Photoshop, Διαδίκτυο και Γυαλιστεροί Καθρέφτες.

Katerina Kechaya

Νεοφερμένος

Η Katerina Kechaya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Δημοσιογράφος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Ας μην αναλωθούμε στα ήδη γνωστά.. ναι, το διαδίκτυο μπήκε στη ζωή μας, ναι περάσαμε από myspace, hi5, όπου να 'ναι θα ξεπεράσουμε και το facebook. Μέχρι τότε όμως, είναι διαρκώς στην παλάμη μας και μας προκαλεί, είτε με το ποντίκι, είτε με την touchscreen οθόνη του κινητού μας.
Παλιοί συμμαθητές, λιγότερο παλιοί γκόμενοι/ες και δεκάδες μελλοντικοί.
Οι φωτογραφίες, σαν σταγόνες εναλλάσσονται καθημερινά, έτσι για να έχουμε και ένα επιπλέον ενδιαφέρον βρε αδελφέ.. Είναι όλες τους, αψεγάδιαστες, ονειρικές λες και ξεπήδησαν μόλις από σελίδες περιοδικού (για Παριζιάνικο μιλάμε πάντα!).
Μια αμφιβολία πάει να σου μπει ..λες δε γίνεται! Αλλά άπαξ και μπει, έτσι εξαφανίζεται. Γιατί έτσι είναι ο άνθρωπος. Ον καλόπιστο και ευγενικό.. αποκλείεται λες, να την έχει περάσει από photoshop!! Και όμως...
Αλήθεια, πόσοι από εσάς πριν το upload στα αγαπημένα σας sites, ρίχνετε και κανά δυο μουτζούρες φρεσκάδας της Αdobe; Πόσοι δε διστάζουν, να το πάνε ακόμα παραπέρα και να αρχίσουν την κοπτοραπτική;

Εμείς το φωνάζουμε δυνατά! Άπαξ και γνωρίσαμε το photoshop, δεν το αλλάζουμε! (χωρίς βέβαια να παραδεχόμαστε δυνατά αν αλλάζουμε ...εμάς!)
Απανταχού γενναίοι.. απαντήστε..

Πόσα μαγικά, έχετε κάνει τελευταία;:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Δεν έχω φεησμπούκια και μαησπέσια, οπότε δεν βρίσκει κανείς εύκολα φωτό τη μουτσουνάρα μου, παρά μόνο σε κανα άκυρο προφίλ κανενός φίλου/ης. Το photoshop το χρησιμοποιώ κυρίως για να γελάω, καθώς μεταμφιέζω εμένα και τους λοιπούς φίλους σε μέλη των Manowar, σε ανόητες καρικατούρες με γλυφιτζούρια στο κεφάλι και άλλα ανόητα. Καταλαβαίνει εύκολα, πιστεύω, κανείς πότε μια φωτό έχει περάσει έδιτ. Ακόμα και οι πιο επιδέξιοι προδίδονται από τα πίξελς. Όσο για τα φεησμπουκ και τα μαησπέης, όταν κάποτε είχα ένα αραχνιασμένο προφίλ στο σπέης, καταλάβαινα ποιες φωτό έχουν περάσει έδιτ από φίλους και αν μείνει κανείς μόνο σε αυτές, δύσκολα αναγνωρίζει the real thing, γιατί με το φώτοσοπ μπορείς να βάλεις μπράτσα, να βγάλεις κιλά, να διώξεις κυτταρίτιδες, σπυράκια, ελιές κτλ κτλ.

Να σας κάνω μάνογουορ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Έχω Facebook.
Έχω photoshop.

Και έχω και πολλά καλύτερα πράγματα να κάνω, από το να προσπαθώ να πείσω τους "φίλους" μου ότι δεν έχω πατσοκοίλι ή μαύρους κύκλους.



Ο μόνος λόγος που επεξεργάζομαι τις φωτογραφίες μου που ανεβάζω είναι το να τις κόψω, να κεντράρω σε κάποιο σημείο και κυρίως να με κρύψω λίγο.

Ναι μεν είναι πολύ διασκεδαστικό το να παίζεις με την εικόνα σου ή των φίλων, έστω και για λιγότερο χαβαλετζίδικες μετατροπές. Δηλαδή να μην προσθέτεις καπέλα και κέρατα και ελιές, αλλά όντως να ωραιοποιείς. Αλλά είναι στενάχωρο το να επιμένουν κάποιοι σε τέτοιους εξωραϊσμούς... Ποιον θέλουν να πείσουν; Και γιατί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Για ευνόητους λόγους. Γκομενο-hunting. Ακόμα και όταν εν τέλει συναντηθούν από κοντά, θα έχουν εισπράξει τα όποια κοπλιμέντα ήθελαν από τα έδιτ της φωτογραφίας. Έχω δει π.χ. αποτυχημένο photoshop από σελίδες φωτογράφων. Αλλαγή χρώματος στο πόδι (αφαίρεση κυτταρίτιδας), πιο μεγάλα χείλη, πιο μακριά πόδια (ναι, γίνεται και αυτό) και πάει λέγοντας. Εδώ πέρα στήνουν ολόκληρα προφίλ προς αναζήτηση γαμπρών-νυφών, στο φωτο-έδιτ θα κολλούσαν;



link
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, είχα υποψιαστεί ότι για αυτό το κάνουν. :P

Δεν είναι μόνο τα τραγικά λάθη, όμως, που καταστούν το θέμα γελοίο.


