Έχεις προίκα;

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Σήμερα μιλούσα με μια φίλη μου. Ο πατέρας δεν της δίνει τελικά ένα μεγάλο σπίτι όπως ζητούσε ο γαμπρός, αλλά ένα πιο μικρό. Πως αντέδρασε ο γαμπρός? …Την πείρε τηλέφωνο και της είπε ότι «θα σκεφτεί» αν μπορεί να την παντρευτεί.

Παιδιά, όσο και αν σας φαίνεται αστείο…ακόμα παρα πολλοί άντρες ζητούν προίκα. Από συζητήσεις που ακούω γύρο μου, καταλαβαίνω πόση σημασία δίνουν. Έχουνε χαλάσει αρραβώνες και αρραβώνες επειδή δεν τα βρίσκανε στη… προίκα.
Είναι δυνατών?

Στις ημέρες μας να χαλάσει μια σχέση, επειδή η νύφη δεν έχει προίκα?:/:

Δεν θα το έκανα θέμα αν ήταν μεμονωμένη περίπτωση.
[FONT=&quot]
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Εγω παντως, αν φτασουμε στα του γαμου και αρχισει να ζηταει προικα θα τον τουφεκισω. Θα φωναξω και τα ξαδερφια απο την Κρητη και μετα ας βρει καραβι να φυγει. :P

Περα απο την πλακα..
Μου φαινεται πολυ ασχημο, το να ζητησει καποιος προικα. Γενικα.. Ακομα κι αν της κοπελιας της τρεχουν απ' τα μπατζακια τα λεφτα.

Δεν εχω ακουσει καμια τετοια περιπτωση στην "εποχη μας" και ευχομαι να ειναι μεμονομενα τα περιστατικα που αναφερεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Να σου έξηγίσω κάτι γίνονται αρραβώνες αφού συζητηθει η προίκα. Αυτή η κοπέλα, δεν λέω για τον πατέρα, δέν μπορούσε να του δώσει τα παπούτσια στο χέρι και να αρνηθεί; και αυτός ο... να μην τον πω, δεν ντράπηκε να πουλήσει τον ανδρισμό του για ένα σπίτι;
Παιδιά ξευτίλα, ντροπη, η προίκα πρέπει να σταματήσει, η γυναίκα που δίνει προίκα σήμερα για μένα είναι(θα το πω κομψά) κουτή.
Και να πείς της κοπέλας, ότι έπρεπε να τον είχε σουτάρει πρώτη.


Σύγνώμη άν είπα κάτι που δέν έπρεπε αλλα φρικάρω με κάτι τέτοια:mad17:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
ντροπη του.............

μάλλον δεν την αγαπούσε αρκετά ώστε να θέλει να περάσει τα επόμενα χρόνια της ζωής του με την κοπέλα.....
και αυτή ....καλή χαζή είναι αν συνεχίζει να είναι μαζί του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Αυτοδημιουργητος και υπερανω χρηματων ακουγεται ο γαμπρος..Θελω να ελπιζω οτι η φιλη σου ακομα τρεχει να σωθει και δεν περιμενει σοβαρα να ακουσει τι απεφανθησαν τα συμπεθερια.

Εχω ακουσει κι εγω τετοιες περιπτωσεις και μου φαινεται περιεργο που ανθρωποι με σοβαρες/χρονων σχεσεις δεν ξερουν που πατανε και περιμενουν τη στιγμη του γαμου για να αποκαλυφθει το οικοπεδακι στο Κατακωλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Aμεσως να κατηγορισετε!!!:mad:
Καταρχην ηταν πολυ μεγαλη η διαφορα αναμεσα στα σπιτια;Απλως ο ανθρωπος ηθελε μεγαλο σπιτι για να μπορει να χωρεσει ευκολα εκει μεσα ο μεγαλος ερωτας που ειχε για την κοπελα!;)
Αχ...δυστυχως γινονται ακομα κι αυτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Τώρα θυμήθηκα το θεϊκό: πριν 10 χρόνια είχα πάει σε έναν γάμο στο χωριό μου (κ*λοχώρι στην Αρκαδία). Μια κοπέλα παντρευόταν έναν από άλλο χωριό. Είχαμε πάει κάτω από το σπίτι της που μαζεύτηκαν πολλά αγροτικά αυτοκίνητα που έβαλαν στην καρότσα τα προικιά (ήταν πολλά και σε κοινή θέα!) και σε ατμόσφαιρα πανηγυριού ξεκίνησε η μεταφορά για το χωριό του γαμπρού. Σν φολκλόρ θέαμα ήταν όλα τα λεφτά, αλλά ως εκεί.:P

