Αριστερόχειρας , αμφιδέξιος ή κάτι διαφορετικό;

Με ποιο χέρι γράφεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 212)
  • Δεξί

    Ψήφοι: 145 68.4%
  • Αριστερό

    Ψήφοι: 53 25.0%
  • Και με τα δύο

    Ψήφοι: 14 6.6%

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Δεν θυμαμαι αν εχω ξανα-απαντησει, αλλα τεσπα...
Με το δεξι!:D
Ειναι γνωστο αλλωστε οτι το να γραφεις με το αριστερο χερι ειναι οτι χειροτερο για τον ανθρωπο.Ειναι απαραδεκτο,ανηθικο,αρρωστημενο και ειναι σημαδι του διαβολου!:| :devil:
Αμεεεεεε...
Καθολη την διαρκεια της ιστοριας οι αριστεροχειρες θεωρουντας αρρωστοι -σωματικα και ψυχικα- και στα ιταλικα το αριστερο που λεγεται sinistra προερεται απο την λεξη sinister!(δυσοιωνος-καταστροφικος κτλ κτλ)
Οι Εσκιμωοι πιστευουν τους αριστεροχειρες για μαγους και παλιοτερα στην Ιαπωνια εαν καποιος αντρας καταλαβινε οτι η γυναικα τους ηταν αριστεροχειρας ειχε το δικαιωμα να την χαστουκισει.
Αν ηταν κι αυτος αριστεροχειρας ειχανε προβλημα μαλλον...
Μην ξεχναμε και το ρητο "ολα δεξια/ζερβα να σου ερθουν".
Τιποτα!Δυστυχως ακομα και στις μερες μας υπαρχουν αριστεροχειρες και πρεπει να παταχθουν και να αλλαξουν συνηθεια!
Ξεκιναμε απο αυτο το thread οπου οσοι δηλωσαν αριστεροχειρες θα μπαναρισοτυν μεσα στι επομενες ωρες!(οι αμφιχειρες θα φανε ban κι αυτοι αλλα πορσωρινο.οι υπολοιποι μονιμο)
Μην κανετε τον κοπο να αλλαξετε τα ποστ σας, σας εχω φακελωσει...Οσοι mod δηλωσαν οτι ειναι αριστεροχειρες θα τους "ξηλωσουμε" και θα φανε 1000 βουρδουλιες στον κωλ...ποπο τους για να μαθουν.:vava:
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Με το δεξί, με το αριστερό δε μπορώ να βάλω ούτε ένα τόνο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εγω γραφω με το δεξι,αλλα στα υπολοιπα ειμαι αριστεροχειρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Δεν θυμαμαι αν εχω ξανα-απαντησει, αλλα τεσπα...
Με το δεξι!:D
Ειναι γνωστο αλλωστε οτι το να γραφεις με το αριστερο χερι ειναι οτι χειροτερο για τον ανθρωπο.Ειναι απαραδεκτο,ανηθικο,αρρωστημενο και ειναι σημαδι του διαβολου!:| :devil:
Αμεεεεεε...
Καθολη την διαρκεια της ιστοριας οι αριστεροχειρες θεωρουντας αρρωστοι -σωματικα και ψυχικα- και στα ιταλικα το αριστερο που λεγεται sinistra προερεται απο την λεξη sinister!(δυσοιωνος-καταστροφικος κτλ κτλ)
Οι Εσκιμωοι πιστευουν τους αριστεροχειρες για μαγους και παλιοτερα στην Ιαπωνια εαν καποιος αντρας καταλαβινε οτι η γυναικα τους ηταν αριστεροχειρας ειχε το δικαιωμα να την χαστουκισει.
Αν ηταν κι αυτος αριστεροχειρας ειχανε προβλημα μαλλον...
Μην ξεχναμε και το ρητο "ολα δεξια/ζερβα να σου ερθουν".
Τιποτα!Δυστυχως ακομα και στις μερες μας υπαρχουν αριστεροχειρες και πρεπει να παταχθουν και να αλλαξουν συνηθεια!
Ξεκιναμε απο αυτο το thread οπου οσοι δηλωσαν αριστεροχειρες θα μπαναρισοτυν μεσα στι επομενες ωρες!(οι αμφιχειρες θα φανε ban κι αυτοι αλλα πορσωρινο.οι υπολοιποι μονιμο)
Μην κανετε τον κοπο να αλλαξετε τα ποστ σας, σας εχω φακελωσει...Οσοι mod δηλωσαν οτι ειναι αριστεροχειρες θα τους "ξηλωσουμε" και θα φανε 1000 βουρδουλιες στον κωλ...ποπο τους για να μαθουν.:vava:
:P

:D:D:D :P

Κι εγω με το δεξι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εγω γραφω με το δεξι,αλλα στα υπολοιπα ειμαι αριστεροχειρας.
:whatever: :P





Δεν κρατήθηκα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Ένα σχετικό κείμενο μου είχε πέσει κάποτε στις εξετάσεις για το δίπλωμα αγγλικών και μου έκανε εντύπωση γιατί ποτέ δεν είχα δώσει τόσο σημασία.

Ωστόσο, κάποτε είχα χτυπήσει το δεξί μου χέρι και αναγκάστηκα να μάθω να γράφω και με το αριστερό και μου έχει μείνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kazmir84

Δραστήριο μέλος

Ο kazmir84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Αριστερός :P:P
Αλλά κάποια πράγματα λόγο συνήθειας τα κάνω με το δεξί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ghelly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.
Mε το δεξί αλλά μπορώ να γράψω και με το αριστερό- όχι βεβαια εξίσου καλά:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Νομίζω θα έπρεπε να βάλουμε και μια επιλογή για τους αμφίχειρες.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fairytale

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fairytale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος. Έχει γράψει 881 μηνύματα.
Με το δεξί κι εγώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rudess f

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rudess f αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 264 μηνύματα.
και με τα δύο.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
με το δεξι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.

