Τα αγαπημένα κουνέλια

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Let me show you the EXIT. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.


το μεγαλύτερο κουνέλι
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
Εκπαίδευση τουαλέτας

w1l_bbRucy.jpg

Τα κουνέλια μπορούν να μάθουν να πηγαίνουν τουαλέτα σε κουτίγάτας και να μη λερώνουν το κλουβί τους ή το σπίτι σας. Ταπερισσότερα μαθαίνουν μέσα σε λίγες μέρες, άλλασε μερικές εβδομάδες ή και περισσότερο. Μην αποθαρρύνεστε όμως, με την επιμονή θαδικαιωθείτε.


Eπίμονο κουνέλι


Τα κουνέλια είναιπλάσματα που αποκτούν συνήθειες. Σε έναεπίμονο κουνέλι, μερικές εβδομάδες εκπαίδευσης μπορεί να είναι πάραπολύ λίγες για να μάθει και θα χρειαστεί να συνεχίσετε να τοεκπαιδεύετε πολύ περισσότερο. Αν και η κουνέλα μου ηΜπουμπού έμαθε να χρησιμοποιεί το κουτί της μέσα σε μιαεβδομάδα, με τον Μίκυ κράτησε αρκετές εβδομάδεςκαι πάλι καμιά φορά γυρνούσε στις παλιές συνήθειες γι'αυτόέπρεπε να τον παρακολουθώ στην αρχή. Μόνο μερικές ημέρεςχρειάζεται για να γυρίσει στις κακές του συνήθειες ένακουνέλι και αυτό μπορεί να σημαίνει αρκετέςεβδομάδες επανεκπαίδευσης.


ΒΗΜΑ 1ο



Υπόστρωμμα:


Το αγαπημένο μου υλικό είναι οι πεπιεσμένοικόκκοι ξύλου. Είναι ασφαλές, απορροφά 3 φορές το βάροςτου, ελέγχει τις οσμές και είναι το καλύτερο υλικό που έχωχρησιμοποιήσει. Μην χρησιμοποιείτε ροκανίδια από κέδρο ήπεύκο γιατί είναι επικίνδυνα για τα κουνέλια. Μόνο άοσμοκαι καλής ποιότητας ροκανίδι από σκληρό ξύλο το οποίο όμως δεν έχειμεγάλη απορροφητικότητα και πρέπει να καθαρίζεται κάθε μέρα (οιαναθημιάσεις από την αμμωνία προκαλούν αναπνευστικά προβλήματα στακουνέλια). Επίσης και το ειδικό πεπιεσμένο χαρτί γιακουνέλια είναι μια πολύ καλή επιλογή.

Χόρτο:


LITTERwithpoopee.jpg

Βάλτε λίγο χόρτο σε μια μεριά, για να παροτρύνετε τοκουνέλι σας να μπαίνει μέσα και καθώς θα τρώει, θαπηγαίνει τουαλέτα αφήνοντας την μυρωδιά του.

Περιττώματα:

Τοποθετείστε μερικά μέσα στο κουτί όπως κι ένα κομματάκι χαρτίμουσκεμένο με τα ούρα του για να έχει συνέχεια την μυρωδιά του.

ΒΗΜΑ 2ο

Σε μικρό χώρο:

Εάν του δώσετε από την αρχή πάρα πολύ ελευθερία (σε όλο τοσπίτι), η εκπαίδευση δεν θα έχει αποτέλεσμα. Αφήνουμεπρώτα το κουνέλι ελεύθερο στο δωμάτιο που είναι το κλουβίτου. Τοποθετούμε το κουτί πάνω στο σημείο όπου έχειαποφασήσει να πηγαίνει τουαλέτα μόνο του (σημείο στο δωμάτιο ήστο κλουβί). Έτσι το σημείο θα είναι καλυμμένο και θααναγκάζεται να μπαίνει μέσα στο κουτί.Άν δεν χρησιμοποιεί το κουτί ή πηγαίνει και σε άλλο σημείοπέρα του κουτιού, θα πρέπει να το παρακολουθούμε. Μόλις καταλάβουμεότι ετοιμάζεται να ουρήσει ή να κάνει κακά (ανασηκώνουν τηνουρά τους), το παίρνουμε αμέσως και το βάζουμε στο κουτί (πρίνπρολάβει να τα κάνει), χαιδεύοντας το και λέγοντας του "καλόκουνελάκι!!", δείχνοντας του έτσι ότι εκεί πρέπει να πηγαίνει. Μητου φωνάξετε και πάντα να το χαιδεύετε γιατί θα το πάρει σα τιμωρίακαι δεν θα μάθει ποτέ. Αυτός είναι και ο λόγος που βάζουμε τοχόρτο για να νιώθει ευχάριστα μέσα στο κουτί.

