Palermo #45 - Marvels Cinematic Universe comes to Palermo

Ποιος θέλετε να αποχωρήσει; (Ψηφοφορία 28/7)

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 4)
  • Eileen

    Ψήφοι: 1 25.0%
  • Σπυρακος (^^)

    Ψήφοι: 1 25.0%
  • Είμαι ΣΕ

    Ψήφοι: 2 50.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@tsaratsaf Βλέπω ξενύχτια,5-6 ώρες για ένα ποστ και αρχίζω και έχω τύψεις που απλά τα περνούσα ένα διαβασματάκι και έγραφα τη πρώτη βλακεία που μου ερχόταν στο μυαλό :redface:

Ωραία και τα βραβεία και μπράβο στη ΣΕ για το κόπο και την οργάνωση του παιχνιδιού :)

Όσο για μένα,αντιδρούσα και με εκνεύριζαν ποστ τύπου ''Όλοι ξέρουμε γιατί ο Dimitris S είναι σίγουρα αθώος'' γιατί φοβόμουν την αλλαγή του ΔΑ (που σαν αλεξίσφαιρος ήταν από τους λιγους τρόπους που θα μπορούσα να φύγω απ το παιχνίδι,τελικά έφυγα με τον πιο brutal :D)..Λίγη αμφιβολία δε βλάπτει, και ακόμα και αν είσαι σίγουρος κράτα το για σένα,μη το γράφεις στο δημόσιο.Εκτός βέβαια αν κάποιος αρχίζει και κατηγορείται έντονα και πρέπει να τον στηρίξεις αλλά απο το πουθενά το ''είσαι σίγουρος αθώος φίλε'' με ενοχλούσε.Λίγο ακόμα και θα αυτομολούσα στη μαφία...

Η μόνη παρατήρηση είναι να περιοριστεί όσο γίνεται το επιχείρημα για τα προηγούμενα παιχνίδια.Κάπου νομίζω διάβασα πως δεν σχολιάζει ο χ παίκτης το παιχνίδι όπως συνήθως.Ε,όσο να ναι αυτό δε βοηθά και πολύ.. Αυτό το κρατάς αν θες για πιθανή ενοχή στη σκέψη σου αλλά δε μου φαίνεται δίκαιο να το χρησιμοποιήσεις στο παιχνίδι.Στο κάτω κάτω είναι εύκολο να βρεις μια αφορμή για να ψηφίσεις κάποιον,λίγη δημιουργικότητα και μπαμ έχεις ένα φαινομενικά πειστικό επιχείρημα.

Γιατί με πέρασε για μάγισσα η μαφία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.


Aρκετή σιωπή βλέπω. Ας τη συνοδεύσουμε με ένα από τα ομορφότερα τραγούδια που έχουν βγει για την πανσέληνο, soundtrack μιας από τις πιο υπέροχες ταινίες που έχω δει, το Kaos των αδελφών Taviani.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
@tsarachaf & Eileen

Πρέπει να πω οτι τα vlog ήταν φανταστικά. Προσωπικά μου μετέδωσαν μια αισιοδοξία με το εύθυμο κλιμα που είχαν, με αποτέλεσμα να χαμογελάω σαν χαζός καθ' όλη την διάρκεια των video. :1eye: :lol:
Να περνάτε όμορφα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Για να είμαι ειλικρινής, τη φανταζόμουν κάπως σαν το άβαταρ που έχει.:redface:
Είναι όμως ένα υπέροχο πανέμορφο κοριτσάκι με πολύ δυνατό μυαλό όπως έχω καταλάβει από τα προηγούμενα παιχνίδια.
Καλά κάνεις με το τσιγάρο, μόνο που με ξένισε γιατί στο προηγούμενο σε έβλεπα συνέχεια να ανάβεις το τσιγάρο σου και ταυτίστηκα είναι η αλήθεια..:P

Χαχαχαχαχα. Κατάλαβα, εντάξει, φέτος ήταν και λίγα τα βίντεο, δεν ήταν όπως πέρυσι που είχα ένα για κάθε μέρα, οπότε μπορούσα και να μην κάνω τσιγάρο κατά την διάρκεια των βίντεο.

@tsaratsaf Βλέπω ξενύχτια,5-6 ώρες για ένα ποστ και αρχίζω και έχω τύψεις που απλά τα περνούσα ένα διαβασματάκι και έγραφα τη πρώτη βλακεία που μου ερχόταν στο μυαλό :redface:

Όχι, μην αγχωνέσαι. Απλώς κάποιοι εδώ μέσα είμαστε ελαφρώς κατεστραμμένοι με το παιχνίδι. Το φυσιολογικό είναι να διαβάζεις τα ποστ και να γράφεις αυτό που σκέφτεσαι, όταν είσαι πολίτης.

Η μόνη παρατήρηση είναι να περιοριστεί όσο γίνεται το επιχείρημα για τα προηγούμενα παιχνίδια.Κάπου νομίζω διάβασα πως δεν σχολιάζει ο χ παίκτης το παιχνίδι όπως συνήθως.Ε,όσο να ναι αυτό δε βοηθά και πολύ.. Αυτό το κρατάς αν θες για πιθανή ενοχή στη σκέψη σου αλλά δε μου φαίνεται δίκαιο να το χρησιμοποιήσεις στο παιχνίδι.Στο κάτω κάτω είναι εύκολο να βρεις μια αφορμή για να ψηφίσεις κάποιον,λίγη δημιουργικότητα και μπαμ έχεις ένα φαινομενικά πειστικό επιχείρημα.