Είναι η ερασιτεχνική χρήση του photoshop για λόγους εντυπωσιασμού της πρώην συμμαθήτριας, που με προβληματίζει. Και κυρίως γιατί το έχω δει σε άτομα που δεν περίμενα ότι θα είχαν τέτοια ανάγκη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina Kechaya

Νεοφερμένος

Η Katerina Kechaya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Δημοσιογράφος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τη συμμετοχή παιδιά και ειλικρινά χαίρομαι τόσο για τις απαντήσεις σας, που με βρίσκουν σύμφωνη σχεδόν σε όλα όσο και για την ταχύτητα σας!!

Μια κακοφτιαγμένη δουλειά, πράγματι κάνει "μπααααμ" απο μακριά, αλλά η αλήθεια είναι πως πολλές φορές έχει μείνει το βλέμμα μου μετέωρο προσπαθώντας να καταλάβω αν ειναι photoshop. Ίσως επειδή το μάτι μου, δεν είναι και έμπειρο ..τι να πω..

Τα κίνητρα διαφέρουν από περίπτωση σε περίπτωση, αλλά είναι φυσιολογικό να κρατούν τα σκύπτρα τα ερωτικά και τα "ανταγωνιστικά." Αυτά όμως υπήρχαν πάντοτε σε όλες τις χρονικές περιόδους.. το photoshop είναι απλά η σημερινή του μορφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πολύ συμφωνείτε και είναι βαρετό αυτό δεν νομίζετε; :P :P
Ήρθα λοιπόν εγώ και η αντίθετη μου άποψη για να φέρω την πολυφωνία στο θέμα :devil:

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

  • Οι περισσότεροι άνθρωποι στις φωτογραφίες βγαίνουν χειρότεροι απ'ότι είναι στην πραγματικότητα.
  • Οι περισσότερες φωτογραφίες που διαμορφώνουν την αισθητική μας έχουν υποστεί άπειρες ώρες photoshop (συν το επαγγελματικό μακιγιάζ, φωτισμό κλπ ΠΡΙΝ τη φωτογραφία)
Κατά συνέπεια, ναι φτιάχνω τυχόν φωτογραφίες που ανεβάζω (εντάξει δεν με μεταμορφώνω κιόλας :P) και δεν έχω καμία απολύτως ενοχή για αυτό. Το βλέπω ως απλή εξισορρόπηση με την πραγματικότητα, μιας και ανήκω στα άτομα που στις φωτογραφίες βγαίνω πολύ χειρότερη απ'ότι στον καθρέφτη.
Επίσης in real life βάφομαι σπάνια, και συνήθως όχι πολύ, οπότε πού είναι το κακό αν απαλύνω με Photoshop τυχόν ατέλειες που θα μπορούσα να απαλύνω ούτως ή άλλως με βάψιμο (πχ μαύροι κύκλοι); Γιατί "εγκρίνουμε" το βάψιμο αλλά όχι το Photoshop?

Όσον αφορά το "ποιό το νόημα" που τέθηκε, απλή ανθρώπινη* φιλαρέσκεια I guess. Γκόμενο δεν ψάχνω, έχω έναν και με το ζόρι τον αντέχω κι αυτόν :P :P (kidding obviously, αλλά you get my point). Και ούτε κόμπλεξ έχω με την εμφάνιση μου, απεναντίας μου αρέσω πάρα πολύ :D

*σκοπίμως γράφω "ανθρώπινη φιλαρέσκεια" και όχι "γυναικεία φιλαρέσκεια". Και οι άνδρες προσέχουν πώς θα βγουν σε μια φωτογραφία συνήθως και θέλουν να βγουν ωραίοι. Και οι άνδρες φτιάχνονται, στα πλαίσια που γίνεται αποδεκτό από την κοινωνία. Ο κάθε άνθρωπος θέλει να φαίνεται και να νιώθει όμορφος, ανεξαρτήτως φύλου. Όσο οι άνδρες απελευθερώνονται (διότι μη γελιέστε, ο φαλλοκρατισμός περιορίζει και τους άνδρες και σε κάποιους τομείς πολύ περισσότερο) τόσο γίνεται εμφανής και η δική τους φιλαρέσκεια. Δεν είναι "σημείο των καιρών" αυτό, είναι ανθρώπινη ανάγκη από αρχαιοτάτων χρόνων που απλώς μέχρι προσφάτως μόνο στις γυναίκες επιτρεπόταν να την εκδηλώσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Κι εγώ ανήκω σε αυτούς που τους αδικούν οι φωτογραφίες. Και φυσικά ενοχλείται η ανθρώπινη ματαιοδοξία μου. Να μπω όμως σε διαδικασία να ρετουσαριστώ για να ανεβάσω φωτό μου φαίνεται χαζό. Οπότε, έχω 2-3 καλές που βάζω σε msn, profile, παντού, κι αν θέλω να ανεβάσω κάποια σε album την κάνω ορατή μόνο σε άτομα που με έχουν δει πρόσφατα. Δεν τραβάω ζόρι να με δει η τάδε συμμαθήτρια θεά, αλλά επειδή (ανθρώπινη ματαιοδοξία λέμε :P) δεν θέλω να με δει να φαίνομαι 6 κιλά βαρύτερη από ότι είμαι και μπάζο, δεν με βλέπει καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Αυτος που δεν ριχνει photoshop στις φωτο του, ειναι αυτος που δεν εχει γνωρισει το photoshop ακομη.-

