Ιστορίες από το στρατό: Και εσύ φαντάρος;

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν σας το έχω πει, αλλά σε μια εβδομάδα μπαίνω φαντάρος (συγκεκριμένα 7 Νοέμβρη). Και θα πείτε "και τι μας το λες;". Βασικά έχω προσέξει ότι κάποιοι απο εδώ θα πάνε και αυτοί φαντάροι τώρα, οπότε είπα να μαζευτούμε σε αυτό το topic, να πούμε που παρουσιαζόμαστε πως το φανταζόμαστε και τα λοιπά. Επίσης, καλοδεχούμενες είναι παρατηρήσεις απο "παλιούς", για το τι μας περιμένει, τι θα μπορούσαμε να κάνουμε για να περάσει καλύτερα αυτή η θητεία καθώς και για το τι θα πρέπει να κρατάμε την πρώτη μέρα. Υπάρχουν κάποια άλλα fora ειδικά για τον στρατό, το ξέρω, απλά είπα να το κάνω σε λίγο πιο μικρό κύκλο.
Αρχίζοντας, να πω ότι παρουσιάζομαι στο 547 ΤΠ στο Ρέθυμνο (την πόλη μου δλδ) και δεν νομίζω ότι έχει χρησιμοποιηθεί κάποιο βίσμα γιαυτό, μιας και σχεδόν όλη η Κρήτη παρουσιάζεται εκεί (στο στρατό ξηράς). Δεν περιμένω τίποτα για τον στρατό και απλά το βρίσκω κάτι το απόλυτα φυσιολογικό για τη ζωή του αρσενικού. Όπως και να το κάνουμε είναι μια αξέχαστη (απ'όλες τις απόψεις) εμπειρία, που πρέπει να τη ζήσεις.
Δυστυχώς αφού μπω οι υπόλοιποι του forum θα με χάσετε (αρκετοί θα χαρούν γιαυτό :P). Για την ακρίβεια εδώ και μέρες έχω μειώσει την δραστηριότητα μου για να τελειώσω κάποιες υποχρεώσεις μαθημάτων και της πτυχιακής.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Σου εύχομαι Καλή Θητεία. Το μόνο στενόχωρο είναι ότι είναι υποχρεωτικό. Οι συνθήκες είναι ανθρώπινες αλλά αποτελεί μια δοκιμασία αντοχής. Οι συνάδελφοί σου που θα τραβάνε τα δικά τους ζόρια είναι αδέλφια και σύντροφοι. Αν παρατηρήσεις θα δεις στους αξιωματικούς τόλμη, παλικαριά και γενναιότητα που είναι μεταδοτικές. Οι απόφοιτοι της σχολής Πολέμου αξίζουν της προσοχής σου, η γνώμη τους έχει ένα βαθύτερο σκεπτικό... Καλός Πολίτης πάλι... θυμήσου ότι ο σκοπός της εκπαίδευσης είναι να βγεις από τη μάχη ζωντανός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Και εγω φευγω 7 Νοεμβριου και αλλαξα απο τωρα την υπογραφη μου μιας και το adsl κοβεται αυριο και ετσι θα με χασετε απο το forum νωριτερα.

Σταυρουπολη Ξανθης 557(νομιζω...), Πεζικο.

Να πω οτι ειμαι χαρουμενος θα πω ψεματα... Να πω οτι ειναι θα ειναι μια εμπειρια συμαντικη για την ζωη μου, παλι θα πω ψεματα. Δεν ειμαι απο τα ατομα που θα εχουν να λενε κατι απο τη θητεια τους. Θα κοιταξω να περασω απαρατηρητος και να κοιταω τη δουλεια μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Φαντάρε!!!!

