Ποια απόφαση πήρατε σήμερα;

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Κάπου διάβασα ότι είναι πιο εύκολο για κάποιον να πραγματοποιήσει τις αποφάσεις του όταν τις ανακοινώσει σε κάποιον ή σε κάποιους. Αποτελεί έναν τρόπο δέσμευσης...
Έτσι λοιπόν (ελπίζω να μην έχει τεθεί παρόμοιο θέμα), εδώ γράφει ο καθένας τις αποφάσεις που πήρε και που θα προσπαθήσει να πραγματοποιήσει ;) αλλά και την "πρόοδο" που κάνει!
Άντε, καλή μας επιτυχία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Και ξεκινάω πρώτη, αποφάσισα να πεάσω φέτος τουλάχιστον 15 μαθήματα (μαζί με αυτήν την εξεταστική φυσικά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
H μόνη δέσμευση που έχεις να κάνεις είναι με τον ευατό σου και τους προσωπικούς σου στόχους.

Το όλο πρόβλημα είναι όταν λες στους άλλους τι πρέπει να κάνεις και στην τελική σε αποθαρρύνουν/αποσυντονίζουν περισσότερο να στρωθείς να καταφέρεις ότι έχεις θέσει,άθελά τους βέβαια τις περισσότερες φορές.

Αν θέσεις με τις προτεραιότητες με τον εαυτό σου και θέσει πραγματικούς στόχους τότε όλα θα σου φανούν παιχνιδάκι.

Αυτοπειθαρχία και στόχοι-κίνητρα

Για παράδειγμα,οι γιατροί που δίνουν συμβουλές για να κόψει κάποιος το κάπνισμα συμβουλεύουν να ΜΗΝ ανακοινώσετε σε κανέναν την απόφαση σας ,μέχρι να τους δείξετε εμπράκτως ότι το έχετε κόψει (με αποχή μήνα+) και όχι να το συζητάτε μαζί τους με φραπεδιά και τσιγαράκι στο χέρι ;)

Ο καθένας πράττει αποκλειστικά για τον ευατό του,το παν είναι πόσο γνωρίζουμε τους ευατούς μας και πως μπορούμε επιβάλλουμε τελικά κάτι στον ευατό μας και να μην απλά αδιαφορούμε ,παρατείνωντας το πρόβλημα ακόμα περισσότερο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Εγώ γουστάρω να λέω και στους άλλους αυτά που θέλω να πετύχω στη ζωή μου, αισθάνομαι καλύτερα βρε παιδί μου, όποιος νιώθει το ίδιο, ας γράψει κάτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Δεν στο λέω με κακή έννοια,απλά επειδή το συνειδητοποίησα και εγώ ο ίδιος ότι μόνο αν πεισμώσεις με τον ευατό σου θα καταφέρεις ότι ποθείς πραγματικά.Αυτό ισχύει καθολικά.

Απλά κατάλαβα ότι οι περισσότεροι είναι καλοί στην θεωρία (δηλαδή να τα λένε) αλλά στην πράξη δεν είναι έχουν έμπρακτα αποτελέσματα.
Σαν να λέμε,με τα λόγια χτίζεις παλάτια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από adespoto:
Κάπου διάβασα ότι είναι πιο εύκολο για κάποιον να πραγματοποιήσει τις αποφάσεις του όταν τις ανακοινώσει σε κάποιον ή σε κάποιους. Αποτελεί έναν τρόπο δέσμευσης...
Έτσι λοιπόν (ελπίζω να μην έχει τεθεί παρόμοιο θέμα), εδώ γράφει ο καθένας τις αποφάσεις που πήρε και που θα προσπαθήσει να πραγματοποιήσει ;) αλλά και την "πρόοδο" που κάνει!
Άντε, καλή μας επιτυχία :)

