Παλέρμο Extreme : Απορίες/Απαντήσεις και γνώμες!

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
τα παιδια παιζει και εφετος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Οι συμμετοχες θα ειναι μεσα Ιουλιου οποτε το παιχνιδι θα ξεκινησει τελη Ιουλιου λογικα? Ή πιο αργα? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Οι συμμετοχες θα ειναι μεσα Ιουλιου οποτε το παιχνιδι θα ξεκινησει τελη Ιουλιου λογικα? Ή πιο αργα? :hmm:
Δες αυτό το ποστ του Δημήτρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Κάποιες ερωτήσεις-σενάρια για να σιγουρευτώ:

α) Ο χρησμός της πυθίας μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να ρωτήσει κανείς κάτι διαφορετικό από την ομάδα στην οποία ανήκει κάποιος; Π.χ. να κάνει άλλες ερωτήσεις που απαιτούν εννοείται απάντηση με ναι ή όχι, όπως αν κάποιος έχει έναν συγκεκριμένο ρόλο π.χ. ''είναι ο χ αντίπαλος μαφιόζος;'', να ρωτήσει για ένα συμβάν π.χ. ''πέθανε ο χ από μάγισσα'' ή ''προστατεύτηκε ο χ σήμερα;''(σε περίπτωση που δεν θα υπάρχει θύμα) ή να ρωτήσει για κάτι πιο συγκεκριμένο π.χ. ''ο χ έχει ρόλο που σχετίζεται με κάρφωμα;''. Αν δεν επιτρέπεται αυτό στον χρησμό της πυθίας, μήπως επιτρέπεται σε άλλους ρόλους που ρωτούν π.χ. στον Ντετέκτιβ ή στο Μέντιουμ;

β) Παίζει κάποιο ρόλο η χρονική σειρά με την οποία γίνονται οι πράξεις το βράδυ; Κάποια σενάρια για να καταλάβετε τι εννοώ:

Σενάριο 1: Αν η μάγισσα σκοτώσει τον μαφιόζο που θα εκτελέσει τη δολοφονία, τότε σώζεται το θύμα της δολοφονίας ή η δολοφονία εκτελείται κανονικά; Παίζει κάποιο ρόλο σ' αυτό αν η δολοφονία θα αποφασιστεί πριν το kill της μάγισσας ή αν το kill θα αποφασιστεί πριν τη δολοφονία;
Σενάριο 2: Έστω ότι η πόρνη κοιμάται με το αλεξίσφαιρο, το οποίο αναγκαστικά χάνει την ιδιότητά του. Οι δολοφόνοι μέσω μιας καλής συνενόησης επιλέγουν να σκοτώσουν εκείνο το βράδυ το αλεξίσφαιρο, επειδή θα είναι ευάλωτο. Αν η μάγισσα όμως έχει αποφασίσει να σκοτώσει την πόρνη εκείνο το βράδυ, τότε τι συμβαίνει; Θα πεθάνει το αλεξίσφαιρο από τους δολοφόνους ή δεν θα πεθάνει επειδή η πόρνη θα πεθάνει απ' τη μάγισσα και άρα η ιδιότητά της θα ακυρωθεί; Παίζει κάποιο ρόλο σ' αυτό η σειρά με την οποία θα γίνουν τα γεγονότα; Ποιος δηλαδή θα εκτελέσει την ιδιότητά του νωρίτερα απ' τους άλλους;
Σενάριο 3: Αν η μάγισσα επιλέξει να σκοτώσει το βράδυ την πόρνη και η πόρνη αρκετά αργότερα (π.χ. η μάγισσα εκτελεί την ιδιότητά της στις 21.00 και η πόρνη στις 23.00) επιλέξει να κοιμηθεί με τη μάγισσα, τότε ποιος ρόλος υπερισχύει; Θα πεθάνει η πόρνη ή θα ακυρωθεί η ιδιότητα της μάγισσας λόγω του ότι θα κοιμηθεί η πόρνη μαζί της; Σε περίπτωση που ακυρωθεί η ιδιότητα της μάγισσας ενώ η τελευταία την είχε χρησιμοποιήσει, τότε η δυνατότητα kill για τη μάγισσα χάνεται οριστικά, έτσι;
Σενάριο 4: Αν ένας μαφιόζος επιλέξει να σκοτώσει τον αντίπαλο μαφιόζο, μη γνωρίζοντας ότι είναι αυτός ασφαλώς, τότε θα πεθάνει κι αυτός ο δολοφόνος μαζί του. Αν όμως η μάγισσα σκοτώσει το ίδιο βράδυ τον μαφιόζο που θα εκτελέσει τη δολοφονία, τότε το kill ακυρώνεται ή θα πεθάνει κι ο αντίπαλος; Αν πάλι η μάγισσα σκοτώσει τον αντίπαλο μαφιόζο το ίδιο βράδυ, τότε ο μαφιόζος που εκτέλεσε τη δολοφονία, θα σωθεί ή θα πεθάνει κι αυτός μαζί με τον αντίπαλο;
Σενάριο 5: Αν οι μαφιόζοι εκτελέσουν κάποιο απ' τα καρφώματα και η μάγισσα σκοτώσει το ίδιο βράδυ αυτόν που θα κάνει το κάρφωμα, τότε το κάρφωμα ακυρώνεται ή εκτελείται κανονικά; Αν η μάγισσα σκοτώσει το άτομο στο οποίο διενεργείται το κάρφωμα, τότε αν το κάρφωμα ήταν αποτυχημένο, ο μαφιόζος που το εκτέλεσε σώζεται ή πεθαίνει μαζί κι αυτός λόγω εσφαλμένου καρφώματος;

γ) Ξέρω πως είχε υπάρξει σχετική συζήτηση γι' αυτό αλλά επειδή δεν θυμάμαι το συμπέρασμα που προέκυψε και δεν είμαι πολύ εξοικειωμένος με την αναζήτηση στο forum, θα ρωτήσω: Αν κάποιος παίξει άμεση προφυλάκιση σε έναν παίκτη και τον μετατρέψει σε φάντασμα, είναι επιτρεπτό να ρίξει ταυτοχρόνως και μια τυμβωρυχία για να τον βγάλει εντελώς εκτός παιχνιδιού, ώστε να μην ρίξει κανείς άλλος ακύρωση προφυλάκισης και τον προστατέψει;

