Αν μπορούσατε να κάνετε ραδιοφωνική εκπομπή τι εκπομπή θα ήταν αυτή;

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Κάποιοι ίσως γνωρίζετε πως έχω αρχίσει μαθήματα δημοσιογραφίας. :redface: Η σχολή στην οποία πηγαίνω λοιπόν θα στήσει έναν ονλάιν ραδιοφωνικό σταθμό και μας ζήτησε να παρουσιάσουμε ιδέες για εκπομπές. Αν γίνουν δεκτές, εκείνος που τις πρότεινε θα τις παρουσιάσει κιόλας :redface:
Έχω κάποιες ιδέες ήδη, αλλά θα ήθελα περισσότερο, καθώς επίσης θα ήθελα να μάθω τι θα σας άρεσε να ακούτε σε ένα ραδιόφωνο, τι θα ήταν αυτό που θα σας έκανε να γίνετε μόνιμοι ακροατές του.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε απάντηση.

ΥΓ: Το έβαλα στο cnf επειδή το θεώρησα "ελαφρύ". Αυτό δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να απαντήσετε σοβαρά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Εγω θα εκανα μια εκπομπη πολιτικη, χωρις ομως τα μεγαλα ψεματα που τρωμε, οπως βγαινουν απο τα ΜΜΕ, χωρις πρασινα και μπλε γυαλια, με τον πολιτη να λεει τη γνωμη του για ολα τα ζητηματα.. Η αληθεια ωμη. Μια εκπομπη εναντια στη λογοκρισια και το δηθεν του σημερινου κατεστημενου.
Τωρα για το τι μ'αρεσει να ακουω, συνηθως ακουω ΕΡΑ Σπορ, και Rock FM, παλια ακουγα και Νιτρο αλλα τα τελευταια χρονια νομιζω ψιλοχαλασε ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Θα απέφευγα σίγουρα να κάνω πολιτική εκπομπή, καθώς στον χώρο της πολιτικής κανείς δεν μπορεί να είναι τελείως αμερόληπτος. Θα προτιμούσα μια μισοσοβαρή/μισοχαβαλετζίδικη εκπομπή κοινωνικού χαρακτήρα όπου θα σχολίαζα τόσο επίκαιρα όσο και διαχρονικά κοινωνικά θέματα και αξίες, απ' την οποία δε θα έλειπαν συνεντεύξεις με πρόσωπα του καλλιτεχνικού χώρου κυρίως και η καλή μουσική.

Τι σταθμούς ακούω... Συνήθως ακούω City για ενημέρωση αλλά και ψυχαγωγία (ναι, πιάνουμε και εδώ πέρα), ΕΡΑ Σπορ και κάποιους τοπικούς σταθμούς, κυρίως για
τις μουσικές επιλογές τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αλλο τι μου αρέσει να ακούω κι άλλο τι θα μου άρεσε να κάνω :P

Τα πρωινά που ακούω ράδιο μου αρέσει κάτι τέτοιο
Θα απέφευγα σίγουρα να κάνω πολιτική εκπομπή, καθώς στον χώρο της πολιτικής κανείς δεν μπορεί να είναι τελείως αμερόληπτος. Θα προτιμούσα μια μισοσοβαρή/μισοχαβαλετζίδικη εκπομπή κοινωνικού χαρακτήρα όπου θα σχολίαζα τόσο επίκαιρα όσο και διαχρονικά κοινωνικά θέματα και αξίες, απ' την οποία δε θα έλειπαν συνεντεύξεις με πρόσωπα του καλλιτεχνικού χώρου κυρίως και η καλή μουσική.