χμμ..εγώ μπορώ να πω ότι για'μενα ισχύει το αντίθετο.. :hmm: συνήθως μου είναι πιο δύσκολο να πραγματοποιήσω τις αποφάσεις που παίρνω κατά καιρούς εάν τις έχω ανακοινώσει πρώτα σε κάποιον..κυρίως,γιατί νοιώθω πιο έντονη την πίεση να τα καταφέρω και "φοβάμαι" ότι αν δεν τα καταφέρω τελικά,οι άλλοι θα νομίζουν ότι δεν είμαι ικανή να το κάνω.. :mpinelik: γενικά,δεν μπορώ να λειτουργήσω καλά υπό πίεση,οπότε... :/: :redface:
Η απόφαση που πήρα σήμερα,είναι να σταματήσω να τεμπελιάζω και να βαριέμαι,κι απ'το καινούριο εξάμηνο να δώσω τον καλύτερό μου εαυτό στην σχολή...:angelnot:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
κι εγώ το έχω παρατηρήσει αυτό, οταν θα πω πως θα κάνω διαιτα σε άλλους πάντα την χαλάω ή αν μου το λέει η μάνα μου βγαίνει κάτι σαν αντίδραση χωρίς να το θέλω, ενω αν δεν πω τίποτα είναι όλα ωραία και καλα:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mitsos The Great

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.
Nα πάω να αγορασω μια μπαταρία και ένα φορτιστή για το κινητό μου στις 16 του μήνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rudess f

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rudess f αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 264 μηνύματα.
να ξεκινήσω προετοιμασία για να πάρω τo Proficiency..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Σήμερα αποφάσισα να αφήσω κάποια πράγματα πίσω και να ξεκινήσω κάτι που μου αρέσει, πήγα σε μαγαζιά και ψάχνω για αγορά καλής επαγγελματικής μηχανής με φίλμ και θα εξασκίσω το πάθος μου την φωτογραφία, θα ξαναπάρω την ζωντάνια πίσω και θα ξαναγίνω το κορίτσι που ήταν ευτυχισμένο με ένα σπίτι κοντά στο δάσος, όχι ότι δεν ειμαι τώρα απλά θα το κάνω χωρίς κανένα βάρος πιά:clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
mania στο ευχομαι!
και μενα μαρεσει να ανακοινωνω αποφασεις, οταν δεν ειναι πολυ αστειες η οταν δεν ειναι ΠΑΡΑ πολυ σοβαρες.
η στοχοθεσια για το αμσο μελλον-αυριο βασικα, περιλαμβανει το να ΞΥΠΝΗΣΩ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ, να συγκεντρωσω ολα τα δικαιολογητικα της ξενιτιας και να το παρω αποφαση...
και το απογευμα, να παω στο γιατρο...

αν τα καταφερω αυτα, αυριο θα ειμαι πολυ χαρουμενη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Τζιοβάνα δυναμη και θάρος θέλει όλοι δυνατά θα κάνουμε πράξη την απόφαση:clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mitsos The Great

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.
Να πηγαίνω πρωί σχολείο και απόγεμα δουλειά σε εργοστάσιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
να αφιερωσω καποια στιγμη μια μερα μονο σε μενα...spa κλπ...
μονο που το σκεφτομαι χαλαρωνω....τελεια θα ειναι....:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Να κάνω κάτι δραστικό, για να μάθω και να καταλαβαίνω τι διάλεκτο εδώ. Γιατί όσο και να 'ναι, απομονώνομαι.

Και να κάνω κουλουράκια για το γραφείο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Να συνεχίσω την εκπομπή που έκανα στο ράδιο!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Να συνεχίσω την εκπομπή που έκανα στο ράδιο!:clapup:
off topic. Κι εσύ εκπομπή?:confused:
9 μήνες echofm.com.au και 7 μήνες radio greece-australia,2ωρη καθημερινή!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
off topic. Κι εσύ εκπομπή?:confused:
9 μήνες echofm.com.au και 7 μήνες radio greece-australia,2ωρη καθημερινή!:)

3 δίωρα τη βδομάδα σε ράδιο των Ιωαννίνων!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Να στρωθώ στις επιμετρήσεις ..:down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top