Χαβαλέ Παιχνίδια με χαρτιά!

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Με αφόρμή κάποια συζήτηση που είχαμε σχετικά με φοιτητουπόλεις θυμήθηκα κάποια παιχνίδια που μαζευόμασταν και παίζαμε με χαρτιά αλλά στο χαβαλέ!
Δεν συζητάω για παιχνίδια τύπου 21 αλλά παιχνίδια τύπου μπλόφα που θεωρώ ότι είναι και οι πιο γνωστή!Τα παιχνίδια στα οποία αναφέρομαι είναι εντελώς της τύχης ή του πανζουρλισμού!
Εγώ θα περιγράψω δύο και αν δεν ξέρει κάποιος την μπλόφα βλέπουμε! Και όποιος άλλος ξέρει ας γράψει κάποιο δικό του!

Δυστυχώς στην Αθήνα δεν βρίσκω αρχικά σπίτι και κατά δεύτερον κόσμο που να θέλει να περάσει έτσι τον χρόνο του!!

Και για να μην τα μπλέξουμε σε οποιαδήποτε απορία ή σχόλιο να αναφερόμαστε πχ πρώτη λέξη με bold το όνομα του παιχνιδιού!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Games

Απαιτήσεις
Το παχνίδι παίζεται με ζευγάρια και με μια τράπουλα χωρίς tsoker!
Σκοπός
Να συπληρωθούν 4 ίδια από το ίδιο νούμερο και ο συμπαίκτης να πει Games αφού το μάθει κάποιος!

Οι συμπαίκτες κάθονται αντιδιαμετρικά στο τραπέζι ώστε να μην βλέπουν τα χαρτιά του άλλου!
Στην αρχή κάθε παίχτης παίρνει 4 χαρτιά και άλλα 4 μένουν στο κέντρο φανερά! Συνήθως ο μοιράζον δίνει το σύνθημα και από εκεί και πέρα ο καθένας παίρνει ένα χαρτί και αφήνει ένα άλλο! Δεν υπάρχουν κανόνες και σειρά και είναι όποιος προλάβει! Συνεπώς καλό είναι να ξέρεται ότι η τράπουλα θα φάει ξύλο!

Τώρα όταν κάποιος παίχτης συμπληρώσει 4 χαρτιά με το ίδιο νούμερο τότε πρέπει να ειδοποιηθεί ο συμπαίκτης του ώστε αυτός να πει Games και να κερδίσουν την παρτίδα! Γιαυτό και οι συμπαίκτες έχουν προαποφασισμένο ένα συνθηματικό το οποιο ειδοποιεί τον άλλον επί του θέματος!
Όποια ομάδα πει πρώτη games κερδίζει την παρτίδα αλλά είναι δυνατόν μια άλλη ομάδα να κατηγορήσει μια άλλη ότι είναι games πιο πριν και να κερδίσει αυτή την παρτίδα! Γιαυτό και τα συνθηματικά είναι αντικείμενο έρευνας από τους άλλους καθώς επίσης και χαρτιά που κουνιούνται!

Εγώ την βαθμολογία την παίζω ως εξής!
1)Games μια ομάδα +2
2)Βρίσκεις ότι είναι Games μια άλλη ομάδα +1 και -1 αυτοί που είναι Games. Αν το κάνεις και είσαι λάθος -1 (εδώ σε αυτό το σημείο συνολικά πέφτει μεγάλη συζήτηση και κάνει την διαφορά στις βαθμολογίες)
3)Ισχυρίζεσαι Games και δεν είσαι -1
4)Ισυχρίζεσαι Games και είναι και οι δύο παίχτες ταυτόχρονα +3

Να μην ξεχάσω όταν κανένας άλλος δεν θέλει χαρτί από κάτω τότε βγαίνουν και μπαίνουν άλλα 4 με τον ίδιο τρόπο και ξαναξεκινάει η σφαγή!

Το παιχνίδι είναι αρκετά δύσκολο στην αρχή καθώς πολλά γίνονται ταυτόχρονα και πρέπει να βλέπεις και τον συμπαίχτη! Η εμπειρία όμως στην επιλογή συνθημάτων αλλά και στην παρακολούθηση του παιχνιδιού είναι σημαντική! Η πράξη δείχνει ότι όλοι οι Nevbies χρειάζονται καμιά ώρα μέχρι να μπούνε στον ρυθμό και καλό είναι να μην ανακατεύονται οι ομάδες για να μην μαθαίνονται τα συνθηματικά!