αλλά αν ήταν να κάνω εγώ δική μου εκπομπή, θα ήθελα να είναι νυχτερινή μετά τη μία, με κοψοφλέβικα κομμάτια για τους χωρισμένους/πληγωμένους :redface:
Για αυτούς που πονάνε και μέσα στη νύχτα η μόνη τους παρέα είναι συνήθως τα τσιγάρα τους, ένα ποτήρι ουίσκυ και το ραδιόφωνο
Εκεί θα ήθελα να είμαι.... μέσα στον πόνο του άλλου :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Θυμάμαι παλιά κάτι εκπομπές (οι 30ηδες ίσως να θυμούνται) στον Jeronimo Groovy, που ήταν απίθανες και είχαν απίστευτο γέλιο. Η μία ήταν το "Πάρ' τα Λίζα και κάν' τα κορνίζα" και η άλλη ήταν το "Η πόλη ποτέ δεν κοιμάται"...είχε γίνει χαμός με αυτές, συνήθως μας έπιανε κατούρημα από τα γέλια και πάντα ήταν το θέμα της εβδομάδας στο σχολείο οι ατάκες που λεγόντουσαν.
Είχαν δε αρκετά ευρύ κοινό, από απόψεως ηλικίας.... Εγώ αν έκανα εκπομπή κάτι τέτοιο θα έκανα, χιουμοριστική με κάποιο θέμα κάθε φορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metallou19

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Blood Guzzler In Wonderland αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τεχνικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Θυμάμαι παλιά κάτι εκπομπές (οι 30ηδες ίσως να θυμούνται) στον Jeronimo Groovy, που ήταν απίθανες και είχαν απίστευτο γέλιο. Η μία ήταν το "Πάρ' τα Λίζα και κάν' τα κορνίζα" και η άλλη ήταν το "Η πόλη ποτέ δεν κοιμάται"...είχε γίνει χαμός με αυτές, συνήθως μας έπιανε κατούρημα από τα γέλια και πάντα ήταν το θέμα της εβδομάδας στο σχολείο οι ατάκες που λεγόντουσαν.
Είχαν δε αρκετά ευρύ κοινό, από απόψεως ηλικίας.... Εγώ αν έκανα εκπομπή κάτι τέτοιο θα έκανα, χιουμοριστική με κάποιο θέμα κάθε φορά.

Είμαι 22 και τους πρόλαβα :P (Θυμάμαι που καθόμουν και έλιωνα μέχρι τις 7 το πρωϊ και τους άκουγα.. :worship:)
Αν μπορούσα να κάνω ραδιοφωνική εκπομπή θα ήταν σαν το "Groovy Time" ή σαν το "Τρίο...2" μια εκπομπή τελειός ότι να 'ναι δηλαδή έτσι για να γουστάρουμε.
:happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.


Είμαι 22 και τους πρόλαβα :P (Θυμάμαι που καθόμουν και έλιωνα μέχρι τις 7 το πρωϊ και τους άκουγα.. :worship:)
Αν μπορούσα να κάνω ραδιοφωνική εκπομπή θα ήταν σαν το "Groovy Time" ή σαν το "Τρίο...2" μια εκπομπή τελειός ότι να 'ναι δηλαδή έτσι για να γουστάρουμε.
:happy:


Είχαν κάθε φορά ένα θέμα, αλλά γενικώς το χαβαλεδιάζανε πολύ!! :D

Μου άρεσε πολύ εκείνη την εποχή το ραδιόφωνο.... κι εγώ άκουγα ώρες και ειδικά το βράδυ και μερικές φορές πνιγόμουν από τα γέλια, γιατί δεν μπορούσα να γελάσω δυνατά να μην ξυπνήσω τους γονείς μου ή την αδερφή μου! Απίστευτοι ήταν! :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Θα ειχε μουσικη, και αναμεσα σχολιασμο των παντων (με αρκετο χιουμορ και καυστικοτητα) : λιγο πολιτικα, κοινωνικα, απ'όλα. Θα ειχα καμια εφημεριδα να σχολιαστει κατι απο κει, μερικες σελιδες ίντερνετ με ειδησεις, σχολιασμο λιγο τυπου Θεμου-Πανουση-Κανακη/Σερβετά(ΑΜΑΝ). Και μεσα σε ολα θα υπηρχε και καμια επιστημονικη και καλλιτεχνικη ειδηση ετσι σαν σφηνες. Θα προσπαθουσε να δρα μεν σαν ψυχαγωγια αλλά και σαν αντιβαρο στην παραπληροφορηση, προπαγανδα και τρομοκρατια των ΜΜΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πρέπει να κάνω πολύ συγκεκριμένη πρόταση και οι φλου εκπομπές δεν επιτρέπονται. Αναστασία κι εγώ σκέφτηκα κάτι παρόμοιο να σε πω, αλλά δεν νομίζω πως η σχολή θα είναι ανοιχτή τέτοια ώρα για να κάνω εγώ τέτοια.. :D