ΒΗΜΑ 3ο

Μόλις μάθει να πηγαίνει τουαλέτα στο κουτί στοσυγκεκριμένο δωμάτιο, τότε σιγά σιγά το αφήνουμε και σε άλλουςχώρους του σπιτιού και επαναλαμβάνουμε τα ίδια βήματα, μέχρι ναεκπαιδευτεί πλήρως. Με λίγη επιμονή και υπομονή, θα μπορείτε ναχαίρεστε το κουνελάκι σας χωρίς να λερώνει το σπίτι

πηγή

Σε τι διαφέρει ένα κουνέλι από έναν λαγό;




Παρατηρείται συχνά αρκετοί να ταυτίζουν τα κουνέλια με τους λαγούς, παρά το γεγονός ότι τα δύο αυτά είδη παρουσιάζουν διαφορές σε αρκετά σημεία. Οι λαγοί έχουν εν γένει μεγαλύτερο μέγεθος, μεγαλύτερου μήκους πίσω πόδια και μακρύτερα αυτιά από ότι τα κουνέλια.

Όταν γεννιούνται οι λαγοί, διαθέτουν, ήδη, πυκνό τρίχωμα και τα μάτια τους είναι ανοιχτά, ενώ οι μητέρες τους, είτε τα αφήνουν στο έδαφος είτε μέσα σε μια μικρή κοιλότητα του εδάφους. Σε αντίθεση με αυτά, τα κουνέλια, είναι πιο μικρόσωμα. Τα μικρά τους γεννιούνται σχεδόν... τυφλά και χωρίς τρίχωμα.

Η μαμά-κουνέλα φτιάχνει μία φωλιά από χόρτα, κλαδάκια και κοτσάνια από λουλούδια. Πάνω σε αυτά, τοποθετεί ένα στρώμα από τρίχωμα που μαδάει από το σώμα της. Όταν αφήνει την φωλιά, σκεπάζει τα μικρά της με περισσότερο τρίχωμα και ξερά χόρτα για να διατηρούνται ζεστά, αλλά και να μην γίνονται αντιληπτά από εχθρικά ζώα.

Και τα δύο ζώα, χαρακτηρίζονται από τον ίδιο κύκλο εποχικών αντιδράσεων, κατά τον οποίο αποβάλλουν το τρίχωμά τους και αποκτούν νέο, γεγονός που συμβαίνει την Άνοιξη και το Φθινόπωρο. Στα κουνέλια, το καλοκαίρι το τρίχωμα είναι καφέ, ενώ, αργότερα, αντικαθίσταται από γκριζωπό. Οι λαγοί, και ειδικότερα όσοι ζουν σε κρύες περιοχές, με αρκετές χιονοπτώσεις αναπτύσσουν λευκό τρίχωμα τον χειμώνα.

Τα κουνέλια και οι λαγοί είναι πιο δραστήρια, κατά τις ώρες από την δύση του Ήλιου μέχρι την αυγή. Κατά τη διάρκεια της ημέρας, τα κουνέλια κρύβονται σε φωλιές και κοιλότητες στο έδαφος.

Οι λαγοί κρύβονται ανάμεσα σε θάμνους και, συνήθως, προσπαθούν να ξεφύγουν από τους εχθρούς τους... τρέχοντας. Τα κουνέλια κινούνται σε ομάδες, τα αρσενικά της ομάδας συχνά παλεύουν για το ποιος θα επικρατήσει. Στη συνέχεια, το κυρίαρχο αρσενικό ζευγαρώνει με τα περισσότερα θηλυκά της περιοχής.