Έχω παίξει μόνο με 6 άτομα. Στα 4 δεν πρέπει να πολύ λέει αλλά στους 8 πρέπει να γίνεται απλά πανικό!

Καλή διασκέδαση!!!:clapup:

Πείτε μου και εμένα!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Shithead

Παίζεται με 4 ή 5 άτομα και μια τράπουλα χωρίς τζόκερ και παίζεται δεξιόστροφα!

Ο κάθε παίχτης στην αρχή τουμοιράζονται
Α)3 κλειστά χαρτιά (δεν πρέπει να τα δει)(πάνω στο τραπέζι μπροστά του)
Β)3 ανοιχτά χαρτιά πάνω από τα Α
Γ)3 στο χέρι

Στην αρχή και μόνο μπορεί με βάση τα παρακάτω να διαλέξει τα τρία καλύτερα από τα Β και Γ και να τα βάλει στην θέση των Β και τα υπόλοιπα στην θέση των Γ

Μετά τον μοίρασμα ένα χαρτί μένει στο κέντρο και τα υπόλοιπα βαπτίζονται Δ
Σκοπός είναι ο κάθε παίχτης να βάζει μεγαλύτερο ή ίσο με χαρτί που είναι κάτω! η σειρά των χαρτιών είναι 3,4,5,6,7,J,Q,K,A. τα χαριά που λείπου είναι special χαρτιά και έχουν τις εξείς ιδιότητες

2 μπαίνει όποτε θες και ο επόμενος παίζει ότι θέλει
8 μπαίνει όποτε θες και ο επόμενος παίζει λες και το 8 ήταν διαφανές. Δλδ αν είναι 7,8 τότε με 7 ενώ αν είναι 7,8,8 τότε πάλι με 7
10 μπαίνει όποτε θες και καίει ότι χαρτί υπάρχει κάτω από αυτό μαζί με τον εαυτό του! Ο επόμενος παίζει ότι θέλει!
9 μπαίνει μόνο αν υπάρχει 9 ή μικρότερο και ο επόμενος για μια φορά μόνο παίζει 9 ή μικρότερο και φυσικά τα 2,8,10

Στην αρχή όσο υπάρχουν χαρτιά Δ τότε κάθε παίχτης που παίζει και έχει λιγότερο από 3 χαρτιά παίρνει ένα από τα Δ και το βάζει στα Γ του στο χέρι . Δλδ όσο υπάρχουν τα Δ δεν υπάρχει παίχτης με λιγότερα από 3 χαρτιά!

Ο κύκλος που ακολουθείται είναι ο εξής!
1)Πρέπει πρώτα να τελειώσουν τα Γ συνυπολογίζοντας τα χαρτιά Δ (δεν πρέπει να το ξεχνάτε).
2)Μετά διαλέγει ένα από τα Β (εδώ οι αντίπαλοι ξέρουν τις δυνατότητες του)
3)Αφού τελειώσουν και τα Β κάθε φορά διαλέγει στην τύχη ένα από τα Γ. Αν μπαίνει το βάζει αλλιώς δεν το δείχνει και παραμπέπτεται σοτν κανόνα δεν έχει παρακάτω
4)όταν βάλει και το τελευταίο Γ κερδίζει

Δεν έχει Ο παίχτης τραβάει όλα τα χαρτιά που είναι κάτω (συν αυτό που κοίταξε αν είναι στο στάδιο 3) και πρέπει πρώτα να ξεφορτωθεί τα χαρτιά στο χέρι του και να συνεχίσει μετά κανονικά από το στάδιο που είχε μείνει. Ο επόμενος παίζει ότι θέλει!

Κάποιες παρατηρήσεις:
Τα δυνατότερα χαρτιά είναι τα 2,8,10 και ο Α. Συνεπώς αυτά προτιμούνται εκεί που διαλέγει τα τρία καλύτερα για τα χαρτιά Β αν και μερικοί βάζουν και 9 στο Β μέσα επίτηδες!
Επειδή ακριβώς από το στάδιο 2 και μετά τα πάντα είναι φανερά οι παίχτες μεταξύ τους πρέπει να φροντίζουν το πως θα δυσκολέψουν το παίχτη που κερδίζει και εκμεταλευόμενοι αδυναμίες των χαρτιών Β.Και προσπαθώντας να του φορτώσουν σαβούρα!
Τα υπόλοιπα θα τα βρείτε και πολλά είπα!