Θα μπορούσατε πάντως να μου δώσετε μια πιο αναλυτική περιγραφή των εκπομπών του Jeronimo? Τι θέμα είχαν δλδ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Αμαν τι μου έκανες τώρα … θα σε πρήξω λέμε … μου επιτρέπεις ε ???:)
Δείξε κατανόηση θα ρίξω μπεν – χουρ …… ( θα πω και τον πόνο μου .. ευκαιρία βρήκα ...)

Απʼ ότι έχω δει είσαι δικηγόρος μια πρώτη σκέψη θα ήταν να κάνεις μια εκπομπή νομικού περιεχομένου ταυτόχρονα και ενημερωτικού . Για θέματα που αφορούν δλδ τα νομικά αλλά έχουν να κάνουν και με την επικαιρότητα γύρω από δικαστικά δρώμενα , νέους νόμους , παραθυράκια κλπ.
Μια δεύτερη σκέψη είναι να παρουσιάζεις τα περίεργα και παράξενα γύρω από τους νόμους σε πολιτείες , χώρες , νόμους που ίσχυαν στο παρελθόν , κουφά περιστατικά από δίκες , κωμικές καταστάσεις κλπ .


Εγώ σε αυτό που μπορώ να σου δώσω ιδέες κυρίως είναι για μουσικές εκπομπές γιατί τέτοιου είδους εκπομπές έχω κάνει .
Αν θέλεις λοιπόν για μουσική εκπομπή θα σου πω το εξής , να επιλέξεις το είδος της μουσικής που σου αρέσει και σε αυτό να βασίσεις κυρίως την εκπομπή σου , ειδικά στην αρχή.
Ακόμα κι αν δεν έχεις πολλές γνώσεις για ονόματα , συγκροτήματα κλπ μην ανησυχείς θα τα μάθεις στη πορεία .
Οι περισσότερες μουσικές εκπομπές αυτή τη στιγμή είναι πλέυ λίστ που έρχονται από τις δισκογραφικές και είναι ο βασικότερος λόγος που απέχω προς το παρόν από το χώρο :mad:.
Είναι το μεγαλύτερο κακό που έχει γίνει στο ραδιόφωνο εξ ου και το πανομιότυπον του πράγματος όποιον σταθμό ανοίξεις ακούς ακριβώς τα ίδια τραγούδια που προωθούν οι εταιρείες , με ελάχιστες εξαιρέσεις.
Οι παραγωγοί απλώς λένε δυο μπούρδες για τον καιρό , για την κυκλοφορία , το όνομα του καλλιτέχνη και αυτό το λένε εκπομπή .


Εγώ έγραφα κείμενα για τις εκπομπές μου και τις ετοίμαζα από την προηγούμενη μέρα για ωριαία εκπομπή μπορεί να χρειαζόμουν και 2 ώρες συν όλη την υπόλοιπη μέρα που άκουγα πολύ μουσική , άλλους σταθμούς , συναδέλφους , στυλ εκπομπών , παρουσιάσεις δίσκων κλπ.
Σημαντικό είναι να ενημερώνεσαι ανά πάσα στιγμή τι συμβαίνει γιατί πχ. για σκέψου να πας κουνάμενη σινάμενη να κάνεις εκπομπή και να βάλεις τσιφτετέλι ενώ έξω γίνεται πόλεμος γι αυτό πρέπει να έχεις εναλλακτικές στο τι θα παίξεις.
Συνήθως είχα θέμα πχ. το φεγγάρι , χωρισμός , η νύχτα ένα θέμα της επικαιρότητας και έβαζα ανάλογα άσματα, άλλοτε πάλι όχι . Έκανα ένα παιχνίδι ανάμεσα στο χιούμορ και τη ποίηση με λογοπαίγνια για το άσμα που ακολοθούσε κι όχι μια ξερή ανακοίνωση του επόμενου τραγουδιού.
Άλλοτε πάλι έκανα καθαρά κωμικές εκπομπές πάντα όμως με το στυλ των τραγουδιών που έχεις δει στο τρακ ..
Υπήρχαν όμως και εβδομαδιαίες σφήνες και ειδικά αφιερώματα π.χ στην παλιά ελληνική ροκ σκηνή και άλλα.