Πάντως αυτό που λέει η Ρουμάνα δεν μου κάνει εντύπωση αν μιλάμε για ελληνική επαρχία. Τόσα που έχω δει εκεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Παιδιά… είναι πιο συχνό φαινόμενο απ' ότι φαίνεται…
Έχω ακούσει παρα πολλές περιπτώσεις σας λέω… μήπως μόνο εδώ στη Ρόδο(νησιωτική νοοτροπία) είναι πιο συχνό?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Καλα underwater,αααααλλο αυτο που λες εκει.εκει η προικα βρε συ ειναι το τελευταιο.
Εδω οι κοπελες και οι αντρες πολλες φορες τις μελλοντικες γυναικες τους τις βρισκουν κατω απο το Χρισοτυγεννιατικο δεντρο τις γιορτες.(Δεν μιλαω για πασχα, γιατι με την σουβλα θα ειχαμε προβλημα...)
Εκει που καθονται και βλέπουν τιβου,αξάφνου μπαινει ο πατερ φαμιλιας και αντι για δωρο,τους φερνει πακετο την νυφη με τις προσκλησεις ετοιμες.
Παλι καλα που μου χαριζαν Τζι αϊ τζο εμενα οι δικοι μου...

Για καποιο ζευγαρι η οικονομικη ανεση ειναι σημαντικος παραγοντας διευκοληνσης της ζωης τους δεν αντιλεγω, αλλα τα παραπανω περιστατικα κατατασονται σε αυτο που λεμε "ξεφτυλα".Για εμενα τουλαχιστον.


Παντως καλο θα ηταν να μπει και μια δημοσκοπση επωνυμη μαλιστα με το ποιος εχει προικα (και ποιος πικρα) κι εδω.
Οχι τιποτα αλλο αλλα να ξερουμε με ποιους μιλαμε δηλαδη...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Για καποιο ζευγαρι η οικονομικη ανεση ειναι σημαντικος παραγοντας διευκοληνσης της ζωης τους δεν αντιλεγω, αλλα τα παραπανω περιστατικα κατατασονται σε αυτο που λεμε "ξεφτυλα".Για εμενα τουλαχιστον.

Αυτο ομως δεν σημαινει οτι, οτι ανηκει στην νυφη πρεπει να περασει στο ονομα του γαμπρου για να γινει γαμος. ;)
Σαφως κι αν καποια εχει σπιτι δικο της θα μεινουν εκει και οχι σε ενοικιο πχ, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Παιδιά… είναι πιο συχνό φαινόμενο απ' ότι φαίνεται…
Έχω ακούσει παρα πολλές περιπτώσεις σας λέω… μήπως μόνο εδώ στη Ρόδο(νησιωτική νοοτροπία) είναι πιο συχνό?:hmm:

Αυτό συμβένει μόνο στα χωριά και σιγα- σιγά χάνετε, Βέβαια όσο υπάρχουν παλιοι, θα υπάρχουν και αυτά. Που να δείς τι γίνετε στα μικρά νησιά τρυγήρω, που θέλουν και προίκα και παρθενιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Καλα underwater,αααααλλο αυτο που λες εκει.εκει η προικα βρε συ ειναι το τελευταιο.
Εδω οι κοπελες και οι αντρες πολλες φορες τις μελλοντικες γυναικες τους τις βρισκουν κατω απο το Χρισοτυγεννιατικο δεντρο τις γιορτες.(Δεν μιλαω για πασχα, γιατι με την σουβλα θα ειχαμε προβλημα...)
Εκει που καθονται και βλέπουν τιβου,αξάφνου μπαινει ο πατερ φαμιλιας και αντι για δωρο,τους φερνει πακετο την νυφη με τις προσκλησεις ετοιμες.
Παλι καλα που μου χαριζαν Τζι αϊ τζο εμενα οι δικοι μου...

