Spams στην καθημερινή ζωή...

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Για να επιστρέψουμε στο θέμα των τηλεφωνικών διαφημήσεων που είναι πολύ προσφιλες μου θέμα.
Η αντίδραση "το κλείνω" είναι μέν η πιό συχνή αλλά άν έχετε λίγο χρόνο στη διάθεσή σας δέν είναι η ενδεδειγμένη. Για να μειωθεί το τηλεφωνικό spam ο μόνος τρόπος είναι να το κάνουμε ασύμφορο για την εταιρία. Επειδή λοιπόν η εταιρία πληρώνει α) τηλέφωνο και β) τον/την υπάλληλο πρέπει να τον κρατήσουμε στο τηλέφωνο όση περίσσότερη ώρα μπορούμε. Πολύ συχνά με παίρνουν τηλέφωνο για πιστωτικές κάρτες. Πάντα ρωτάω λοιπόν τί προστασία έχω απο παράνομη χρήση του αριθμού της πιστωτικής απο κάποιον υπάλληλο καταστήματος (κάτι για το οποίο δέν υπάρχει προστασία στην ελλάδα όπως στο εξωτερικό). Πάντα τρώω ενα δεκάλεπτο με τέταρτο για να εξηγήσω το σενάριο της απάτης. Αν ο υπάλληλος δηλώσει άγνοια ξεφέυγει σε αυτό το σημείο. Αν όμως αποφασίσει να με πείσει οτι αυτό δέν γίνεται η ιστορία τραβαει μέχρι και μισάωρο, και σε μία περίπτωση τους έπεισα να ερευνήσουν οι ίδιοι το θέμα :D. Για τους πολύ ενοχλητικούς επιστρατέυω ερώτηση για τον ακριβή αλγόριθμο υπολογισμού των δόσεων και των επιτοκίων η ερώτηση για το τί νομική διαδικασία υπάρχει σχετικά με τις ανεπιθύμητες χρεώσεις.
Τώρα που τα έγραψα όλα αυτά αισθάνομαι λίγο υπεύθυνος για τα ηχογραφημένα μυνήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Χαχαχαχαχαχαχαχαχα, gademi έγραψες!!! :D
Είσαι και πολύ :devil: όμως! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Χαχαχαχαχαχαχαχαχα, gademi έγραψες!!! :D
Είσαι και πολύ :devil: όμως! :P
Εκεί που αξίζει είμαι και το λέω. :devil:
Το καλο ηταν αυτο που εκανα σε μια ελληνικη εταιρια που μου εστειλε spam στο e-mail. Τους πήρα τηλέφωνο και ζητησα το διευθυντη πωλήσεων. 2 μέρες τζίφος και την 3η τον βρήκα. Τον ευχαρίστησα για την ενημέρωση και του είπα οτι δέν ενδιαφέρομαι για το γεγονός. Είμαι σίγουρος οτι ο ανθρωπος ρώτησε πόσα mail εχουν στείλει και μετά είχε εφιάλτες :devil: :devil: :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arty2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arty2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Εγώ σε κάτι Έλληνες έστειλα ένα γερό χ****ο με μαιλ και δεν ξανάστειλαν ^^
(μεταφορικά πάντα, μην πάει το μυαλό σας αλλού)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis:
Για να επιστρέψουμε στο θέμα των τηλεφωνικών διαφημήσεων που είναι πολύ προσφιλες μου θέμα.
Η αντίδραση "το κλείνω" είναι μέν η πιό συχνή αλλά άν έχετε λίγο χρόνο στη διάθεσή σας δέν είναι η ενδεδειγμένη. Για να μειωθεί το τηλεφωνικό spam ο μόνος τρόπος είναι να το κάνουμε ασύμφορο για την εταιρία. Επειδή λοιπόν η εταιρία πληρώνει α) τηλέφωνο και β) τον/την υπάλληλο πρέπει να τον κρατήσουμε στο τηλέφωνο όση περίσσότερη ώρα μπορούμε. Πολύ συχνά με παίρνουν τηλέφωνο για πιστωτικές κάρτες. Πάντα ρωτάω λοιπόν τί προστασία έχω απο παράνομη χρήση του αριθμού της πιστωτικής απο κάποιον υπάλληλο καταστήματος (κάτι για το οποίο δέν υπάρχει προστασία στην ελλάδα όπως στο εξωτερικό). Πάντα τρώω ενα δεκάλεπτο με τέταρτο για να εξηγήσω το σενάριο της απάτης. Αν ο υπάλληλος δηλώσει άγνοια ξεφέυγει σε αυτό το σημείο. Αν όμως αποφασίσει να με πείσει οτι αυτό δέν γίνεται η ιστορία τραβαει μέχρι και μισάωρο, και σε μία περίπτωση τους έπεισα να ερευνήσουν οι ίδιοι το θέμα :D. Για τους πολύ ενοχλητικούς επιστρατέυω ερώτηση για τον ακριβή αλγόριθμο υπολογισμού των δόσεων και των επιτοκίων η ερώτηση για το τί νομική διαδικασία υπάρχει σχετικά με τις ανεπιθύμητες χρεώσεις.
Τώρα που τα έγραψα όλα αυτά αισθάνομαι λίγο υπεύθυνος για τα ηχογραφημένα μυνήματα.
:clapping: :clapping: :worship: :worship: Καλό πολύ καλό! Μια μικρή διαφωνία ο κακομοίρης ο υπάλληλος που παίρνει βία το βασικό και περιμένει πιθανή πώληση για να πάρει μπόνους (αν και κάποιοι πληρώνονται μόνο ποσοστά επί πωλήσεων) δεν σου φταίει σε τίποτα να σε περνα για υποψήφιο αγοραστή και να ταλαιπωρείται ελπίζοντας να πουλήσει.Φυσικά δεν φταις σε τίποτα και εσύ να σε ζαλίζουν στα τηλέφωνα(αν και δεν νομίζω να έχεις πλέον τέτοιο πρόβλημα-κατά πάσα πιθανότητα το νουμερό σου είναι μπλακ-λιστ σε όλα τα τηλεμάρκετινγκ κέντρα);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis:
Για να επιστρέψουμε στο θέμα των τηλεφωνικών διαφημήσεων που είναι πολύ προσφιλες μου θέμα.
Η αντίδραση "το κλείνω" είναι μέν η πιό συχνή αλλά άν έχετε λίγο χρόνο στη διάθεσή σας δέν είναι η ενδεδειγμένη. Για να μειωθεί το τηλεφωνικό spam ο μόνος τρόπος είναι να το κάνουμε ασύμφορο για την εταιρία. Επειδή λοιπόν η εταιρία πληρώνει α) τηλέφωνο και β) τον/την υπάλληλο πρέπει να τον κρατήσουμε στο τηλέφωνο όση περίσσότερη ώρα μπορούμε. Πολύ συχνά με παίρνουν τηλέφωνο για πιστωτικές κάρτες. Πάντα ρωτάω λοιπόν τί προστασία έχω απο παράνομη χρήση του αριθμού της πιστωτικής απο κάποιον υπάλληλο καταστήματος (κάτι για το οποίο δέν υπάρχει προστασία στην ελλάδα όπως στο εξωτερικό). Πάντα τρώω ενα δεκάλεπτο με τέταρτο για να εξηγήσω το σενάριο της απάτης. Αν ο υπάλληλος δηλώσει άγνοια ξεφέυγει σε αυτό το σημείο. Αν όμως αποφασίσει να με πείσει οτι αυτό δέν γίνεται η ιστορία τραβαει μέχρι και μισάωρο, και σε μία περίπτωση τους έπεισα να ερευνήσουν οι ίδιοι το θέμα :D. Για τους πολύ ενοχλητικούς επιστρατέυω ερώτηση για τον ακριβή αλγόριθμο υπολογισμού των δόσεων και των επιτοκίων η ερώτηση για το τί νομική διαδικασία υπάρχει σχετικά με τις ανεπιθύμητες χρεώσεις.
Τώρα που τα έγραψα όλα αυτά αισθάνομαι λίγο υπεύθυνος για τα ηχογραφημένα μυνήματα.
Βασικά αν εμένα αν με παίρνουν καμία εταιρία που ξέρω κάποιο αδύναμη υπηρεσία της, αρχίζω και ρωτάω για αυτό και καλά ότι θέλω τέτοια υπηρεσία κτλ κτλ και μέχρι να μάθει ο υπάλληλος αν το υποστηρίζουν ή όχι περνάει κανένα 10 λέπτο όπως επίσης και ένα δεκάλεπτο στην αρχή λέγοντας τι θέλω :)

