Έκδοση βιβλίου

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ξέρετε ποια είναι η διαδικασία για την έκδοση λογοτεχνικού βιβλίου από νέο συγγραφέα;
Ξέρω ότι πρέπει να στείλει κανείς το κείμενο σε πολλούς εκδοτικούς οίκους και να μην το έχει δώσει απαραίτητα σε διορθωτή, γιατί εάν τον δεχτούν, θα αναλάβουν οι ίδιοι οι εκδότες τη διόρθωση.

Ωστότο ποια είναι τα χρονικά διαστήματα αναμονής;
Καμία άλλη γνώση, ιδέα, τιπ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

[V]

Νεοφερμένος

Ο [V] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Τα χρονικα διαστηματα κυμαινονται απο λιγους μηνες εως πολλους. Αυτο εξαρταται απο το πόσα αλλα κειμενα εχουν δεχτει οι εκδοτικοι οικοι για εγκριση, από το πόσο ενδιαφερον ειναι το λογοτεχνημα και απο την έκταση των σελίδων του. Μια συμβουλή: Το κείμενο πρεπει να υποβληθει δακτυλογραφημενο οπωσδηποτε και για καθε ενδεχομενο και γραμμενο σε δισκετα ή cd. Πάντως είναι κοπιαστικό να επισκεφτεις τους εκδοτικους οικους, γιατι δεν βρισκεις ευκολα τους αρμόδιους. Ωστοσο μη χανεις την υπομονη σου, ρωτα, μαθε και συνεχισε μεχρι να βρεις ανταποκριση. Δεν ειναι ευκολες οι θυρες αλλα οταν η γραφη αξίζει και υπάρχει και η υπομονη και επιμονή, ολα μπορουν να γίνουν. Καλη επιτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Ρίξε μια ματιά και στο https://www.lulu.com αν θες. Πρόκειται για έναν εκδοτικό οίκο στον οποίο ο καθένας μπορεί να εκδόσει και να πουλήσει το βιβλίο του. Ορίζεις το πως θα είναι το βιβλίο σου εξωτερικά, τι ποιότητα χαρτί θα χρησιμοποιηθεί, την τιμή του κτλ, ενώ μπορείς να ζητήσεις και βοήθεια από το προσωπικό του Lulu.com όσον αφορά τις λεπτομέρειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ και τους δύο!
Δεν αφορά εμένα, αλλά μία φίλη... Έχει ήδη δώσει το κείμενο σε 3 εκδοτικούς, αλλά δεν ξέρει πόσο πρέπει να περιμένει, τι να περιμένει και γενικά ψάχνεται.
Αυτό με το lulu είναι καλό, αλλά η ίδια θέλει να το προωθήσει λογοτεχνικά, να βρει στέγη γενικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Eλπίζω να το έχει στείλει η ίδια στον ευατό της συστημένο, υπογεγραμμένο και με ημερομηνία και να μην έχει ανοίξει τον φάκελο, ώστε να έχει κατοχυρώσει πως είναι δικό της (ή να το έχει κατοχυρώσει σε συμβολαιογράφο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Είναι όντως θέμα; Θα τη ρωτήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Eλπίζω να το έχει στείλει η ίδια στον ευατό της συστημένο, υπογεγραμμένο και με ημερομηνία και να μην έχει ανοίξει τον φάκελο, ώστε να έχει κατοχυρώσει πως είναι δικό της (ή να το έχει κατοχυρώσει σε συμβολαιογράφο).