Καλή διασκέδαση!!! :clapup: :clapup:

Και πάλι πείτε μου και εμένα!:whistle: :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Έπρεπε να το είχα φτοιάξει νωρίτερα για πιθανή χρήση σε διακοπές για όσους ίσως θέλαν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αγωνία ρουλζ. Δεν νομίζω να βρω παιχνίδι με χαρτιά που να μου αρέσει περισσότερο. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
την μπλόφα την βαριόμουν:redface:
η αγωνία για εμένα ήταν πολύ καλύτερη:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Η αγωνία δεν είναι πρακτικά το UNO? Εμένα γενικά δεν μαρέσουν τα χαρτιά! Αλλά τα παραπάνω παιχνίδια λατρεία + μπλόφα! Και γενικά όλοι όσοι πέζαμε και μας αρέσαν δεν παίζαν τα κλασσικά τύπου αγωνία και το αντίθετο. Δλδ όσοι παίζαν δεν τους άρεασν αυτά!
Δεν ξέρω αλλά ίσως η αγωνία και ξερή κτλ περιλαμβάνουν μια σοβαρότητα ανταγωνιστηκότητα μέσα τους που δεν την συναντώ πχ στην μπλόφα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ναι ουσιαστικά το UNO είναι. :)
Πάντως ένα παιχνίδι χρειάζεται και λίγη ανταγωνιστικότητα πιστευω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Ναι ουσιαστικά το UNO είναι. :)
Πάντως ένα παιχνίδι χρειάζεται και λίγη ανταγωνιστικότητα πιστευω...
Εγώ θέλω να έχει χαβαλέ! Να περάσω καλά και όποιος κάτσει ας κερδίσει! Δλδ σε τέτοιες φάσεις παρέες 5+ατόμων με ενδοιαφέρει ο χαβαλές στην παρέα και ο πανζουρλισμός! Θέλω να γελάμε !!
Γμτ θέλω να παίξω games!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Μπλόφα the best choice :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
εμένα πάλι η μπλόφα με κουράζει έχω παίξει με άλλα 5 άτομα και κάναμε 1,5 ωρα να τελειώσει μέχρι που κουράστηκα.
Θέω κι εγώ ανταγωνιστικότητα όταν παίζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
γάιδαρο έχει παίξει κανείς?:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εγωωωωωωωωωωωωωωωωωω!!!!!!!!!!

γαϊδαρος rulesssssssssssssssssssssss!!!!!!!!!!

ΟΔΗΓΙΕΣ! (dooλινα αν κάνω κάπου λαθος γιατί εχω να παίξω χρόνια, με διορθώνεις!)
Παίζεται με τόσες τετράδες χαρτιών όσοι είναι οι παίκτες!
Παράδειγμα, παίζουμε 5 παίκτες, βγάζουμε στην άκρη όλους τους άσσους, όλα τα διπλα, τα τριάρια, τα τεσσάρια και τα πεντάρια.

Σκοπός του παιχνιδιού είναι κάποιος απ τους παίκτες να αποκτήσει στα χέρια του κομπλε την τετράδα!

Ανακατεύουμε καλά τα χαρτιά και μοιράζουμε ένα ένα όλα τα φύλα στους παικτες ώστε να πάρει ο καθένας από τέσσερα στα χέρια του (κλειστά φυσικά, τα βλέπει μόνο ο ίδιος ο παικτης).

Αφού γίνεται η μοιρασιά, ο κάθε παίκτης κοιτάζει τα φύλα του, και με σκοπό να αποκτήσει τα 4 όμοια, κοιτάζει τι του λείπει....
Παράδειγμα... έγινε η μοιρασιά κι έχω 2 διπλα, 1 τριάρι και ένα πεντάρι....
Θα πρεπει να μαζέψω τα τεσσερα διπλα λοιπον!
Τα βάζω στην άκρη για να μην μπερδευτώ και κατεβάζω κάτω κρατώντας το με το χέρι μου, ένα απ τα άχρηστα φύλα μου.
Το ίδιο κάνουν όλοι οι παίκτες....
Με το που είναι όλοι έτοιμοι, η "μάνα" λέει "ΠΑΜΕ" και ο καθένας μας, σπρώχνει το άχρηστο φυλο του στον παίκτη που είναι δεξιά του, και παίρνει το φύλο που έρχεται από αριστερά του....

