Πόσες (και ποιες) ξένες γλώσσες μιλάτε;

Ποιες ξένες γλώσσες μιλάτε;
Multiple votes are allowed. Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 222)

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αγγλικά και γερμανικά. Τα γερμανικά από μικρό παιδί. Με υιοθέτησαν οι αμερικάνοι όμως και έτσι μιλάω περισσότερο μ'αυτούς και κοντεύω να ξεχάσω τα γερμανικά. 'Εχω πάθει το ακριβώς αντίθετο απ'τον DrStrangelove στην ταινία. Παθαίνω κάτι που το εξηγεί ο τομέας της Ψυχογλωσσολογίας, μιλώντας γερμανικά πολλές φορές μου βγαίνουν αυθόρμητα μέσα στην πρόταση αγγλικές λέξεις. Λέω πχ Na ja naturlich, das ist richtig, but ich glaube...(αντί aber). Προτιμώ να μην μιλάω πολύ γερμανικά ακόμα κι όταν πάω Γερμανία επίτηδες τους μιλάω αγγλικά και τους ενοχλεί κάπως. Μετά ερεύνησα το θέμα και μου είπαν ότι αυτό είναι πολύ παλιό φαινόμενο. Το έπαθαν και πολλοί ξένοι όταν τέλειωσε ο πόλεμος. Κάποιοι προσπαθούν να απωθήσουν από τη μνήμη τους μια γλώσσα που αν και την ξέρουν πολύ καλά, κάτι μας κάνει. Για μένα δεν χρειάστηκε πόλεμος, έχω άλλους λόγους να την απωθώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αχ, ξέρω πώς νιώθεις... Εμένα, πάλι, με πιάνει το αντίθετο...

πχ, στα γερμανικά λες κάτι, και μετά πολλές φορές καταλήγεις:
"blah blah blah, oder?"

Ε, τις προάλλες έλεγα
"So we can go afterwards to the movies, or?"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eilat

Νεοφερμένος

Η eilat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
ani lo metamper ibrit tov

νομίζω το είπα χάλια:redface::P
πάντος κάποια στιγμή θα βάλω την κολλητή μου να με μάθει να τα μιλάω


Zanin εισαι θυληκο οποτε το σωστο ειναι:ani lo medaberet ivrit tov
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BrokenHeart

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Εγώ παιδιά μιλώ μόνο αγγλικά. Ξέρω κάτι λίγα γερμανικά αλλά μέχρι εκεί. Πάντως, θέλω να μάθω να μιλώ καλά τουλίαχιστω δύο γλώσσες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Zanin εισαι θυληκο οποτε το σωστο ειναι:ani lo medaberet ivrit tov

Σωστα. Δεν το προσεξα αυτο... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Αγγλικά - Γερμανικά
Lower - Grundstuffe
Αγγλικά ξέρω πολύ καλά. Γερμανικά δν ξέρω σχεδόν καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fatsoula

Νεοφερμένος

Η Χαρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Μόνο αγγλικά αλλά δεν έχω πτυχίο...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Αγγλικά (Proficiency)
Γαλλικά (DALF αλλά δεν τα έχω χρησιμοποιήσει σχεδόν καθόλου)
Ιταλικά (χωρίς πτυχίο ... γτ δεν πήγα να δώσω τότε, έλεος?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eilat

Νεοφερμένος

Η eilat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Aγγλικα,Γερμανικα,Ισπανικα,Εβραϊκα κ θελω να μαθω Αρμενικα...ή Ρουμανικα...ή Λετονικα,ή Βασκικα.Οταν ξεμπερδευτω :hmm:θ'αποφασισω