Λες να φταίω και εγώ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sephiroth

Νεοφερμένος

Ο Sephiroth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Καλά εγώ αυτά τα ζω καθημερινά. Ο πατέρας μου, ως ελεύθερος επαγγελματίας δέχεται τηλεφωνήματα από τραπεζες κλπ. με τις οποίες δεν έχει καμία σχέση για να ανοίξει λογαριασμούς και αλλα τέτοια.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Καλα εμενα με παιρνουν και στο σπιτι τηλεφωνο εδω και κατι χρονια απο μια πολυ γνωστη εταιρια που πουλαει συναγερμους, και ζητανε ενα ατομο που ουτε καν το ξερω, αλλα αυτοι συνεχιζουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sephiroth

Νεοφερμένος

Ο Sephiroth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Καλα εμενα με παιρνουν και στο σπιτι τηλεφωνο εδω και κατι χρονια απο μια πολυ γνωστη εταιρια που πουλαει συναγερμους, και ζητανε ενα ατομο που ουτε καν το ξερω, αλλα αυτοι συνεχιζουν!

Σιγά ρε! Εγώ περνάω χειρότερα. Παιρνουν τώρα τηλέφωνα από τράπεζες για να ανοίξει η αδερφή μου λογαριασμό, η οποία μόλις έγινε 19.
Το καλύτερο: Στέλνουν γράμματα κάθε Σεπτέμβρη σπίτι μου από διάφορα φροντηστήρια για να γραφτώ... Έλεος δλδ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Πριν απο μερικες μερες μου ετυχε το εξης κουφο. Χτυπαει το τηλεφωνο με αποκρυψη. Το σηκωνω και ακουω ενα ηχογραφημενο μηνυμα! Διαφημιζε ενα πειοδικο που δινει δωρο μια πολυ γνωστη εγκυκλοπαιδεια. Ετυχε ποτε αυτο το πραγμα σε κανεναν;

Ναι μου έτοιχε και μάλιστα πήρα και την εγκυκλοπαίδια και είναι και σούπερ, δεν συνηθήζω να απαντάω σε βλακειες με πωλήσεις άλλα όταν πρόκειτςε για κάτι επώνυμο δεν παθένω κάτι να ρωτήσω και να ενημερωθώ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top