Απο την μέρα που θα παρουσιαστείτε ξεκινάει ένα ταξίδι το οποίο θα θυμάστε και θα μιλάτε για την υπόλοιπη ζωή σας καθώς το στρατιωτικό στιγματίζεις την πορεία ενός άντρα.
Μία είναι η λέξη κλειδί υπομονή θα πετύχεται και καλούς και μ@λ@κες (ειδικά το δευτερο, σε μεγάλο ποσοστό).
Μην κάνετε το λάθος να μετράτε, μια μια μέρα σας φέρνει πιο κοντά στην απόλυση σας και για αυτό μην δίνεται σημασία.
Να προσέχεται μην χτυπήσετε, μην τραυματιστείτε κτλ
Να προσέχεται με ποιόν κάνετε παρέα καθώς με την στολή όλοι φαίνονται ίδιοι,
θα επανέλθω σύντομα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
6 Νοεμβρίου, Άρτα, υγειονομικό.
Έχω σκοπό να κάθομαι και να κοιμάμαι όσο περισσότερο μπορώ.Είδικά μετά το κέντρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Μιάς και το έχω ψιλοψάξει το θέμα, να σας πω και εγώ μερικά πράγματα που έχω βρει[δεν ξέρω εαν είναι αλήθεια, απλώς ότι ακούω λέω, κρίνετε εσείς μετά]

Λοιπόν, τις πρώτες μέρες που θα παρουσιαστείτε υποτίθεται ότι θα πρέπει να σας βγάλουν το λάδι, θα σας βάζουν να κάνετε ασκήσεις κτλ
Μετά απο λίγο καιρό θα χαλαρώσει αυτό και θα είστε λίγο καλύτερα
Το [σχεδόν ημερίσιο] ξύρισμα είναι υποχρεωτικό γιατί γένια δεν επιτρέπονται. Ανάλογα με το πόσο πολύ γένια βγάζετε τόσο πιό πολύ συχνά πρέπει και να ξυρίζεστε..[αυτό μάλλον το ξέρετε]
Ελπίζω οι λιγοστές πληροφορίες μου να είναι σωστές:P
Γιάννη περιμένω more info;)

Να προσέχεται με ποιόν κάνετε παρέα καθώς με την στολή όλοι φαίνονται ίδιοι,
θα επανέλθω σύντομα
:worry::hmm:??

Απο την μέρα που θα παρουσιαστείτε ξεκινάει ένα ταξίδι το οποίο θα θυμάστε και θα μιλάτε για την υπόλοιπη ζωή σας καθώς το στρατιωτικό στιγματίζεις την πορεία ενός άντρα.
:down::down:Εμένα δεν θα με στιγματίσει πάντως:whistle::P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
πάντως να πω κάτι που ξέρω στα ΣΙΓΟΥΡΑ....
όποιος παρουσιαστεί ναυτικό, ΑΝ παρουσιαστεί με το μούσι του είναι κομπλε ;)
Δεδομένης της παράδοσης που υπάρχει οι ναυτικοί να έχουν μούσι, όποιος παρουσιαστεί έτσι ειναι τυχερος... αν πας ξουρισμένος, μετα δεν μπορείς να αφήσεις!
Στην αρχή της θητείας βέβαια, επιβάλεται να ειναι παντα περιποιημενο, κοντό με μηχανή, παρμενα τα μάγουλα ώστε να ειναι το και καλα καθαρα ναυτικό μούσι...
όσο περνάει ο καιρός όμως κι ο παλιος ειναι αλλιώς... λαχειο!
όπως και να εχει...δεν κανεις τη μουρη σου φετες σε καθημερινή βαση :/:

για τους νεοσύλεκτους γενικά λοιπόν, υπομονη παιδιά.... θα περάσει!
Καλή τύχη σας ευχομαι, να μην βρείτε ΠΟΛΛΟΥΣ μαλ@κες και αυτο που ειπε ο Γιαννης προσεξτε το....
με τη στολή όλοι φαίνονται ίδιοι....
παρόλα αυτα, η συντριπτική πλειοψηφία των αντρων, δημιουργεί ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΔΥΝΑΤΕΣ φιλίες μέσα στο στρατό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
παρόλα αυτα, η συντριπτική πλειοψηφία των αντρων, δημιουργεί ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΔΥΝΑΤΕΣ φιλίες μέσα στο στρατό :)

Ισως εφταιγε που τα ντουζ ηταν ομαδικα καποτε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
6 Νοεμβρίου, Άρτα, υγειονομικό.
Έχω σκοπό να κάθομαι και να κοιμάμαι όσο περισσότερο μπορώ.Είδικά μετά το κέντρο.