δ) Τέλος, αν στη ψηφοφορία είναι ο πρώτος παίκτης με 5 ψήφους και ο δεύτερος με 3 και ο Διεφθαρμένος Αστυνόμος αλλάξει τις ψήφους απ' αυτούς τους δύο, τότε λογικά φεύγει ο δεύτερος απ' την ψηφοφορία. Αν ο δικηγόρος όμως έχει μηδενίσει τις ψήφους του δεύτερου, τότε λογικά φεύγει ο πρώτος και ο ΔΑ απλώς χάνει την ιδιότητά του. Σωστό ή λάθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Κάποιες ερωτήσεις-σενάρια για να σιγουρευτώ:

Κάμποσα μάζεψες :P

α) Ο χρησμός της πυθίας μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να ρωτήσει κανείς κάτι διαφορετικό από την ομάδα στην οποία ανήκει κάποιος; Π.χ. να κάνει άλλες ερωτήσεις που απαιτούν εννοείται απάντηση με ναι ή όχι, όπως αν κάποιος έχει έναν συγκεκριμένο ρόλο π.χ. ''είναι ο χ αντίπαλος μαφιόζος;'', να ρωτήσει για ένα συμβάν π.χ. ''πέθανε ο χ από μάγισσα'' ή ''προστατεύτηκε ο χ σήμερα;''(σε περίπτωση που δεν θα υπάρχει θύμα) ή να ρωτήσει για κάτι πιο συγκεκριμένο π.χ. ''ο χ έχει ρόλο που σχετίζεται με κάρφωμα;''. Αν δεν επιτρέπεται αυτό στον χρησμό της πυθίας, μήπως επιτρέπεται σε άλλους ρόλους που ρωτούν π.χ. στον Ντετέκτιβ ή στο Μέντιουμ;

Λοιπόν εδώ τα πράγματα είναι πολύ απλά:
Με τον Χρησμό της Πυθίας μπορούν να γίνουν μόνο δύο ερωτήσεις
  • "Είναι ο Χ μαφιόζος/πολίτης;" - Και η απάντηση που παίρνεις είναι τυπική ομάδα του παίκτη.
  • "Είναι ο Χ (insert συγκεκριμένο ρόλο πχ. πληροφοριοδότης); - Και η απάντηση που παίρνεις είναι 100% σίγουρη.

Καμία άλλη ερώτηση δεν γίνεται δεκτή.

β) Παίζει κάποιο ρόλο η χρονική σειρά με την οποία γίνονται οι πράξεις το βράδυ; Κάποια σενάρια για να καταλάβετε τι εννοώ:

Σενάριο 1: Αν η μάγισσα σκοτώσει τον μαφιόζο που θα εκτελέσει τη δολοφονία, τότε σώζεται το θύμα της δολοφονίας ή η δολοφονία εκτελείται κανονικά; Παίζει κάποιο ρόλο σ' αυτό αν η δολοφονία θα αποφασιστεί πριν το kill της μάγισσας ή αν το kill θα αποφασιστεί πριν τη δολοφονία;
Σενάριο 2: Έστω ότι η πόρνη κοιμάται με το αλεξίσφαιρο, το οποίο αναγκαστικά χάνει την ιδιότητά του. Οι δολοφόνοι μέσω μιας καλής συνενόησης επιλέγουν να σκοτώσουν εκείνο το βράδυ το αλεξίσφαιρο, επειδή θα είναι ευάλωτο. Αν η μάγισσα όμως έχει αποφασίσει να σκοτώσει την πόρνη εκείνο το βράδυ, τότε τι συμβαίνει; Θα πεθάνει το αλεξίσφαιρο από τους δολοφόνους ή δεν θα πεθάνει επειδή η πόρνη θα πεθάνει απ' τη μάγισσα και άρα η ιδιότητά της θα ακυρωθεί; Παίζει κάποιο ρόλο σ' αυτό η σειρά με την οποία θα γίνουν τα γεγονότα; Ποιος δηλαδή θα εκτελέσει την ιδιότητά του νωρίτερα απ' τους άλλους;
Σενάριο 3: Αν η μάγισσα επιλέξει να σκοτώσει το βράδυ την πόρνη και η πόρνη αρκετά αργότερα (π.χ. η μάγισσα εκτελεί την ιδιότητά της στις 21.00 και η πόρνη στις 23.00) επιλέξει να κοιμηθεί με τη μάγισσα, τότε ποιος ρόλος υπερισχύει; Θα πεθάνει η πόρνη ή θα ακυρωθεί η ιδιότητα της μάγισσας λόγω του ότι θα κοιμηθεί η πόρνη μαζί της; Σε περίπτωση που ακυρωθεί η ιδιότητα της μάγισσας ενώ η τελευταία την είχε χρησιμοποιήσει, τότε η δυνατότητα kill για τη μάγισσα χάνεται οριστικά, έτσι;
Σενάριο 4: Αν ένας μαφιόζος επιλέξει να σκοτώσει τον αντίπαλο μαφιόζο, μη γνωρίζοντας ότι είναι αυτός ασφαλώς, τότε θα πεθάνει κι αυτός ο δολοφόνος μαζί του. Αν όμως η μάγισσα σκοτώσει το ίδιο βράδυ τον μαφιόζο που θα εκτελέσει τη δολοφονία, τότε το kill ακυρώνεται ή θα πεθάνει κι ο αντίπαλος; Αν πάλι η μάγισσα σκοτώσει τον αντίπαλο μαφιόζο το ίδιο βράδυ, τότε ο μαφιόζος που εκτέλεσε τη δολοφονία, θα σωθεί ή θα πεθάνει κι αυτός μαζί με τον αντίπαλο;
Σενάριο 5: Αν οι μαφιόζοι εκτελέσουν κάποιο απ' τα καρφώματα και η μάγισσα σκοτώσει το ίδιο βράδυ αυτόν που θα κάνει το κάρφωμα, τότε το κάρφωμα ακυρώνεται ή εκτελείται κανονικά; Αν η μάγισσα σκοτώσει το άτομο στο οποίο διενεργείται το κάρφωμα, τότε αν το κάρφωμα ήταν αποτυχημένο, ο μαφιόζος που το εκτέλεσε σώζεται ή πεθαίνει μαζί κι αυτός λόγω εσφαλμένου καρφώματος;

Εδώ είπες πολλά και γενικά η αλήθεια είναι ότι δεν έχουμε προσδιορίσει κάποιο συγκεκριμένο timeplan για το παιχνίδι. Μπορώ να σου πω τι έκανα εγώ ως ΣΕ και νομίζω ότι την ίδια μέθοδο θα έχουν και τα παιδιά σ' αυτό το παιχνίδι.