Με αυτόν τον τρόπο ελπιζω, ότι κάποια στιγμή θα μαζέψω τα διάρια που ξεκίνησα να μαζεύω :P

ΟΠΟΙΟΣ φτιάξει πρώτος την τετράδα του.... βάζει στο κέντρο την παλάμη του και φωνάζει ΓΑΙΔΑΡΟΣ!
Οι άλλοι, πρέπει γρήγορα να βάλουν το χέρι τους απο πάνω! (εναλλακτικα παίζεται και με κουτάλια... παιζουν τόσα κουτάλια όσοι είναι παίκτες μείον ενα!)
όποιος βάλει τελευταίος το χέρι του πάνω στην ντάνα απ τα χέρια (ή δεν προλάβει να πάρει κουτάλι) είναι ο ΓΑΙΔΑΡΟΣ :P
Γράφει το πρώτο γράμμα της λέξεως Γάιδαρος κι ελπίζει να μην την συμπληρώσει γιατί αν την συμπληρώσει....οι άλλοι του βάζουν να κάνει μια ποινή.... (κάτι σαν πράξη θάρρους όπως στο θάρρος ή αλήθεια :P )

έχει απίστευτο γέλιο...και αν παίζεται με κουτάλια μπορεί να γίνει μεγάλος σκοτωμός για το τελευταίο κουτάλι...
Σε καμία περίπτωση να μην παιχτεί με ΠΗΡΟΥΝΙ γιατί θα υπάρχουν ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΙ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
έτσι ακριβώς παίζεται, ω ναι :D:D:D:D

απίστευτο παιχνίδι, έχει τρομερό γέλιο όταν το παίζουν καμιά 10αριά άτομα, σε μακρύ τραπέζι, οπότε καβαλάνε καρέκλες/τραπέζια/συμπαίκτες όλοι, μπας και προλάβουν να βάλουν το χέρι τους πρώτοι :D:D

εκεί που σου φεύγει τσιρλιπιπί από τα γέλια, είναι οι μπλόφες..."γάιδ" λέει ένας, και γίνεται χαμός:D:D (αν τη πει τη λέξη χωρίς να έχει συμπληρώσει τετράδα, παίρνει γράμμα/ποινή).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
έτσι ακριβώς παίζεται, ω ναι :D:D:D:D

απίστευτο παιχνίδι, έχει τρομερό γέλιο όταν το παίζουν καμιά 10αριά άτομα, σε μακρύ τραπέζι, οπότε καβαλάνε καρέκλες/τραπέζια/συμπαίκτες όλοι, μπας και προλάβουν να βάλουν το χέρι τους πρώτοι :D:D

εκεί που σου φεύγει τσιρλιπιπί από τα γέλια, είναι οι μπλόφες..."γάιδ" λέει ένας, και γίνεται χαμός:D:D (αν τη πει τη λέξη χωρίς να έχει συμπληρώσει τετράδα, παίρνει γράμμα/ποινή).


ααααααα ναι!!!!
είχα ξεχάσει την μπλόφα!!!!!!

και ναι... έχει κατουρηθεί άτομο :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Μπράβο ρε dooo και έψαχνα αυτό το παιχνίδι! κρρρ δεν έχω παίξει ποτέ αλλά ακούγεται τρελή φάση! Πώπω πρέπει να δοκιμάσω. Ξύλο κακό και πανικός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
καλά όντως φοβερό παιχνίδι και αυτό με απίστευτο χαβαλέ:D:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
εγωωωωωωωωωωωωωωωωωω!!!!!!!!!!

γαϊδαρος rulesssssssssssssssssssssss!!!!!!!!!!