Οι λαγοί ζουν το μεγαλύτερο μέρος της ζωής τους κατά μονάς. Συγκεντρώνονται μόνο για τις ανάγκες του ζευγαρώματος, που και αυτές δεν χαρακτηρίζονται από... μονομαχίες



πηγή:https://www.petcity.gr/

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.


Ehh..
Whats Up Doc?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.


Albino Rabbit


https://t0.gstatic.com/images?q=tbn:A...1kfgxihIqw&t=1
Χαρακτηριστικο της ρατσας αlbino ειναι τα κοκκινα ματια τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.

Αχαχαχα!!! Πως είναι έτσι καλέ αυτό; Σαν αρκουδάκι είναι!!!! :P
Πολύ γλυκούλι!!! :D

Albino Rabbit

Χαρακτηριστικο της ρατσας αlbino ειναι τα κοκκινα ματια τους.

Αυτά τα κουνέλια, άμα τα δεις το βράδυ, είναι πολύ φοβιστικά! Βασικά και την μέρα να τα δεις πάλι σε φοβίζουν! Σαν δαιμονισμένα είναι! :worry::P

Όταν ήμουν μικρή είχαμε κάτι κουνελάκια στο χωριό! Τα φροντίζανε ο παππούς και η γιαγιά και όταν πηγαίναμε εμείς ο παππούς τα έπιανε από τα αυτιά (ελπίζω να μην πονάγανε) για να τα χαιδέψουμε! Ήταν πολύ ωραία, μαλακά και γλυκούλια! Κάποια μέρα, όμως, που πήγα στο χωριό να τα δω, ο παππούς μου είπε οτι από τον πολύ αέρα σηκώθηκε το σκέπασμα του κλουβιού τους και τα κουνελάκια φύγανε, αλλά φυσικά δεν τον πίστεψα... εύκολα κατάλαβα που είχαν καταλήξει... :/:
Για αυτό το λόγο δεν έχω δοκιμάσει ποτέ κουνέλι στιφάδο και ούτε πρόκειται.

Τώρα που μεγάλωσα πραγματικά τα λυπάμε τα κακόμοιρα τα κουνελάκια που τα εγκλωβίζουν στα τόσο μικρά κλουβάκια!
Όσοι έχετε κουνελάκια, που τα έχετε; Έχετε διαμορφώσει ειδικό χώρο για αυτά ή τα βάζετε σε κλουβί; Δεν τα λυπόσαστε να τα έχετε περιορισμένα;

πσ. Είπα να ανοίξω κάποια συζήτηση γιατί πήξαμε στις φωτογραφίες και στο κλόπυ- πέιστ από το νετ! :ermm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.


ειναι γνωστα τα κουνελια,,για την εντονη αναπαραγωγικη δραστηριοτητα..:D


:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
Αχαχαχα!!! Πως είναι έτσι καλέ αυτό; Σαν αρκουδάκι είναι!!!! :P
Πολύ γλυκούλι!!! :D



Αυτά τα κουνέλια, άμα τα δεις το βράδυ, είναι πολύ φοβιστικά! Βασικά και την μέρα να τα δεις πάλι σε φοβίζουν! Σαν δαιμονισμένα είναι! :worry::P

Όταν ήμουν μικρή είχαμε κάτι κουνελάκια στο χωριό! Τα φροντίζανε ο παππούς και η γιαγιά και όταν πηγαίναμε εμείς ο παππούς τα έπιανε από τα αυτιά (ελπίζω να μην πονάγανε) για να τα χαιδέψουμε! Ήταν πολύ ωραία, μαλακά και γλυκούλια! Κάποια μέρα, όμως, που πήγα στο χωριό να τα δω, ο παππούς μου είπε οτι από τον πολύ αέρα σηκώθηκε το σκέπασμα του κλουβιού τους και τα κουνελάκια φύγανε, αλλά φυσικά δεν τον πίστεψα... εύκολα κατάλαβα που είχαν καταλήξει... :/:
Για αυτό το λόγο δεν έχω δοκιμάσει ποτέ κουνέλι στιφάδο και ούτε πρόκειται.

