Αστείες στιγμές από τα μαθητικά και φοιτητικά μας χρόνια!

aequitas

Νεοφερμένος

Η aequitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Καλά, έχω ρίξει πολύ γέλιο με αυτά που διαβάζω...

Μου έρχονται κι εμένα στο νου διάφορα σκηνικά από το λύκειο κυρίως.

Καταρχάς θυμάμαι τον χιονοπόλεμο που παίζαμε μέσα στην τάξη, χειμώνα-καλοκαίρι.
Ξεκινούσε από νιφάδες(μικρά κομμάτια χαρτί από σχισμένες σελίδες) και που οι πιο μάστορες(οι λεγόμενοι ιθαγενείς) τις εκτόξευαν με στυλό-φυσοκάλαμο προς όλες τις κατευθύνσεις και κατέληγε μέσα σε λίγα λεπτά σε πελώριες χιονοστιβάδες σε μέγεθος πεπονιού. Έρμες καθαρίστριες!

Δεν μπορώ επίσης να ξεχάσω μια φορά που ο διπλανός μου στο θρανίο-που είχε την κακή(όπως αποδείχθηκε) συνήθεια να μασάει τα στυλό του, στην μέση του μαθήματος με σκουντάει επίμονα, γυρίζω και τον βλέπω να μου σκάει ένα χαμόγελο μπλε, δόντια μπλε, χείλη μπλε, όλα μπλε και μελάνια μπλε να τρέχουν στο πηγούνι!
Ξεσήκωσα την τάξη από τα γέλια, επικράτησε πανικός: να γελάμε όλοι, μαζί και ο Ν. που έφτυνε μελάνια και γενικώς γυμνάσαμε κοιλιακούς εκείνη τη μέρα.
¨
Είχαμε θυμάμαι κι έναν απίστευτο θρησκευτικό στην τρίτη ο οποίος περιέγραφε με μεγάλη γλαφυρότητα(αυτό του το αναγνωρίζω!) την κατάντια στην οποία είχαμε περιέλθει γιατί είχαμε απομακρυνθεί από το "δρόμο του Θεού"...
Και δώστου "η θεριστική μηχανή της αθεϊας που σαν άγουρα σταχυα αλώνιζε τις μολυσμένες από την τηλεόραση ψυχές μας", δώστου "οι σκοτεινές δυνάμεις που καιροφυλακτούν να μας κυριέψουν" και άλλα τέτοια εσχατολογικά και εξωφρενικά.

Είχαμε όμως κι ένα συμμαθητή-μεγάλο υποκριτικό ταλέντο που χαραμίζεται στην αστυνομία- ο οποίος κάθε φορά που έβλεπε τον εν λόγω θεόπληκτο να πλησιάζει στο διάδρομο ή στο προαύλιο έπεφτε κάτω, άρχιζε τους σπασμούς σε στυλ "ο εξορκισμός της Έμιλυ Ρόουζ", έβγαζε άναρθρες κραυγές, ούρλιαζε ότι οι σκοτεινές δυνάμεις τον είχαν κυριεύσει και τον άρπαζε από το παντελόνι παρακαλώντας τον να βγάλει το κακό που ειχε ριζώσει μέσα του!!

Ο ίδιος καθηγητής πάντως μας είχε βάλει να δούμε και μια απίστευτη πέρα από το διάστημα βιντεοκασέτα-ντοκυμαντέρ και καλά για τον σατανισμό στη σύγχρονη μουσική...Απίστευτο γέλιο! Ξεκινούσε από τα ψιλοαναμενόμενα Hotel California, 666 the number of the beast, τα ανάποδα μηνύματα και κατέληγε ούτε λίγο ούτε πολύ στον Πάριο (γκντοινγκ!) με το "Είσαι θεός ήλιος καλοκαιρινός"(ένας είναι ο θεός δεν υπάρχει άλλος!) και στη Γλυκερία με ποιο άλλο(;) το "πηγα σε μάγισσες και χαρτορίχτρες"(δεν είναι χριστιανικά πράγματα αυτά!)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna283

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα... :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Λοιπόν..το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό...

