Πώς κοιμάστε;

Ποια είναι η στάση ύπνου που προτιμάτε;
Multiple votes are allowed. Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 21)
  • Η στάση κούτσουρο - log

    Ψήφοι: 0 0.0%

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Είτε foetus είτε freefaller...εκτός αν είμαι άρρωστη οπότε κοιμάμαι αλά soldier. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
foetus ή yearner
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Foetus η Log
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Σε βολεύει καλύτερa Soldier ..Έχεις και τον υπολογιστή στο στήθος και σπαμμάρεις... ;)

Κοιμισμένη σπαμμάρει? :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Η εμβρυακή
Όσοι κουλουριάζονται σε εμβρυακή στάση, περιγράφονται ως άνθρωποι που δείχνουν σκληροί, αλλά στην πραγματικότητα είναι ευαίσθητοι. Συχνά είναι ντροπαλοί όταν γνωρίζουν κάποιον για πρώτη φορά, αλλά δεν αργούν να χαλαρώσουν. Αποτελεί την πιο συχνή στάση ύπνου, καθώς υιοθετείται από το 41% των 1.000 ατόμων που αποτέλεσαν το δείγμα της έρευνας, εκ των οποίων οι περισσότερες ήταν γυναίκες.

Το κούτσουρο

Το να κοιμάται κανείς στο πλάι με τα χέρια τεντωμένα προς τα κάτω, δείχνει άνθρωπο καλόβολο και κοινωνικό, που του αρέσει να είναι δημοφιλής. Ακόμη, σύμφωνα με τους ειδικούς, είναι εύπιστος και ορισμένες φορές αφελής. Τη στάση αυτή επιλέγει για τον ύπνο του το 15%.

Ο ρομαντικός

Όσοι κοιμούνται στο πλάι και με τα δύο χέρια μπροστά, σαν να αγκαλιάζουν κάποιον, είναι ανοιχτόκαρδοι χαρακτήρες αλλά μπορεί να είναι επίσης καχύποπτοι και κυνικοί. Αργούν να πάρουν μια απόφαση, αλλά όταν το κάνουν, είναι μάλλον απίθανο να αλλάξουν γνώμη. Το 13% του δείγματος της έρευνας κοιμάται έτσι.

Ο στρατιώτης

Αυτοί που κοιμούνται σε ύπτια κατάκλιση με τα χέρια παράλληλα με τον κορμό, είναι ήσυχοι και επιφυλακτικοί. Δεν τους αρέσουν οι φασαρίες και θέτουν υψηλούς στόχους.

Ελεύθερη πτώση
Αν ξαπλώνετε μπρούμυτα και βάζετε τα χέρια γύρω από το μαξιλάρι, πιθανότατα είστε παράτολμα και ορμητικά άτομα. Συχνά, είστε νευρικοί και ευερέθιστοι, ενώ δεν σας αρέσει η κριτική και οι ακραίες καταστάσεις.

Αστερίας

Όσοι ξαπλώνουν ανάσκελα με τα δύο χέρια γύρω από το μαξιλάρι, είναι άτομα που ακούνε πάντα τους άλλους και προσφέρουν βοήθεια όταν χρειάζονται, γεγονός που τους καθιστά καλούς φίλους. Γενικά, δεν τους αρέσει να είναι το κέντρο της προσοχής.

«Παράπλευρα» συμπεράσματα»
* Οι ερευνητές κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι η στάση «Ελεύθερη πτώση» είναι καλή για τη χώνεψη, ενώ οι στάσεις «Αστερίας» και «Στρατιώτης» είναι πιθανότερο να προκαλέσουν ροχαλητό και κακό ύπνο.
* Οι περισσότεροι άνθρωποι σπάνια αλλάζουν τη στάση τους. Μόλις το 5% δήλωσε ότι κοιμάται διαφορετικά κάθε βράδυ.

πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Εγώ λίγο από όλα... ανάλογα με το χώρο του κρεβατιού...


Ειδικά την 4 (d) στάση υπνου...την επιλέγω αναγκαστικά όταν κοιμάμαι σε κουκέτα πλοίου....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Πώς κοιμάστε;

Μονη μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νΑίφος

Δραστήριο μέλος

Η νΑίφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Πως κοιμάστε;

Με τα μάτια κλειστά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
στρατιώτης :kill:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
ποια σταση υπνου εχετε?