  • Για τα σενάρια 1, 2 και 4: Εγώ θεωρούσα ότι όλες οι δράσεις εκτελούνται την ώρα που λήγει η διορία τους. Αυτό λύνει άμεσα τα πιθανά προβλήματα με την πόρνη που δρα ξεκάθαρα πριν(00:00) και για τις υπόλοιπες πράξεις θεωρούσα ότι εκτελούνται ταυτόχρονα στις 03:00. Πράγμα που σημαίνει πολύ απλά ότι όλοι οι ρόλοι εκτελούν κανονικά την δράση τους και αν έχουν επιλεγεί από κάποιον για να πεθάνουν, πεθαίνουν αμέσως μετά. Αυτό σημαίνει ότι δεν λάμβανα υπόψη μου το πότε έφτασε το κάθε πιμι.
    Ειδικά για το σενάριο 4: Πεθαίνει και ο μαφιόζος και ο ΑΜ και η μάγισσα έχει ξοδέψει την ιδιότητά της.
  • Το σενάριο 3 απαντιέται από τους κανόνες άμεσα:
    Πόρνη
    Στη διάρκεια της νύχτας αποφασίζει με ποιον παίκτη θα «κοιμηθεί». Στέλνει την επιλογή της στη ΣΕ από τις 17:00 μέχρι τις 00:00. Οι ιδιότητες του παίχτη αυτού ακυρώνονται για μία μέρα (20:10 – 20:00). Αν κοιμηθεί με το δολοφόνο της δε δολοφονείται. Δεν μπορεί να «κοιμηθεί» δύο συνεχόμενες μέρες με τον ίδιο, γιατί ξενερώνει και δημιουργεί στον πελάτη την εντύπωση ότι έχουν συνάψει σχέση. Νικά μαζί με τους μαφιόζους καθώς της δίνουν περισσότερα χρήματα.
    Και πάλι δεν λαμβάνεται υπόψη το πότε λήφθηκαν τα πιμι.
  • Το σενάριο 5 κατα βάση παρακαλούσα να μην συμβεί, αλλά έτσι όπως το βλέπω εγώ, επειδή το κάρφωμα είναι ανεξάρτητο από τις βραδινές δράσεις θα ακύρωνα το κάρφωμα, σύμφωνα με την λογική ότι οι δράσεις εκτελούνται ακριβώς την ώρα που τελειώνει η διορία τους.

Αλλά αυτό δεν είναι κάτι επίσημο, είναι η δική μου ερμηνεία για το πως θα αντιμετώπιζα αυτά τα σενάρια αν μου προέκτυπταν ενώ ήμουν ΣΕ. Θα έπρεπε ίσως να το ξεκαθαρίσουμε, αλλά είναι πολύ δύσκολο να καταλήξουμε σε κάτι σίγουρο, ειδικά με το κάρφωμα.
Σίγουρα όμως δεν είναι καλή ώρα να ανοίξει αυτή η συζήτηση τώρα με το παιχνίδι να ξεκινάει την Κυριακή.

γ) Ξέρω πως είχε υπάρξει σχετική συζήτηση γι' αυτό αλλά επειδή δεν θυμάμαι το συμπέρασμα που προέκυψε και δεν είμαι πολύ εξοικειωμένος με την αναζήτηση στο forum, θα ρωτήσω: Αν κάποιος παίξει άμεση προφυλάκιση σε έναν παίκτη και τον μετατρέψει σε φάντασμα, είναι επιτρεπτό να ρίξει ταυτοχρόνως και μια τυμβωρυχία για να τον βγάλει εντελώς εκτός παιχνιδιού, ώστε να μην ρίξει κανείς άλλος ακύρωση προφυλάκισης και τον προστατέψει;

Δεν έχει αλλάξει κάτι στους κανόνες, ο παίκτης στον οποίον έχει παιχτεί ΑΠ γίνεται φάντασμα αμέσως μόλις παίζεται η κάρτα, άρα η τυμβωρυχία μπορεί να παιχτεί κανονικά.

δ) Τέλος, αν στη ψηφοφορία είναι ο πρώτος παίκτης με 5 ψήφους και ο δεύτερος με 3 και ο Διεφθαρμένος Αστυνόμος αλλάξει τις ψήφους απ' αυτούς τους δύο, τότε λογικά φεύγει ο δεύτερος απ' την ψηφοφορία. Αν ο δικηγόρος όμως έχει μηδενίσει τις ψήφους του δεύτερου, τότε λογικά φεύγει ο πρώτος και ο ΔΑ απλώς χάνει την ιδιότητά του. Σωστό ή λάθος;

Λάθος. Πρώτα θα μηδενίσει τις ψήφους του δεύτερου ο δικηγόρος και μετά θα κάνει την αλλαγή ο ΔΑ και θα περάσει η επιθυμία του ΔΑ. Αυτό συμβαίνει γιατί η δράση του ΔΑ είναι μοναδική σε όλο το παιχνίδι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Ικαρίονα, μού έλειψες!:clapup:
Αυτό που έχω βγάλει ως συμπέρασμα κάνοντας ΣΕ κάποιες φορές και συζητώντας παρόμοια θέματα είναι οτι γενικά η ΣΕ έχει τη δικαιοδοσία να αποφασίσει για το τι θεωρεί πιο δίκαιο σε περίπτωση που κάποια πράγματα είναι τόσο εξατομικευμένα που δεν μπορούν να υπόκεινται σε δικούς τους κανόνες όπως τα παραδείγματα που φέρνεις παραπάνω. Η κάθε ΣΕ ξεκινάει το παιχνίδι έχοντας ως "μπούσουλα" μια γενική θεώρηση των κανόνων σύμφωνα με την οποία θα κινηθεί. Προσωπικά πάντα υποστηρίζω οτι σε τέτοιες περιπτώσεις οι πολίτες πρέπει να έχουν την προτεραιότητα στις ιδιότητές τους λόγω του πλεονεκτήματος των μαφιόζων να συνεργάζονται αλλά αυτό είναι κάτι προσωπικό. Πάντως πάντα εμπιστεύομαι τη ΣΕ οτι θα πράξει το δικαιότερο και σωστότερο για να συνεχιστεί το παιχνίδι και να έχει ενδιαφέρον για όλους.
Θα με ενδιέφερε να ακούσω και το Δημήτρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Λοιπόν εδώ τα πράγματα είναι πολύ απλά:
Με τον Χρησμό της Πυθίας μπορούν να γίνουν μόνο δύο ερωτήσεις
  • "Είναι ο Χ μαφιόζος/πολίτης;" - Και η απάντηση που παίρνεις είναι τυπική ομάδα του παίκτη.
  • "Είναι ο Χ (insert συγκεκριμένο ρόλο πχ. πληροφοριοδότης); - Και η απάντηση που παίρνεις είναι 100% σίγουρη.