Γιατρέ μου προφανώς χρειάζεστε ξεκούραση... σας εύχομαι καλή θητεία και καλή άσκηση καθηκόντων... θα σας δοθεί η ευκαιρία να ασκήσετε το λειτούργημα και μπορεί να σώσετε έστω και μια ζωή... Καλός Πολίτης επίσης... κουράγιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Κατι ξερ εγω που θα παω στρατιοτικες σχολες:P

Παντος παιδια εγω ενα εχω να σας πω, μην ανχωνεστε, μην φρικερνετε και μην ψαρωνετε, δειτε ολους οσους περασανε απο τον στρατο, τωρα τα θυμουνται και γελανε, απολαυστε το λοιπον;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Ισως εφταιγε που τα ντουζ ηταν ομαδικα καποτε :P

αυτό είναι μια επιπλέον ταλαιπωρία το υποχρεωτικό ντουζ όπου απλά μαθαίνεις να μη ντρέπεσαι για τη φύση σου. Αλλιώς δε σου δίνει κανείς καμία σημασία... δεν έχεις και τίποτα πρωτότυπο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
αυτό είναι μια επιπλέον ταλαιπωρία το υποχρεωτικό ντουζ όπου απλά μαθαίνεις να μη ντρέπεσαι για τη φύση σου. Αλλιώς δε σου δίνει κανείς καμία σημασία... δεν έχεις και τίποτα πρωτότυπο...

Για αυτο παιδια μην ανυσιχιτε καθολου! Και εγω στην αρχη στην Σουηδια φρικαρα καθε φορα που επρεπε να κανουμε ντους μετα την γυμναστικη, αλλα μετα την δευτερη τριτη φορα το συνιθιζεις και δεν το καταλαβενεις καν. Και μην νομιζετε οτι ολοι κοιτανε ποσο μεγαλο η μικρο ειναι το δικο σας, μονο αυτο δεν κοιτανε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Απο οτι ξερω πλεον στα ντουζ εχουν κουρτινες:) Ετσι δεν νομιζω να εχουμε προβλημα..Ελπιζω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Γιατρέ μου προφανώς χρειάζεστε ξεκούραση... σας εύχομαι καλή θητεία και καλή άσκηση καθηκόντων... θα σας δοθεί η ευκαιρία να ασκήσετε το λειτούργημα και μπορεί να σώσετε έστω και μια ζωή... Καλός Πολίτης επίσης... κουράγιο...
Ξεκούραση και κάποιον να μου κάνει αέρα.Ε δε θέλω και πολλά...
Ευχαριστώ για τις ευχές.Ελπίζω αν έρθει η ώρα να βοηθήσω να μπορέσω να το κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Λοιπόν, τις πρώτες μέρες που θα παρουσιαστείτε υποτίθεται ότι θα πρέπει να σας βγάλουν το λάδι,

Λάθος, ειδικά τις πρώτες μέρες και μέχρι να ορκιστείτε ούτε φιλακή ούτε κράτηση δεν μπορούν να σας ρίξουν.
Τα καψώνια έχουν καταργηθεί και έχεις το δικαίωμα να βγεις στην αναφορά τάγματος ως παραπονούμενος αν κρίνεις άσχημη συμπεριφορά απένταντι σου απο φαντάρο μέχρι και απο αξιωματικό.
Απο τα ανωτέρω εξερούνται οι ειδικές δυνάμεις.

θα σας βάζουν να κάνετε ασκήσεις κτλ
Υπάρχει καθημερινή απογευματινή άσκηση, ενω τα πρωινά έχει "σχολεία", μαθήματα σκοποβολής, ενημερωσης για τον στρατό, πυρ και κίνηση, βολές κτλ
Μετά απο λίγο καιρό θα χαλαρώσει αυτό και θα είστε λίγο καλύτερα
Θέλει προσοχή όταν θα φτάσετε στην μονάδα σας, εκεί αλλάζουν λίγο τα πράγματα.
Το [σχεδόν ημερίσιο] ξύρισμα είναι υποχρεωτικό γιατί γένια δεν επιτρέπονται.
Σωστό, και τρώς κράτηση αν είναι αξύριστος, οι ηλεκτρικές μηχανές είναι μεγάλη λύση. Μόνο στο ναυτικό επιτρέπονται ή αν είσαι ελευθερος ξυρίσματος απο γιατρό (με χαρτί δηλαδή απο το ιατρείο)
Ανάλογα με το πόσο πολύ γένια βγάζετε τόσο πιό πολύ συχνά πρέπει και να ξυρίζεστε..[αυτό μάλλον το ξέρετε]
!
Ελπίζω οι λιγοστές πληροφορίες μου να είναι σωστές:P
Στο περίπου! :P
Εμένα δεν θα με στιγματίσει πάντως:whistle::P:P:P
Δεν σε στιγματίζει αρνητικά πάντως (αυτό διαφέρει ανα άτομο) σίγουρα όμως είναι κάτι που θα θυμασε για πάντα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Δεν σε στιγματίζει αρνητικά πάντως (αυτό διαφέρει ανα άτομο) σίγουρα όμως είναι κάτι που θα θυμασε για πάντα!;)