Αν δεν έχεις ξανακάνει ραδιόφωνο θα σου έλεγα οπωσδήποτε να γράψεις τα κείμενα που θα πεις , γιατί ακόμα κι αν είσαι σε ένα στούντιο με 2-3 άτομα ή και μόνη σου η κόμπλα είναι μεγάλη μόλις ανοίξει η " φέτα " της κονσόλας και ανάψει το φως " ον εαρ " μπορεί να σου φύγουν απίστευτες βλακείες .

Τιπς : Μη μιλάς ποτέ πάνω στα τραγούδια - φριχτό :mad:
Όλα τα τραγούδια έχουν χρόνο τον βλέπεις στη σιντιέρα-υπολογιστή και μπορείς να υπολογίσεις στο τέταρτο που έχεις μέχρι τις διαφημίσεις πόσα χωράνε είναι κρίμα να κόβεται ένα τραγούδι στη μέση , βάλε καλύτερα ένα με μικρότερη διάρκεια . Τα μεγάλα άσματα 4-5 λεπτά είναι η χαρά του καπνιστή (ή για τουαλλέτα :P ) ειδικά μετά από διαφημίσεις ή ειδήσεις έχεις χρόνο να κάνεις ένα γιατί είναι απαράδεκτο να καπνίζεις πάνω από τα μηχανήματα .


Προσπάθησε να αποφύγεις τα κλισέ : ουααου είναι Παρασκευή – εντάξει ρε παιδιά δεν κερδίσαμε και το τζόκερ ή ουαου 2 μέρες πριν την Παρασκευή – έχω σιχαθεί να το ακούω.
Αχ πότε θαʼ ρθει το καλοκαίρι , το σαββατο , το τριήμερο – βαρετό κοινότυπο όοοολοι οι παραγωγοί αυτή τη στιγμή αυτά λένε –ΕΛΕΟΣ:mad:

Μην ανακοινώνεις συνέχεια την ώρα – έχουν ρολόγια οι άνθρωποι δεν ζουν στα βάθη του Αμαζονίου – δείχνει σα να θες να περάσει η ώρα να ξεμπερδεύεις.

Αν έχεις εκπομπή απόγευμα ή βράδυ μην λες τι μέρα είναι , τι ώρα δύει ο ήλιος ποιος γιορτάζει - είμαι εγώ ? - έχουν βαρεθεί να τα ακούνε από το πρωί χιλιάααδες φορές .

Σε ένα σιντί δεν υπάρχουν μόνο 1-2 τραγούδια που συνήθως προωθούνται , μπορεί να υπάρχουν άλλα πολύ ωραιότερα ψάξε – αυτή είναι και η λέξη κλεδί : Ψάξε , παλιά τραγούδια , συγκροτήματα που αγαπήθηκαν , σιγκλάκια που πήγαν άπατο γιατί δεν είχαν λεφτά οι καλλιτέχνες , ψάξε , άκου , γύρνα και φυσικά έχε παντού το κινητό σου να σημειώνεις τραγούδια που άκουσες για να τα παίξεις.

Για τη φωνή μην έχεις πρόβλημα αν είναι συμπαθητική να ξέρεις φτιάχνει , τη δουλεύεις με τον καιρό και με τη πείρα και μαθαίνεις να τη χρησιμοποιείς και να την τονίζεις ανάλογα. Υπάρχουν πάντα και τα μαθήματα ορθοφωνίας στα οποία προσωπικά διαφωνώ , γιατί καταστρέφουν την προσωπική χρειά , και τα αξάν που μπορεί να έχεις που αν ξέρεις να τα δουλέψεις μπορεί να γίνουν το ατού σου .

