της υπαρξής μας

είμαστε δέσμιοι της υπαρξής μας ---> η ύπαρξη μας, μας στερεί την ελευθερία μας
επομένως τινάζοντας τα μυαλά μου στον αέρα, δλδ τερματίζοντας την ύπαρξη μου, τερματίζω αυτό που μου στερεί την ελευθερία μου, δλδ είμαι ελεύθερος. άρα άτοπο το quote σου νομίζω. αυτό είπε ταρνί πιστεύω.
τώρα βέβαια πως γίνεται να είσαι ελεύθερος, όταν δεν "είσαι" καν, αυτό είναι άλλη ιστορία :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
ε, πχιος θεός :hmm:; πλιζ, άμα θέλετε να κάνετε σοβαρή συζήτηση, αφήστε το όξω το παλικάρι δαύτο.-
Aν και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί προσωρινά τον αφήνω απ'έξω...

Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
τώρα βέβαια πως γίνεται να είσαι ελεύθερος, όταν δεν "είσαι" καν, αυτό είναι άλλη ιστορία :P.
MA αυτό ακριβώς είναι θέμα μας... Από την στιγμή που δεν υπάρχεις δεν μπορείς να είσαι ούτε ελεύθερος ούτε μη ελεύθερος ούτε τπτ γιατι απλώς δεν υπάρχεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Παιδιά το πάμε πολύ γενικά το θέμα. Μήπως θα έπρεπε να αναλύσουμε την ελευθερία όσο υπάρχεις; Αν δεν υπάρχεις, αφήστε το, θα μας φαει το χώμα ούτως ή άλλως...


ΥΓ: Παω να πάρω τσιγάρα τελικά! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Αν δεν υπάρχεις, αφήστε το, θα μας φαει το χώμα ούτως ή άλλως...
Συμφωνώ απολύτα μαζί σου εδώ, το έθεσες πολυ σωστά...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:

Μα και επιλογή είναι να μην ξοδέψουμε την ελευθερία ...

Ναι αλλά τότε δεν υπάρχει και το νόημα της ελευθερίας!
Είναι σαν να έχεις ένα τσουβάλι χρήματα και κάθεσαι και το κοιτάς μονάχα χωρίς να το ξοδεύεις... από τη στιγμή που δεν το ξοδεύεις, από μόνο του δεν έχει και καμία αξία!!!! Είναι ένα άχρηστο αντικείμενο που σου πιάνει χώρο!!
Κατά τον ίδιο τρόπο, όταν δεν ξοδεύεις και την ελευθερία σου, είναι μια έννοια χωρίς υπόσταση και ουσία!
Την ελευθερία που δεν ξοδεύω σε κάτι, να την κάνω τι ακριβώς? Μου είναι άχρηστη!
Τι να κάνω την ελευθερία που έχω να κοιμάμαι όταν υποφέρω απο αυπνία? Τελικά και πάλι δεν είμαι ελεύθερη....
Έχω την ελευθερία της σκέψης... αυτόματα με το που σκέφτομαι κάτι, αυτή η ελευθερία μου "δεσμεύεται", παύει να έχει υπόσταση, έχει ήδη χρησιμοποιηθεί το δικαιώμα της ελευθερίας μου!
Ειλικρινά μάλλον δεν θα καταφέρω να σας δώσω να καταλάβετε τι εννοω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ε ρε γλέντια... Είμαστε δηλαδή χώμα, αλλά ελεύθεροι άμα λάχει, και το αποδεικνύουμε καταργώντας την ελευθερία μας... :hmm: :worry:

...γηράσκω, αει διδασκόμενος :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μπορεί αν την δεν την ξοδέψεις την ελευθέρια να είναι "άχρηστη", αν και σε αυτό διαφωνώ, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχει
Ε ρε γλέντια... Είμαστε δηλαδή χώμα, αλλά ελεύθεροι άμα λάχει, και το αποδεικνύουμε καταργώντας την ελευθερία μας... :hmm:
Δεν νομίζω να ειπώθηκε αυτό πουθένα :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Η ελευθερία είναι μια έννοια που προφανέστατα είναι διαφορετικά μεταφρασμένη στο μυαλό του καθενός....
Πιστεύω ότι υπάρχει η ελευθερία του κάθε ατόμου σε διαφορετικό επίπεδο και για διαφορετικά θέματα....
[Κάποια στιγμή σου έδειξαν μια απόχρωση και σου είπαν... αυτό λέμε ότι είναι κόκκινο χρώμα και θα το λες κόκκινο... δεν θα είσαι ποτέ σίγουρος όμως ότι αυτό που εσύ βλέπεις σαν κόκκινο, κάποιος άλλος δεν το βλέπει σαν αυτό που εσύ βλέπεις σαν ροζ ή κεραμυδί ή δεν ξέρω και γω τι άλλο....]
Η έννοια της ελευθερίας είναι για τον καθένα συνηφασμένη με τις δικές του ανάγκες σκέψεις πρακτικές και λογική...
Για μένα ελευθερία είναι ακριβώς εκείνη η στιγμή που επιλέγω να την ξοδέψω σε κάτι... κρατάει για λίγο και για αυτό είναι και μεγαλιώδης
(δεν χρειάζεται να επαναλάβω ότι όλα αυτά αφορούν αποκλειστικά και μόνο εμένα ε? :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top