Αγγλικά και γερμανικά. Τα γερμανικά από μικρό παιδί. Με υιοθέτησαν οι αμερικάνοι όμως και έτσι μιλάω περισσότερο μ'αυτούς και κοντεύω να ξεχάσω τα γερμανικά. 'Εχω πάθει το ακριβώς αντίθετο απ'τον DrStrangelove στην ταινία. Παθαίνω κάτι που το εξηγεί ο τομέας της Ψυχογλωσσολογίας, μιλώντας γερμανικά πολλές φορές μου βγαίνουν αυθόρμητα μέσα στην πρόταση αγγλικές λέξεις. Λέω πχ Na ja naturlich, das ist richtig, but ich glaube...(αντί aber). Προτιμώ να μην μιλάω πολύ γερμανικά ακόμα κι όταν πάω Γερμανία επίτηδες τους μιλάω αγγλικά και τους ενοχλεί κάπως. Μετά ερεύνησα το θέμα και μου είπαν ότι αυτό είναι πολύ παλιό φαινόμενο. Το έπαθαν και πολλοί ξένοι όταν τέλειωσε ο πόλεμος. Κάποιοι προσπαθούν να απωθήσουν από τη μνήμη τους μια γλώσσα που αν και την ξέρουν πολύ καλά, κάτι μας κάνει. Για μένα δεν χρειάστηκε πόλεμος, έχω άλλους λόγους να την απωθώ.


Εννοεις οτι οι Γερμανοι προσπαθουν να απωθησουν τη μνημη τους τα Αγγλικά?:hmm:Δε το πιανω το νοημα!
Απ'οτι ξερω ουτε οι Γαλλοι θελουν να μιλανε Αγγλικα,ουτε οι Ιταλοι.Σαν κομπλεξ μου κανει εμενα ολο αυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

manouela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μανουελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
γεια. εγώ μιλάω βουλγαρικα, αγγλικά και λίγα γερμανικά. θα θελα πάρα πολύ να μάθω γαλλικά ..είναι φοβερί γλώσσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WildCherry

Νεοφερμένος

Η WildCherry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
γεια. εγώ μιλάω βουλγαρικα, αγγλικά και λίγα γερμανικά. θα θελα πάρα πολύ να μάθω γαλλικά ..είναι φοβερί γλώσσα

Πεστα βρε manouela μου, γιατί δεν είδα πολλούς να την επαινούν εδώ μέσα :D :D
Και εγώ θεωρώ ότι τα γαλλικά είναι μία φοβερή γλώσσα!!! Τα λατρεύω αφάνταστα!!!
Je les adore!!:inlove:
Βέβαια για να λέμε και του στραβού το δίκιο είναι και λίγο "ανώμαλη" γλώσσα!! Εκεί που υπάρχει ένας κανόνας υπάρχουν και 1000 εξαιρέσεις! Αμ αυτά τα πτυχία! Για να πάρω επάρκεια ήμουνα "νια και γέρασα":P!
Τεσπά στο θέμα μας...εγώ ξέρω δύο γλώσσες...γαλλικά (σε επίπεδο επάρκειας-C2) και αγγλικά σε επίπεδο lower. Επόμενος στόχος είναι το Proficiency και να ξεκινήσω Γερμανικά...Αυτά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofoulinaki

Νεοφερμένος

Η sofoulinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
εγώ γνωρίζω καλά αγγλικά και ιταλικά
στο επίπεδο συνεννόησης γαλλικά και ισπανικά
και ελάχιστα γερμανικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

manouela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μανουελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
απ ότι ξέρω τα γερμανικά είναι πι οδίσκολα από τα γαλλικά. οπότε θα δυσκολευτείς περισσότερο. εγώ όσο τα μάθαινα μου βγήκε η πίστη και τελικά πτυχίο δεν είδα. δεν ξέρω πως είναι τα γαλλικά αλλά έχω τρελό κόλλημα και όλοι μου λένε να πάω να μάθω γιατί έχω την προφορά στο ρ.. θα δούμε άμα προλάβαίνω γιατί όχι ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Τα γερμανικά είναι πιο... μαθηματικά, έχουν πιο άκαπμπτους, αλλά πιο σαφείς κανόνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WildCherry

Νεοφερμένος

Η WildCherry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
απ ότι ξέρω τα γερμανικά είναι πι οδίσκολα από τα γαλλικά. οπότε θα δυσκολευτείς περισσότερο. εγώ όσο τα μάθαινα μου βγήκε η πίστη και τελικά πτυχίο δεν είδα. δεν ξέρω πως είναι τα γαλλικά αλλά έχω τρελό κόλλημα και όλοι μου λένε να πάω να μάθω γιατί έχω την προφορά στο ρ.. θα δούμε άμα προλάβαίνω γιατί όχι ..