NINJAKI

Περιβόητο μέλος

Η ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.
Mε κανένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
αριστερόχειρας παρών! (ο αδερφός μου είναι αμφίχειρας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mitsos The Great

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.
Με αριστερό γράφω...
(Καμιά φορά με δεξί αλλά το αριστερό με βολεύει καλύτερα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
:clapup: OΛΕΕ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Δεξί :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flyer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο flyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Με το αριστερο κι εγω!οπως κι οι:
Οι αριστερόχειρες μάλλον υπερ-εκπροσωπούνται στον καλλιτεχνικό χώρο γενικότερα αλλά και στη ζωγραφική:
Leonardo da Vinci
Michelangelo
Pablo Picasso
Raphael
Η μουσική είναι άλλος ένας κλάδος καλλιτεχνικής έκφρασης όπου συναντώνται πολλοί αριστερόχειρες:

Τζίμης Πανούσης
Αντώνης Ρέμος
Albert King
Annie Lennox
Benjamin Britten
Billy Corgan (Smashing Pumpkins)
Bob Dylan
Carl Philipp Emanuel Bach (son of J.S. Bach)
Celine Dion
Cole Porter
David Bowie
David Byrne (Talking Heads)
George Michael
Glenn Frey (the Eagles)
Iggy Pop
Jimi Hendrix
John Lydon a.k.a. Johnny Rotten (Sex Pistols / Public Image Ltd.)
Julian Moore
Kurt Cobain (Nirvana)
Ludwig van Beethoven
Natalie Cole
Paul McCartney (The Beatles)
Paul Simon (Simon & Garfunkel)
Phil Collins
Rachmaninoff, Sergei Vasilyevich
Ringo Starr (The Beatles)
Robert Plant
Robert Plant (Led Zepplin)
Robert Schumann
Seal
Sting
Tony Iommi, (Black Sabbath)
Αλλά η καλλιτεχνική έκφραση δεν σταματά στη μουσική. Κάποιοι από τους πιο γνωστούς ηθοποιούς είναι αριστερόχειρες:
Angelina Jolie
Anthony Perkins
Bruce Willis
Cary Grant
Christian Slater
Dan Aykroyd
Diane Keaton
Dick Van Dyke
Eva Marie Saint
Greta Garbo
Julia Roberts
Keanu Reeves
Lisa Kudrow
Luke Perry
Marilyn Monroe
Matt Dillon
Matthew Broderick
Michael Landon
Mickey Rourke
Nicole Kidman
Peter Graves
Peter Ustinov
Richard Dreyfuss
Richard Pryor
Rip Torn
Robert Blake
Robert DeNiro
Robert Redford
Rod Steiger
Shirley MacLaine
Steve McQueen
Telly Savalas
Tom Cruise
Whoopie Goldberg

Αριστερόχειρες κυριαρχούν σε πολλά σπορ, όπως στο τένις:
Bjorn Borg
Goran Ivanisevic
Guy Forget
Jimmy Connors
John McEnroe
Kimiko Date
Korda Petr
Martina Navratilova
Monika Seles
Sabine Appelmans
Goran Fiorentini (Ιταλία, υδατοσφαίριση-pollo)
Βασίλης Τσιάρτας (Ελλάδα, ποδόσφαιρο-football)
Ηλίας Λάππας (Ελλάδα, πετοσφαίριση-volleyball)


Σημαντική είναι και η προσφορά πολλών αριστερόχειρων στην κοινωνία, στις επιστήμες, στον πολιτισμό, στην ανθρωπότητα εν γένει.
Αριστοτέλης
Ιούλιος Καίσαρας
Μέγας Αλέξανδρος
Ναπολέων Βοναπάρτης
Ραμσής ΙΙ
Albert Einstein
Chaplin, Charles Spencer
Hans Christian Andersen
Hellen Keller
Henry Ford
Isaac Newton
Joan of Arc (Ιωάννα της Λορένης)
Mahatma Gandhi
Neil Armstrong
Samuel Clemens (Mark Twain)

Αριστερόχειρες συναντώνται συχνά σε υψηλά πολιτικά και πολιτειακά αξιώματα:
Anthony Kennedy
Benjamin Franklin
Benjamin Netanyahu
Bill Clinton (πρόεδρος ΗΠΑ)
Bob Dole
Charlemagne
Colin Powell
Edward III
Elizabeth II
Fidel Castro (Κουβανός ηγέτης)
George Bush (πρόεδρος ΗΠΑ)
George II
George IV
George VI
Gerald Ford (πρόεδρος ΗΠΑ)
Harry S. Truman (πρόεδρος ΗΠΑ)
Henry Ford
Herbert Hoover (πρόεδρος ΗΠΑ)
James A. Garfield (πρόεδρος ΗΠΑ)
Lloque Yapanqui (μονάρχης-ηγέτης των Ίνκας)
Louis XVI
Paul Joseph Goebbels
Prince Charles
Prince William of Wales
Queen mother Elizabeth
Queen Victoria
Ronald Reagan (πρόεδρος ΗΠΑ)
Steve Forbes
Tiberius
Winston Churchill

Αλλά και κάποιοι από τους πιο γνωστούς κακοποιούς ήταν αριστερόχειρες:
Billy the Kid
Jack the Ripper

Φυσικά δεν θα μπορούσαν να λείπουν και οι φανταστικοί χαρακτήρες από μια τέτοια λίστα με διάσημους αριστερόχειρες:
Bart Simpson
Kermit the frog
Rocky Balboa
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top