Τώρα που μεγάλωσα πραγματικά τα λυπάμε τα κακόμοιρα τα κουνελάκια που τα εγκλωβίζουν στα τόσο μικρά κλουβάκια!
Όσοι έχετε κουνελάκια, που τα έχετε; Έχετε διαμορφώσει ειδικό χώρο για αυτά ή τα βάζετε σε κλουβί; Δεν τα λυπόσαστε να τα έχετε περιορισμένα;

πσ. Είπα να ανοίξω κάποια συζήτηση γιατί πήξαμε στις φωτογραφίες και στο κλόπυ- πέιστ από το νετ! :ermm:
Πονανε απο τα αυτια.:( Τα αυτια τους ειναι πολυ ευαισθητα (ειδικα στα lop). Να ενας σωστος τροπος για κραταμε ενα κουνελι. Δες εδω

Δες εδω.

Επισης για τα κλουβια δες εδω.


Εγω τα κουνελια μου τα εχω σε κλουβια, αλλα τα βγαζω βολτα καθε μερα πανω απο 2 ωρες το καθενα.





Lionhead rabbit

Εσας ποια ειναι η αγαπημενη σας ρατσα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τα αυτια τους ειναι πολυ ευαισθητα (ειδικα στα lop)
βεβαια,ειναι γνωστο..
γιαυτο και δεν τα σφαζουμε..οταν τα σκοτωνουμε..
αλλα τα πιανουμε απο τα αυτια και τους χτυπαμε το σβερκο..

ωμο,,αλλα αληθες..(δεν το εχω κανει ποτέ προσωπικα εννοειται..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Θυμάμαι όταν ήμουν μικρός, πήγαινα σε μία θεία μου που είχε κουνέλια.
Ένα από αυτά έγινε φίλος μου, κάθε φορά που πήγαινα, το έβγαζε, και αυτό ερχόταν πάνω μου και του άρεσε να μπαίνει μέσα στη μασχάλη μου, μου έλεγε η θεία μου ότι εκεί έβρισκε ζεστασιά.
Μια μέρα όταν το αναζήτησα μου είπε το ψυχρό εκείνο, ότι φαγώθηκε, και λυπήθηκα πολύ γιατί το αγαπούσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
βεβαια,ειναι γνωστο..
γιαυτο και δεν τα σφαζουμε..οταν τα σκοτωνουμε..
αλλα τα πιανουμε απο τα αυτια και τους χτυπαμε το σβερκο..

ωμο,,αλλα αληθες..(δεν το εχω κανει ποτέ προσωπικα εννοειται..)
Ετσι δεν ποναει οταν το σφαζουν και ειναι καλυτερα για το κουνελι (ακομα καλυτερα θα ηταν να μην το εσφαζαν καθολου...) Δυστυχως, υπαρχουν πολλα παρανομα εκτροφεια, που τα σφαζουν οταν ειναι ζωντανα...:(

Απαγορευεται να τα πιανουμε απο τα αυτια, γιατι ολο το βαρος τους παει στο λαιμο (και φυσικα ποναει). Ενας καλος τροπος ειναι να πιασετε απαλα, αλλα σφιχτα με το ενα χερι απο το σβερκο, τοποθετωντας το αλλο χερι κατω απο τα πλευρα /στομαχι του.
(βλ: το αρθρο παραπανω)


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Το Εγγλέζικο κουνελάκι δε μου αρέσει καθόλου, το Αμερικάνικο έχει καμπούρα (ούτε αυτό μου αρέσει, το Γαλλικό φαίνεται σαν να βαριέται δε μου αρέσει, το ΜINI είναι μικρό και περήφανο (καλό αλλά όχι τέλειο), το Ολλανδνικό είναι το τέλειο κουνελάκι.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
Το Εγγλέζικο κουνελάκι δε μου αρέσει καθόλου, το Αμερικάνικο έχει καμπούρα (ούτε αυτό μου αρέσει, το Γαλλικό φαίνεται σαν να βαριέται δε μου αρέσει, το ΜINI είναι μικρό και περήφανο (καλό αλλά όχι τέλειο), το Ολλανδνικό είναι το τέλειο κουνελάκι.

