Υπερδύναμη

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ίσως η μεγαλύτερη υπερδύναμη θα ήταν το ταξίδι στο παρελθόν πάντως. Θα μπορούσε κάποιος να αλλάξει ολόκληρη την ιστορία.

Νο, don't even go there. Τα παράδοξα που θα δημιουργούνταν θα ήταν τεράστια. Με το που πατούσες το πόδι σου 100 χρόνια πριν και άλλαζες την θέση ενός βότσαλου θα μπορούσες να προκαλέσεις ένα φαινόμενο πεταλούδας που θα μπορούσε να καταργήσει την γέννηση σου. Και μετά μπαίνεις σε ατέρμονο loop.

Εξαρτάται από το πλαίσιο και πάλι. ΌΧΙ, αν βρίσκεσαι στην περίπτωση που θέλεις να κάνεις αυτό που έκανα εγώ. Να πιάσεις επιχειρήματα, ένα θέμα που σ' αενδιαφέρει και όλα αυτά. ΝΑΙ, όταν μιλάς με φίλους σου ή γενικά, έστω κι εδώ για κάτι σοβαρό και θέλεις να κάνεις και σοβαρή κουβέντα. Βέβαια, ακόμη και στη δεύτερη περίπτωση, δεν μπορείς να το κάνεις συνέχεια. Παράλληλα, ενώ μιλάς/γράφεις περνάνε 1002 πιθανά για το τι μπορεί να έχει στο νου του ο συνομιλητής. Δε γίνεται να γράφεις: στην περίπτωση που εννοείς το 1, μπλα μπλα, το 2, μπλαμπλα.. Το έχω κάνει κι αυτό κι ήταν βαρετό (στο 3 είχα βάλει.. αν εννοείς αυτό, τότε ΟΚ). Από την άλλη μπορείς να ρωτάς, "τι εννοείς; Ανάλυσέ το λίγο περισσότερο". Σε κάποιες περιπτώσεις, χρειάζεται αυτό, πχ όταν μιλάς για δουλειά, σε άλλες -συζήτηση με παρέα σε καφέ πχ- θα ήταν ανιαρό.

Τέλος πάντων. Οι περιορισμοί της γλώσσας (και των άλλων συστημάτων). Λένε ότι θα βγάλουν σε κάποια -δε ξέρω πολλά/λίγα) χρόνια φορετό μηχάνημα που θα μπορεί ο ένας να καταλαβαίνει ακριβώς τι έχει ο άλλος στο μυαλό του, τι αισθάνεται κτλ. Δε θα χρειάζεται να περιγράφουμε, δηλ. Μέχρι τότε μπορούμε να συνεχίσουμε να τρωγόμαστε όλοι έτσι όμορφα.

Αυτά. Τώρα, σοβαρά, το παρατράβηξα και έχω μείνει υπερβολικά πολύ πίσω.

Okam's razor. Απλά διάλεξε την πιο απλή εξήγηση για το τι λέει ο άλλος. Γλιτώνει χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Ίσως η μεγαλύτερη υπερδύναμη θα ήταν το ταξίδι στο παρελθόν πάντως. Θα μπορούσε κάποιος να αλλάξει ολόκληρη την ιστορία.
Εσύ να δεις το "the butterfly effect" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Βασικά εγώ να πετάω θα ήθελα από τις κλασικές υπερδυνάμεις. Too cool to even walk losers.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top