Από πού κατάγεστε; Και πού ανήκετε;

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
παίδες αυτά είναι παιχνίδια...
ακούστε μπέρδεμα κ βοηθείστε:
γεννήθηκα στην αθήνα, όπως κ η μητέρα μου ενώ ο πατέρας μου είναι από την Πόλη. η καταγωγή μου είναι αρμένικη, ενώ η μια γιαγια είναι ιταλο-ελληνίδα...
έζησα 6 χρόνια κύπρο κ την αγάπησα ως πατρίδα. λατρεύω την ελληνική σημαία κ ότι ελληνικό υπάρχει (εκτός από το δημόσιο!!!), προσεύχομαι στα αρμένικα, δακρύζω στο άκουσμα της κύπρου...
έχω καταλήξει ότι δεν αλλάζω την ελλαδίτσα μου με τίποτα, θα παλεύω πάντα για οποιοδήποτε αρμένικο ζήτημα, κ οι διακοπές μου πάντα καταλήγουν στην κύπρο!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Αθήνα και δεν χαιρόμαι καθόλου γιαυτό...μακάρι να είχα έναν τόπο καταγωγής στην επαρχία και να έμενα εκεί!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Και εγώ. Το μεγαλύτερο κακό είναι ότι δεν έχει κάποιο σπίτι να την αράζεις το καλοκαίρι στο τσαμπέ. Και ξεμένεις στην Αθήνα όταν έχουν φύγει όλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Γεννηθηκα Salonica και μεγαλωσα Αργος...
Τα τελευταια (πολλα χρονια ομως ειμαι Ιταλια) και πολλα στοιχεια δυστυχως ή ευτυχως που εχω αφομοιωσει ειναι Ιταλικα.Αλλα μην νομιζετε ο Ελληνας δεν αλλαζει...ειναι κατι σαν το δημοσιο μας!:P
Δεν με απασχολουν πολεις ή μεγαλο(υ)-πολεις που μπορει να ζησω (εχω αλλαξει τοσες ειδικα στην Ιταλια...) αλλα μπορω να πω οτι εχοντας περασει και καποιο χρονικο διαστημα στην Αθηνα, προσωπικα προτιμω για διαφορους λογους την επαρχια.
Οχι μικρα απομακρα χωρια, αλλα πολεις στην επαρχια.
Τωρα οσων αφορα το "που ανηκω" αυτο θα σας το απαντησω οταν με το καλο θα κανω οικογενεια.
Και φυσικα η απαντηση δεν θα ειναι καποιο μερος, αλλα αυτη η οικογενεια.;)
Ετσι κι αλλιως η Ελλαδα απο ομορφα μερη ειναι γεματη!


P.S.-Ενα μερος παντως που αν και επισκευτηκα λιγο το αγαπησα πραγματικα ειναι η Ροδος.:redface:
Η παλια πολη ειναι απλως ερωτευσιμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Κατάγωμε απο Λέρο την λατρέυω και όλοι μου οι συγκενείς είναι εκεί όλοι γενήθηκαν εκεί εκτώς απο μένα που όταν ήρθαν οι γονείς μου Ρόδο γενήθηκα 7 μήνες μετά, η Ρόδος είναι αγάπη μου αλλα η Λέρος είναι ο έρωτάς μου, δεν μπορώ να φανταστώ την ζωή μου χωρίς το ένα απο τα δύο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Εγώ γεννήθηκα Αθήνα αλλά από 1,5 μέχρι τα 18 μου χρόνια εζησα στην πανέμορφη Εύβοια,στην ιστορική Αυλίδα 5 λεπτά έξω από Χαλκίδα!

Η mother είναι από Εύβοια και ο father από Καβάλα (γεννημένος στην Λήμνο όμως!) και επίσης η μια γιαγιά μου είναι από Μικρά Ασία!

Φυσικά τα τελευταία 7 χρόνια μένω μόνος και μόνιμα στα υπέροχα,φανταστικά,πανέμορφα Ιωάννινα!:clapup:

Πιστεύω καλύπτω όλο σχεδόν το εύρος της Ελλάδας,έτσι?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Φυσικά τα τελευταία 7 χρόνια μένω μόνος και μόνιμα στα υπέροχα,φανταστικά,πανέμορφα Ιωάννινα!:clapup:

Τα Γιάννενα είναι η αγαπημένη μου πόλη και τρελό απωθημένο σαν φοιτήτρια. ΖΗΛΕΥΩ!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Τα Γιάννενα είναι η αγαπημένη μου πόλη και τρελό απωθημένο σαν φοιτήτρια. ΖΗΛΕΥΩ!:P

Όντως έχουν καταπληκτική φοιτητική ζωή αλλά και πολύ έντονη γενικότερα!