Έχεις πολύ δίκιο σ' αυτό. Αλλά υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα. Επειδή πολλοί εδώ πέρα, έχουμε παίξει πολλά παιχνίδια μαζί, είναι αρκετά εύκολο να καταλάβουμε τον ρόλο του άλλου από το πώς παίζει. Το λάθος είναι να μην ψάχνουμε να βρούμε κάτι στα ποστ που κάνει ο άλλος για να τον κατηγορήσουμε(με την προϋπόθεση ότι γράφει στο παιχνίδι).

@tsarachaf & Eileen

Πρέπει να πω οτι τα vlog ήταν φανταστικά. Προσωπικά μου μετέδωσαν μια αισιοδοξία με το εύθυμο κλιμα που είχαν, με αποτέλεσμα να χαμογελάω σαν χαζός καθ' όλη την διάρκεια των video. :1eye: :lol:
Να περνάτε όμορφα! :D

Ευχαριστούμε :D. Η γενική ιδέα στα vlog ήταν, βγαίνουμε, λέμε ό,τι μας κατέβει στο κεφάλι και γινόμαστε ρεζίλι. Κι επίσης να μην ξεχνάμε ότι το Παλέρμο είναι απλώς ένα παιχνίδι...

Επειδή δεν ξέρω πότε θα κλειδωθεί το θέμα, ας βάλω εδώ και τις σκέψεις μου συνολικά για το παιχνίδι. Μου βγήκε κάπως μεγαλούτσικο, προειδοποιώ από τώρα.