κάπου στην πέμπτη δημοτικού..
ο δάσκαλος μας μάθαινε τις δυνάμεις...
και αρχίζουμε το γνωστό
2^1=2
2^2=2*2=4
2^3=2*2*2=8 κλπ κατά τα γνωστά
και τι το ήθελε ο κακόμοιρος ο δάσκαλος να μας πει πως λέγονται αυτά...
δύο εις την δευτέρα μας κάνει τέσσερα.ή αλλιώς δύο στο τετράγωνο -λέμε- μας κάνει τέσσερα
δύο εις την τρίτην μας κάνει οκτώ.ή αλλιώς δύο στον κύβο μας κάνει τέσσερα...
με τα πολλά κάνουμε παραδειγματάκια κλπ και με μεγαλύτερες δυνάμεις - σιγά τα ωά..
και σε κάποια φάση λέει ο δάσκαλος...βασίλη,πώς λέμε σε δύναμη του 3 το εννέα παιδί μου?
και λέει αυτός...τρία στο κιβώτιο..
ε και πεθάναμε οι υπόλοιποι στο γέλιο..μορφή ο βασιλάκης.δεν το είχε πει επίτηδες το παιδί,απλά του είχε κολλήσει στραβά :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna283

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα... :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
φοβερό ποστ aequitas...λύθηκα στο γέλιο,ειδικά στην περιγραφή με τον εξορκισμό...

καλά νομίζω ότι οι θεολόγοι είναι το καλύτερο κομμάτι...κι αυτοί που τραβάνε το χειρότερο δούλεμα όταν είναι θρησκόληπτοι δηλαδή-διότι πάντοτε υπάρχουν κι οι καταλάθος θεολόγοι-που είναι τελείως άλλη φάση...

εμείς επί τρία χρόνια στο λύκειο είχαμε μια θεολόγο όλα τα λεφτά...
δεν πιστεύω πως υπάρχει καλύτερη γραφική περίπτωση από αυτή...παντρεμένη με ιερέα κι έχουσα 9 παιδιά...άκου τώρα διδαχές

1)απαγορεύεται η αντισύλληψη (σώωπα δεν το είχαμε καταλάβει)
2)οι προγαμιαίες σχέσεις είναι μεγάλο αμάρτημα
3)κατά λέξη "ο Αγιος Κοσμάς ο Αιτωλός-μεγάλη η χάρη του-τι κι αν έζησε τρεις αιώνες πριν από εμάς,σωστά το είχε προβλέψει κι αυτό...το λεγε.Ο Σατανάς θα μπει στα σπίτιααα,και τα κέρατά του από τη σκεπή θα βγαίνουν.και ξέρετε ποιος είναι ο Σατανάς?η τηλεόραση!και τα κέρατα η κεραία της τηλεόρασης!!!"
ΟΚ,παραδίνομαι!!!:giveup:

4) "δε δύναμαι να καταλάβω πως η σημερινή νεολαία δεν γεμίζει τα κατηχητικά και το ναό κάθε κυριακή.στην δική μου εποχή ξέρετε (βλ.χούντα :Ρ) ήταν υποχρεωτικός ο εκκλησιασμός και το κατηχητικό.και τώρα βλέπεις τα παιδιά να πηγαίνουν στην εκκλησία με το σχολείο,χωρίς απουσίες,όποιος θέλει πάει,όποιος δεν θέλει δεν πάει...μα καλά,είναι πράγματα του θεού αυτά?
(χορωδία)όοοχι δεν είιιιναιιι...
και αφήστε το αυτό...την κυριακή μου λένε οι γονείς,τα παιδιά μας δεν μπορούμε να τα φέρνουμε στο κατηχητικό γιατί έχουν άλλες ασχολίες...έχουν αθλητικές δραστηριότητες!κι αναρωτιέμαι τώρα εγώ...υπάρχει σημαντικότερο πράγμα στη ζωή από το να ακούς το λόγο του θεού?γιατί κύριε στέλνετε το παιδί σας την ΚΥΡΙΑΚΗ που είναι μέρα αφιερωμένη στον Κύριο,στα σπορτ? (με τ!!)
ξέρεις που το στέλνεις το παιδί σου?θα του δώσουν ουσίες,θα το κάνουν αυτό εκείνο...γιατί δεν το φέρνετε στην εκκλησία?...."