ΟΔΗΓΙΕΣ! (dooλινα αν κάνω κάπου λαθος γιατί εχω να παίξω χρόνια, με διορθώνεις!)
Παίζεται με τόσες τετράδες χαρτιών όσοι είναι οι παίκτες!
Παράδειγμα, παίζουμε 5 παίκτες, βγάζουμε στην άκρη όλους τους άσσους, όλα τα διπλα, τα τριάρια, τα τεσσάρια και τα πεντάρια.

Σκοπός του παιχνιδιού είναι κάποιος απ τους παίκτες να αποκτήσει στα χέρια του κομπλε την τετράδα!

Ανακατεύουμε καλά τα χαρτιά και μοιράζουμε ένα ένα όλα τα φύλα στους παικτες ώστε να πάρει ο καθένας από τέσσερα στα χέρια του (κλειστά φυσικά, τα βλέπει μόνο ο ίδιος ο παικτης).

Αφού γίνεται η μοιρασιά, ο κάθε παίκτης κοιτάζει τα φύλα του, και με σκοπό να αποκτήσει τα 4 όμοια, κοιτάζει τι του λείπει....
Παράδειγμα... έγινε η μοιρασιά κι έχω 2 διπλα, 1 τριάρι και ένα πεντάρι....
Θα πρεπει να μαζέψω τα τεσσερα διπλα λοιπον!
Τα βάζω στην άκρη για να μην μπερδευτώ και κατεβάζω κάτω κρατώντας το με το χέρι μου, ένα απ τα άχρηστα φύλα μου.
Το ίδιο κάνουν όλοι οι παίκτες....
Με το που είναι όλοι έτοιμοι, η "μάνα" λέει "ΠΑΜΕ" και ο καθένας μας, σπρώχνει το άχρηστο φυλο του στον παίκτη που είναι δεξιά του, και παίρνει το φύλο που έρχεται από αριστερά του....

Με αυτόν τον τρόπο ελπιζω, ότι κάποια στιγμή θα μαζέψω τα διάρια που ξεκίνησα να μαζεύω :P

ΟΠΟΙΟΣ φτιάξει πρώτος την τετράδα του.... βάζει στο κέντρο την παλάμη του και φωνάζει ΓΑΙΔΑΡΟΣ!
Οι άλλοι, πρέπει γρήγορα να βάλουν το χέρι τους απο πάνω! (εναλλακτικα παίζεται και με κουτάλια... παιζουν τόσα κουτάλια όσοι είναι παίκτες μείον ενα!)
όποιος βάλει τελευταίος το χέρι του πάνω στην ντάνα απ τα χέρια (ή δεν προλάβει να πάρει κουτάλι) είναι ο ΓΑΙΔΑΡΟΣ :P
Γράφει το πρώτο γράμμα της λέξεως Γάιδαρος κι ελπίζει να μην την συμπληρώσει γιατί αν την συμπληρώσει....οι άλλοι του βάζουν να κάνει μια ποινή.... (κάτι σαν πράξη θάρρους όπως στο θάρρος ή αλήθεια :P )

έχει απίστευτο γέλιο...και αν παίζεται με κουτάλια μπορεί να γίνει μεγάλος σκοτωμός για το τελευταίο κουτάλι...
Σε καμία περίπτωση να μην παιχτεί με ΠΗΡΟΥΝΙ γιατί θα υπάρχουν ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΙ! :P

Εγω αυτο το ξερω Σκατα και οχι Γαιδαρο :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
φανταστικό παιχνίδι είναι το Παλέρμο, στο οποίο οι σκακιστές έχουν προσθέσει δικούς τους κανόνες και έχουν φτιάξει μια φανταστική διασκευή:clapup:
Δεν ξέρω αν το έχει παίξει κανείς, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να γράψω τους κανόνες, θα μου πάρει 2 μέρες:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
φανταστικό παιχνίδι είναι το Παλέρμο, στο οποίο οι σκακιστές έχουν προσθέσει δικούς τους κανόνες και έχουν φτιάξει μια φανταστική διασκευή:clapup:
Δεν ξέρω αν το έχει παίξει κανείς, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να γράψω τους κανόνες, θα μου πάρει 2 μέρες:/:
Δηλαδή πρώτα μας λες τί ωραίο παιχνίδι που είναι και μετά δε μας λες τους κανόνες?
Τί κάθεσαι? Ξεκίνα και θα τα ξαναπούμε την Παρασκευή :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top