Χαίρεται, χαίρεται.
Άλλο ένα Παλέρμο τελείωσε και φυσικά, δεν μπορώ να μην σας φορτώσω την άποψή μου για το παιχνίδι. :P
Ας αρχίσουμε με το τι ήταν για μένα το Παλέρμο #45. Ήταν ένα από τα πιο ενδιαφέροντα, σίγουρα το πιο κουραστικό, αλλά και από τα πιο διασκεδαστικά παιχνίδια που έχω παίξει εδώ(και είναι αρκετά). ⅔ είναι θετικά, άρα θα πω ότι από αυτή την άποψη παίρνει πολύ καλό βαθμό το παιχνίδι.
Γενικά, μπορώ να πω ότι το παιχνίδι πιθανότατα ήταν τόσο ενδιαφέρον και αμφίρροπο, γιατί καμία ομάδα δεν έπαιξε πολύ καλά, αλλά και καμία δεν έπαιξε πολύ άσχημα(βέβαια, δεν έπαιξαν και οι δύο ομάδες εντός του θρεντ, αλλά αυτό είναι θέμα για πιο κάτω). Είχαμε μία ενδιαφέρουσα σύνθεση μαφίας, χωρίς ιδιαίτερη εμπειρία, η οποία όμως πήρε τα κατάλληλα ρίσκα και είχε εξαιρετική στρατηγική την δεύτερη εβδομάδα του παιχνιδιού. Έκανε κάτι που δεν περιμέναμε ποτέ ότι θα γίνει εν τέλει, το κάρφωμα - μακελειό και το πέτυχε και μάλιστα χωρίς να έχει βρει κάποιον από του πληροφοριοδότη/ντετέκτιβ με χρήση ονείρου. Έκανε σχετικά καλές και ανώδυνες δολοφονίες και κατάφερε να πάρει την νίκη με την απαραίτητη βοήθεια από τους βοηθούς της στο τέλος, που όμως παραμέλησαν στην αρχή(ξέρω εδώ ακούω παλιούς να λένε, ποιος είσαι εσύ που μιλάς γι’ αυτά :P ).
Από την άλλη η ομάδα των πολιτών, είχε όλους τους νέους παίκτες, πολλοί από τους οποίους έπαιξαν πολύ καλά. Από τους πολίτες, κατ’ εμέ, έλειψαν δύο πράγματα. Η σωστή αξιοποίηση των καρτών μας, πολλές σπαταλήθηκαν άσκοπα και άλλες δεν χρησιμοποιήθηκαν καθόλου ( :whistle: ) και η πληροφόρηση από τους ρόλους που έπαιρναν πληροφορίες ή τις είχαν από την αρχή του παιχνιδιού. Ο πληροφοριοδότης δεν μας έδωσε ποτέ τον μαφιόζο του, για να μην φάει κάρφωμα και εν τέλει το έφαγε, την ντετέκτιβ μας την έφαγε ο ΑΜ, η μάγισσα δεν είχε τον τρόπο να μας δώσει πληροφορίες που έπαιρνε από τα θύματα που δεν μαθαίναμε και το μέντιουμ, ειδικά στην αρχή, έπαιξε πολύ αμφιλεγόμενα, σε σημείο που οι περισσότεροι την εμπιστεύτηκαν μετά που καρφώθηκε. Επίσης είχαμε κάποια θέματα συντονισμού που δεν μας επέτρεψαν να χαλάσουμε τα σχέδια της μαφίας στις ψηφοφορίες που κρίθηκαν στο νήμα(Παρασκευή, δεύτερη Τετάρτη). Αλλά σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι δεν έπαιξε καλά η ομάδα των πολιτών ή ότι η μαφία κέρδισε κατά λάθος, όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ, όποια ομάδα και να κέρδιζε θα άξιζε την νίκη. Οπότε, θα ήθελα να πω ένα μπράβο στους πολίτες που το παλέψαμε και φτάσαμε αρκετά κοντά στην νίκη.
Δεν θα μπω στον κόπο να συζητήσω για τύχη στο μοίρασμα των καρτών, θεωρώ ότι η κληρώσεις ήταν μοιρασμένες και απλώς η μαφία έκανε καλύτερη αξιοποίηση των καρτών που πήρε.
Να πω και για τον ρόλο μου. Η αλήθεια είναι ότι οι συγκάτοικοι ήταν ένας ρόλος που ήθελα πολύ καιρό να παίξω(μαφία, δεν το ξέχασα ότι πήγατε να μου φάτε την συγκάτοικο πρώτο βράδυ, θα σας κανονίσω σε άλλο παιχνίδι που θα επιστρέψω στην θέση που μου ανήκει δικαιωματικά :ropalo: ). Κι επειδή σε αυτό το παιχνίδι ειδικά ήθελα να είμαι στην ομάδα των πολιτών, γιατί είχα κουραστεί κάπως με το να κάνω μαφία, αλλά δεν ήθελα και να είμαι τελείως μόνος μου, χάρηκα πάρα πολύ που πήρα αυτό τον ρόλο. Όπως και χάρηκα πάρα πολύ όταν είδα ότι ήταν η Έμιλυ ο συγκάτοικος μου, που είχαμε συνεργαστεί και πέρυσι και ήξερα ότι θα μπορούσα να συνεννοηθώ εύκολα μαζί της. Ειδικά τώρα μπορώ να πω ότι πήγε πολύ καλύτερα απ’ ότι περίμενα στην αρχή, γιατί είχαμε μια άψογη συνεργασία και μπορώ να πω ότι η οπτική της με βοήθησε πάρα πολύ κατά την διάρκεια του παιχνιδιού και θέλω να πιστεύω ότι την βοήθησα κι εγώ ( :redface: ). O βασικός μου στόχος σκεπτόμενος πώς πρέπει να παίξουμε τους συγκατοίκους ήταν να καταφέρουμε να επιβιώσουμε την αρχή του παιχνιδιού και στην συνέχεια να είμαστε relevant και να επηρεάσουμε το παιχνίδι(ιδανικά για καλό). Πιστεύω ότι τα καταφέραμε σε μεγάλο βαθμό παρατηρώντας ότι αρκετοί πολίτες μετά από ένα σημείο ειδικά ήθελαν την γνώμη μας και προσπαθούσαν να συντονιστούν μαζί μας. Προσπαθήσαμε να χρησιμοποιήσουμε το πλεονέκτημά μας να συνεργαζόμαστε ώστε να επηρεάσουμε και κάποιες ψηφοφορίες, αλλά δυστυχώς δεν είχαμε πολύ μεγάλη επιτυχία σ’ αυτό και από δικά μας λάθη και από κακές συνεννοήσεις με τους υπόλοιπους πολίτες και γιατί παίζει και η μαφία στο παιχνίδι εδώ που τα λέμε :P. Το καλύτερό μας στοιχείο θεωρώ πως ήταν ότι πέσαμε αρκετά μέσα στις υποθέσεις μας για την μαφία(αν και κάποιες τις βρήκαμε με ανορθόδοξο τρόπο, περισσότερα γι’ αυτό μετά) και το χειρότερο ότι είχαμε(κυρίως εγώ) μαφιόζικη λογική, ειδικά όσον αφορά τις κάρτες, που ως ένα βαθμό μας κόστισε και το παιχνίδι(στην τελευταία ψηφοφορία). Αλλά συνολικά πιστεύω ότι είχαμε καλή παρουσία ως συγκάτοικοι κι ότι δεν περάσαμε απαρατήρητοι όπως συμβαίνει συνήθως, αν και είχαμε και την βοήθεια της τύχης(όπως και των ονείρων και του γιατρού) σε αυτό, οπότε δεν μπορώ παρά να είμαι ευχαριστημένος από αυτό.