κλπ κλπ τώρα δεν μου έρχονται άλλα...έχω γραμμένα όμως τα καλύτερα γεγονότα σε βιβλιαράκι..τα κρατούσα όλα..και δυστυχώς τα καλύτερα αυτή τη στιγμή δεν μου έρχονται :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aequitas

Νεοφερμένος

Η aequitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
3)κατά λέξη "ο Αγιος Κοσμάς ο Αιτωλός-μεγάλη η χάρη του-τι κι αν έζησε τρεις αιώνες πριν από εμάς,σωστά το είχε προβλέψει κι αυτό...το λεγε.Ο Σατανάς θα μπει στα σπίτιααα,και τα κέρατά του από τη σκεπή θα βγαίνουν.και ξέρετε ποιος είναι ο Σατανάς?η τηλεόραση!και τα κέρατα η κεραία της τηλεόρασης!!!"
ΟΚ,παραδίνομαι!!!:giveup:

4) "δε δύναμαι να καταλάβω πως η σημερινή νεολαία δεν γεμίζει τα κατηχητικά και το ναό κάθε κυριακή.στην δική μου εποχή ξέρετε (βλ.χούντα :Ρ) :(

Έλα ρε! Σα να τον ακούω! Κατά λέξη όμως! Είναι από τα στανταρ τσιτάτα που λένε. Που τους τα μαθαίνουν αυτά,ήθελα να 'ξερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna283

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα... :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
ναι ρε συ..ήταν σαν ναχε κασέτα,πατούσε το πλέι κι άρχιζε τα δικά της...εν τω μεταξύ όλοι συνεννοημένοι -κλασικά- την κοιτούσαμε με ορθάνοιχτα τα αθώα παιδικά μας ματάκια :P (μούφες) και συμμετείχαμε κι όλας..
μεταξύ μας,την προκαλούσαμε να το τραβάει όλο και περισσότερο...
αλλά οκ,το θέατρο θέατρο..μα όταν το παρακανε αρχίζαμε κι εμείς τα γέλια τα τρελα κι ασύστολα....πωπω..αναμνήσεις..αχ!
μωρέ όταν πάω στην πόλη μου,θα το βρω το βιβλιαράκι...έχω εκεί μαργαριτάρια...χιχι:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nektariosmakris