Δεν θα με στιγματίσει ούτε αρνητικά ούτε θετικά:P [πόσο πιο ξεκάθαρα να το πω?:P]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
@nikolas17
Δεν θα με στιγματίσει ούτε αρνητικά ούτε θετικά [πόσο πιο ξεκάθαρα να το πω? ]

Μόνο αν δεν πας φαντάρος ΔΕΝ θα σε στιγματίσει, έτσι ή αλλιώς...

@kynofilos
Αν παρατηρήσεις θα δεις στους αξιωματικούς τόλμη, παλικαριά και γενναιότητα που είναι μεταδοτικές. Οι απόφοιτοι της σχολής Πολέμου αξίζουν της προσοχής σου, η γνώμη τους έχει ένα βαθύτερο σκεπτικό...

??? Που τα είδες αυτά??? Θα ήθελα να αναφέρω τι είδα εγώ σε όλους αυτούς (και πίστεψέ με, γνώρισα αρκετούς κατά την διάρκεια της θητείας μου...) αλλά θα μας κόψουν τα μπιπ...

Λοιπόν... να σας πω κι εγώ την γνώμη μου περί του θέματος Στρατιωτική Θητεία και ειδικότερα για το Ναυτικό που υπηρέτησα για 19 μήνες.

Βασικά το φανταριλίκι για εμένα είναι ένα απίστευτο χάσιμο χρόνου... Στην προπαίδευση (το χρονικό διάστημα δηλαδή απο την κατάταξη μέχρι την ορκωμοσία) σου σπάνε τον τσαμπουκά και σε βάζουν στο κλίμα που υποτίθεται θα πρέπει να συνηθίσεις για όλη την υπόλοιπη θητεία σου... Στην συνέχεια πας σε μια μονάδα και παίρνεις κάποιον ρόλο (λειτουργικό ρόλο). Το μόνο που μένει είναι να περάσει ο καιρός και να την κάνεις με ελαφρά για την έξω ζωή...


Ο Γιάννης λίγο παραπάνω είπε κάτι πάρα πολύ σωστό... Να προσέχετε γιατί εκεί μέσα όλοι έχουν σχεδόν το ίδιο κούρεμα, τα ίδια παπούτσια και τα ίδια ρούχα. Και όμως ο καθένας είναι τόσο ξεχωριστός και μπορεί να είναι οτιδήποτε! Προσοχή λοιπόν στις διαπροσωπικές σχέσεις και να θυμάστε πάντα οτι τίποτα δεν είναι αυτό που φαίνεται...

Το επόμενο πράγμα που θα πρέπει να προσέχετε είναι οι σχέσεις σας με τους μόνιμους... Το 95% των μόνιμων είναι καραβανάδες και σας βλέπουν αποκλειστικά και μόνο σαν τους εργάτες που κάνουν τις αγγαρίες για να μην φωνάζει ο μεγαλύτερος καραβανάς. Όσο ποιο απαρατήρητοι είστε μέσα τόσο καλύτερα για εσάς... απλά τυπικά πραγματάκια και τρέλα... πουλήστε τρέλα αβέρτα, η οποία βέβαια θα σας κάνει να περνάτε καλύτερα και όχι χειρότερα...


Άντε καλή θητεία και να θυμάστε... τίποτα δεν είναι όπως φαίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Καλή θητεία σε όλους. Δεν θα σχολιάσω για την θητεία καθώς δεν θέλω να χαλάσω την διάθεση.

Καλά να περάσετε.