Καμία άλλη ερώτηση δεν γίνεται δεκτή.

Το ίδιο ισχύει και για τον Ντετέκτιβ ή το Μέντιουμ ή εκεί επιτρέπονται και άλλες ερωτήσεις σαν εκείνες που έθεσα ως παραδείγματα;


Εδώ είπες πολλά και γενικά η αλήθεια είναι ότι δεν έχουμε προσδιορίσει κάποιο συγκεκριμένο timeplan για το παιχνίδι. Μπορώ να σου πω τι έκανα εγώ ως ΣΕ και νομίζω ότι την ίδια μέθοδο θα έχουν και τα παιδιά σ' αυτό το παιχνίδι.

  • Για τα σενάρια 1, 2 και 4: Εγώ θεωρούσα ότι όλες οι δράσεις εκτελούνται την ώρα που λήγει η διορία τους. Αυτό λύνει άμεσα τα πιθανά προβλήματα με την πόρνη που δρα ξεκάθαρα πριν(00:00) και για τις υπόλοιπες πράξεις θεωρούσα ότι εκτελούνται ταυτόχρονα στις 03:00. Πράγμα που σημαίνει πολύ απλά ότι όλοι οι ρόλοι εκτελούν κανονικά την δράση τους και αν έχουν επιλεγεί από κάποιον για να πεθάνουν, πεθαίνουν αμέσως μετά. Αυτό σημαίνει ότι δεν λάμβανα υπόψη μου το πότε έφτασε το κάθε πιμι.
    Ειδικά για το σενάριο 4: Πεθαίνει και ο μαφιόζος και ο ΑΜ και η μάγισσα έχει ξοδέψει την ιδιότητά της.
Αλλά αυτό δεν είναι κάτι επίσημο, είναι η δική μου ερμηνεία για το πως θα αντιμετώπιζα αυτά τα σενάρια αν μου προέκτυπταν ενώ ήμουν ΣΕ. Θα έπρεπε ίσως να το ξεκαθαρίσουμε, αλλά είναι πολύ δύσκολο να καταλήξουμε σε κάτι σίγουρο, ειδικά με το κάρφωμα.

Άρα αν κατάλαβα καλά αφού η πόρνη πρέπει να αποφασίσει την πράξη της μέχρι τις 00.00 ενώ η μάγισσα μπορεί μέχρι τις 03.00, αν η πόρνη κοιμηθεί με τη μάγισσα, τότε η δράση της μάγισσας ακυρώνεται. Άρα είναι δύσκολο να ακυρωθεί η δράση της πόρνης ενώ των υπολοίπων ακυρώνονται πιο εύκολα.

Το σενάριο 5 κατα βάση παρακαλούσα να μην συμβεί, αλλά έτσι όπως το βλέπω εγώ, επειδή το κάρφωμα είναι ανεξάρτητο από τις βραδινές δράσεις θα ακύρωνα το κάρφωμα, σύμφωνα με την λογική ότι οι δράσεις εκτελούνται ακριβώς την ώρα που τελειώνει η διορία τους.Σίγουρα όμως δεν είναι καλή ώρα να ανοίξει αυτή η συζήτηση τώρα με το παιχνίδι να ξεκινάει την Κυριακή.

Ναι όντως αν και οι νόμοι του Μέρφι δείχνουν πως ακριβώς επειδή δεν είναι ώρα για να ανοίξει αυτή η συζήτηση, να δεις που θα συμβεί αυτό το σενάριο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Το ίδιο ισχύει και για τον Ντετέκτιβ ή το Μέντιουμ ή εκεί επιτρέπονται και άλλες ερωτήσεις σαν εκείνες που έθεσα ως παραδείγματα;

Κανόνες
Μέντιουμ
Μπορεί κατά τη διάρκεια της νύχτας να ρωτά κρυφά τη ΣΕ για την ταυτότητα ενός φαντάσματος. Η απάντηση στην ερώτηση που θα θέσει θα πρέπει να είναι "ναι" ή "όχι". Οι πληροφορίες που παίρνει είναι ίδιες με τον «Χρησμό Πυθίας» (βλ. Κάρτες Ίντριγκας)
Ντετέκτιβ
Μπορεί κατά τη διάρκεια της νύχτας να ρωτά κρυφά τη ΣΕ για την ταυτότητα ενός ενεργού παίκτη. Η απάντηση στην ερώτηση που θα θέσει θα πρέπει να είναι «ναι» ή «όχι». Οι πληροφορίες που παίρνει είναι ίδιες με τον «Χρησμό Πυθίας» (βλ. Κάρτες Ίντριγκας)


Άρα αν κατάλαβα καλά αφού η πόρνη πρέπει να αποφασίσει την πράξη της μέχρι τις 00.00 ενώ η μάγισσα μπορεί μέχρι τις 03.00, αν η πόρνη κοιμηθεί με τη μάγισσα, τότε η δράση της μάγισσας ακυρώνεται. Άρα είναι δύσκολο να ακυρωθεί η δράση της πόρνης ενώ των υπολοίπων ακυρώνονται πιο εύκολα.

Η δράση της πόρνης είναι να ακυρώνει τις δράσεις των άλλων. Ο μόνος τρόπος να ακυρωθεί η δράση της πόρνης θα ήταν να κοιμηθεί με τον εαυτό της. Δεν θα ήταν και λογικό να είναι εύκολο να ακυρωθεί η δράση της πόρνης.
Επίσης η ώρα που δεχόμαστε τα μηνύματα της πόρνης είναι διαδικαστικού χαρακτήρα(παλιότερα δρούσε και η πόρνη μέχρι τις 03:00), γιατί η ΣΕ πρέπει να γνωρίζει με ποιον θα κοιμηθεί η πόρνη πριν προχωρήσει στις δράσεις της νύχτας. Κι επειδή μπορεί αν κάποιος είναι πολύ παρατηρητικός να βρει την πόρνη με βάση αυτό, άλλαξε η ώρα.
Αλλά δεν αλλάζει κάτι σε σχέση με την δράση, γιατί ακόμη και στις 03:00 να τελείωνε η διορία της πόρνης με βάση το προηγούμενο που σου είπα, πάλι θα ακυρωνόταν η ιδιότητα της μάγισσας, ακόμη κι αν το θύμα ήταν η πόρνη.