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο νεκτάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
εχω περασει και εγω καλα στα μαθητικα μου χρονια
στο νηπιαγωγείο να φανταστειτε πως πετουσαμε πετρες στα παιδια του δημοτικου που παιζανε ποδοσφαιρο ακριβως πανω απο εμασ (τι νηπιο με το δημοτικο ηταν κολητα)
στη τριτη δημοτικου ειχαμε εναν καθηγητη που τον κανανμε οτι θελαμε κυριολοεκτικα.φανταστειτε πως το μαθημα του τα παιδια παιζανε καρτες γιου γκει ;) ο
και ο πιο αταξιας της ταξης μας που ηταν και γκει ανεβηκε μια φορα πανω στην εδρα την ωρα του μαθηματος και αρχιζε να βαραι παλαμακια και να χορευει
η μια αλλη φορα επειδη ηταν γκει αλλα δεν το παραδεχοταν και τα αγορια δεν το καναν καθολου παρεα ητα παρα πολυ :( και ηθελε να αυτοκτονησει.ποτε φυσικα? στο σχολειο. τη ωρα του μαθηματος ηθελε να πηδηξει απο το παραθυρο αλλα δυστηχως δεν τον αφηνε ο καθηγητης μας (απορω ακομα γιατι δεν τον αφηνε στο κατω κατω δεν θα πεθαινε γιατι ημασταν μονο στον πρωτο οροφο).μια αλλη φορα ο καθηγητης ειχε γραψει στον πινακα μεσα σε ολα αυτα που εγραφε "μαλακος ανθρωπος" και ενας φιλος μου σηκωθηκε φυσικα την ωρα του μαθηματος και το αλλαξε σε mlk ανθρωπος.
στην εκτη δημοτικου ημασταν παλι τα ιδια καλα παιδια με εναν τετοιου τυπου καθηγητη (που κανεις οση φασαρια θες) εκει ημασταν και πιο μεγαλοι οποτε αυτα που καναμε ηταν απεριγραπτα.συνεχεια πετουσαμε χαρτακια με φυσοκαλαμα με τα χερια μας με τους χαρακες κλπ.κλπ στα αγορια αλλα και καμια φορα και στα κοριτσια για να σπασουμε πλακα.αυτο γινοταν ολη την χρονια.μια αλλη φορα αυτον τον γκει που σας ελεγα επειδη ηταν και κολοπαιδο τον κλεισαμε σε κατι ντουλαπια της βιβλιοθηκης (την ωρα του μαθηματος) και καμια φορα για να σπασουμε πλακα με τους διπλανους μας πετουσαμε τις κασετινες τους απο το δευτερο οροφο τωρα.το θεμα ηταν πως καμια φορα σπαγαν τα μπλανκο και γινοταν σκατα η κασετινα.την πιο πολυ φασαρια την καναμε οταν σχηματισαμε τα θρανια μας σε σχημα πι αλλα μικρα πι των εξι θρανιων.ετσι σε ενα και μονο πι ηταν σχεδον ολοι οι φασαριες της ταξης.βεβαια το ασχημο ηταν πως πλεον δεν ειχαμε που να ριξουμε τα χαρτακια.ο δε καθηγητης μας στην κοσμαρα του να φανταστειτε πως την πρωτη ωρα σχεδον καθε φορα κοιτουσε την αντξεντα του.γενικως μας εβριζε παρα πολυ (χριστο παναγιες) αλλα τις ελεγε καπως σιγα βεβαια εμεις τον ακουγαμε αλλα παλι τον γραφαμε κανονικοτατα.καμια φορα πετουσαμε και σε αυτον χαρτακια.να φανταστειτε πως περασα απο την ιδια αιθουσα για πλακα μετα απο τρια χρονια και τα χαρτακια που ειχα κολησει στο ταβανι ηταν ακομα εκει.
στην τριτη γυμνασιου:
βαζαμε τις γλαστρες με τα δεντρα στην μεση του διαδρομου με τις αιθουσες.κλεψαμε τα θεματα για το διαγωνισμα απο την εδρα την ωρα που η καθηγητρια εκανε μαθημα.πηρα μια κουτα με 100 ναι 100 κιμωλιες και τις τελειωσαμε σε μια μερα (τις πετουσαμε παντου μεσα στην ταξη κυριως σε παιδια) φυσικα την επομενη μερα πηραμε αλλη δεν κολοσαμε.
στην τριτη λυκειου (οχ εκτος απο τις πανελληνιες εχω να δωσω και τις ενδοσχολικες εκει) παιζαμε χαρτια (ξερη σε ομαδες) την ωρα του μαθηματος και η πλακα ειναι πως μια φορα μπαινει ενας ακυρος καθηγητης την ωρα του διαλειματος στην ταξη μας που παιζαμε χαρτια και μας πηγε στο γραφειο.ετσι φαγαμε μια αποβολη μεχρι το τελος της ημερας.ο φιλος μου που ηταν στην αλλη ομαδα στα χαρτια ειπε καλυτερα που φαγαμε την αποβολη γιατι χαναμε (αυτος οχι εγω φυσικα.εγω ειχα γινει εξπερ.σε καθε διαλειμα και σε καθε κενο αυτο επαιζα στο τελος θυμομουν ολα τα φυλλα) και επειδη ολοι θελαμε να παμε σπιτια μας να διαβασουμε για τις πανελληνιες.γενικοτερα παντος στην ταξη επικρατουσε μια φασαρια και ηταν ολο το κλιμα με ασταματητα μικρα αστεια.για να φανταστειτε την τρελα σκεφτειτε πως ενας φιλος μου στα διαλειματα αρχιζε και φωναζε για πλακα "yo we want some p@@y)
α και ενα τελευταιο στα διαλειματα ερικες φορες παιζαμε ραγκμπι στο μπετο το τι αιματα τρεξανε μεσα στη χρονια δεν λεγονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Φοιτητικά χρόνια....
Φίλη αναρχική με έχει πλησιάσει και μου λέει τις περιπέτειες της από τα ταξίδια που έχει κάνει στο εξωτερικό...
Κλασικά εγώ πάντα έκανα παρέα ή μου έπιαναν συζήτηση διαφορετικά άτομα που μπορεί να μην ταιριάζαμε στο στυλ και στη φιλοσοφία ζωής ή αλλά ήμουν πάντα πρόθυμη να τους ακούω και να συζητάμε....
Πλησιάζει άλλη φίλη κάπως μαζεμένη και συντηρητική...και διακόπτει τη συζήτηση ρωτώντας το κορυφαίο:
Όταν θες να φυσήξεις τη μύτη σου……… βγάζεις τα σκουλαρίκια από τη μύτη;
Εγώ έχω μείνει κάγκελο...έτοιμη να σκάσω στα γέλια και η φιλη αναρχικη να την κοιτά σαν
"Τι είναι τούτο το ζαβό.....;;;;;":P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top