(και τον λυπαμαι γι'αυτο :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angel22

Νεοφερμένος

Η Georgia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Μόνο εγώ εχω μείνει πίσω στο ότι αν δε μ' αρεσω στη φωτογραφία δεν την ανεβάζω??? Ίσως φταίει που εγω είμαι από τους τυχερούς που βγαίνω καλύτερη στις φωτο :P:P:P:P τι να γίνει. Πάντως προσωπικά αν και λάτρεις της τεχνολογίας δν θα καθόμουνα ποτέ να κάτσω να "φτιάξω" μια φωτό μου για να την ανεβάσω στο fb μη με δει η συμαθήτρια/φίλη-θεα. Και αν εχω πάρει 3-4 κιλά ε το πολύ να βγω με κανα πιο πλούσιο μπούστο! Ποσός με ενδιαφέρει!!!! Πιστεύω ότι το πάν είναι η αυτοπεποίθηση... Αν μ'αρεσω θα βγώ μια χαρα... πράγμα που γίνεται συνηθως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggeliki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aggeliki! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Για να δημιουργήσει κάποιος μια εικόνα στο photoshop πρέπει να το έχει αγοράσει? ή μπορεί να το βρει και δωρεάν στο internet?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Το πρόγραμμα δεν είναι δωρεάν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
...όπως είναι άλλα προγράμματα του ιδίου τύπου, με υποδεέστερες ομολογουμένως δυνατότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Για να δημιουργήσει κάποιος μια εικόνα στο photoshop πρέπει να το έχει αγοράσει? ή μπορεί να το βρει και δωρεάν στο internet?:worry:
Δεν είναι με αγορά μόνο, αλλά είναι και πανάκριβο (αν δεν κάνω λάθος κάπου 850 ευρουλάκια μόνο...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Υπάρχει κάτι αντίστοιχο του photoshop που μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει online με αρκετές δυνατότητες:


https://www.pixlr.com/editor/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Ε, λοιπόν, δεν το ήξερα, είδη το έσωσα στα αγαπημένα, thanks :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
το gimp το βρισκω αρκετα καλο παντως. Στην αρχη δυσκολευεσαι λιγο να το συνηθισεις, αλλα οταν κατεβασεις διαφορα φιλτρα και εργαλεια γινεται σουπερ. Οσο για το αν επεξεργαζομαι τις φωτος μου στο facebook, τις περισσοτερες τις πειραζω λιγο γιατι ουτως η αλλως τραβαω σε raw τωρα τελευταια και πρεπει να διορθωνω το whitebalance, το saturation και καποιες φορες τους μαυρους κυκλους μου :P Ειμαι και εγω απο τα ατομα που στις φωτογραφιες φαινομαι πιο χαλια απο οτι ειμαι. Προτιμω ομως να μην ανεβαζω καθολου αυτες που δεν μου αρεσουν, παρα να τις ανεβαζω αλλοιωμενες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Υπάρχει κάτι αντίστοιχο του photoshop που μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει online με αρκετές δυνατότητες:


https://www.pixlr.com/editor/

Το δοκίμασα, το μόνο ότι εξαφανίζει τελείως τα exif, αλλά ίσως αυτό μου φανεί χρήσιμο γιατί ανεβάζω καθημερινά φωτογραφίες μου στο διαδίκτυο (για το κλόπι-ράιτ) !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lovesome

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η για σήμερα Debbie ;p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 316 μηνύματα.
moderation message: Δεν επιτρέπονται μηνύματα που περιέχουν οτιδήποτε σχετικό με παράνομο λογισμικό ή μεθόδους εξουδετέρωσης της προστασίας λογισμικού.

και για να πω και την γνώμη μου στο θέμα
εγώ το χρησιμοποιώ για να διαγράψω καμία ατέλεια στο πρόσωπο αφού δεν μου αρέσει να βάφομαι!;)
βέβαια σπάω πλάκα με φωτος φίλων μου ή δικές μου κάνοντάς τες γελοίες!
έχω λίωσει απτα γέλεια πολλές φορές μαζί με την παρέα μου..
είναι καλή φάση..
τώρα για ρετουσάρισμα κάνω αλλά μη φανταστείτε και σπουδαία πράγματα..
άσε που δεν το ξέρω και καλά και ψάχνω tutorial!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top