Πιστεύεις στην τύχη; Θεωρείς τον εαυτό σου γουρλή;

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Η τύχη είναι το ψευδώνυμο του θεού όταν δεν θέλει να βάλει την υπογραφή του.
Theophile Gautier,Γάλλος ποιητής & συγγραφέας


Θεωρείς τον εαυτό σου τυχερό? Ότι η ζωή πάντα σου σκάει ένα χαμόγελο?
Έχετε πιάσει τον εαυτό σας, να τον θεωρούν οι άλλοι γούρικο?
Από το να σε στέλνουν να δεις ενα αποτέλεσμα (σε θέμα υγείας, εργασίας, πανελληνίων εξετάσεων) που θα επηρεάσει τη ζωή τους, μέχρι να μην σε αφήνουν να φύγεις από κάποιο μαγαζί, γιατί με το που πάτησες το πόδι σου γέμισε κόσμο?

"Με την τύχη που έχω όταν θα έρθει το πλοίο της ζωής μου, εγώ θα είμαι στο αεροδρόμιο"
Με αυτή την ατάκα γελάω απίστευτα.....αυτός που την είχε πει σίγουρα είχε μεγάλο αυτοσαρκασμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Ωραίο θέμα.. Η άποψη μου είναι πως δεν υπάρχει αυτό που λέμε τύχη.. Όλα κανονίζονται απο ψηλαααααά.. ΑΥΤΟΣ ξέρει καλύτερα.. Τώρα όσον αφορά εμένα.. Όχι δεν με θεωρώ τυχερό αλλά ούτε και άτυχο.. μάλλον μία μέση κατάσταση είναι αυτή που με χαρακτηρίζει.. αυτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πολύ ωραίο θέμα, πράγματι! :)


Χμμ.. Το δικό μου μόττο, συνοψίζεται στο εξής
"Με την τύχη που έχω όταν έρθει η ώρα να πάρω το πλοίο της ζωής μου, θα πρέπει να το ..φτιάξω πρώτα." :giveup:


Γενικά, είμαι της γνώμης πως εμείς οι ίδιοι φτιάχνουμε την τύχη μας. Δεν πιστεύω πως υπάρχει κάτι άλλο, κάτι παραπέρα- είτε αυτό λέγεται τύχη είτε πεπρωμένο, παρα μόνο ένας άσπρος καμβάς πάνω στον οποίο φαίνονται όλες οι διαδρομές της ζωής μας, οι οποίες προέκυψαν μετά από δικές μας επιλογές. Και η αλήθεια είναι πως μπορούμε πάνω του να ζωγραφίσουμε ό,τι θέλουμε, και να κάνουμε ό,τι θέλουμε- η δύναμη του ανθρώπου είναι τεράστια, πολύ μεγαλύτερη από όση φανταζόμαστε. Με τη βοήθεια πάντα του Θεού - κάτι που προσωπικά το μεταφράζω στο να έχουμε την υγεία μας, κάτι που είναι πολύ σημαντικό αλλά δυστυχώς πάντα παίρνουμε ως δεδομένο- και με λίγη θέληση, η τύχη φεύγει από την εξίσωση, και παίρνει τη θέση της η αποφασιστικότητα. Αν αποφασίσουμε να κάνουμε κάτι, αν πραγματικά το θέλουμε, τότε είμαι σίγουρη πως θα βρούμε τρόπο να το πετύχουμε- και ίσως μετά να μην καταφέρουμε να εξηγήσουμε πώς έγινε αυτό που μέχρι τότε θεωρούσαμε αδύνατο.. κι όμως ήμασταν εμείς που το κάναμε. :) Και αυτό είναι ένα πολύ μεγάλο και σημαντικό βήμα για να καταλάβουμε πως όλα, η ευτυχία, η επιτυχία- είναι απλά ένα state of mind.