Πριν πάω στα παραπονάκια μου για το παιχνίδι(την μόνιμη στήλη σε τέτοια ποστ), θα ήθελα να αναφερθώ στα παιδιά που έπαιξαν πρώτη φορά. Γιατί μετά από πολύ καιρό, είχαμε τόσο πολλούς νέους παίκτες στο Παλέρμο και ίσως ήταν το πιο ευχάριστο νέο αυτού του παιχνιδιού. Ίσως να ήταν και ο λόγος που είχαμε τόσο ενδιαφέρον παιχνίδι. Χαίρομαι αφάνταστα να βλέπω νέους παίκτες στο παιχνίδι(ή και παίκτες που του δίνουν δεύτερη ευκαιρία) και ελπίζω να μοιραστείτε κι εσείς την αγάπη και το πάθος που έχουμε κάποιοι γι’ αυτό το παιχνίδι. Κι εύχομαι ακόμη κι όταν δεν θα μπορούμε οι πιο παλιοί να συμμετέχουμε να υπάρχετε εσείς κι ακόμη περισσότεροι, για να το κρατήσετε ζωντανό και ακόμη περισσότερο να το εξελίξετε. Αυτό το παιχνίδι είναι σαν ζωντανός οργανισμός, κάθε φορά που παίζουμε βρίσκουμε πράγματα που πρέπει να διορθώσουμε ή να βελτιώσουμε για να γίνει καλύτερο. Και χωρίς νέο αίμα, δεν θα μπορέσει να συνεχίσει. Οπότε εύχομαι όλοι εσείς που παίξατε πρώτη φορά να μείνετε στην παρέα μας και στα επόμενα παιχνίδια.
Δεν θα μπω στην διαδικασία να κρίνω κανέναν σας, γιατί δεν θεωρώ ότι έχετε ανάγκη να ακούτε εμένα για να παίξετε καλά. Χαίρομαι που είδα όλους τους νέους παίκτες να προσπαθείτε -ο καθένας με τον τρόπο του- να δώσετε το καλύτερο για τις ομάδες σας και αυτό είναι το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε, ακόμη κι αν με κάποιους διαφωνώ ριζικά με τον τρόπο που έπαιξαν και το έδειξα πολύ έντονα. Έχω μόνο μία συμβουλή, που νομίζω μας ωφελεί όλους και βοηθάει και τον καθένα μας ξεχωριστά, αλλά και την ομάδα για την οποία παίζουμε. Χρησιμοποιείτε το μυαλό σας και κρίνετε ό,τι λέγεται στο παιχνίδι με βάση την δική σας λογική. Ότι κάποιος εδώ μέσα έχει παίξει περισσότερα παιχνίδια από σας δεν σημαίνει ότι έχει αυτόματα δίκιο, οπότε μην αφήνετε κανέναν να σας επιβάλλει την γνώμη του. Αν εκτιμάτε την άποψη κάποιου, προφανώς και να πάρετε feedback, αλλά τα συμπεράσματα πρέπει να είναι αποκλειστικά και μόνο δικά σας, όπως και οι δράσεις σας. Και κάπου εδώ κλείνω το mode του μπαμπά του Παλέρμο και προχωρώ :P.
Τι έμεινε; Α, ναι παραπονάκια. Πραγματικά το πιστεύω όταν έρθει το πρώτο παιχνίδι που δεν θα έχω παράπονα, μάλλον θα πρέπει να σταματήσω. Λοιπόν το πρώτο μου παράπονο, είναι ότι η μαφία δεν έπαιξε σ’ αυτό το παιχνίδι. Η μαφία είχε στρατηγική αλλά δεν έκανε καθόλου παιχνίδι στο δημόσιο. Πράγμα που κάνει κακό στο παιχνίδι, γιατί ναι μεν μπορεί να βολεύει σε κάποιες φάσεις την μαφία(αν και στην συγκεκριμένη δεν δούλεψε ακριβώς), αλλά όταν η μαφία δεν γράφει και δεν συμμετέχει, δεν δίνει την δυνατότητα και στους πολίτες να μπορέσουν να την βρουν. Επίσης κάνει κακό και στην ίδια την μαφία, γιατί δεν μπορεί να προσπαθήσει να επηρεάσει το παιχνίδι και πρέπει να ελπίζει ή ότι θα κάτσει βολικά γι’ αυτούς η σκέψη των πολιτών ή θα χρειάζεται να ακολουθούν πολύ περίπλοκες στρατηγικές για να την γλιτώσουν. Φυσικά, έχοντας περάσει από αυτή την θέση και ξέροντας πως είναι, μπορώ να πω ότι έχουν ένα πολύ σημαντικό ελαφρυντικό. Που με οδηγεί στο δεύτερο παράπονο…
Παιδιά το λέω και δεν ντρέπομαι καθόλου, ο όγκος του παιχνιδιού έχει γίνει πλέον μη διαχειρίσιμος. Δεν είναι δυνατόν να χρειάζεται να περνάμε 10 και 15 ώρες πάνω από τον υπολογιστή μόνο για το παιχνίδι. Δεν γίνεται να θέλουμε να παίξουμε και να ξεχάσουμε ότι έχουμε και ζωή για 2 βδομάδες. Προφανώς και θέλω συμμετοχή και ποστ και το καταλαβαίνω ότι ακούγεται αντιφατικό σε σχέση με το προηγούμενο, αλλά πρέπει να υπάρχει μία ισορροπία. Δεν είναι λογικό να κάνουμε ποστ, απλώς για να κάνουμε ποστ. Κάνουμε ποστ, όταν έχουμε να προσθέσουμε κάτι στο παιχνίδι. Να σχολιάσουμε κάτι που ειπώθηκε ή ένα σενάριο ή μια θεωρία μας. Δεν γίνεται όμως να κάνουμε ποστ για να φαίνεται ότι σχολιάζουμε και να τραβάμε την προσοχή ή να λέμε ξανά τα ίδια και τα ίδια που έχουμε πει χίλιες φορές, ή να ξεκινάμε flame wars χωρίς νόημα που να τραβάνε για 50-60 ποστ. Κάνει το παιχνίδι αχρείαστα δύσκολο στην ανάγνωση και δεν βοηθάει καμία ομάδα. Για τους πολίτες χάνονται χρήσιμες πληροφορίες μέσα στον τεράστιο όγκο από “κενά” ποστ και παραβλέπουν σημαντικά πράγματα κι αντίστοιχα μία μαφία που πρέπει να οργανωθεί για να γράψει και να συμμετέχει και να έχει μία στρατηγική στο τι γράφει, καταλήγει πάντα να είναι irrelevant τα ποστ της και της κοστίζει στην παρουσία της στο παιχνίδι(αυτό είναι και το ελαφρυντικό της μαφίας). Θα πρέπει να κάνουμε οπωσδήποτε κάτι με αυτό ειδικά τώρα που όλο και περισσότερα άτομα έχουμε περισσότερες δουλειές και υποχρεώσεις απ’ ότι παλιότερα, για να έχουμε την δυνατότητα να συνεχίσουμε να παίζουμε και να μαζεύουμε κόσμο. Ειλικρινά, δεν μπορεί να συνεχιστεί αυτό.
Τρίτο και τελευταίο παράπονο. Προσωπικές επιθέσεις. Δεν το πιστεύω ότι πρέπει να το ξαναπούμε πάλι, αλλά… Παιδιά, κρίνουμε ιδέες κι όχι άτομα. Δεν το κρύβω ότι ίσως να ξέφυγα κι εγώ σε κάποια φάση, αλλά σοβαρά δεν γίνεται αυτό. Παίζουμε για να διασκεδάσουμε, όχι για να σκοτωθούμε μεταξύ μας. Είναι πολύ πολύ πολύ σημαντικό να προσέχουμε πως εκφραζόμαστε, γιατί δεν ξέρουμε ποτέ τι έχει ο άλλος στο μυαλό του και πως μπορεί να το πάρει εκείνη την στιγμή. Είναι πολύ καλύτερο να προσέχουμε περισσότερο τα λόγια μας παρά να πληγώσουμε κάποιον και εν τέλει να του χαλάσουμε το παιχνίδι και την διάθεση. Μην ξεχνάμε ότι ο μόνος λόγος που διοργανώνεται αυτό το παιχνίδι, είναι για να διασκεδάσουμε κι όχι να χαλιόμαστε και να μαλώνουμε. Οπότε καλό θα ήταν να προσέχουμε λίγο περισσότερο.
Ααααα, θα το ξεχνούσα… Από επιχειρηματολογία φέτος θαρρώ ότι τα πήγαμε καλύτερα από πέρσι, αλλά θέλουμε δουλίτσα ακόμη. Αλλά τουλάχιστον δεν είχαμε και τα περσινά... Οπότε θα πω ότι είμαστε σε καλό δρόμο.