Άντε,κόπιασε!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Όντως έχουν καταπληκτική φοιτητική ζωή αλλά και πολύ έντονη γενικότερα!

Άντε,κόπιασε!:)

Μην μου βάζεις ιδέες.:D

Εγώ γεννήθηκα Αθήνα (ή μάλλον Χαλάνδρι) και μεγάλωσα εκεί! Ο πατέρας μου είναι επίσης από Χαλάνδρι, αλλά η καταγωγή της οικογένειας από ορεινή Αρκαδία, την οποία λατρεύω και έχω τις καλύτερες αναμνήσεις από το χωριό μου, αν και δεν πηγαίνω πια πολύ συχνά. Η μαμά μου μεγάλωσε Κορινθία, εκεί είναι το χωριό που πηγαίνω συνέχεια και το ΛΑΤΡΕΥΩ και εκεί μένει το μισό μου σόι.

Επίσης οι γιαγιάδες μου κατάγονται η μια από Καλαμάτα, η άλλη από Ηλεία, οπότε είμαι 100% Πελοποννήσια. Παρόλα αυτά μπορώ να ζήσω μόνο σε πόλη. Μέχρι πρόσφατα έλεγα μόνο στην Αθήνα, αλλά τώρα που είμαι Γλασκώβη βλέπω πως χαλαρά μπορώ να μείνω σε μικρότερη πόλη και να μην στερηθώ τίποτα.

Όσο για το πού ανήκω; Πάντα λέω ότι κατάγομαι από Αρκαδία-Κορινθία κι αυτό αισθάνομαι.:P Όπως επίσης είμαι πολύ τοπικίστρια με το Χαλάνδρι.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Ας απαντησω σοβαρα λοιπον :)

Μαμα απο Πατρα.
Παππους απο την Πολη, γιαγια απο Πατρα.

Μπαμπας απο Σμυρνη.
Παππους απο Σμυρνη και με μεγαλη ιστορια, γιαγια απο την Πολη.

Το σοι ειναι μοιρασμενο σε Αθηνα και Πατρα, καποιοι ειναι και στα Παραλια αλλα δεν εχω ιδεα που.

Γεννηθηκα και Μεγαλωσα στην Αθηνα, Νιωθω Αθηναια, αλλα δακρυζω σε οτιδηποτε μου θυμιζει την Πολη, που προσφατα ειχα και την χαρα να επισκεφθω!
Πατρα συχνα πυκνα, αλλα δεν ειναι το ιδιο. Ουτε καν το Καρναβαλι πια. :P

Θα μπορουσα να ζησω παντου, αλλα δεν ανηκω πουθενα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maroulitsa

Νεοφερμένος

Η maroulitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
από τρικαλα..
σπουδασα στη θεσσαλονικη οπου μενω ακομη...
καποια στιγμη θα ηθελα να γυρισω..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
χμ... καταγομαι απο μανη!
εχω περασει ολα μου τα καλοκαιρια εκει, εχω τις παρεες μου και πολυ πολυ ευχαριστες αναμνησεις που με κανουν να τη λατρευω:)

μεγαλωσα πειραια, κορυδαλλο-santa:P. εκει ειναι το σπιτι μου. αν και ομολογω οτι αν επρεπε να διαλλεξω αν ειμαι πειραιωτισα ή μανιατισα θα ελεγα με πολυ μεγαλη σιγουρια και περηφανια μανιατισα... δε ξερω τον πειραια δε τον νιωθω και τοσο κοντα μου.

τωρα μενω λαρισα, λογω σπουδων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maraki7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Ο μπαμπάς μου γεννήθηκε και κατάγεται από το Καλλιάνι Αρκαδίας(λίγο έξω από Τρίπολη)
Η μαμά μου γεννήθηκε και κατάγεται από Μυτηλίνη.Κεραμειά.
Εγώ γεννήθηκα στη Ρόδο όπου ζούσε η οικογένειά μου τότε λόγω δουλειάς.
Δεν θυμάμαι καθόλου τη Ρόδο καθώς έφυγα από εκεί όταν ήμουν 2 ετών(δεν έχω ξαναπάει αλλά κοντεύει η στιγμή πιστεύω!) και από τότε ζω εδώ στη Νίκαια.
Τις γιορτές και κανένα παρασκευο ΣΚ το καλοκαίρι όταν δεν τα περνάμε εδώ τις περνάμε ΠΑΝΤΑ στο Καλλιάνι.Πουθενά αλλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina_patmos