Πάντως.. η αλήθεια είναι πως είμαι γουρλού (για τους άλλους) σε ό,τι αφορά θέσεις πάρκινγκ. :ermm: Ακόμη και ώρες αιχμής. Ακόμη και στους Αμπελοκήπους μέρα μεσημέρι. Ακόμη και στον Πειραιά Σάββατο βράδυ. Ακόμη και στα πιο απίθανα μέρη. Εγώ μόνη μου, μετα βίας βρίσκω! :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Εγώ κέρδισα τα εύσημά μου στο Πολυτεχνείο, οπού τα υπολογιστικά συστήματα δείχνουν το χειρότερο εαυτό τους. Ήμουν μικρός και απέδιδα τις κουφές δυσλειτουργίες σε γκαντεμιά, χωρίς να ξέρω αυτά που ξέρω τώρα (ότι δηλαδή οποιαδήποτε ψηφιακή λογική αποκτά συνείδηση και έχει μία στις τρεις πιθανότητα να μη ΘΕΛΕΙ να δουλέψει, οπότε οι δοκιμές που κάνεις πάνω της είναι στην ουσία βασανιστήρια για να την πείσεις να κάνει αυτό που θες).

Μάλιστα είχαμε φτιάξει και μία θεωρία, της γκαντεμοδυναμικής. Το γκαντεμόνιο είναι το στοιχειώδες σωματίδιο της γκαντεμιάς. Επηρεάζεται από τη λογική και τη θέληση. Όπου δηλαδή ένα φωτόνιο θα ακολουθήσει τυχαία πορεία (πχ σκέδαση) το γκαντεμόνιο θα ακολουθήσει την πορεία που δεν θες εσύ που παρατηρείς το σύστημα (σύμφωνα με την κβαντομηχανική το επηρεάζεις παρατηρώντας το). Η θεωρία έλεγε επίσης ότι τα γκαντεμόνια συσσωρεύονται και όταν φτάσουν μια κρίσιμη μάζα δημιουργούν γκαντεμιές στο σύστημα που συσσωρεύτηκαν, ανάλογα με το πόσο μεγάλη είναι η μάζα. Τέλος εγώ και ορισμένοι άλλοι άνθρωποι έχουμε την ιδιότητα να έλκουμε τα γκαντεμόνια, αλλά εκτός από τις γκαντεμιές που μας συμβαίνουν έχουμε δυνατότητα να απελευθερώνουμε ριπές γκαντεμικής ακτινοβολίας (ως αμυντικό μηχανισμό για να μη μας ρουφήξει καμιά μίνι μαύρη τρύπα απο το cern).

Στατιστικά εκτιμώ τη γκαντεμική μου πυκνώτητα χωρητικότητας στα 58 μΕπίτιμα/m^3. Ο μέσος όρος είναι 12-14. Υπάρχει επίσης patent application για τη χρήση ρουλέττας ή κουλοχέρη σαν όργανο μέτρησης.

Υπάρχει και με αντίθετη πολικότητα το κωλοφαρδόνιο. Αυτό εκλύεται πολύ κατά τη διάρκεια παρτίδων τάβλι, και από συγκεκριμένα άτομα κατα την αναζήτηση parking. Υπάρχουν επίσης θεωρίες για τη χρήση του σε faster than light travel.

Αυτά, πάω να κάνω thread "πόσο geek είστε" και να το κάνω copy paste :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
ωραιο θεμα? η τυχη ειναι μια λεξη που χρησημοποιουν μονο αυτοι που δεν αντιλαμβανονται την εννοια των μεγαλων αριθμων...δεν υπαρχει τυχη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Δεν νομίζω να υπάρχει τύχη με την έννοια που την εννοείτε..

Για παράδειγμα,κάποιος που είναι αισιόδοξος θεωρεί τον εαυτό του γουρλή και μεταδίδει τόση θετική ενέργεια στον εαυτό του και στους γύρω που 'θαυματουργικά' πετυχαίνει διάφορα.. Αντίθετα για κάποιον που είναι απαισιόδοξος, έχουμε τη συνήθεια να λέμε οτι 'προκαλεί την τύχη του' με την κλάψα!