Ο Μισελακος μου ειναι Ολλανδικο λοπ!!!:D

Τα Αγγλικα λοπ χρειαζονται καθημερινο καθαρισμα των αυτιων τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
maria_lulu τα κουνελια σου ειναι στειρωμενα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
maria_lulu τα κουνελια σου ειναι στειρωμενα;
Οχι, γιατι οπως εχω ξαναπει και σε αλλο θεμα, φοβαμαι γιατι ειναι πολυ ευαισθητα και εδω δεν υπαρχει καποιος γιατρος εμπειρος στα κουνελια:/: και επισης, δεν μπορω να δωσω περιπου 600 Ευρω για να τα στειρωσω σε γιατρους που δεν ξερουν καλα απο κουνελια:/: Αλλα για να μην αυξηθουν, τα εχω σε χωριστα κλουβια ολα τα κουνελια.:) Αλλα δεν ειναι το θεμα τα κουνελια μου. Υπαρχει σχετικο θεμα για αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Οχι, γιατι οπως εχω ξαναπει και σε αλλο θεμα, φοβαμαι γιατι ειναι πολυ ευαισθητα και εδω δεν υπαρχει καποιος γιατρος εμπειρος στα κουνελια:/: και επισης, δεν μπορω να δωσω περιπου 600 Ευρω για να τα στειρωσω σε γιατρους που δεν ξερουν καλα απο κουνελια:/: Αλλα για να μην αυξηθουν, τα εχω σε χωριστα κλουβια ολα τα κουνελια.:) Αλλα δεν ειναι το θεμα τα κουνελια μου. Υπαρχει σχετικο θεμα για αυτα.

Δεν νομίζω να υπάρχει κανένας σοβαρός άνθρωπος που να στειρώνει κουνελάκια; (είναι και ακριβά αν έχεις πολλά ζωάκια 600ευρώ παίρνεις iphone θα τα δώσεις για να στειρώσεις τα κουνέλακια; Μια χαρά κάνεις και τα κλείνεις σε χωριστά κλουβάκια :)
_________________________________________________________________

Εδώ είναι γενικό θέμα για τα κουνελάκια για αυτο θα κάνω μερικές ερωτήσεις:

Πόσο ζει ένα κουνελάκι;
Τι δαφέρει το κουνελάκι από το λαγουδάκι
Εκτός απο μαρούλι τι άλλο τρώει ένα κουνελάκι;
Το κουνέλι ως κατοικίδιο θυμάται (μπορεί να κάνει κόλπα; ή το μόνο που αναζητά είναι φαί).
Ο σκύλος γαυγίζει η γάτα νιαουρίζει το κουνελάκι τι ήχο βγάζει;
::
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
Εδώ είναι γενικό θέμα για τα κουνελάκια για αυτο θα κάνω μερικές ερωτήσεις:

Πόσο ζει ένα κουνελάκι;
Τι δαφέρει το κουνελάκι από το λαγουδάκι
Εκτός απο μαρούλι τι άλλο τρώει ένα κουνελάκι;
Το κουνέλι ως κατοικίδιο θυμάται (μπορεί να κάνει κόλπα; ή το μόνο που αναζητά είναι φαί).
Ο σκύλος γαυγίζει η γάτα νιαουρίζει το κουνελάκι τι ήχο βγάζει;
::
1. Ενα κουνελακι ζει περιπου 8-10 χρονια
2. Τρωει και αλλα λαχανικα, αποξηραμενα χορτα, κουνελινη
3. Μπορεις να το μαθεις να κανει κολπα. Ναι θυμαται. Επισης μπορει να μαθει να πηγαινει και στην λεκανη για την αναγκη του, οπως η γατα
4. Δεν βγαζει:P Ο μοναδικος ηχος που μπορει να βγαλει ειναι ενα τσιρηγμα, που μονο οταν νιωσει πονο ή φοβο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Οχι, γιατι οπως εχω ξαναπει και σε αλλο θεμα, φοβαμαι γιατι ειναι πολυ ευαισθητα και εδω δεν υπαρχει καποιος γιατρος εμπειρος στα κουνελια:/: και επισης, δεν μπορω να δωσω περιπου 600 Ευρω για να τα στειρωσω σε γιατρους που δεν ξερουν καλα απο κουνελια:/: Αλλα για να μην αυξηθουν, τα εχω σε χωριστα κλουβια ολα τα κουνελια.:) Αλλα δεν ειναι το θεμα τα κουνελια μου. Υπαρχει σχετικο θεμα για αυτα.