Σχετικά με το ναυτικό επιτρέπεται και το μούσι-μουστάκι και δεν είναι την μέρα που θα παρουσιαστείς αλλά την μέρα που θα σε πάρουν φωτογραφία. Δηλαδή κάποιες μέρες μετά στο ΚΕΠΟΡΟΣ. Απλά μέχρι την φωτογραφία πρέπει και καλά να είσαι προβλεπέ άρα όπως μπήκες. Επιλογή πάντως υπάρχει να αλλάξεις εκεί μέσα.
Όποιος πάει εκεί να δώσει τους χαιρετισμούς μου στον [...] αν δεν έχει πεθάνει ακόμα.

Τώρα από όλα τα γνωστά που σας έχουν πει να πάρετε εγώ να σας πω από το βασικότερα άγνωστα. Μπαλαντέζα ή ΤΑΦ για το κινητό. Επίσης ότι θέλετε να περάσετε όπως κάποιο φάρμακο σημαντικό και να μην έχετε χαρτί ΠΑΝΩ ΣΑΣ και όχι στις τσάντες. Φαγητά και άλλες βλακείες θα τα φάνε όλα οι γυφτοι(βλέπε παρακάτω) να πείτε στις μανάδες σας.

Και δεν μπορώ πρέπει να το πω.
Να δώσετε τα χαιρετίσματα μου στους μεγαλύτερους γύφτους που γνώρισα ποτέ. Τους μόνιμους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
[...]

Εγω πάντως προσπάθησα να το περάσω πιο Light το θέμα, αλλα δυστηχώς ο founes έχει 110% δίκαιο!
Μην προβληματίζεσται όμως, όλοι πήγαμε, όλοι απολυθήκαμε χαμένος χρόνος αλλα δεν νομίζω να επέλεγα ποτέ να μην πάω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
... καλοδεχούμενες είναι παρατηρήσεις απο "παλιούς", για το τι μας περιμένει, τι θα μπορούσαμε να κάνουμε για να περάσει καλύτερα αυτή η θητεία καθώς και για το τι θα πρέπει να κρατάμε την πρώτη μέρα.



Το παίρνουνε fantaro το fantago ?

Όπως για όλους, ήρθε η ώρα για να λιώσεις κωλόψαρο..το κρίμα της υπόθεσης είναι ότι εγώ έχω απολυθεί από τις τάξεις του ΕΣ με τον βαθμό του Εφ.Ανθυπολοχαγού Πεζικού εδώ και δυόμιση χρονάκια αλλιώς θα σου 'τρωγα τα κόκκαλα..ποντίκι..ψαροκάμακο...θα σου ρούφαγα το μεδούλι με καλαμάκι..δε θα άφηνες πευκοβελόνα αμάζευτη..αρούρακα..προσχή ρειιι...μου 'σαι και χαλαρός..ίσιο και ευθυτενές το κορμάκι σου μην αναλάβω εγώ το ίσιωμα του...και κοιτάμε ψηλάααα....ψηλά είπα...θέλω να σκάψεις με το βλέμμα σου τα σύννεφα...ψηλά πατόψαρο..σαμιαμίδι..ημι-ανάπαυση τώρα...

..έλα κάνε τσιγάρο κι άκου τσάμπα λόγια τώρα από το αρχικομάντο του Πεζικού και πάντων των σωμάτων avaptistako...λόγια ακέραια, λόγια γεμάτα...λόγια μεστά....(δεν έλεγα γεμιστά για οικονομία λέξεων ? !!) :kill:

1. Να μη ξεχνάς ή να μην αμελείς οτιδήποτε έχει σχέση με τη γενικότερη υγιεινή σου (σωματική, στοματική) γιατί μερικές φορές θα δυσκολεύεσαι να βρείς τον απαιτούμενο χρόνο ή θα είσαι εξαντλημένος ακόμα και για να βουρτσίσεις δόντια...
Ξέρω πλήθος περιπτώσεων στρατιωτών που μετά το πέρας της θητείας τους είχε σαπίσει η μισή οδοντοστοιχία τους...βούρτσιζε 1-2 φορές τη μέρα δοντάκια, λοιπόν, πρωί μαζί με τους αφρούς από το ξύρισμα περιμένοντας να μαλακώσει ο αφρός τα γένια..