Ναι όντως αν και οι νόμοι του Μέρφι δείχνουν πως ακριβώς επειδή δεν είναι ώρα για να ανοίξει αυτή η συζήτηση, να δεις που θα συμβεί αυτό το σενάριο.:P

Εγώ δεν θα το γρουσούζευα αν ήμουν στην θέση σου. Θα χυθεί αίμα αν γίνει κάτι τέτοιο :P.

Ικαρίονα, μού έλειψες!:clapup:
Αυτό που έχω βγάλει ως συμπέρασμα κάνοντας ΣΕ κάποιες φορές και συζητώντας παρόμοια θέματα είναι οτι γενικά η ΣΕ έχει τη δικαιοδοσία να αποφασίσει για το τι θεωρεί πιο δίκαιο σε περίπτωση που κάποια πράγματα είναι τόσο εξατομικευμένα που δεν μπορούν να υπόκεινται σε δικούς τους κανόνες όπως τα παραδείγματα που φέρνεις παραπάνω. Η κάθε ΣΕ ξεκινάει το παιχνίδι έχοντας ως "μπούσουλα" μια γενική θεώρηση των κανόνων σύμφωνα με την οποία θα κινηθεί. Προσωπικά πάντα υποστηρίζω οτι σε τέτοιες περιπτώσεις οι πολίτες πρέπει να έχουν την προτεραιότητα στις ιδιότητές τους λόγω του πλεονεκτήματος των μαφιόζων να συνεργάζονται αλλά αυτό είναι κάτι προσωπικό. Πάντως πάντα εμπιστεύομαι τη ΣΕ οτι θα πράξει το δικαιότερο και σωστότερο για να συνεχιστεί το παιχνίδι και να έχει ενδιαφέρον για όλους.
Θα με ενδιέφερε να ακούσω και το Δημήτρη.

Γενικά έχεις δίκιο, σε γκρίζες περιοχές των κανόνων, η τελική απόφαση είναι πάντα της ΣΕ και φυσικά η ΣΕ συνήθως κρίνουν με γνώμονα το εκάστοτε παιχνίδι.

Όσο γι' αυτό που σου έβαλα σε bold, μου φαίνεται αρκετά δογματικό και όχι απόλυτα ακριβές. Οκ, η μαφία έχει το προβάδισμα ότι συνεργάζεται, αλλά και οι πολίτες μια χαρά μπορούν να συνεργαστούν, αν καθίσουν και σκεφτούν σοβαρά(ότι δεν συμβαίνει στα τελευταία παιχνίδια, είναι πρόβλημα των παικτών και όχι του game engine). Γενικά στις γκρίζες περιοχές, εγώ προτιμώ το πλεονέκτημα να το έχει ο ρόλος που δρα μία φορά. Γι' αυτό και θεωρώ σωστό ότι το θύμα της μάγισσας δεν μπορεί να σωθεί από τον γιατρό. Ή γιατί στις δράσεις αμέσως μετά την ψηφοφορία έχει προβάδισμα ο ΔΑ.
Αλλά δεν μου αρέσει να πούμε ότι θα δίνουμε τα σπόρια στην μία ή την άλλη ομάδα, γιατί το παιχνίδι είναι αρκετά ισορροπημένο κι αυτό φαίνεται κι από τα αποτελέσματα των τελευταίων παιχνιδιών, μπορεί να έχει περισσότερες νίκες οι μαφία, αλλά σε κανένα από τα τελευταία πέντε δεν νίκησε δια περιπάτου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Χαίρεται!
Εν όψει του φετινού νέου παιχνιδιού (stay tuned, οι συμμετοχές δε θα αργήσουν πολύ να ανοίξουν) έχει αρχίσει να γίνεται μια προσπάθεια για ακόμη ένα revision στους κανόνες. Υπάρχουν συνολικά 2 νέες προτάσεις για αλλαγές και προσθήκες στους κανόνες και ζητούμε τη γνώμη του κοινού προτού αυτές καθαρογραφούν στο βιβλίο των κανόνων του Palermo.

Πρόταση 1η
Εισαγωγή status προφυλακισμένου:
Ως προφυλακισμένος ορίζεται κάθε παίχτης για τον οποίον έχει ενεργοποιηθεί η κάρτα της Άμεσης Προφυλάκισης. Ο προφυλακισμένος μπορεί να επιστρέψει στο παιχνίδι μόνο εάν παιχτεί η κάρτα Ακύρωση Προφυλάκισης. Κατά τη διάρκεια που ο παίχτης παραμένει προφυλακισμένος δε μπορεί να συμμετέχει στη δημόσια συζήτηση, να ψηφίζει, να παίζει κάρτες ή ιδιότητες του ρόλου του. Στο διάστημα αυτό επίσης δε μπορεί να ενεργοποιηθεί καμία κάρτα (πλην της Ακύρωσης Προφυλάκισης) στον προφυλακισμένο (δε μπορεί πχ να επιστρέψει με Νεκροφάνεια ή να αποχωρήσει οριστικά με Τυμβωρυχία), ούτε μπορεί άλλος παίχτης να μάθει την ταυτότητα του Προφυλακισμένου (είτε χρησιμοποιώντας την κάρτα Χρησμός της Πυθίας, είτε μέσω ιδιότητας του ρόλου του). Εάν η Ακύρωση Προφυλάκισης δεν ενεργοποιηθεί εντός του χρονικού της ορίου, τότε ο προφυλακισμένος μετατρέπεται σε φάντασμα κι ισχύουν γι αυτόν όσα ισχύουν και για τα υπόλοιπα φαντάσματα
Το παραπάνω εισάγεται για να κόψει το συνδυασμό ΑΠ+Τυμβωρυχίας.
Ερωτηματικό που μας βασάνισε, αν μπει το status, θα πρέπει ο Προφυλακισμένος να μιλάει εάν παιχτεί η Ηχώ ή όχι;