γνωριζεις ομως οτι το 80% των θηλυκων κουνελιων κινδευνει να προσβληθει απο καρκινο της μητρας και να πεθανει πριν γινει 2 ετων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
Τι Πρέπει & Τι Δεν Πρέπει να τρώει..


ΦΡΟΥΤΑ..
Στα φρούτα είναι πολύ επικίνδυνα τα κοτσάνια και τα κουκούτσια! Πρέπει να είστε σίγουροι πως έχουν αφαιρεθεί όλα και καθαριστεί καλά το φρούτο, πριν το δώσετε στο κουνελάκι σας.

Επιτρέπεται!
Α
Αχλάδι, Ανανάς, Αγριομηλιά, Αγριομουριά.
Β

Βατόμουρο, Βερύκοκο.
Μ

Μήλο, Μούρο
Ξ

Ξινόμηλο.
Π

Πορτοκάλι.
Ρ

Ροδάκινο, Ρόδι.
Σ

Σύκο.
Φ

Φράουλα.

Ελάχιστη Ποσότητα!
Μπανάνα, Καρπούζι, Πεπόνι και Κεράσι.

Απαγορεύεται!
Όλα τα τροπικά και εξωτικά φρούτα, το αβοκάντο.

ΛΑΧΑΝΙΚΑ - ΦΥΤΑ - ΚΑΡΠΟΙ..
Να επιλέγετε τουλάχιστον 3 είδη λαχανικών ημερησίως. Mην δίνετε ΠΟΤΕ λαχανικά που είναι άπλυτα ή ραντισμένα!

Επιτρέπεται!
Α
Αμπέλι, Ακακία, Αγκινάρα (φύλλα), Αγγελική, Αντίδι (όχι ρίζες), Αντράκλα, Αγριάνιθο, Αγριομαϊντανός, Αγριομάραθος, Αμυγδαλιά (φύλλα), Αραβόσιτος, Αρακάς, Αραχίδα, Άνιθος, Αγγούρι.
Β

Βίκος, Βελανίδι, Βρώμη, Βασιλικός.
Γ

Γιασεμί, Γογγύλι (ρίζες και φύλλα).
Δ

Δενδρολίβανο, Δυόσμος.
Ζ

Ζαχαρομπίζελο.
Θ

Θυμάρι.
Κ

Καρύδι, Κάστανο, Κάλαμος, Κέδρος, Κισσός, Κουμάρι.
Λ

Λεύκη, Λαχανίδα, Λάχανο, Λεπτοκαριά.
Μ

Μολόχα, Μαρούλι, Μάραθος, Μπιζέλι.
Ν

Νερομολόχα, Νεροκάρδαμο.
Ο

Οξυά.
Π

Πιπεριά (όχι καυτερή), Πικραλίδα, Παντζάρια (φύλλα), Πασχαλιά, Πράσσο, Πτελέα.
Ρ

Ραπανάκι, Ρίγανη, Ραδίκι άγριο (όχι ρίζες), Ρόκα.
Σ

Σκόρδο, Σέλινο (φύλλα), Σιτάρι.
Τ

Τεύτλο, Τριφύλλι (φύλλα).
Φ

Φασόλι.
Χ

Χαρουπιά.
Ψ

Ψυλόχορτο.

Ελάχιστη ποσότητα!
Σπανάκι, Μπρόκολο (φύλλα και μίσχους), Λαχανάκια Bρυξελλών, Aγριολάχανο, Φύλλα καρότου και καρότα, Κράμβη (φύλλα), Πικραλίδα (φύλλα και άνθη), Μαϊντανός, Ντομάτα.