Καταλαβαίνω τι έχεις στο μυαλό σου, αλλά το συγκεκριμένο ζευγάρι από ότι ξέρω παντρεύτηκε από έρωτα. Αλλά εκεί ξέρουν να συνδυαζουν έρωτα με πατροπαράδοτα έθιμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Παντως καλο θα ηταν να μπει και μια δημοσκοπση επωνυμη μαλιστα με το ποιος εχει προικα (και ποιος πικρα) κι εδω.
Οχι τιποτα αλλο αλλα να ξερουμε με ποιους μιλαμε δηλαδη...:P

Συμφωνω. Δεν μπορει να μιλαει η πλεμπα με την αφροκρεμα, τι το καναμε :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Καταλαβαίνω τι έχεις στο μυαλό σου, αλλά το συγκεκριμένο ζευγάρι από ότι ξέρω παντρεύτηκε από έρωτα. Αλλά εκεί ξέρουν να συνδυαζουν έρωτα με πατροπαράδοτα έθιμα!

Σωστη η underwater!!!!χαχα!:P :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί εκπλήσσεστε.Είναι συνηθες το φαινόμενο που περιγράφει η ρουμάνα απλά στις μερες μας δεν είναι τόσο προφανές σε κάποιες περιπτώσεις. πχ. μπορείς κάποιος να μην ζητάει ξεκάθαρα προίκα αλλά η σκέψη "καλή κοπέλα, όμορφη,μορφωμένη, για σπίτι και με σπίτι" που μπορεί να παροτρύνει κάποιον ή "καλό παιδί με καλή και στρωμένη δουλειά" που μπορεί να σκεφτεί κάποια, ένα είδος προίκας δεν είναι;
Σίγουρα και οι περισσότεροι έχουμε ακούσει τον μπαμπά ή την μαμά μας να μας λεει πως αυτό το σπιτι ή αυτό το οικόπεδο θα μας το γράψει.Προίκα δεν είναι κι αυτό;
Βέβαια ο νεαρός της περίπτωσης τα είπε τόσα χοντροκομμένα που μόνο προικοθήρα τον χαρακτηρίζεις. Όχι όμως πως είναι ο μόνος που σκέφτεται έτσι.Χιλιάδες κόσμος σκέφτεται το ίδιο,ίσως όχι τόσο κυνικά(μετρώντας τα τμ του σπιτιού) αλλά η οικονομική κατάσταση είναι μια βάση για έναν γάμο δλδ το αν υπάρχει απο κάποια πλευρά σπίτι ιδιοκτητο, η δουλειά που κάνουν κλπ.Είναι γεγονός πως ένας γάμος όπου το οικονομικό(όχι ο πλούτος αλλά η σχετική άνεση) δεν είναι θέμα έχει μεγαλύτερες πιθανότητες επιβίωσης.Και πριν πέσετε όλοι οι "ρομαντικοί" να με φάτε σκεφτείτε καλά αν θα δεχόσασταν για σύντροφο της ζωής σας κάποιον/α που είναι μονίμως άνεργος/η χωρίς προοπτική να αλλάξει μόνο και μόνο για τα ωραία του/ης μάτια.
Σε μια χώρα που το προικοσύμφωνο καταργήθηκε μόλις πριν απο 40(ή 50) χρόνια, που τα περισσότερα ιδιόκτητα ακίνητα δεν είναι αγοραστέα αλλά κληρονομήθηκαν απο τους γονείς, είναι τουλάχιστον χαζό να μας εκπλήσσουν τέτοιες περιπτώσεις.Σε 100 χρόνια που ίσως το παιδί να φεύγει απο το σπίτι με τις ευχές και μόνο των γονιών μπορεί, τώρα όμως όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
σκεφτείτε καλά αν θα δεχόσασταν για σύντροφο της ζωής σας κάποιον/α που είναι μονίμως άνεργος/η χωρίς προοπτική να αλλάξει μόνο και μόνο για τα ωραία του/ης μάτια.

