Αν σας ζητούσαν να κάνετε εξετάσεις ΣΜΝ πριν ολοκληρώσετε στην σχέση σας

Αν ο σύντροφος ζητούσε να κάνετε εξετάσεις ΣΜΝ πριν ολοκληρώσετε στην σχέση σας:

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 54)
  • Είμαι άντρας: Θα μου άρεσε και θα το έκανα.

    Ψήφοι: 9 16.7%
  • Είμαι άντρας: Δεν θα μου άρεσε ούτε θα με ενοχλούσε, και θα το έκανα.

    Ψήφοι: 8 14.8%
  • Είμαι άντρας: Θα με ενοχλούσε αλλά θα το έκανα.

    Ψήφοι: 6 11.1%
  • Είμαι άντρας: Θα με ενοχλούσε και δεν θα το έκανα.

    Ψήφοι: 1 1.9%
  • Είμαι γυναίκα: Θα μου άρεσε και θα το έκανα.

    Ψήφοι: 14 25.9%
  • Είμαι γυναίκα: Δεν θα μου άρεσε ούτε θα με ενοχλούσε, και θα το έκανα.

    Ψήφοι: 11 20.4%
  • Είμαι γυναίκα: Θα με ενοχλούσε αλλά θα το έκανα.

    Ψήφοι: 3 5.6%
  • Είμαι γυναίκα: Θα με ενοχλούσε και δεν θα το έκανα.

    Ψήφοι: 1 1.9%
  • Άλλο (εξηγήστε)

    Ψήφοι: 1 1.9%

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Θα μου φαινόταν κάπως το πράγμα. Για κάμποσους λόγους. Καταρχάς, έχω την αίσθηση ότι το σεξ δεν έρχεται υπολογισμένα, αλλά αυθόρμητα. Τις περισσότερες φορές που έκανα σεξ με κάποιον για 1η φορά ήταν σε ανύποπτη φάση, χωρίς να περιμένω ότι θα γίνει τότε. Ξενερώνω και μόνο στην σκέψη να είχαμε συζητήσει πριν ''θα το κάνουμε την τάδε μέρα?'' πόσο μάλλον στην σκέψη να ρίχνουμε το 2ο making-out μας κι αυτός να διακόπτει για να μου πει ''Ξέρεις, δεν μπορώ να προχωρήσω. Θέλω να είμαι σίγουρος, θέλω να κάνουμε εξέταση για ΣΜΝ''. Και να πεις ότι δεν υπήρχαν προφυλακτικά, να πάει στον δι@βολο. Υπάρχουν όμως! Να μην μιλήσω για την περίπτωση που ρίχνεις τα μούτρα σου, κάνεις την ΣΜΝ εξέταση, προχωράς στο πολυπόθητο σεξ κι αποδεικνύεται μάπα. Το βαράς το κεφάλι σου στον τοίχο ή όχι?:P Άλλωστε μιλάμε για κάτι που κάνεις αποκλειστικά για τον άλλον, καθώς (θέλω να) πιστεύω πως 1 σκεπτόμενος άνθρωπος ξέρει πού βάζει την υπογραφή του και το ***** του, και σε περίπτωση που κάνει ''ατασθαλία'' κοιτάζει από μόνος του αν του άφησε κάτι, χωρίς να περιμένει κάποιον να του το βάλει σαν όρο για να κάνουν σεξ.

Στην περίπτωση ''σταματάμε το προφυλακτικό'' αλλάζει το πράγμα. Κι εγώ με τον φίλο μου έχουμε κάνει αυτή την συζήτηση, κι αν και νομίζω πως είναι νωρίς να κόψουμε τις προφυλάξεις (επειδή για εμένα σημαίνει εμπιστεύομαι απόλυτα τον άλλο), έχουμε πει ότι όταν το αποφασίσουμε θα κάνουμε κι οι 2 εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φοίβος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φοίβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.

θέλετε πλέον να προχωρήσετε εις τα ενδότερα τι θα κάνετε ?
Γιατί όπως σωστά ανέφερε και η Κωνσταντίνα οι εξετάσεις για aids κάνουν πολύ καιρό να βγουν και για να είναι σίγουρα τα αποτελέσματα πρέπει να επαναληφθούν σε 6 μήνες , τουλάχιστον εγώ αυτό γνωρίζω . ( όποιος είναι μικροβιολόγος ή γιατρός ας μας δώσει τα φώτα του )
Τότε ?
Τότε τι γίνεται δηλαδή ?
Όχι σεξ μέχρι νεοτέρας ?
Για πόσο ?
Για κανένα χρόνο ας πούμε ?
Υποθέτω θα κάνεις τις εξετάσεις και μετά θα ολοκληρώσεις.
Όντως, και εγώ έχω ακούσει πως χρειάζονται κάποιοι μήνες για να είναι αξιόπιστο το τεστ για HIV.
Εδώ https://www.hivaids.gr/homepage.php?id=pliroforisi/test αναφέρει:
Το τεστ αντισωμάτων HIV ανιχνεύει αντισώματα του ιού αφού περάσουν δύο μήνες μετά από μια ύποπτη επαφή. Πρίν από το διάστημα αυτό δεν υπάρχει διασφάλιση για την ακρίβεια του αποτελέσματος. Εάν στους δύο μήνες η εξέταση προκύψει αρνητική, δεν υπάρχει ανάγκη επανάληψης. Καθυστέρηση στην θετικοποίηση του αποτελέσματος υπάρχει σε εξαιρετικά σπάνιες, μεμονωμένες περιπτώσεις, αλλά και τότε ακόμη, η εξέταση των δύο μηνών δεν είναι εντελώς αρνητική και η μεταγενέστερη επανάληψή της ζητείται από το εργαστήριο.
Από ότι κατάλαβα, χωρίς να είμαι και εγώ ειδικός, υπάρχουν και περιπτώσεις που δεν ανιχνεύεται HIV ακόμα και μετά από δύο μήνες. Αλλά μετά τους δύο - τρεις μήνες είναι μάλλον σπάνιο να μην ανιχνευθεί.
Τώρα για το αν θα περιμένεις δεν ξέρω, πάντως η δημοσκόπηση δεν λέει για το να περιμένεις να περάσουν αυτοί οι μήνες (γιατί μετά γίνεται πολύ περίπλοκο).