Κοίτα γερμανικά ξέρουν οι δικοί μου και μου τα επαινούν συνέχεια...αλλά έτσι όπως μου ακούγονται δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσιάζουν :worry:! Και εγώ, όπως λέει και το γίδι έχω ακούσει ότι τα γερμανικά είναι μεν δύσκολα, αλλά έχουν κανόνες πιο ξεκάθαρους, ενώ τα γαλλικά είναι πιο "ρευστά" και η δυσκολία δεν έγκειται μονάχα στην γλώσσα, αλλά και στο εξεταστικο σύστημα του γαλλικού ινστιτούτου (στις εξετάσεις-στα κείμενα εννοώ-ούτε αυτοί δεν ξέρουν τι ζητάνε...οι ακουστικές εξετάσεις είναι μια άλλη πίκρα...βασικά το κάνουν επίτηδες για να κόβουνε κόσμο (αλλά σε υπερβολικό βαθμό- ειδικά στα υψηλότερα πτυχία!)). Ενώ π.χ. οι εξετάσεις του βρετανικού συμβουλίου θεωρώ είναι πιο ξεκάθαρες...ή ξέρεις ή δεν ξέρεις...δεν αναρωτιέσαι "τι θέλει να πει ο ποιητής" :confused::hmm:
Πάντως δεν θέλω να σε προκαταλάβω αρνητικά, συγνώμη αν το έκανα ήδη! :) Πιστεύω 1000% ότι τα γαλλικά αξίζουνε...και προσωπικά δεν έχω μετανοιώσει ούτε στιγμή, που από τετάρτη δημοτικού μέχρι τώρα (με ένα διάλειμμα στην δευτέρα και τρίτη λυκείου) διάβαζα και έδινα γαλλικά! Εξάλλου τώρα έχουνε μειώσει και τον αριθμό των πτυχίων (όταν πήγαινα γυμνάσιο ήτανε 10 και τώρα τα κάνανε 6)! Καλή αρχή πάντως αν ξεκινήσεις...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manouela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μανουελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
πάντως το κακό με τα γερμανικά είναι ότι έχουν σαφείς κανόνες αλλά και 100 εξαιρέσεις..μακάρι να βρω χρόνο να τα ξεκινήσω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Πολύ καλά Αγγλικά (επίπεδο Proficiency), Γερμανικά στο "κάτι παραπάνω" από το επίπεδο συννενόησης (Zertifikat) και λίγα Ρώσικα (από φίλους). Επίσης, για να μην τα πω Σλαβομακεδόνικα και ξεσηκωθούν οι εθνικιστές του forum (αν έχουμε...) θα τα πω "η γλώσσα που μιλούν στη FYROM". Και λίγες λεξούλες από Γαλλικά :D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
πάντως το κακό με τα γερμανικά είναι ότι έχουν σαφείς κανόνες αλλά και 100 εξαιρέσεις..μακάρι να βρω χρόνο να τα ξεκινήσω..

Κι όμως, όχι τόσες. Τα ιταλικά, πχ, τουλάχιστον στα ρήματα, έχουν πολύ περισσότερες εξαιρέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosgeo

Νεοφερμένος

Ο nikosgeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Εγώ τρελλαίνομαι για τα γαλλικά. Οι λόγοι είναι πολλοί και κυρίως η αγάπη μου για την Αφρική, αλλά και άλλοι. [..]
Τα αγγλικά τα μαθαίνω εξ ανάγκης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Και εγώ πιστεύω ότι μετά τα αγγλικά είναι τα γαλλικά και τα ισπανικά σημαντικές γλώσσες και ακολουθούν κινέζικα, αραβικά, πορτογαλικά, ρώσσικα και γερμανικά (οποία συνεχώς φθίνουν -δυστυχώς ή ευτυχώς δε ξέρω- σε αριθμούς ομιλητών).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top