Απαγορεύεται!
Όλα τα όσπρια (Φασόλια, Φακές, Ρεβύθια), Πατάτα, Γλυκοπατάτα, Καλαμπόκι, Κουνουπίδι, Μπιζέλι, Κεχρί, Αραβόσιτος, Μπαμπού, Φύλλα τσαγιού, Σπόρους καφέ, Φτέρη, Σόγια, Κρεμμύδι, Λεμόνι ή Φλούδες λεμονιού. Δημητριακά, Σπόροι, Φουντούκι, Αμύγδαλο, Καρύδι και Φυστίκι.

Προσοχή!!

  • Στα κουνελάκια αρέσουν οι γλυκές τροφές, γι' αυτό εσείς θα πρέπει να αποφεύγετε να τους δίνετε μεγάλη ποσότητα, διότι, ως γνωστόν, τα γλυκά δεν κάνουν καλό! Να προτιμάτε να τους τα δίνετε σαν λιχουδιά.
  • Τα λουλουδάκια και τα φυτά εσωτερικού χώρου και κήπου, όσο όμορφα ή περιποιημένα κι αν είναι, ΜΗΝ δώσετε στο κουνελάκι σας να τα φάει! Τα πιο πολλά είναι τοξικά και σίγουρα, δεν θέλετε να έχετε τη δηλητηρίαση "κρίμα στο λαιμό" σας! Εννοείται πως τα κακτοειδή είναι επικίνδυνα κι όχι μόνο για να τα φάει!
  • Aν ΔΕΝ είστε απόλυτα σίγουροι αν πρέπει να φάει κάτι το κουνελάκι σας, MHN του το δώσετε! Δεν χρειάζεται να παίζουμε με την υγεία τους, ούτε να κάνουμε πειράματα! Τα κουνελάκια είναι ευαίσθητα ζώα, από την φύση τους, και γι' αυτό η διατροφή τους παίζει πολύ σημαντικό ρόλο!!
  • Οι βολβοί και οι ρίζες (κάθε λαχανικού ή φυτού) να αποφεύγονται!!
  • Tο Σέλινο και τα παρεμφερές λαχανικά περιέχουν μεγάλο ποσοστό ίνων στους μίσχους τους και γι' αυτο θα πρέπει να αφαιρεθούν πριν τους δώσετε να τα φάνε! Αν δεν γνωρίζετε πως να τα αφαιρέσετε, δώστε τους απλώς τα φύλλα!
Καλή Όρεξη!!
(Τσομπ! Τσομπ!)


γνωριζεις ομως οτι το 80% των θηλυκων κουνελιων κινδευνει να προσβληθει απο καρκινο της μητρας και να πεθανει πριν γινει 2 ετων;
Το ξερω:( Εγω θελω να τα στειρωσω, αλλα φοβαμαι... Οι γονεις μου ομως δεν θελουν να τα στειρωσω:(





Είναι Ικανά Ζωάκια;;


Ναι! Είναι! Μαθαίνουν πολύ εύκολα την καθαριότητα, να ακούνε το όνομά τους και να αντιδρούνε σε αυτό. Συνηθίζουν τον αφέντη τους και τον εμπιστεύονται! Ιδανικά για να τα πάρεις αγκαλιά, αρκεί να τους την μάθεις από μικρά.Τα κουνέλια δεν συγκατοικούν εύκολα με άλλα ζώα. Ίσως λίγο περισσότερο με το ινδικό χοιρίδιο, αλλά και πάλι μπορεί να το ζευγαρώσει (εάν έχετε αρσενικό κουνέλι) ή και να το δαγκώσει. ΠΡΟΣΟΧΗ! Μην αφήσετε το κουνελάκι σας εκτεθειμένο και μόνο του εάν έχετε σκύλο ή γάτα! Όσο κι αν είστε σίγουροι για τον χαρακτήρα του άλλου σας κατοικίδιου, μην ριψοκινδυνεύετε! Αφήστε να περάσει πολύς καιρός μέχρι να εξοικειωθούν μεταξύ τους. Αρχικά μπορείτε, με προσοχή και κάτω από την επίβλεψή σας, να αφήσετε το σκύλο σας ή τη γάτα σας να πλησιάσουν το κλουβί, το οποίο θα είναι κλειστό!!

πηγη


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top