Αν θέλουν να της το κλέψουν θα της κλεψουν την κεντρική ιδέα, την ιστορία, ενδιαφέροντα σημεία, και δεν θα τα βρεί ποτέ. Η πικρη αλήθεια είναι ότι αν δενπρόκειται για αληθινή προσωπικη ιστορία (οπου αν γίνει μπεστ σελλερ αφού θα αφορά εσένα θα είναι φως φανάρι ότι στο έχουν κλέψει) ή αν δεν έχεις μεσο, γερό δικηγόρο, δοντι ή κάτι να τους απειλεί, τίποτα απολύτως απο τα υπάρχοντα νόμιμα μέσα δεν μπορεί να προφυλάξει το χειρογραφο της φιλης σου απο τη κλοπή. Αν δεν ανήκει σε κάποια απο τις δυο αυτές κατηγορίες, τότε καλύτερα να μη κοπιάζει να γράφει γραπτά που θα εκμεταλλευτούν άλλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν υπάρχει τέτοιος κίνδυνος και γι' αυτό σε διαβεβαιώ.
Όσο για το copyright, το έχει ήδη κάνει, ευχαριστώ Καγίρι! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Αφού έχει δόντι, δεν έχει τίποτα να φοβηθεί. Τα συμβόλαια είναι χρήσιμα μονο στους ήδη φτασμένους συγγραφείς, όπου διακυβεύονται πολλα χρηματα και οι δικηγόροι έχουν να φάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Βρε καλέ μου Buggs γιατί είσαι τόσο απόλυτος; Γιατί πρέπει δηλαδή να έχουν όλοι μέσο για να τα καταφέρουν κάπου; Δεν έχεις δει πουθενά να τα καταφέρνουν άτομα μόνο με την αξία τους; Η κοπέλα κάτι μας ρώτησε, μην της λες ότι μόνο με μέσο θα τα καταφέρει, υπάρχουν κι άλλοι τρόποι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Συγγνώμη, διευκρίνιση. Η κοπελιά μπορει να είναι πανάξια, αυτό δεν το ξέρω. Εγώ μιλάω για το αν θα της το κλεψουν ή όχι. Και βέβαια αναφέρομαι σε μυθιστορήματα και λογοτεχνικά. Οι επιστημονικές μελέτες και βιβλία, είναι πολύ δυσκολότερο να κλαπούν γιατί είναι πολύ ευκολότερο για ενα δικηγόρο να στηρίξει τεκμήρια της κλοπής μέσα απο το κείμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ώχου, το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο είναι...


Ανοίγεις την εφημερίδα και βρίσκεις χίλιους να στο τυπώσουν (:D ...πληρώνεις εννοείται)
Και μετά, γυρνάς πόρτα πόρτα, πωλώντας το σε τιμή ευκαιρίας, με ιδιόχειρη υπογραφή του συγγραφέα...

(μην γελάτε ρε. πάντα ψωνίζω από τέτοιους ποιητές κ λογοτέχνες :P)


Ας σοβαρέψω λίγο. Οι τυπογραφήσεις (τι είπα... λολ), ανεξαρτήτως του αν θα πωλήσει το βιβλίο ή όχι, είναι μια επιχείρηση από μόνη της. Να θυμήθούμε τον "Οίκο Garamond" (έκο). Οι τυπάδες σάρωναν την επαρχία, ψάχνωντας για "τελωνειακούς υπαλλήλους που κρύβουν ποιήματα στα συρτάρια τους" και τους παραμυθιάζουν για να πληρώσουν να δουν τις σελίδες τους τυπωμένες :P όπως γλαφυρά αποδιδόταν κάθε χρόνο στο "Αλμανάκ Λογοτεχνίας" του οίκου Γκαραμόντ... Πχ, για το 2004:



Ντι Λαμπεντούσα, Τζιουζέππε Τομάσι (1896-1957): Ιταλός λογοτέχνης, γνωστός για το έργο "Ο Γατόπαρδος".

Ρεμπεσκές (1979-χτύπα ξύλο): Λαμπρός Έλλην Λογοτέχνης και Ποιητής. Μέσα σε μια περίοδο δέκα ετών, οι συλλογές του έχουν επαναπροσδιορίσει τους σκοπούς και τα όρια της Λογοτεχνίας του πρώιμου ύστερου 21ου αιώνα. Κατοικεί στην Κάτω Ραχούλα μαζί με τις τέσσερεις γάτες του και τα επτά καναρίνια, έχοντας τελέσει μάλιστα Κοινοτικός Σύμβουλος. Ανάμεσα στα έργα αυτού του σημαντικού συγγραφέως, διακρίνονται οι ποιητικές συλλογές

1."Αχ. Μια Ωδή στην Ωδύνη" (2004)
2."Ερωτικέ Ερωτευμένε Έρωτα"(2004)
3."Μέρες δουλείας, Νύχτες αργίας" (2004)
4. "Βρωμαίος και Τσουλιέττα" (2004)
...
429. "Ταράξιον Εστί"(2004)
430. "Τα σημάδι στο λαιμό μου απ' τα σκυλιά σου" (2004)

...Μα και δεν υστερούν στο ελάχιστο τα μυθιστορήματα/συλλογές παιδικών διηγημάτων:

1. "Το θλιμμένο λαγουδάκι" (2004)
2. "Έχω στεναχώρια που κοιμάσαι μ' άλλα αγόρια" (2004)
3. "Από 'δω για το βαρελάκι του Αμοντιλλάδο" (2004)
4. "Τα λογια και τα χρόνια τα σιχαμένα" (2004)
5. "Φίλοι για πάντα μα πως σε λένε (2004)"
...
439. "Τέσσερεις άσσοι μα πάλι έκανα χάσι"(2004)
440. "Αυτοκτονία με καθαρκτικά χάπια" (2004)


μα και οι μελέτες κριτικής της παιδικής λογοτεχνίας:

1. "Βιβλία για να διαβάζουν, αντί να παίζουν και να κάνουν θόρυβο μεσημεριάτικα" (2004)
2. "Διαβάζοντας Λάβκραφτ ως παιδική λογοτεχνία: Κθούλου the Clown" (2004)
3. "Κάφκα για παιδιά: Η Μεταμόρφωση σε αρκουδάκι Κοάλα"
(2004)
4. "Ο Ευρυπίδης για παιδιά: Ο Προμηθέας συναντά τον Φιλικό Αετό" (2004)
5. "Υπαρξισμός για παιδιά: Ένας Δικός Μας Ξένος" (2004)
...
403. "Ξαναέλα στα 18. Διδαχές σεχσουαλικής εκπαίδευσης στην προσχολική ηλικία" (2004)
404. "Φαίνεσθαι εν Κρυπτώ"(2004)
405. "Επικοινωνώντας με το παιδί μέσα μας. 'Ουάααα'
" (2004)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CHRIS286

Νεοφερμένος

Ο CHRIS286 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ξερει κανεις να μου πει πως μπορω να εκδοσω ενα δικο μου βιβλιο,μονος μου ( πληρωνοντας ολα τα εξοδα εγω) χωρις να παω σε εκδοτικο οικο,και πως μπορω να το διανεμω σε ολα τα βιβλιοπωλεια ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scoros

Νεοφερμένος

Ο Scoros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ισως η απαντηση μου να μην ειναι η πληρέστερη αλλα απο όσο ξερω θα πρεπει να συνεργαστεις με καποιο τυπογραφειο και το κοστος του αντυγραφου αλλαζει απο 1) τον ογκο 2)την ποιοτητα της τυτοσης 3)απο τον αριθμο τον αντιτυπων. οσο για την προοθηση αυτο ειναι ενα αλλο θεμα καθως τα βιβλιοπωλεια συνεργαζονται με επιχειρησεις δηλαδη εκδοτικους οικους. Ισως να μπορεις να πληρωσεις εναν εκδοτικο και να στο εκδοσει, αλλα μαλλον ο λογος που κανεις αυτο το ποστ ειναι για να μην τους δοσεις λεφτα. Τα εξοδα παντως ειναι σιγουρα πολυ μεγάλα και ακομα μεγαλος ο κοπος. Το οτι μπορεις να το κανεις ειναι σιγουρο ,αλλα και πολυ δυσκολο.Θα μπορουσε να κανεις το βιβλιο σου e-book και να το πουλας μεσο ιντερνετ και να χρεονεις μονο το κερδος που θα είχες απο τα κανονικα βιβλια καθως δεν θα εχεις το κοστος παραγωγης, πραγμα που θα κανει πιο προσιτο το βιβλιο σου καθως αλλο να πληρωσει καποιος 20-30 ευρο και αλλο 3-4-6. κατι πιο συγκεκριμενο δεν μπορω να σου πω καθως δεν ξερω. Ρωτα παντου και σκεψου το καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George22

Νεοφερμένος

Ο George22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου...
Έγραψα μια νουβέλα φαντασίας 180 σελίδες και θέλω να μου πείτε όποιος ξέρει και θέλει τι κινήσεις πρέπει να κάνω τώρα; Ναπάω σε συμβολαιογράφο; Πως θα κατοχυρωθώ σωστα; Nα το στείλω σε πολλούς εκδοτικούς ταυτόχρονα; Μπορεί κάποιος αν θέλει να μου γράψει τα βήματα που πρέπει να καολουθήσω ένα προς ένα; Eυχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

afrosyggr

Νεοφερμένος

Η afrosyggr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Μπορείς να μπεις εδώ. https://www.captainbook.gr/shop/index.php?main_page=pod
Εξέδωσαν με πολλή φροντίδα το βιβλίο μιας φίλης μου και πολύ οικονομικά. Αν τους αρέσει μάλιστα, το εκδίδουν με την επωνυμία τους και το προωθούν πολύ. (Τα δικαιώματα μάλιστα μένουν σε εσένα και αντί για το 10% που σου δίνουν οι εκδότες, τα εισπράττεις όλα εσύ).:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bloody-mary