Πρόταση 2η
Αλλαγές στους χρόνους του παιχνιδιού:
  • Η νύχτα διαρκεί μέχρι τις 02:00 κι όχι μέχρι τις 03:00.
  • Το διάστημα 02:00-04:00 κάθε μέρα θεωρείται νεκρός χρόνος: επιτρέπεται η συζήτηση κι η ψηφοφορία, απαγορεύεται το παίξιμο καρτών (εξαίρεση η Ακύρωση της ΑΠ).
  • Το διάστημα από τη λήξη της ψηφοφορίας την Παρασκευή μέχρι το μοίρασμα των νέων καρτών το απόγευμα της Κυριακής θεωρείται νεκρός χρόνος: επιτρέπεται η συζήτηση κι η ψηφοφορία, απαγορεύεται το παίξιμο καρτών (εξαίρεση η Ακύρωση της ΑΠ).
Τα παραπάνω εισάγονται για να γίνουν οι ώρες του παιχνιδιού πιο φιλικές και λιγότερο κουραστικές. Αρχιμαφιόζος, Μάγισσα και ΣΕ δε θα ξενυχτούν μέχρι τις 03:00, ο κάτοχος της Ακύρωσης της ΑΠ θα έχει 2 ώρες νεκρό χρόνο και 5 ώρες από τη διορία προκειμένου να κοιμηθεί το βράδυ χωρίς τον κίνδυνο να χάσει κάποια ΑΠ που θα παιχτεί μέσα στη νύχτα.

Παρακαλώ πείτε τις γνώμες σας, τις συμφωνίες και τις ενστάσεις σας και στη συνέχεια θα γίνει δημοσκόπηση για το ποιες αλλαγές θα περαστούν καθαρά τους κανόνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Μπράβο, οι αλλαγές που προτείνετε είναι πολύ καλές. :)


Να ρωτήσω κάτι; (αν και ο Δημητράκης θα με βρίσει γιατί έπρεπε να το ξέρω αλλά... δεν το ξέρω :P). Η κάρτα ακύρωση προφυλάκισης παίζεται μόνο όταν παιχτεί άμεση προφυλάκιση σε αυτόν που έχει την ακύρωση ή μπορώ να παίξω την ακύρωση για άλλο παίκτη; Γιατί αν μπορώ να παίξω την ακύρωση μόνο σε μένα σε περίπτωση που φάω άμεση προφυλάκιση, πιστεύω είναι αρκετά (ως τελείως) απίθανο να τύχει να παιχτεί πάνω μου η προφυλάκιση και τσουπ να βγάλω την ακύρωση. Οπότε ο λόγος που κάνετε αυτή την αλλαγή (ΑΠ+τυμβωρυχία) δεν έχει και πολύ αποτέλεσμα.:/:


Σχετικά με τις ώρες, κι εγώ θεωρώ οτι είναι άδικο για τη ΣΕ και τους νυχτερινούς να είναι κάθε βράδυ ξύπνιοι. Γιατί να μην πάει μέχρι τις 6 ή και 7 η απαγόρευση καρτών; 2-7 νομίζω είναι μια χαρά γιατί έχουμε δει πολλές φορές τους μαφιόζους να κάνουν τέτοια παιχνιδάκια και να παίζουν κάρτες ανεξέλλεγκτα μες τη νύχτα. Συζητήσεις ας γίνονται, απλά να απαγορεύονται οι κάρτες.


Σχετικά με την ηχώ και το αν θα μιλάει ο προφυλακισμένος, λέω όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι; (αν και ο Δημητράκης θα με βρίσει γιατί έπρεπε να το ξέρω αλλά... δεν το ξέρω :P). Η κάρτα ακύρωση προφυλάκισης παίζεται μόνο όταν παιχτεί άμεση προφυλάκιση σε αυτόν που έχει την ακύρωση ή μπορώ να παίξω την ακύρωση για άλλο παίκτη; Γιατί αν μπορώ να παίξω την ακύρωση μόνο σε μένα σε περίπτωση που φάω άμεση προφυλάκιση, πιστεύω είναι αρκετά (ως τελείως) απίθανο να τύχει να παιχτεί πάνω μου η προφυλάκιση και τσουπ να βγάλω την ακύρωση. Οπότε ο λόγος που κάνετε αυτή την αλλαγή (ΑΠ+τυμβωρυχία) δεν έχει και πολύ αποτέλεσμα.:/:
Μωρούλι μου, πόσο πολύ σ έχει χτυπήσει η γεροντική άνοια; :ropalo:
Την Ακύρωση της ΑΠ την παίζει τρίτος παίχτης σ αυτόν που έχει δεχθεί την ΑΠ. Αυτός που έχει δεχθεί την ΑΠ δε μπορεί να παίξει Ακύρωση για να σώσει τον εαυτό του.

Σχετικά με τις ώρες, κι εγώ θεωρώ οτι είναι άδικο για τη ΣΕ και τους νυχτερινούς να είναι κάθε βράδυ ξύπνιοι. Γιατί να μην πάει μέχρι τις 6 ή και 7 η απαγόρευση καρτών; 2-7 νομίζω είναι μια χαρά γιατί έχουμε δει πολλές φορές τους μαφιόζους να κάνουν τέτοια παιχνιδάκια και να παίζουν κάρτες ανεξέλλεγκτα μες τη νύχτα. Συζητήσεις ας γίνονται, απλά να απαγορεύονται οι κάρτες.
Το πρόβλημα εδώ αφορά κυρίως την ΑΠ που πέφτει μέσα στη νύχτα. Οι υπόλοιπες κάρτες δεν έχουν τόσο νόημα εκείνη την ώρα οπότε θα σταθώ σ αυτήν μόνο. Θέλουμε να προστατεύσουμε τον κάτοχο της Ακύρωσης της ΑΠ για να μη χρειάζεται να ξυπνάει και να αγχώνεται ότι μέσα στο βράδυ μπορεί να παιχτεί η ΑΠ. Αν ο νεκρός χρόνος είναι 2-4 σημαίνει ότι: στη μία οριακή περίπτωση η ΑΠ θα παιχτεί στις 02:00. Σ αυτήν την περίπτωση ο κάτοχος της ΑΠ είναι στην ίδια μοίρα με Αρχιμαφόζο, Μάγισσα και ΣΕ, είναι κληρωμένος κι άτυχος να "πρέπει" να είναι σε επιφυλακή μέχρι τότε. Αν η ΑΠ παιχτεί στις 04:00, τότε ο κάτοχος της Ακύρωσης έχει κοιμηθεί ήδη 2 ώρες (το νεκρό χρόνο) κι έχει ακόμη 5 ώρες απ τη διορία της Ακύρωσης της ΑΠ (άλλωστε ο προφυλακισμένος πλέον δε μπορεί ν πάθει κάτι άλλο στο 5ωρο αυτό) για να κοιμηθεί και να ξυπνήσει. Πρακτικά μπορεί να κάνει ύπνο 7 ωρών. Που νομίζουμε είναι αρκετός, δεδομένου ότι το να περιορίσουμε πολύ τις ώρες μειώνει άλλα κομμάτια του παιχνιδιού όπως η τακτική και το gameplay.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Μωρούλι μου, πόσο πολύ σ έχει χτυπήσει η γεροντική άνοια; :ropalo:
Την Ακύρωση της ΑΠ την παίζει τρίτος παίχτης σ αυτόν που έχει δεχθεί την ΑΠ. Αυτός που έχει δεχθεί την ΑΠ δε μπορεί να παίξει Ακύρωση για να σώσει τον εαυτό του.