Υπάρχουν βέβαια και οι περιπτώσεις που μοιάζει να 'έχει συνομωτήσει το σύμπαν' υπέρ σου.. Ε,αυτό δεν είναι καθαρά θέμα τύχης! Μιας και αναφέρατε στο πρώτο πόστ για τις εξετάσεις μου θυμίσατε τις μεταβολές της τύχης μου από τις παννελήνιες εξετάσεις ώς τις εξετάσεις για το δίπλωμα οδήγησης. Στις παννελλήνιες είχα διαβάσει τόσο πολύ,που η 'τύχη' μου με βοήθησε να περάσω για κάτι λιγότερο από 15 μόρια! Ενώ στο δίπλωμα οδήγησης που είχα προετοιμαστεί έτσι-κι-έτσι απορρίφθηκα μόλις για ΕΝΑ λαθάκι..

Μ'αυτό δεν εννοώ οτι όσο προσπαθείς σε ευνοεί η ''τύχη'',αλλά οτι όσο περισσότερο κυνηγάς κάτι τόσο πιο πολύ μειώνεις τις πιθανότητες απο-τυχί-ας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
ναι και να μην ξεχναμε ποιο ειναι το baseline, τι σημαινει "τυχη"? Ποιος ειναι τυχερος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Δεν είμαι σίγουρη αν υπάρχει τύχη ή όχι. Τείνω περισσότερο στο ότι, ναι, υπάρχει, αλλά δεν ελέγχεται. Για παράδειγμα ένα άτομο που είναι σε γενικές γραμμές τυχερό, μπορεί κάποια στιγμή όταν ποντάρει στην καλή του τύχη αυτή να μην τον βοηθήσει. Αλλά, επαναλαμβάνω δεν είμαι σίγουρη.

Όσο για τον αν θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό... Μάλλον όχι. Οι υπόλοιποι δεν με θεωρούν ούτε τυχερή αλλά ούτε και άτυχη ή γρουσούζα. Προσωπικά πάντως, και κυρίως τις τελευταίες μέρες, αισθάνομαι ότι τα όποια αποθέματα καλής τύχης είχα στέρεψαν εντελώς και όπως όλα δείχνουν θα αργήσουν να ξαναγεμίσουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Προσωπικά πάντως, και κυρίως τις τελευταίες μέρες, αισθάνομαι ότι τα όποια αποθέματα καλής τύχης είχα στέρεψαν εντελώς και όπως όλα δείχνουν θα αργήσουν να ξαναγεμίσουν...
Σίγουρα αυτό που αναφέρεις κυρίως έχει σχέση με το πως αισθανόμαστε οι ίδιοι απέναντι στη ζωή, και όλοι κάποια στιγμή έχουν περάσει αυτή τη φάση, ότι δεν περνάμε περίοδο "τύχης".................'Αλλωστε ένος κακού μύρια έπονται, αλλά είμαι πεπεισμένη ότι και ενός καλού μύρια έπονται.... το θετικό σε όλη τη φάση που περιγράφεις είναι η πεποίθησή σου οτι θα ξαναγεμίσουν τα αποθέματα της καλής σου τύχης.... Στο εύχομαι!!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Σίγουρα αυτό που αναφέρεις κυρίως έχει σχέση με το πως αισθανόμαστε οι ίδιοι απέναντι στη ζωή, και όλοι κάποια στιγμή έχουν περάσει αυτή τη φάση, ότι δεν περνάμε περίοδο "τύχης".................'Αλλωστε ένος κακού μύρια έπονται, αλλά είμαι πεπεισμένη ότι και ενός καλού μύρια έπονται.... το θετικό σε όλη τη φάση που περιγράφεις είναι η πεποίθησή σου οτι θα ξαναγεμίσουν τα αποθέματα της καλής σου τύχης.... Στο εύχομαι!!! ;)


Την πεποίθηση μου ότι θα ξαναγεμίσουν...Χαχαχαχα.. Ναι υπάρχει η πεποίθηση αυτή, αλλά δεν το σκέφτηκα έτσι αρχικά.