Νεοφερμένος

Η bloody-mary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Μπορείς να μπεις εδώ. https://www.captainbook.gr/shop/index.php?main_page=pod
Εξέδωσαν με πολλή φροντίδα το βιβλίο μιας φίλης μου και πολύ οικονομικά. Αν τους αρέσει μάλιστα, το εκδίδουν με την επωνυμία τους και το προωθούν πολύ. (Τα δικαιώματα μάλιστα μένουν σε εσένα και αντί για το 10% που σου δίνουν οι εκδότες, τα εισπράττεις όλα εσύ).:)
Πρώτον καλως ήρθες..:Dκι εγω νεοφερμένη είμαι:)Οφείλω να ομολογήσω ότι η ιστοσελίδα που έδωσες λέει αναλυτικά το τι πρέπει αν ακολουθήσει κάποιος για την έκδοση βιβλίου στο captainbook.gr. Παρόλα αυτά έχω κάποιους ενδοιασμούς για το εάν η διαδικτυακή αυτή υπηρεσία προστατεύει πλήρως τα δικαιωματά καθενός... είσαι σίγουρη ότι δεν υπάρχει περίπτωση κλοπής ή κάτι τέτοιο?κι επίσης μέσω αυτού μπορείς να εκδόσεις κανονικά το βιβλίο σου και να το κυκλοφορήσεις στην αγορά με τα αντίτυπα ή απλά σου βιβλιοθετούν το βιβλίο σου και το διαφημίζουν στο ιντερνετ;; Απάντησε μου εάν μπορείς! Ευχαριστώ:)

Υ.Γ. α! μήπως υπάρχει κανένα τηλέφωνο των γραφείων της υπηρεσίας αυτής? εάν ναι γράψτο μου σε παρακαλώ..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
...Παρόλα αυτά έχω κάποιους ενδοιασμούς για το εάν η διαδικτυακή αυτή υπηρεσία προστατεύει πλήρως τα δικαιωματά καθενός... είσαι σίγουρη ότι δεν υπάρχει περίπτωση κλοπής ή κάτι τέτοιο?....

Υπάρχουν 1000 τρόποι να κλαπεί ένα γραπτό πρίν αυτό εκδοθεί και κανένας σχεδόν για να βρείς το δίκιο σου μετά, εκτός και άν

α) αυτός που στο έκλεψε είναι εντελώς μ@λ@κ@ς και το εκδωσε αυτούσιο όπως σου το έκλεψε

β) είναι πολύ μικρός εκδοτικός χωρίς δηλαδή αρκετά λέφτα να πληρώσει στρατιές απο καθίκια δικηγόρους να σου κάνουν τη ζωή πατίνι και να πληρώσεις και απο την τσέπη σου αν τυχόν τους μηνύσεις για τη δική τους ληστεία.

Αν θες τα λαμβάνεις υπόψη σου. Μην ξεχνάς ποτέ ποιά είναι η Ελλάδα, και ποιοι την κυβερνούν. Δεν είναι τυχαίο. Καμία χώρα, με πραγματική ελευθεροτυπία και πραγματικά δικαιώματα, πραγματικών συγγραφέων, δεν θα ήταν ποτέ σε τέτοιο χάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bloody-mary

Νεοφερμένος

Η bloody-mary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Υπάρχουν 1000 τρόποι να κλαπεί ένα γραπτό πρίν αυτό εκδοθεί και κανένας σχεδόν για να βρείς το δίκιο σου μετά, εκτός και άν

α) αυτός που στο έκλεψε είναι εντελώς μ@λ@κ@ς και το εκδωσε αυτούσιο όπως σου το έκλεψε
β) είναι πολύ μικρός εκδοτικός χωρίς δηλαδή αρκετά λέφτα να πληρώσει στρατιές απο καθίκια δικηγόρους να σου κάνουν τη ζωή πατίνι και να πληρώσεις και απο την τσέπη σου αν τυχόν τους μηνύσεις για τη δική τους ληστεία.