Προσωπικα αν ο φιλος μου ηταν ανεργος δε θα το σκεφτομουν καν πριν γινει φιλος μου, οχι για το χρηματικο, οσο για το οτι δεν θα θελα εναν τεμπελη μονιμως μεσα στα ποδια μου, θα μου την εδινε αφορητα.
Αν ομως ειχαμε φτασει στο ζητημα του γαμου, και τον ακυρωνα τελικα επειδη ο μισ8ος του ειναι 800 και οχι 1000, ε τοτε δε θα μουν για μπατσες?
Σιγουρα η οικονομικη ανεση δινει και αλλη ανεση γενικως στο ζευγαρι, αλλα για μενα το ζητημα ειναι να εχεις τοσα ωστε να περνας καλα, κι οχι να σκεφτεσαι μονιμως "οσο περισσοτερα, τοσο καλυτερα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Προσωπικα αν ο φιλος μου ηταν ανεργος δε θα το σκεφτομουν καν πριν γινει φιλος μου, οχι για το χρηματικο, οσο για το οτι δεν θα θελα εναν τεμπελη μονιμως μεσα στα ποδια μου, θα μου την εδινε αφορητα.
Αν ομως ειχαμε φτασει στο ζητημα του γαμου, και τον ακυρωνα τελικα επειδη ο μισ8ος του ειναι 800 και οχι 1000, ε τοτε δε θα μουν για μπατσες?
Σιγουρα η οικονομικη ανεση δινει και αλλη ανεση γενικως στο ζευγαρι, αλλα για μενα το ζητημα ειναι να εχεις τοσα ωστε να περνας καλα, κι οχι να σκεφτεσαι μονιμως "οσο περισσοτερα, τοσο καλυτερα".

Δυστυχώς η πραγματικότητα μιας μέσης ελληνικής οικογένειας ας πούμε με ένα έφηβο παιδί( δεν βάζω δύο που είναι το συνηθες για να μην σας ψυχοπλακώσω) είναι να έχεις τόσα ώστε να περνάς, χωρίς το καλά, το καλά ισχύει όσο είναι ακόμη το ζευγάρι άτεκνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Να θεωρούμε λοιπόν προίκα και τα χαρίσματα που έχει κάποιος, και την δυνατότητα να προχωρήσει στην ζωή του?

Ένταξη. Τον θέλω προικισμένο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Δεν μπορώ να το πιστέψω ότι ακόμα στις μέρες μας υπάρχουν άνθρωποι που σκέφτονται την προίκα!!! Αν είναι δυνατόν.
Κι ακόμα κι αν το σκέφτονται με τη λογική της οικονομικής άνεσης και της καλύτερης ζωής γιατί δεν κοιτάνε αν έχουν αυτοί "προικα" να δώσουν? Πωπω απίστευτοι...:down:

Και πριν πέσετε όλοι οι "ρομαντικοί" να με φάτε σκεφτείτε καλά αν θα δεχόσασταν για σύντροφο της ζωής σας κάποιον/α που είναι μονίμως άνεργος/η χωρίς προοπτική να αλλάξει μόνο και μόνο για τα ωραία του/ης μάτια.
Αυτό είναι λίγο διαφορετικό. Έχει να κάνει με το κατα πόσο ο άλλος είναι διατεθιμένος να προσφέρει κάτι πρώτα απ'όλα στον εαυτό του αλλά και στην οικογένειά του. Άλλο αυτό και άλλο το "τι του/της έγραψε ο μπαμπάκας".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Η προίκα ήταν ένα έθιμο που υπήρχε παλαιότερα που οι γυναίκες δεν δούλευαν και δεν έφερναν χρήματα στο σπίτι, ώστε να αντισταθμίζει τη διαφορά αυτή. Δηλαδή ο άντρας έφερνε χρήματα κάθε μήνα, η γυναίκα τα έδινε όλα μαζεμένα στην αρχή. Πλέον που και οι δύο δουλεύουν, το θεωρώ άσκοπο, υποτιμητικό και ηλίθιο. Βάση ίσως έχει μόνο σε περίπτωση που το ζευγάρι έχει αποφασίσει εκ των προτέρων να μην δουλευει η γυναίκα. Το ίδιο (θα έπρεπε να) ισχύει και για την περίπτωση που θα δουλεύει μόνο η γυναίκα, να παίρνει προίκα απο τον άνδρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top