Τέλος, θα ήθελα να ευχαριστήσω την ΣΕ που μπήκε στον κόπο να μας οργανώσει το παιχνίδι και να τρέξει και να παιδευτεί γι’ αυτό, αλλά και όλους όσους συμμετείχαν στο παιχνίδι και έδωσαν το δικό τους χρώμα σ’ αυτό.
Ραντεβού στο επόμενο. Φιλιά :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Καλημέρα Παλέρμο! :happy:

@tsarachaf & Eileen

Πρέπει να πω οτι τα vlog ήταν φανταστικά. Προσωπικά μου μετέδωσαν μια αισιοδοξία με το εύθυμο κλιμα που είχαν, με αποτέλεσμα να χαμογελάω σαν χαζός καθ' όλη την διάρκεια των video. :1eye: :lol:
Να περνάτε όμορφα! :D
Ευχαριστούμε! ^^ Θέλαμε να κάνουμε κάτι μαζί για να γελάσουμε στο τέλος και είχε πολύ πλάκα ^^
Και εσύ να περνάς καλά και να τα πούμε στο επόμενο!!
@tsaratsaf Βλέπω ξενύχτια,5-6 ώρες για ένα ποστ και αρχίζω και έχω τύψεις που απλά τα περνούσα ένα διαβασματάκι και έγραφα τη πρώτη βλακεία που μου ερχόταν στο μυαλό :redface:
Η πρώτη "βλακεία" που σου ερχόταν στο μυαλό για εμένα δεν ήταν πολύ βλακεία! :redface:

Όσο για μένα,αντιδρούσα και με εκνεύριζαν ποστ τύπου ''Όλοι ξέρουμε γιατί ο Dimitris S είναι σίγουρα αθώος'' γιατί φοβόμουν την αλλαγή του ΔΑ (που σαν αλεξίσφαιρος ήταν από τους λιγους τρόπους που θα μπορούσα να φύγω απ το παιχνίδι,τελικά έφυγα με τον πιο brutal :D)..Λίγη αμφιβολία δε βλάπτει, και ακόμα και αν είσαι σίγουρος κράτα το για σένα,μη το γράφεις στο δημόσιο.Εκτός βέβαια αν κάποιος αρχίζει και κατηγορείται έντονα και πρέπει να τον στηρίξεις αλλά απο το πουθενά το ''είσαι σίγουρος αθώος φίλε'' με ενοχλούσε.Λίγο ακόμα και θα αυτομολούσα στη μαφία...
Η μαφία θα σε δεχόταν με χαρά! :smoke:
Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα, ειδικά σε early game. Δεν υπήρχε κανένα νόημα εκείνη τη στιγμή να γίνει αυτό που έγινε με εσένα και τον Soukouu (?).
Βέβαια, για να το πάμε ένα βήμα παρακάτω, δε θα έπρεπε να τσιμπήσεις! ;) Το Παλέρμο είναι και ένα παιχνίδι μπλόφας, που σημαίνει ότι κάλλιστα μπορεί να το σχολίαζε ένας μαφιόζος που θεωρεί ότι έχεις δυνατό ρόλο, για να εκμαιεύσει την αντίδρασή σου! :redface:

Η μόνη παρατήρηση είναι να περιοριστεί όσο γίνεται το επιχείρημα για τα προηγούμενα παιχνίδια.Κάπου νομίζω διάβασα πως δεν σχολιάζει ο χ παίκτης το παιχνίδι όπως συνήθως.Ε,όσο να ναι αυτό δε βοηθά και πολύ.. Αυτό το κρατάς αν θες για πιθανή ενοχή στη σκέψη σου αλλά δε μου φαίνεται δίκαιο να το χρησιμοποιήσεις στο παιχνίδι.Στο κάτω κάτω είναι εύκολο να βρεις μια αφορμή για να ψηφίσεις κάποιον,λίγη δημιουργικότητα και μπαμ έχεις ένα φαινομενικά πειστικό επιχείρημα.
Αυτό, φίλοι μου αγαπημένοι, είναι το μεγάλο ψέμα του Παλέρμο! :P
Σε κάθε παιχνίδι σπεύδουμε να κατηγορήσουμε τον παίκτη που έχει αλλάξει λιγάκι τον τρόπο παιχνιδιού του και λέμε "δε φαίνεται να παίζει όπως συνήθως". Κι ενώ στα προηγούμενα τουλάχιστον παιχνίδια, αυτό σταματούσε να γράφεται στο δημόσιο (και απλά μόνο το σκεφτόντουσαν κάποιοι), φέτος δεν έγινε ούτε αυτό, αλλά συνέχισε να αναπαράγεται...
Ο λόγος που είναι άλογο αυτό το επιχείρημα είναι πως σε αντίθεση πχ με τον tsarachaf και τον Ikariona, υπάρχουν και παίκτες που προσαρμόζουν το παιχνίδι τους στο ρόλο που έχουν ( *δε λέω ποιος/α* ) ή και παίκτες που βαριούνται να κάνουν το ίδιο πράγμα κάθε χρονιά και θέλουν να δοκιμάσουν κάτι καινούριο ( *δε λέω ποιος/α* ).

Γιατί με πέρασε για μάγισσα η μαφία?
So... Η μαφία σκοτώνει πρώτο βράδυ την Emilouko, άρα δίνει περισσότερες πιθανότητες να έπεσε σε αλεξίσφαιρο παρά σε γιατρό/μάγισσα. Αργότερα, δοκίμασε η μαφία να "παίξει" με τη μάγισσα το βράδυ που φαινόταν πως η methexys θα έβγαινε mvp.
Σε αντίθεση με τις άλλες μέρες, έστειλα το θύμα μας νωρίς για να ξέρει η μάγισσα ότι δεν έχει την πόρνη και να μπορεί να σκοτώσει.
Κανονικά, η μάγισσα σε εκείνο το σημείο δεν έπρεπε να σκοτώσει την methexys για τον πολύ απλό λόγο ότι θα έφευγε με ψηφοφορία. Όμως το παιχνίδι είχε έντονη αναταρραχή και αρκετοί παίκτες είχαν συγκεντρώσει βλέμματα υποψίας, ενώ είχαμε και πολλούς καινούριους μαζί. Οπότε πειραματιστήκαμε για να δούμε αν θα ψαρέψουμε ένα kill.
Πηγαίνοντας ανάποδα, πιθανολογούσαμε πως η μάγισσα, αν δεν σκοτώσει την methexys και είναι ψαράκι ( :P με αγάπη ) υπάρχουν αρκετές πιθανότητες να την θεωρεί αθώα τελείως (ή να έχει παίξει και όνειρο). Οι μόνοι που δεν είχατε ψηφίσει την methexys για αποχώρηση ήσουν εσύ και ο aggelogiannos. Η άλλη ήταν να την θεωρεί ένοχη και να την ψηφίσει κανονικά για αποχώρηση. Κάναμε μία λίστα ονομάτων και για αυτό, αλλά ήταν σημαντικά περισσότεροι.
Οπότε έχοντας δύο ονόματα αρχικά, θεώρησα πως έπρεπε να ξεκινήσουμε από εσάς. Οπότε διάβασα προσεκτικά και εσένα και τον aggelogianno και η αλήθεια είναι πως εσύ ταίριαζες στα μάτια μου αρκετά! Μετά όταν αποφασίσαμε να σε βγάλουμε, νόμιζα πραγματικά ότι σε είχαμε βρει για αυτό και έφυγες με την παγαποντιά που έφυγα και εγώ πέρσι, για να προλάβω τη δολοφονία της μάγισσας. :redface: Οπότε συγγνώμη για την ΑΠ+Τύμβω, ξέρω ότι είναι μεγάλη ξενέρα, αλλά .... θα το ξανάκανα :P

Και να πω ένα μπράβο στη Ζωή και τον Ακριβό για τα όμορφα βιντεάκια που μας έφτιαξαν, τα καταευχαριστήθηκα.:clapup:
Ζωούλα μου είσαι μια κουκλίτσα ( σε φανταζόμουν εντελώς διαφορετική ) και Ακριβέ μου μάκρυνε το μαλλάκι σου από πέρισυ και μου έκανε εντύπωση που σε κανένα από τα 2 δεν κάπνιζες. Το έκοψες αλήθεια;:)
Σε ευχαριστώ πολύ, Κλερ για τα καλά σου λόγια! :redface:
Ο tsarachaf δε το έκοψε, αλλά το έσβησε πριν ξεκινάμε να τραβάμε για να μην του την πει η Σύλβια που καλά κάνει! :P

'Ηρθε η ώρα για το δικό μου ... μονόλογο!
Πρώτα θα πω τα "γενικά" και μετά θα σχολιάσω λίγο την μαφία γιατί μου είπανε ότι είναι παράδοση και χατίρια δε χαλάω! :D