Νεοφερμένος

Η κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Εγώ είμαι απο την Πάτμο εκεί μεγάλωσα. Αν και τα καλοκαιρια μου τα περνουσα στην εύβοια επειδή απο εκεί είναι ο μπαμπας, και έχω απίστευτες αναμνήγσεις, νιώθω οτι ανήκω απο εκει που κατάγομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Αθήνα.Οπως και οι γονείς μου.
Η γιαγιά μου απο την Λήμνο.Την Λήμνο καποτε θελω να επισκεφτώ,μιας και εχουμε αρκετους συγγενείς εκει.
Ο παππούς μου γεννήθηκε σε ενα χωριό της Λακωνίας,στον Ταυγετο,το οποίο επισκέφτομαι συχνά και ανελλιπώς :D Αγαπημένος τόπος (εξου και ο wannabe Λακων) και εαν ποτε έμενα εκτός Αθηνών,θα πήγαινα στο χωριό,να ασχοληθώ με την γεωργία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Γεννήθηκα και μεγάλωσα στη Θεσσαλονίκη.Η μαμά επίσης από Θεσσαλονίκη.
Η γιαγιά μου γεννήθηκε στη Μικρά Ασία.
Η προγιαγιά μου ήταν από την Σμύρνη.

Αλλά θέλω να μείνω Ιωάννινα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Εγώ είμαι περίπλοκη υπόθεση.... Δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα...
Ο πατέρας μου γεννήθηκε Λάρισα και μεγάλωσε εκεί και στην Αθήνα...
Η μητέρα μου γεννήθηκε Θεσσαλονίκη και μεγάλωσε κυρίως εκεί (και λίγο στην Αθήνα, αλλά μετά επέστρεψαν στη Θεσσαλονίκη)
Εγώ γεννήθηκα Θεσσαλονίκη, έμεινα εκεί μέχρι τα 3 μου, μετά μετακόμισα Αθήνα όπου έμεινα μέχρι τα 10 και μετά ήρθα εδώ Μουδανιά, Χαλκιδική...
Τώρα το που είναι το σπίτι μου... Η αλήθεια είναι ότι η ΑΘήνα θα έχει πάντα μία ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου.. Η Αθήνα για εμένα είναι σαν λύτρωση και παράδεισος...
Αλλά πλέον και τα Μουδανιά καλά είναι.. Οι άνθρωποι εδώ με κάνουν να αρχίζω να το νιώθω σαν σπίτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Εγώ γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Αθήνα, την οποία λατρεύω!!!
Η μαμά μου είναι από την Καλαμάτα, όπου έχω περάσει πολλες από τις διακοπές μου, έχω πάρα πολλές αναμνήσεις και είναι ένας τόπος που δεν αλλάζω με τίποτα!!! Είμαι περήφανη που έχω καταγωγή από εκεί και όποιος πει κακό λόγο για εμά, να του βγει το μα σα λουκουμά.- :P
Από την μερία του μπαμπά μου έχω καταγωγή από την Ήπειρο και την Λιβαδεια! Στην Λιβαδειά, συγκεκριμένα στο χωριο μου, αν και δεν έχω μείνει ποτέ και δεν έχω αναμνήσεις, όταν πηγαίνω το νιώθω δικό μου και μου αρέσει πολύ! Είναι και πολύ κοντά στην Αράχωβα...! :D

Τώρα για το που ανήκω... ανήκω παντού και πουθενά! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi_zoi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Εύη - Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Λοιπον ως κόρη στρατιωτικού έχω γυρίσει πολλά μέρη...

Είμαι απο το Κιλκίς,όπως και οι δυο γονείς μου.
Γεννήθηκα στο Διδυμότειχο λόγω δουλειάς του μπαμπά.
Μετά πήγα Δράμα,λόγω σπουδών της μαμάς.
Μετά πηγα Σέρρες λόγω δουλειάς του μπαμπά.
Μετά πήγα Ορεστιάδα,λόγω δουλειάς του μπαμπα.
Τωρα είμαι Αλεξανδρούπολη, λόγω σπουδών.

Το μόνο που ξέρω με σιγουρια είναι το οτι είμαι απο το Κιλκίς... Δεν έχω ιδέα που ανήκω...Σπίτι μου θεωρώ το μέρος στο οποίο έιναι οι άνθρωποι που αγαπώ...

Ελπίζω να μην σας κούρασα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Εγω γεννηθηκα στην Πατρα και εζησα εκει μεχρι τα 2 χρονια απο τοτε μενουμε Πυργο! Ο πατερας μου απο Πυργο, η μανα μου ειναι απο Φολοη Ηλειας! Η 1 γιαγια μου ειναι απο Κρητη ο 1 παππους μου Πυργο,οι αλλοι απο Φολοη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top