2. Να απαιτείς καθαρά σεντόνια και μαξιλαροθήκες και να τα αλλάζεις σε εβδομαδιαία βάση ..σε περίπτωση που ο Αξιωματικός ιματισμού του λόχου σου αρνηθεί να σου παράσχει νέα και καθαρά πρέπει να ασκείς παράπονα, τόσο στον ίδιο όσο και στον Διοικητή του Λόχου σου πριν από τη γενική αναφορά τάγματος, στα του λόχου σου...οι φαντάροι δεν έχουν μόνο υποχρεώσεις..έχουν και δικαιώματα...

3. Τα εμβόλια που γίνονται μη τα αποφεύγεις...είναι για καλό σου κι ας μη ξέρεις κάποιες φορές σε τι αφορούν...καλό είναι πριν γίνει ένα εμβόλιο να ρωτάς τους γιατρούς από τί σε προστατεύει το συγκεκριμένο εμβόλιο....φήμες περί επίδρασης αντικούκου καθώς επίσης και θωράκισης του οργανισμού από ιώσεις κλπ παραμένουν ανεπιβεβαίωτες...όταν δε γνωρίζεις να ρωτάς...έχεις δικαίωμα να μη κάνεις εμβόλιο (αναφαίρετο)...ιατρικές εξετάσεις επιβάλλεται να κάνεις όμως, πριν την έναρξη της βασικής εκπαίδευσης...

4. Όταν περνάς από την επιτροπή γιατρών ανα ειδικότητα κι εφόσον έχεις ιστορικό κάποιου πρόσφατου ατυχήματος, σπασίματα, καταπόνηση στη μέση, μέχρι μυωπία όλα θα πρέπει να τα αναφέρεις στους αρμόδιους γιατρούς και να μη παίζεις τον ήρωα διακυβεύοντας τη σωματική σου υγεία είτε με σκοπό να δοκιμάσεις τις αντοχές σου είτε για να μη σε υποβιβάσουν σε κατηγορία Γιώτα (Ι2-Ι3 και δε συμμαζεύεται) γιατί έχουν καταγραφεί περιπτώσεις ατόμων που έκρυψαν μέχρι και εγχειρήσεις κοίλης και στη πορεία έβλαψαν οι ίδιοι την υγεία τους κάνοντας διάφορες αγγαρείες που δε μπορείς να αποφύγεις εφόσον κανείς δε το ξέρει ότι αντιμετωπίζεις πρόβλημα ώστε νομίμως να απαλλαγείς από αυτές..

5. Μη δηλώσεις για Δόκιμος αν τεθεί αυτό το δίλημμα μέσα σου ή σας πιπιλήσουν τα μυαλά οι ανώτεροι ή οι εκπαιδευτές σας στο Κέντρο Εκπαίδευσης που θα παρουσιαστείς...Θα κάνεις 5 μήνες παραπάνω, θα παίρνεις ένα πενιχρό μηνιάτικο το οποίο όμως θα το σπαταλάς στο νοίκι καθότι η στρ/κή εγκύκλιος καθορίζει ότι απαγορεύεται ο Δόκιμος να διαμένει εντός της μονάδας, ούτε βέβαια να τρώει (εκτός των ημερών που έχει υπηρεσία, 4-6 φορές το μήνα max.) ακόμα κι αν υπάρχουν ελεύθερα κρεβάτια στους λόχους ή στα ιατρεία των λόχων...

θα περάσεις μια αρκετά σκληρή εκπαίδευση που σε τίποτα δε θυμίζει εκπαίδευση και ζωή φαντάρου και μετά τον 6ο μήνα όπου και θα βγείς από τη Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού (γνωστή και ως Σ.Ε.Α.Π.), δε θα χεις σε καμία περίπτωση αντιμετώπιση αξιωματικού από τους μόνιμους Αξκούς και Υπαξκούς, θα 'σαι χρεωμένος με ό,τι πιο παρωχημένο υλικό μπορείς να φανταστείς και οι ευθύνες που θα επωμιστείς θα προσιδιάζουν σε φαντασία ανάλογη του σεναριογράφου του μάγου του Οζ...