Ναι λογικά θα ξαναγεμίσουν τα αποθέματα, αφού βασικά χρειάζομαι χρόνο. Μάλλον η τύχη θα επιστρέψει ύστερα από κάποιο διάστημα..

Και βασικά πιστεύω ότι αυτά γίνεται. Κάποτε επιστρέφει η τύχη. Και η ατυχία, βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Πιστεύω στη νομοτέλεια και στην ειμαρμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superairy

Νεοφερμένος

Η superairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
εγω πιστευω πως η τυχη (θετικη ή αρνητικη) ειναι υπαρκτη και πολυ σημαντικη.
εχω ψαξει πολυ αυτο το θεμα και πιστευω πως παντα κ οποιαδηποτε στιγμη υπαρχει κατι ανωτερο που μας καθοριζει τη ζωη και το μελλον.
και σιγουρα πιστευω πως ολοι σας θα εχετε παρατηρησει πως πραγματα που αλλιως τα σχεδιαζατε, ή αλλιως πιστευατε πως θα αντιδρουσατε σε καποιες καταστασεις, να ειναι τελειως διαφορετικα..
ισως ολα αυτα να μην ειναι απλα συμπτωσεις, αλλα τα " τυχερα" ή "ατυχα" μας.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
ειμαι πολυ τυχερο ατομο. και πολυ γουρλου.
να δυο προσφατα παραδειγματα:

μου χαλασε στα καλα καθουμενα, το καλωδιο του λαπτοπ και εωσα σημερα 75 ευρουλακια για αγορα νεου μετασχηματιστη.
το αποκορυφωμα της τυχης μου ειναι οτι οι γονεις μου λειπουν στο χωριο για ελιες και δεν μπορουν να μου βαλουν ευρουλακια στη τραπεζα οποτε για μια βομαδα θα πω το ψωμι ψωμακι.

οσο για το γουρλου, προχτες σκεφτομουν οτι ο Γ. λατρευει την Κ. και οτι ειναι πολυ ταιριαστοι.
χτες η Κ. με πηρε τηλεφωνο κλαιγοντας οτι ο Κ. την κερατωνει.



αυτα.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Με θεωρώ πολύ γκαντέμο...καταρχήν έχω γενέθλια στις 13.
Σήμερα για παράδειγμα, έπεσαν σπασμένα γυαλιά στο πόδι μου, κόπηκα από την πατούσα προς το πάνω μέρος του ποδιού και δε μπορώ να περπατήσω, έκαψα τα 3 δάκτυλα του δεξιού μου χεριού (είμαι δεξιόχειρας), πέταξε σπίθες και καπνό το microwave την ώρα που το χρησιμοποιούσα και βγήκαν τα αποτελέσματα από τις πανελλήνιες με κάτι βαθμούς που ούτε καν τους περίμενα (μαύρα χάλια)...και όλα αυτά σήμερα, να το τονίσουμε αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
"οι συνεπεις των πραξεων μας ειναι τοσες πολλες και τοσο πολυπλοκες που ειναι αδυνατον να προβλεφθει το μελλον"


αρα Ο,ΤΙ συμβαινει ειναι αποτελεσμα ενεργειων, ενα αποτελεσμα μεσω ενος απλου ή πιο συνθετου συνδυασμου ενεργειων. τυχη ονομαζω απλα ενα μη προβλεψιμο γεγονος, γιατι δεν μπορουμε παντα να ξερουμε τις οποιες συνεπειες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Αν επιτρέπεται, θα χαρακτήριζα τον εαυτό μου υπερβολικά "κωλόφαρδη". :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
εχουμε χωρισει με την τυχη:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Snow

Νεοφερμένος

Η Snow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
''Η τύχη βοηθά τους τολμηρούς.''
Θουκυδίδης 496-406π.χ., Αθηναίος Ιστορικός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Πιστεύω στην γκαντεμια :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελική!!!

Δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 727 μηνύματα.
Εξαρτάται από τις καταστάσεις...
Πάντως ποτέ δεν έχω πιάσει τον εαυτό μου πολύ τυχερό.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top