Ότι άλλες απορίες έχεις ρώτησέ με , να ξέρεις το ραδιόφωνο είναι έρωτας αν " κοιμηθείς " μια φορά μαζί του δεν ξεκολλάς εύκολα και πάντα σου λείπει , οι πιο πολλοί σταθμοί δεν πληρώνουν εκτός αν έχεις σπόνσορα ή είσαι ΤΟ όνομα , και συνήθως εκμεταλεύονται τη ψωνάρα – έρωτα – παθος του καθενός και δυστυχώς τους έχουν απλήρωτους , ανασφάλιστους ,και μόνιμα με ένα ΘΑ…

Η επικοινωνία με τον κόσμο είναι πολύ βασική , δεν λέω να λες : η Βούλα από τα Κάτω Πετράλωνα χαρίζει στη συνυφάδα της το να ʽ χαν οι καρδιές αμπάρες :P , αλλά να μιλάς μαζί τους στο τηλέφωνο , να βάζεις τα τραγούδια που σου ζητάνε , για πολλούς ανθρώπους ο παραγωγός είναι σαν δικός τους άνθρωπος , όμως πρόσεξε να είσαι προετοιμασμένη για τους γνωστούς ραδιοπεφτάκηδες , που σου έρχονται με λέλουδα , δώρα , τη στήνουν έξω από το σταθμό για να σε δουν κλπ ( ναι έχει και τα τυχερά του το επάγγελμα:P θέλει τρόπο όμως για να το χειριστείς ).
Τέλος αν θέλεις να κάνεις συνεντεύξεις είναι μέγα κεφάλαιο και ρώτησε με, θέλει δουλειά , προετοιμασία και είναι άλλη ιστορία πολύ ενδειαφέρουσα αλλά και δύσκολη ….γιατί το αποτέλεσμα της εκπομπής δεν εξαρτάται μόνο από σένα αλλά και από τον καλλιτέχνη/δημόσιο πρόσωπο , αν πέσεις στον γνωστό Ναιμόχι δλδ σε αυτόν που απαντάει μόνο με ένα ναι και ένα όχι άστα βράστα …


Χαίρομαι που θυμάστε τις εκπομπές του Τζερόνιμο :) όμως τέτοιες εκπομπές για να στηθούν θέλουν τουλάχιστον 2 άτομα και όχι άτομα εξαρτόμενα από εταιρείες ώστε να θάβουν μόνο συγκεκριμένα πρόσωπα ή να παίζουν ΜΟΝΟ ότι προωθεί η εταιρεία .
Επίσης είναι ρίσκο αν δεν ξέρεις να το χειριστείς καλά μπορεί να γίνεις ένα ακόμα μεσημεριανάδικο θέλει πολύ όρεξη , χιούμορ και οπτική για να την πετύχεις .

Καλή επιτυχία ότι χρειάζεσαι ρώτα με και πες μας συχνότητα να σε ακούμε ….:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ουάου, ευχαριστώ πάρα πολύ! :)
Θα είναι κολεγιακός ραδιοφωνικός σταθμός που θα εκπέμπει μόνο μέσω Διαδικτύου, οπότε δεν νομίζω να έχει διαφημίσεις, επειδή βασικά θα είναι κυρίως εκπαιδευτικός.
Έχω αγχωθεί πολύ, πρέπει να γράψω μια ιδέα και δεν ξέρω τι ακριβώς. Με έναν άλλο συμφοιτητή έχουμε πει θα κάνουμε αυτό που λες στην αρχή, λίγα νομικά, λίγη επικαιρότητα, λίγη μουσική.
Αλλά νιώθω πως αυτό δεν με εκφράζει εντελώς. Κι επειδή έχω την πολυτέλεια να κάνω και μόνη μου εκπομπή αν θέλω, προσπαθώ να βρω μια καλή ιδέα για να κάνω κάτι και μόνη.. :redface:
(Ορθοφωνία κάνω στη σχολή, είναι υποχρεωτικό μάθημα. Και μάλιστα έχω το σοβαρότερο πρόβλημα απ' όλους, επειδή λέει λέω χάλια το "σ" :redface:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Κάνε αυτό που πραγματικά σε εκφράζει και τότε θα τα πάς περιφημα!!
Για μένα καλό ραδιόφωνο είναι αυτό που σέβεται τον ακροατή και βάζει όμορφη μουσική ανάλογα με την εκαστοτε περίπτωση...;)
Good Luck:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
καταρχάς ΜΗΝ συζητάς τις ιδέες σου με συμμαθητές μέχρι να δεις ποια θα είναι η δική του εκπομπή στα σίγουρα
Δεν τους ξέρεις κι από χτες, πρόσεχε μην βρεθείς εκτεθειμένη :P