Για να είμαι δίκαιος, το μόνο θετικό στη περίπτωση της θητείας από πόστο Εφ. Αξ/κου είναι ότι δε θα επιβαρύνεις οικονομικά μπαμπά-μαμά για τις τσάρκες σου και η ποιότητα ζωής σου θα είναι σαφώς ανώτερη αφού θα είναι δουλειά από τις 7 ως τις 3 και μετά θα κάνεις ο,τι γουστάρεις..θα διασκεδάζεις, θα βγαίνεις απεριόριστα, θα τρώς ό,τι γουστάρεις και οχι τυποποιημένα και ληγμένα σαπιόφαγα...σε αντίθεση με τον φαντάρο που κατά την απογευματινή έξοδο στις 22:30 πρέπει να είναι πίσω στο τάγμα και με σκοπιές μεταμεσονύχτιες κλπ...σύν το χαρτί που κατά κάποιο τρόπο υπολογίζεται στην αγορά εργασίας μιας και μετείχες σε υπεύθυνη θέση στο στράτευμα και διοικούσες και είχες ευθύνη στρατιωτικού υλικού...το έζησα και το ζω και βλέπω ότι βγάζει μάτια στους νυν και μελλοντικούς εργοδότες...
Όλα τα αλλα θετικά έχουν να κάνουν με λόγους υπερηφάνιας και ενός αστεριού που παίρνεις 1-2 μήνες πριν την απόλυση που προσωπικά δε τα θεωρώ λιγότερο σημαντικά..

6. Να είσαι υποτακτικός και ποτέ μη ξεχνάς να χαιρετάς τους ανωτέρους σου...χαιρετούρα και άγιος ο Θεός...ο βαθμός συμπάθειας που θα σου έχουν θα είναι εκθετικά ανάλογος με τη συχνότητα της απόδοσης χαιρετισμού σου!! Μη γελάς.....είναι η γελοιότητα στο απόλυτο μεγαλείο της αλλά είναι μια πραγματική γελοιότητα...όλοι, από υποδεκανείς μέχρι συνταγματάρχες θέλουν να αισθάνονται Θεοί...παίξε θέατρο....κάνε τον κομπάρσο και θα περάσεις φίνα..

7. Να γυαλίζεσαι τακτικά (πάρε 4-5 μπουκαλάκια colonil, όχι στο κέντρο, εκεί θα στα κατασχέσουν, εννοώ από τη πρώτη μονάδα μετεθέσεως και μετά) και να ξυρίζεσαι επίσης για να μη σου στερούν την έξοδο και σου χαλιέται η ψυχολογία..θα πρέπει εξ'αρχής να πιέσεις τον εαυτό σου να κάνει κάποια πράγματα για να μπείς στο ρυθμό να μη τα ξεχνάς ποτέ...αν από την αρχή τσινίσεις τότε θα βρίσκεις μπροστά σου πάντα ένα μ@λ@κα Καραβανά να σε επιπλήτει συνεχώς...(σε αυτή τη περίπτωση δε θα σου κάνει τα γλυκά μάτια επειδή τον χαιρέτησες!!)...

Με 2 λογάκια: ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΟΣ...σε σκοπιές, βολές, ακόμα και όταν αιτείσαι το παραμικρό, κατάλαβες? Γιατί αν δεν είσαι και περάσεις απαρατήρητος τη μία, τη δεύτερη δε θα περάσεις...

8. Να καθαρίζεις το όπλο σου χωρίς τα ειδικά spray που αγοράζουν κάποιοι απ'έξω...αυτά όντως κάνουν το όπλο λαμπίκο, όμως δε ξέρουν αυτοί που τα χρησιμοποιούν ότι ο βαθμός οξείδωσης του όπλου επιταχύνεται απο τα χημικά αυτά (!)...oh yes..και θα πρέπει να καθαρίζουν πιο συχνά το όπλο μετά...λαδάκι και σχοινοβελός...λύση του όπλου, λάδωμα όλα τα μέρη του, μαζί και το κλείστρο...