Σόρρυ, τη μπέρδεψα με την κάρτα αποτυχία δολοφονίας.:redface:
Τότε εγώ είμαι υπέρ να κάνετε και τις δύο αλλαγές.:)
(αν και, μεταξύ μας, νομίζω οτι είναι πολύ λίγοι αυτοί οι παίκτες που ενδιαφέρονται τόσο ώστε έχοντας την ακύρωση προφυλάκισης να μην κοιμούνται ή να βάζουν ξυπνητήρι ας πούμε για να είναι εκεί και να παίξουν την κάρτα :whistle:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.
Χαίρομαι πολύ για το status προφυλακισμένος που το είχα υπερασπιστεί και κάποτε :redface:
Όσον αφορά την ηχώ, τυπικά δεν θα έπρεπε μίας που δεν είναι πεθαμένος, αν και δε βλέπω κάτι κακό στο να μιλήσει.
Αντί ήχους θα μπορούσε επίσης να του δοθεί ευκαιρία για τελευταία λόγια-απολογία αφού περάσει το 5ωρο κι έχει αφήσει πια το μάταιο κόσμο του Παλέρμο (υποθέτω η ερώτηση είναι αν παιχτεί η ηχώ μέσα στο 5ωρο κι όχι αφού έχει γίνει φάντασμα κανονικά, τότε δεν τίθεται θέμα). (Εκτός και αν μέχρι να τα πει του έχει παιχτεί τυμβωρύχια.)

Για το 2 επίσης συμφωνώ, θα το άντεχα και μέχρι 3 ώρες νεκρού χρόνου 2-5 πχ, αλλά παραπάνω αρχίζει και γίνεται ακραίο μιας που και το ξενύχτι ήταν πάντα συστατικό του Παλέρμο, μη το ξεφτιλίσουμε τελείως :/:
Διευκρινίστε μου αυτό με την ακύρωση ΑΠ όμως. Αν παιχτεί η προφυλάκιση στις 01:59 η ακύρωση θα είναι δεκτή μέχρι τις 06:59 ορθόδοξα ή μέχρι τις 08:59, θεωρώντας το 2-4 σαν να μην υπάρχει;
Αντίστοιχη απορία και για το ΣΚ.
Τέλος, για τα τυπικά, θα πρότεινα να μπει και μια στάνταρ ώρα έναρξης το απόγευμα της Κυριακής, πχ. 19:00 ή 20:00.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Άμεση Προφυλάκιση και Τυμβωρυχία ήταν ανέκαθεν ένας ωραίος συνδυασμός για να πετάς παίκτες εκτός παιχνιδιού, είτε δηλαδή να διευκολύνει την μαφία στο έργο της ή να τιμωρεί μαφιόζους που ήταν υπερβολικά απρόσεκτοι. Γενικά θεωρώ ότι είναι καλύτερο το υπάρχον status.
Εάν προχωρήσουμε σε αλλαγή και δημιουργία status προφυλακισμένου, θεωρω ότι, αφού δεν μπορεί να παιχτεί Τυμβωρυχία (δεν είναι φάντασμα) δεν γίνεται να επιστρέψει με Ηχώ ο προφυλακισμένος. Η ΑΠ τοποθετεί τον παίκτη σε μια κατάσταση limbo, όπου ο παίκτης δεν παίζει καθόλου και δεν μπορεί να είναι στόχος καρτών, εκτός της Ακύρωσης Προφυλάκισης.
Ξαναλέω, ωστόσο, ότι θεωρώ θετικό στοιχείο την ΑΠ+Τυμβωρυχία και δεν αντιλαμβάνομαι το λόγο που χρειάζεται να αλλάξει.

Για τα διαδικαστικά από άποψη χρόνου, θα συμφωνήσω. Ίσως κάποια άτομα να έχουν προσαρμόσει το παίξιμό τους στις ώρες που ίσχυαν μέχρι τώρα και να μπορούσαν να επωφεληθούν από τις μεταμεσονύκτιες ώρες... Ωστόσο, πρώτη προτεραίοτητα πρέπει να είναι η διευκόλυνση της ΣΕ και σε δεύτερη φάση να μπορούμε να εξασφαλίσουμε ίση προσβασιμότητα σε όλους τους παίκτες.
Η δεύτερη πρόταση με βρίσκει σύμφωνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Ηλία προδιαθέτει σε κάτι το νέο σου άβαταρ;:whistle:

Δε συμφωνώ στο να έχει ο προφυλακισμένος δικαίωμα για τελευταία λόγια. Αν κάποιος έχει κάτι να πει να το λέει όσο είναι ζωντανός κι όχι όταν παιχτεί η άμεση προφυλάκιση.

Θα μπορούσε να γίνει κάτι φέτος και με αυτούς που γράφουν 1 ποστ τη μέρα με μια χωρίς αιτιολογία ψήφο και τίποτα άλλο; Μήπως να βάλουμε κανόνα οτι στο επόμενο παιχνίδι η ΣΕ θα απαγορεύσει σε αυτούς τους παίκτες να ξαναπαίξουν; :hmm:

Άμεση Προφυλάκιση και Τυμβωρυχία ήταν ανέκαθεν ένας ωραίος συνδυασμός για να πετάς παίκτες εκτός παιχνιδιού, είτε δηλαδή να διευκολύνει την μαφία στο έργο της ή να τιμωρεί μαφιόζους που ήταν υπερβολικά απρόσεκτοι. Γενικά θεωρώ ότι είναι καλύτερο το υπάρχον status.
Ξαναλέω, ωστόσο, ότι θεωρώ θετικό στοιχείο την ΑΠ+Τυμβωρυχία και δεν αντιλαμβάνομαι το λόγο που χρειάζεται να αλλάξει.