δεν ξερω :confused: εκεινη την ωρα κοιμαμαι... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Πώς κοιμάστε;

Με ένα πιστόλι/μαχαίρι κάτω από το μαξιλάρι....you never know, right? :no:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.

Μια απ' τα ίδια. Οι καλύτερες είμαστε, φιλενάδα, πίστεψέ με! Από μια σχέση που φθείρει πιο καλή η μοναξιά.:P

Κατά κανόνα το σώμα μου παίρνει εμβρυακή στάση όταν κοιμάμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Η δικιά μου μοιάζει με την εμβρυακή, απλώς δεν ακουμπάω το κεφάλι μου στο μαξιλάρι.
το παίρνω αγκαλιά:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
κουλουριάζομαι πάρα πολύ...πιο πολύ έμβρυο δεν γίνεται!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Σύμφωνα με το πώς καταλήγω κάθε πρωί κοιμάμαι κάπως περίεργα. Με τις εικόνες που είδα κοιμάμαι ή με τη romantic ή αυτή του αστερία :P. Μην ακούσω κανένα κλισέ του τύπου "είσαι ρομαντική", θα βάλω τις φωνές:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Το καλοκαίρι είμαι Freefaller και Starfish, το χειμώνα Foetus.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nektariosmakris

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο νεκτάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
πως κοιμαμαι?με το στομα κλειστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greysanatomy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
1) Mπρούμητα..ποτέ ανάσκελα.Το κεφάλι μου να ακουμπάει πιο πολύ στο στρώμα παρά στο μαξιλάρι και να ακουμπάω σχεδόν στον τοίχο και σκεπασμένος μέχρι τοπ κεφάλι χειμώνα καλοκαίρι.Κοιμάμαι βαριά και το καλοκαίρι κολλάω στο τοίχο για έξτρα δροσιά
2) Καλοκαίρι σεντονάκι άνοιξη και φθινόπωρο με μια πικέ χειμώνα κουβέρτα ή πάπλωμα.Επίσης είμαι αγκαλίτσας παίρνω αγκαλιά το μαξιλάρι.
3)Καλοκαίρι μποξεράκι έχω μείνει και μόνος μου και δεν φόραγα τίποτα..Βέβαια ,με το κάτω τις πιτζάμας και από πάνω γυμνός κοιμάμαι και το χειμώνα ειδάλλως μια μπλουζίτσα (το τελευταίο άνοιξη και φθινόπωρο επίσης) .Αν κάνει κρύο μπιτζάμες
4) Κουκέτα (κοιμάμαι κάτω).Βέβαια εκει που σπουδάζω ημίδιπλο.Το στρώμα θα το χαρακτήριζα ούτε μαλακό ούτε σκληρό
5)7-8 αν πάω σε κλάμπ 6
6) Εδώ πάμε στις παραξενιέεεες.Πολύ ζέστη (τονίζω πώς σκεπάζομαι μέχρι πάνω ειδάλλως δεν μπορώ να κοιμηθώ)Όταν είναι βουλωμένα και τα δύο ρουθούνια,Η ηλεκτρική σκούπα και τα κουτσομπολιά των γειτόνων το πρωί στις 8 από τα μπαλκόνια.Όταν υπάρχει και η παραμικρή σταγόνα ούρων στην ουροδόχο κύστη..Αυτή η ελάχιστη αίσθηση του να κατουρήσω με τρελαίνει.Έχω μείνει στη τουαλέτα μια ΄ώρα μέχρι να κοιμηθώ.Το ροχαλητό.Όταν μου κολλάει ένα τραγούδι και το τραγουδάω στο μυαλό μου.Κουνούπια.Όταν δεν έχω φωτάκι.Πηγαίνω στο τοίχο για να έχω σκοτάδι και σκεπάζομαι για να μην βλέπω φως αλλά το φωτάκι το θέλω...Να με πάρει κάποιος τηλ στις 4 και να μιλήσω για 30 λεπτά,πάπαλα ο ύπνος μετά .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 22 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top