9. Να'χεις από 3-5 Λουκέτα (για πάν ενδεχόμενο) μαζί σου και να κλειδώνεις στον φοριαμό σου τα πράγματα σου..πάντα λουκέτο ακόμα και για τις πετσέτες σου, λουκέτο στη πολιτική βαλίτσα σου, λουκέτο στη στρατιωτική βαλίτσα σου και λουκέτο και στο λουκάνικο σου...σε όλα...ποτέ δε θα πάς ούτε καν για κατούρημα χωρίς να τα χεις πρώτα, όλα κλειδωμένα με λουκέτο...ό,τι υλικό σου δοθεί το χρεώνεσαι..όσα σου δοθούν -με χρεωστικό χαρτί- πρέπει να τα επιστρέψεις αλλιώς τα πληρώνεις, ακόμα και τη σκελέα και τη κουραμάνα!!


Τα κλεφτρόνια δε σκαμπάζουν ούτε απο στρατούς...

Στη Σχολή Πεζικού που ήμουν, είχε γίνει περιστατικό ενός που του έκλεψαν το κινητό και το πορτοφόλι...αποτέλεσμα όλο το τάγμα στο προαύλιο (300 άτομα) με διαταγή του Λοχαγού μαζί με όλα τα υπάρχοντα και άδειασμα όλων των βαλιτσών όλων των λόχων...(ακόμα και αυτών που ήταν σε άλλα κτίρια, δίπλα).

10. Στην παράδοση υλικών πάρε άρβυλα τουλάχιστον ένα νούμερο παραπάνω απο αυτό που φοράς...αλλιώς θα χαλάσεις τα πόδια σου..εγώ σώθηκα επειδή αν και φορούσα 44, πήρα άρβυλο 46!! Ήταν κίνηση ματ! Έμοιαζα λίγο με τον Πλαπούτα αλλά δεν υπέφερα όπως πολλοί...αν κάνεις το λάθος και τα άρβυλα σου σε χτυπάνε αλύπητα μετά θα πρέπει να αγοράσεις άλλα ή να βρείς άτομο να ανταλλάξετε!!!

11. Μη χρησιμοποιείς πούδρες για τους μύκητες στα πόδια...απλώς σκούπιζε τα καλά μετά απο το μπάνιο και να φοράς καθαρές κάλτσες..

Τί άλλο....εμμμμμ...

11. Κινητό πάντα προστατευμένο, να είσαι μέσα στο λόχο όταν το φορτίζεις...και ελλείψει μπριζών ένα ταφ δε θα'ταν κακή ιδέα..

12. Μακρυά απο ναρκωτικά...και μακρυά απο εκτέλεση ηλίθιων ή επικίνδυνων διαταγών...μπορείς να κάνεις έγγραφη αναφορά σε ανώτερο πέρα από το να βγείς σε αναφορά τάγματος αλλά αν χρειαστεί αυτό πρέπει να είναι για σοβαρό λόγο..

Σοβαρός λόγος μπορεί να είναι: Να σου θίξει τη τιμή και την υπόληψη σου ή της οικογένειας σου ή προσβολή των ιερών...τον δίνεις στεγνά, αλλά αν πάς μόνος σου χωρίς μάρτυρες δεν έχεις καμιά τύχη λόγω της αλληλεγγύης που υπάρχει μεταξύ των μονίμων...

13. Προσοχή μεγάλη σε σκουριασμένα υλικά, σε βαριές εργασίες, να ντύνεσαι καλά αν κρυώνεις κι αν δεν αισθάνεσαι καλά να πηγαίνεις στο γιατρό, πάντα...


Αρχίζοντας, να πω ότι παρουσιάζομαι στο 547 ΤΠ στο Ρέθυμνο (την πόλη μου δλδ) και δεν νομίζω ότι έχει χρησιμοποιηθεί κάποιο βίσμα γιαυτό, μιας και σχεδόν όλη η Κρήτη παρουσιάζεται εκεί (στο στρατό ξηράς).

Κωλόβυσμα...δε νομίζεις ε? Δηλ δεν είσαι και σίγουρος? Μπορεί κι ο αντιστράτηγος φίλος του αδερφού του πατέρα να το 'κανε το θαύμα ....μη μιλάς!!!! Προσχήη....

Η Σ.Ε.Α.Π. εντελώς πληροφοριακά θα σου πώ ότι ήταν Ηράκλειο, που μάλλον πρέπει να το ξέρεις καθότι Κρητικάτσι...είχα ακούσει ότι θα μετακόμιζε...είναι ακόμα εκεί ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top