Αν θες τα λαμβάνεις υπόψη σου. Μην ξεχνάς ποτέ ποιά είναι η Ελλάδα, και ποιοι την κυβερνούν. Δεν είναι τυχαίο. Καμία χώρα, με πραγματική ελευθεροτυπία και πραγματικά δικαιώματα, πραγματικών συγγραφέων, δεν θα ήταν ποτέ σε τέτοιο χάλι.
Κοιτάξτε συμφωνώ ότι η χώρα είναι ένα μαύρο χάλι, αλλά απο την άλλη σκέφτομαι ότι πάρα πολλοί συγγραφείς έχουν εκδόσει βιβλία με ελληνικούς εκδοτικούς οίκους. Το θέμα είναι ότι δεν είμαι και πολύ σιγουρή σε τι ανθρωπους μπορεί να πέφτεις κάθε φορά! Είναι λίγο δύσκολο ναι, αλλά ελπίζω να μην είμαι τόσο κακότυχη ως συνήθως. Να ρωτήσω όμως κάτι; Μήπως ξέρετε πόσο περίπου είναι το ποσό που πρέπει να πληρώσεις για να εκδόσεις ένα βιβλίο; Διοτι εάν συμπεριλάβουμε τα αντίτυπα, τις διορθώσεις κλπ. πρέπει να είναι πολύ ακριβό, έτσι;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Κοιτάξτε συμφωνώ ότι η χώρα είναι ένα μαύρο χάλι, αλλά απο την άλλη σκέφτομαι ότι πάρα πολλοί συγγραφείς έχουν εκδόσει βιβλία με ελληνικούς εκδοτικούς οίκους. Το θέμα είναι ότι δεν είμαι και πολύ σιγουρή σε τι ανθρωπους μπορεί να πέφτεις κάθε φορά! Είναι λίγο δύσκολο ναι, αλλά ελπίζω να μην είμαι τόσο κακότυχη ως συνήθως. Να ρωτήσω όμως κάτι; Μήπως ξέρετε πόσο περίπου είναι το ποσό που πρέπει να πληρώσεις για να εκδόσεις ένα βιβλίο; Διοτι εάν συμπεριλάβουμε τα αντίτυπα, τις διορθώσεις κλπ. πρέπει να είναι πολύ ακριβό, έτσι;:hmm:

1) Δεν ξέρετε αν και πόσο κλέβουν αυτούς τους συγγραφείς που έχουν εκδόσει με ελληνικούς εκδοτικούς, πόσο, ή, το σημαντικότερο, αν ΔΕΝ τους κλέβουν, γιατι ακριβώς δεν τους κλέβουν; Είναι θέμα σεβασμού δηλαδή και μην φανταστείτε ότι αυτός ο σεβασμός είναι πρός τον καλλιτέχνη, την τέχνη, η τα πνευματικά δικαιώματα. Στην Ελλάδα ζείτε.

2) Ενα βιβλίο εκτυπωτικά κοστίζει περίπου 2 ευρώ το αντίτυπο/ 400 σελίδες, οφσετ, ραφτο κολλητό με σκληρό εξώφυλλο σε τιράζ 2000 τεμαχίων. Κάθε αξιόλογο τυπογραφείο θα σας κάνει μια τέτοια προσφορά. Αφού σκοπεύετε να το εκδώσετε μόνη σας, καλό θα είναι να περιορίσετε όσο το δυνατόν και τα άλλα έξοδα. Βαλτε ένα φίλο σας να φιλοτεχνήσει το εξώφυλλο, Την επιμέλεια κάντε την η ίδια. Εξ άλλου η επιμέλεια των εκδοτικών στην ουσία "λογοκρίνει" το γραπτό, ανάλογα με την αισθητική και τις αντιλήψεις του εκδοτικού, κάτι που μπορεί να είναι απο εκνευριστικό για σας έως καταστροφικό για το γραπτό σας. Αυτό το πρόβλημα εσείς δεν θα το έχετε.

Απο εκεί και ύστερα και στις πωλήσεις έχετε σημαντικό πλεονέκτημα έναντι του να το δώσετε σε έναν μεγάλο εκδοτικό. Εγώ προσωπικά, όταν ο εκδοτικός Λιβάνη ήθελε σαν τρελός το βιβλίο μου, αν ΔΕΝ τους το είχα δώσει και το είχα βγάλει μόνος μου θα το προτιμούσα χίλιες φορές. Ομως πολλοί αρχάριοι συγγραφείς, όπως εγώ, έχουν αυτό το όνειρο, να γίνουν πανηγυρικά δεκτοί σε έναν μεγάλο εκδοτικό πόσο μάλλον έναν απο τους μεγαλύτερους αν όχι ο μεγαλύτερος. Σαν να σημαίνει κάτι. Ομως ύστερα αρχίζουν όλα τα άλλα που πραγματικά σημαίνουν κάτι. Γι'αυτο καλύτερα να μήν ονειροβατείτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top