Μπορεί η σχολή να είναι κλειστή το βράδυ δεν λέω, αλλά αφού εσύ αυτό θα ήθελες να κάνεις, γιατί δεν το προτείνεις? Μπορεί να είναι ανοιχτή πολύ νωρίς το πρωί ;) ή να είσαι η τελευταία βραδινή εκπομπή...
Στη θέση σου θα έκανα την πρόταση μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Να ρωτήσω εγώ κάτι άσχετο?

Πως σου ήρθε να κάνεις μαθήματα δημοσιογραφίας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
αλλά αν ήταν να κάνω εγώ δική μου εκπομπή, θα ήθελα να είναι νυχτερινή μετά τη μία, με κοψοφλέβικα κομμάτια για τους χωρισμένους/πληγωμένους :redface:
Για αυτούς που πονάνε και μέσα στη νύχτα η μόνη τους παρέα είναι συνήθως τα τσιγάρα τους, ένα ποτήρι ουίσκυ και το ραδιόφωνο
Εκεί θα ήθελα να είμαι.... μέσα στον πόνο του άλλου :redface:

Yes, το ίδιο ακριβώς θα έκανα κι εγώ. Μία καψούρικη εκπομπή με χαμηλά φώτα, με μουσική στο background κάποια απαλά soundtrack που 'χω στα υπόψην (όπως από τις "Επιθυμίες", από το "Μείνε μαζί μου απόψε" - το τελευταίο σε πιο αργό ρυθμό είναι πάρα πολύ ωραίο για τέτοιου είδους εκπομπές).

Και από τραγούδια... πολλά-πολλά-πολλά υπόψην.

Βραδιές τύπου blues για ερωτευμένους, με κλασικά κυρίως τραγούδια που θα μας γυρίσουν πίσω και θα μας φέρουν ευχάριστες, αναμνήσεις από τα ανέμελα παιδικά μας χρόνια, τα πρώτα μας ερωτικά σκιρτήματα - της νιότης τα σκιρτήματα - τα blues που έβαζαν στα εφηβικά parties.

θα ήταν σίγουρα μέσα στην playlist μου. Τέτοια τραγούδια δεν μπορούν απλά να μην σ' αγγίξουν και να σου φέρουν αναμνήσεις.

Και μαζί με τα τραγούδια για τους ερωτευμένους, τραγούδια για να πνίξουν οι χωρισμένοι τον πόνο τους.


Και πολλά-πολλά-πολλά που ξεχνάω....


Και φυσικά βραδιές με καψουροτράγουδα, για να κόψουμε φλέβα, να πονέσουμε, να θυμηθούμα και ίσως και να απομυθοποιήσουμε. Τραγούδια όπως Κι αν τώρα δεν θυμάσαι από Ειρήνη Μερκούρη και Μοναξιά μου όλα από Πυξ Λαξ είναι χαρακτηριστικά τέτοιων βραδιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Να ρωτήσω εγώ κάτι άσχετο?