#1 Αυτό με το οποίο θέλω να ξεκινήσω και θεωρώ σημαντικό να τονιστεί είναι πως κανένα δεδομένο play style δεν είναι πανάκεια και αναγκαστικά σωστό. Κάθε παιχνίδι είναι διαφορετικό, οπότε κάτι που πέρυσι είχε καλά αποτελέσματα φέτος μπορεί να οδηγήσει σε λάθος συλλογισμούς. Το φυσικό είναι το παιχνίδι να εξελίσσεται όσο και οι παίκτες του. Ανεξάρτητα από προσωπικές εκτιμήσεις, οφείλουμε να σκεπτόμαστε κριτικά όταν κάτι νέο παρουσιάζεται και να το αξιολογούμε ανάλογα, όχι να είμαστε "στενόμυαλοι". Αυτό το λέω για εμάς τους γέρους. :P Τα μόνα πράγματα που απαγορεύονται είναι το trolling και οι προσωπικές επιθέσεις, από τους όρους του site. Όλα τα άλλα είναι υπό συζήτηση.
Θα δώσω παραδείγματα για να καταλάβετε καλύτερα τι εννοώ: Τα τελευταία χρόνια έχει δημιουργηθεί μία πολύ ενδιαφέρουσα στροφή προς την μπλόφα και το παιχνίδι μας δεν είναι τόσο αυστηρά κυριολεκτικό όσο ήταν παλαιότερα! (Αγαπημένο παράδειγμα: ultraviolence #44).
Ακόμη ένα αναμφίβολα θετικό στοιχείο για το παιχνίδι είναι τα "group αθώων". Αυτό ξεκίνησε πέρυσι αλλά με τέτοια ένταση και σε τόσο early game δε το έχω ξαναδεί. Δεν ήταν κάτι που είχαμε συνηθίσει σε τέτοια κλίμακα ως επιλογή. Παλαιότερα, οι πολίτες ήταν έντονα solo, αρκετά διστακτικοί και καχύποπτοι προς την "συλλογική δράση". Πλέον, βλέπουμε μία έντονη συσπείρωση, μία δυναμική προσπάθεια καθορισμού της ορής του παιχνιδιού, και για να δώσουμε τα εύσημα εκεί που πρέπει, θεωρώ ότι αυτό ξεκίνησε με τις λίστες αθώων του Ικαρίονα.
Για την επιλογή της αγαπημένας πόρνης μας, του Johnny, έχω να πω πως δεν την θεώρησα troll. Ήταν πολύ μελετημένο για να είναι κάτι τέτοιο. Δε πρέπει να ξεχνάμε πως το Παλέρμο είναι και παιχνίδι ψυχολογίας. Το ότι δεν άρεσε στο κόσμο μπορώ να το καταλάβω, αλλά να γυρνάνε οι πολίτες και να θεωρούν ότι τους προσβάλλει σαν ανθρώπους είναι αστείο.

#2 Θα κάνω και εγώ μία αναφορά στις άπειρες δημοσιεύσεις. Όπως είδατε και στο vlog, εγώ δεν είχα ποτέ θέμα με τα πολλά post. Αλλά με τα άπειρα έχω. Όχι μόνο γιατί δεν προλαβαίναμε συνολικά σαν μαφία, όχι μόνο εγώ, μέσα σε αυτό τον καταιγισμό από δημοσιεύσεις να "διεκδικήσουμε" παραγωγικό χρόνο στο δημόσιο θέμα, αλλά και γιατί το θεωρώ απίστευτα εγωιστικό σαν νοοτροπία. Δε θα αναφέρω ονόματα γιατί δε θέλω να αποθαρρύνω νέους παίκτες...
Όταν δηλώνουμε συμμετοχή σε ένα παιχνίδι, το κάνουμε, θεωρώντας πως είναι ένα παιχνίδι. Αυτό σημαίνει, πως ναι, θα αφιερώσουμε σημαντικά πολύ χρόνο, αλλά δεν γίνεται αυτό να είναι το ΜΟΝΟ πράγμα που κάνουμε στη ζωή μας για 2-3 βδομάδες, για τον πολύ απλό λόγο, πως κάποιοι από εμάς και να θέλουν, δεν μπορούν να το υποστηρίξουν αυτό!
Όταν λοιπόν ζητάμε κατανόηση και ένα μεγαλύτερο "φίλτρο" στα γραφόμενα του δημοσίου, γιατί ειδικά την πρώτη Τετάρτη & Πέμπτη το θέμα είχε ελάχιστα ουσιαστικά σημεία άξια σχολιασμού, και λαμβάνουμε σαν απάντηση, την απαξίωση της μη συμμετοχής, εγώ θέλω να βγω στο δημόσιο σε κατάσταση παραληρήματος με Caps Locks Rage, και κάθε πρόταση να τελειώνει με @@. :P
ΠΩΣ θέλετε να συμμετέχουμε όλοι παραπάνω, όταν απλά όχι μόνο δε βοηθάτε, αλλά δυσχεραίνετε αυτή την κατάσταση, οεο; :redface:
Το αναπαράγω τόσο έντονα, γιατί πολύ απλά πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν μετράει μόνο ο τρόπος με τον οποίο εμείς θέλουμε να παίξουμε. Είναι ΟΜΑΔΙΚΟ παιχνίδι, που σημαίνει ότι δύο πολυγραφότατοι παίκτες και να θέλουν, ... δε μπορούν να παίξουν μόνοι τους. Οπότε, η δική μου πρόταση είναι βάλτε ένα φρένο στον ενθουσιασμό σας όταν βλέπετε ότι ξεφεύγετε, και διαβάζετε 2-3 τη δημοσίευσή σας πριν την ποστάρετε. Σκεφτείτε: λέω κάτι καινούριο εδώ; Απαντάω σε κάτι αξιόλογο; Συμφέρει τον ρόλο μου, να ακολουθήσω αυτή την οπτική; ^^ Είμαι πεποισμένη πως ειδικά η ομάδα των πολιτών θα βγει κατά πολύ κερδισμένη αφ' ενός, και πως στο θέμα θα υπάρχει και πιο ευχάριστο κλίμα, αφ' ετέρου! :)