Υπάρχει μια αδικία γιατί οι μαφιόζοι έχουν το πλεονέκτημα να μπορούν να συνομιλούν μεταξύ τους οπότε ένας τουλάχιστον παίκτης ανά παιχνίδι φεύγει πάντα με αυτόν τον τρόπο (ΑΠ+τυμβωρυχία) και συνήθως πρόκειται και για καλούς παίκτες αφού αυτούς φοβάται περισσότερο η μαφία. Εγώ το βρίσκω δίκαιο να έχουν οι πολίτες μια βοήθεια και να μην καταδικάζεται ένας καλός και έμπειρος παίκτης σε τυμβωρυχία με ευκολία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.
Ηλία προδιαθέτει σε κάτι το νέο σου άβαταρ;:whistle:
Και το προηγούμενο δολοφόνο είχε πάντως πρεσβυτέρα :angelnot:

Δεν εμμένω στο δικαίωμα για τελευταία λόγια ούτε με κόφτει αν θα μπορεί να μιλήσει ο προφυλακισμένος με ηχώ ομολογώ.
Ας ενταχθεί αυτό το status αφού στις περισσότερες περιπτώσεις το combo ΑΠ + Τυμβωρυχία δίνει έναν πολίτη δώρο στη μαφία κι ας μη μιλήσει και ποτέ ο καημένος :redface:
(Να πω την αλήθεια μου δεν θυμάμαι αν μπορεί να μιλήσει ως φάντασμα μετά το 5ωρο ο προφυλακισμένος. Και να δεις ο λόγος που δεν το θυμάμαι είναι γιατί σχεδόν πάντα του 'χε παιχτεί τυμβωρύχια στο πρώτο 5λεπτο :redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Ακριβώς όπως το λέει ο Ηλίας: ένας πολίτης μείον για τους μαφιόζους χωρίς να κάνει τίποτα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ηλία προδιαθέτει σε κάτι το νέο σου άβαταρ;:whistle:

Δε συμφωνώ στο να έχει ο προφυλακισμένος δικαίωμα για τελευταία λόγια. Αν κάποιος έχει κάτι να πει να το λέει όσο είναι ζωντανός κι όχι όταν παιχτεί η άμεση προφυλάκιση.

Θα μπορούσε να γίνει κάτι φέτος και με αυτούς που γράφουν 1 ποστ τη μέρα με μια χωρίς αιτιολογία ψήφο και τίποτα άλλο; Μήπως να βάλουμε κανόνα οτι στο επόμενο παιχνίδι η ΣΕ θα απαγορεύσει σε αυτούς τους παίκτες να ξαναπαίξουν; :hmm:



Υπάρχει μια αδικία γιατί οι μαφιόζοι έχουν το πλεονέκτημα να μπορούν να συνομιλούν μεταξύ τους οπότε ένας τουλάχιστον παίκτης ανά παιχνίδι φεύγει πάντα με αυτόν τον τρόπο (ΑΠ+τυμβωρυχία) και συνήθως πρόκειται και για καλούς παίκτες αφού αυτούς φοβάται περισσότερο η μαφία. Εγώ το βρίσκω δίκαιο να έχουν οι πολίτες μια βοήθεια και να μην καταδικάζεται ένας καλός και έμπειρος παίκτης σε τυμβωρυχία με ευκολία.

Το γεγονός ότι στη μαφία έχουν το πλεονέκτημα της συνεννόησης υπάρχει για να ισοσταθμίζει το γεγονός ότι είναι αριθμητικά λιγότεροι. De facto αυτός είναι ο τρόπος με τον οποίο λειτουργεί το παιχνίδι.

Άρα είναι λογικό ότι αυτή η συνεννόηση θα επεκτείνεται στη χρήση καρτών και, ναι, θα μπορούν να συντονίσουν καλύτερα μια ΑΠ+Τυμβωρυχία. Στον αντίποδα, όμως, ακριβώς επειδή οι μαφιόζοι μόνο μπορούν να έχουν αυτόν το συντονισμό, τα δύο άτομα που θα ρίξουν τις κάρτες βάζουν δύο μεγάλες ταμπέλες πάνω τους ότι είναι μαφιόζοι και άρα πρέπει να απομακρυνθούν. Δηλαδή, το "μεγάλο" πλεονέκτημα της συννενόησης που έχει η μαφία στο συγκεκριμένο combo, ξαφνικά μετατρέπεται σε μεγάλο πονοκέφαλο, καθώς χρειάζεται την κατάλληλη κάλυψη.

Ερώτηση:
Η Μαφία έχει εγγυημένη μια ΑΠ και μια Τυμβωρυχία σε κάθε παιχνίδι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Το γεγονός ότι στη μαφία έχουν το πλεονέκτημα της συνεννόησης υπάρχει για να ισοσταθμίζει το γεγονός ότι είναι αριθμητικά λιγότεροι. De facto αυτός είναι ο τρόπος με τον οποίο λειτουργεί το παιχνίδι.

Άρα είναι λογικό ότι αυτή η συνεννόηση θα επεκτείνεται στη χρήση καρτών και, ναι, θα μπορούν να συντονίσουν καλύτερα μια ΑΠ+Τυμβωρυχία. Στον αντίποδα, όμως, ακριβώς επειδή οι μαφιόζοι μόνο μπορούν να έχουν αυτόν το συντονισμό, τα δύο άτομα που θα ρίξουν τις κάρτες βάζουν δύο μεγάλες ταμπέλες πάνω τους ότι είναι μαφιόζοι και άρα πρέπει να απομακρυνθούν. Δηλαδή, το "μεγάλο" πλεονέκτημα της συννενόησης που έχει η μαφία στο συγκεκριμένο combo, ξαφνικά μετατρέπεται σε μεγάλο πονοκέφαλο, καθώς χρειάζεται την κατάλληλη κάλυψη.

Ερώτηση:
Η Μαφία έχει εγγυημένη μια ΑΠ και μια Τυμβωρυχία σε κάθε παιχνίδι?

Μόνο που το combo χρησιμοποιείται σε late game και δεν εξασφαλίζει μόνο ότι διώχνεται ένας πολίτης (όποιος και ό,τι και αν είναι αυτός), αλλά ουσιαστικά εγγυάται ότι η ΑΠ θα περάσει. Άρα, κερδίζουν ότι από την ψηφοφορία δε φεύγει μαφιόζος και έχουν και την επόμενη δολοφονία έτσι ώστε να πάει 2-0 χωρίς πολλά-πολλά!

Οι μόνες κάρτες με περιορισμούς τέτοιου τύπου είναι η Νεκροφάνεια και η αποτυχία δολοφονίας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 21 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top