Πως σου ήρθε να κάνεις μαθήματα δημοσιογραφίας?
Ε είναι σχετικά παρεμφερές με την δικηγορία (και τα δύο λειτουργήματα και αρχίζουν και τα δύο από Δ :P), μου άρεσε πάντα κι είπα να το δοκιμάσω τώρα που έχω σχετικό χρόνο ελεύθερο. Ήθελα και απελπισμένα να κάνω κάτι καινούργιο να ξεχαστώ, το είδα σαν ευκαιρία :)

Πρόταση έχεις ή μόνο απορίες; :look: :ropalo: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cosa Nostra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cosa Nostra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Κοπανάκι (Μεσσηνία). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Yes, το ίδιο ακριβώς θα έκανα κι εγώ. Μία καψούρικη εκπομπή με χαμηλά φώτα, με μουσική στο background κάποια απαλά soundtrack που 'χω στα υπόψην (όπως από τις "Επιθυμίες", από το "Μείνε μαζί μου απόψε" - το τελευταίο σε πιο αργό ρυθμό είναι πάρα πολύ ωραίο για τέτοιου είδους εκπομπές).

Και από τραγούδια... πολλά-πολλά-πολλά υπόψην.

Βραδιές τύπου blues για ερωτευμένους, με κλασικά κυρίως τραγούδια που θα μας γυρίσουν πίσω και θα μας φέρουν ευχάριστες, αναμνήσεις από τα ανέμελα παιδικά μας χρόνια, τα πρώτα μας ερωτικά σκιρτήματα - της νιότης τα σκιρτήματα - τα blues που έβαζαν στα εφηβικά parties.

θα ήταν σίγουρα μέσα στην playlist μου. Τέτοια τραγούδια δεν μπορούν απλά να μην σ' αγγίξουν και να σου φέρουν αναμνήσεις.

Και μαζί με τα τραγούδια για τους ερωτευμένους, τραγούδια για να πνίξουν οι χωρισμένοι τον πόνο τους.


Και πολλά-πολλά-πολλά που ξεχνάω....


Και φυσικά βραδιές με καψουροτράγουδα, για να κόψουμε φλέβα, να πονέσουμε, να θυμηθούμα και ίσως και να απομυθοποιήσουμε. Τραγούδια όπως Κι αν τώρα δεν θυμάσαι από Ειρήνη Μερκούρη και Μοναξιά μου όλα από Πυξ Λαξ είναι χαρακτηριστικά τέτοιων βραδιών.

Γιώργος με γύρισες πολλα χρόνια πίσω,περιπου στα μεσα της δεκαετίας του 90....:hmm: τετοια εκπομπη εκανα τοτε
σε καποιο ραδιοφωνο εννοώ με Slow τραγούδια...Απλα ήταν ανεπαναληπτη εμπειρία.....ίσως κάποτε αν μου
δωθεί η ευκαιρία να το ξανακάνω...

για αυτο σου βάζω αριστα 10( Save your love των Renee & Renato) οχι γιατι ειναι καλυτερο απο καποια αλλα τραγουδια που ανεφερες αλλα γιατι λιγοι θα το βάζανε σε καποια λίστα...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transcendence

Νεοφερμένος

Ο Διομήδης Τρανέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, επαγγέλεται Υπεύθυνος πωλήσεων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Γιώργος, σου βάζω αριστα 10( Save your love των Renee, λιγοι θα το βάζανε σε καποια λίστα...;)
Που αλλού θα μπορούσαν να ...το βάλουνε δηλαδή :confused:
Τέλοσπάντων, κι ο (συνήθως λαλίστατος) Γιώργος δεν τόλμησε να σχολιάσει, οπότε επί του θέματος, θα έκανα εκπομπή για τα κατοικίδια ζωάκια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μουσική εκπομπή με nerd ύφος. Από ακραίο metal έως country-blues.Συζήτηση για στίχους,για την διάρθρωση των κομματιών, για χαρακτηριστικά στοιχεία κάθε μουσικής 10ετιας,αφιερώματα σε επιδραστικούς καλλιτέχνες/μπάντες και ...κρύα μουσικά αστεία :P Έτοιμο το πρόγραμμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Τέλοσπάντων... θα έκανα εκπομπή για τα κατοικίδια ζωάκια :)
Γιατί μόνο για τα κατοικίδια; Τα υπόλοιπα ζώα του πλανήτη (του ανθρώπου συμπεριλαμβανομένου), δεν έχουν δικαίωμα στο ενδιαφέρον μας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top