Οπότε καταλήγοντας αυτές τις βαρετές γενικές σκέψεις, έχω να πω, πως προτιμώ να μας ενώνει η αγάπη για το παιχνίδι, παρά να μας χωρίζει η διαφωνία για το πώς αυτό πρέπει να παίζεται. :)

Ως ανάλυση του παιχνιδιού θα συμφωνήσω με τον tsarachaf στα περισσότερα σημεία. Θεωρώ πως και οι δυο ομάδες είχαν κάποια σημαντικά σημεία για το παιχνίδι τους, κάποιες πολύ καλές στιγμές. Ειδικά για τη μαφία πρέπει να τονίσω πως βοηθηθήκαμε σημαντικά από την κυρία ΔΑ και τον φέρελπι πόρνο ( :P ) μας και τους ευχαριστούμε πολύ, γιατί ήταν αποτέλεσμα καθαρά δικής τους προσπάθειας να μας αναζητήσουν στο μεγαλύτερο μέρος!
Θέλω να αναφερθώ λιγάκι στον Johnny και την ποινή του. Αργότερα, που μάθαμε τι έγινε, στεναχωρήθηκα πολύ, όχι για το παιχνίδι και "τι θα κάναμε" αλλά γιατί είναι λυπηρό, όπως και στην περίπτωση του PolGR1509, να έχεις δύο νέους παίκτες που έχουν πάει καλά, να αποχωρούν με ποινή. Ειδικά στην περίπτωση του Johnny ήταν η τεχνικότητα της τεχνικότητας, αλλά έπρεπε να δοθεί. Σε τιμά απίστευτα, στα μάτια μου, το γεγονός ότι μόνος ειδοποίησες την ΣΕ. Fair play at its best! :thumbup: Αυτό το λέω γιατί ελπίζω, πως δε θα μείνει σε κανέναν από τους δυο σας αρνητικά αυτό σαν ανάμνηση, και πως θα παίξουμε και μαζί στο επόμενο! :flowers:

Για τη μαφία πρέπει να παραδεχτώ πως στα δικά μου μάτια, η παρουσία μας στο δημόσιο δεν μου άρεσε, πλην εξαιρέσεων. Εξήγησα γιατί πρακτικά, δεν μπορούσαμε να διεκδικήσουμε περισσότερο χρόνο στο θέμα, αλλά πάλι, δε θα μπορούσα να μην το σχολιάσω. Δε ξέρω κατά πόσο τα μέλη της μαφίας ευχαριστήθηκαν αυτό το παιχνίδι, αλλά το ελπίζω, όπως επίσης θέλω να πιστεύω ότι μέσα από κάποιες συζητήσεις και μέσα από την προσπάθεια να φαίνονται σαν πολίτες, μπήκαμε όλοι λίγο παραπάνω στη λογική του μαφιόζου. Συμφωνώ απόλυτα πως συνολικά, η μαφία ήταν άπειρη γιατί εγώ πχ είχα να κάνω μαφία από το μακρυνό 2012 ( ?? :hmm: ).
Η πιο δύσκολη ίσως, επιλογή μας μέσα στο παιχνίδι, ήταν την Παρασκευή. Μέχρι και την τελευταία στιγμή που είχα τις κάρτες έτοιμες σε ποστ για να τις παίξω, δεν ήμουν σίγουρη ότι ήταν η σωστή κίνηση. Να φύγω εγώ που ήμουν "καμμένο χαρτί" ή να μείνω; Ο Σπυράκος με την αποχώρηση του Ντιουμ είχε πρακτικά γίνει κρυφός μαφιόζος, ενώ εγώ είχα εκτεθεί. Τελικά αποφάσισα να μείνω γιατί με εμένα, έναν εκτεθειμμένο μαφιόζο μέσα, ήταν η μόνη ευκαιρία που είχαμε να πλησιάσουμε τους βοηθούς μας, να τους δείξουμε το σχέδιο δράσης μας. Κρατώντας τον Σπυράκο και διασφαλίζοντας την αριθμητική υπεροχή μας (αφού δεν ήταν καν σε λίστες υπόπτων!), θα χάναμε τους βοηθούς. Οπότε για αυτό έπαιξα όπως είχαμε συμφωνήσει με την μαφία και έμεινα εγώ...
Περισσότερα δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ειπωθούν και δε θέλω να κάνω το ποστ μεγαλύτερο από ό,τι χρειάζεται. Όποιος θέλει να ρωτήσει κάτι, feel free.

Σε αυτό το σημείο, θέλω να ευχαριστήσω για ακόμη μία φορά την ΣΕ. Σας αγαπάμε! ^^

Στους συμπαίκτες μας, θα ευχηθώ να είστε καλά, να περάσετε όμορφα το υπόλοιπο καλοκαίρι σας!
Ελπίζω να τα πούμε στο επόμενο!

Φιλιά,
Ζωή :flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Κι ήρθε η ώρα να πέσουν οι τίτλοι τέλους για το Palermo #45.
Σας ευχαριστούμε όλους για τη συμμετοχή σας, ελπίζουμε να περάσατε υπέροχα.
Ραντεβού στο επόμενο. Μέχρι τότε, να είστε όλοι καλά!

:lock:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top