Σίγουρα δεν είναι κάτι προγραμματισμένο το σεξ, αλλά δεν νομίζω ότι είναι τόσο δύσκολο να συζητηθεί αυτό το θέμα σε μια σχέση κάποια στιγμή. Εκτός αν όλα γίνουν τόσο ξαφνικά που δεν θα προλάβεις να το συζητήσεις (δεν μου φαίνεται σαν κάτι σπάνιο αυτό).
Δεν έχω την εμπειρία σχέσης για να κρίνω όπως πρέπει στο θέμα συμπεριφοράς, αλλά πιστεύω πως κάποια σοβαρά θέματα (γιατί είναι) πρέπει να συζητούνται σε ένα ζευγάρι, ακόμα και αν δεν είναι τόσο "ρομαντικά".

Άλλωστε μιλάμε για κάτι που κάνεις αποκλειστικά για τον άλλον, καθώς (θέλω να) πιστεύω πως 1 σκεπτόμενος άνθρωπος ξέρει πού βάζει την υπογραφή του και το ***** του, και σε περίπτωση που κάνει ''ατασθαλία'' κοιτάζει από μόνος του αν του άφησε κάτι, χωρίς να περιμένει κάποιον να του το βάλει σαν όρο για να κάνουν σεξ.

Αποκλειστικά για τον άλλον; Και πως ξέρεις σίγουρα αν ο άλλος είναι "καθαρός"; Αν γίνει εξέταση και στους δύο θα ξέρεις! :)


Όσοι ενδιαφέρονται για τεστ HIV ας κοιτάξουν το link που έβαλα λίγο πιο πάνω, έχει σύντομες και περιεκτικές πληροφορίες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Όσο κι αν το θεωρώ μάλλον υπέρ του το να ζητήσει εξετάσεις γενικά, το να τις συνδέσει με την έναρξη της σεξουαλικής μας ζωής, θα με οδηγούσε στο να σκεφτώ πολύ ύποπτα πράγματα. Κι όχι δεν εννοώ πως θα θεωρούσα πως με θεωρεί εύκολη. Αλλά είναι γνωστό πως πχ το AIDS μπορεί να κάνει και έξι μήνες να φανεί σε εξετάσεις. Γιατί λοιπόν ο τύπος να θέλει να ξεκινήσουμε εξαρχής να κάνουμε σεξ ΧΩΡΙΣ προφυλακτικό;
Οπως προλαβε ο ιδιος ο Φοιβος, μιλαμε γενικως για σεξ. Το χωρις προφυλακτικο ειναι κερασακι. Αλλωστε αν εξαιρεσεις τον HIV και καμια τριχομοναδα ας πουμε, ολα τα άλλα μεταδιδονται και ασχετως προφυλακτικου.

Έστω λοιπόν ότι γνωρίζετε ένα άτομο , σας αρέσει βγαίνετε , αρχίζετε να το ερωτεύεστε και μετά από πόσους καφέδες , σινεμά , βόλτες κλπ ( για να μην αναφερθώ για σεξ στο 1ο - 2ο ραντεβού γιατί εκεί πια , θα πρέπει να έχεις τον μικροβιολόγο στο τσεπάκι σου πριν βγεις ραντεβού )
θέλετε πλέον να προχωρήσετε εις τα ενδότερα τι θα κάνετε ?
Γιατί όπως σωστά ανέφερε και η Κωνσταντίνα οι εξετάσεις για aids κάνουν πολύ καιρό να βγουν και για να είναι σίγουρα τα αποτελέσματα πρέπει να επαναληφθούν σε 6 μήνες , τουλάχιστον εγώ αυτό γνωρίζω . ( όποιος είναι μικροβιολόγος ή γιατρός ας μας δώσει τα φώτα του )Τότε ?
Τότε τι γίνεται δηλαδή ?
Όχι σεξ μέχρι νεοτέρας ?
Για πόσο ?
Για κανένα χρόνο ας πούμε ?
Εκει Μελιω μου, αφενος εχεις λιγακι ζυγισει τον αλλον να φευγουν απο τη μεση τα "χοντρα" (παραγοντες συμπεριφορας που μας δεινχουν αν ειναι σοβαρο-υπευθυνο ατομο), κανεις σεξ με προφυλακτικό και παιρνεις τα ρισκα σου (αφου και σιγουρια απολυτη δε μπορεις να εχεις, αλλα και θα ντραπεις να πεις να κανετε παρεα εξετασεις).

Όταν όμως είσαι στας αρχάς του έρωτος μαζί με τα σορόπια και τα γλυκόλογα εκεί που θα λες : είσαι το φως των ματιών μου , πρώτη φορά μου ( ξανά )συμβαίνει να νιώθω έτσι ....ε,ε.....ε.....( πετάς και την απόλυτη ατάκα του πάθους ) και μια και το συζητάμε δεν ρίχνεις κι ένα κάρο εξετάσεις να ανάψουν πιο πολύ τα αίματα ?:P
Δυστυχως δε ζουμε σε ενα αγγελικο κοσμο, οπότε να σου κανω μια ερωτηση : προτιμας να σου πει καποιος οτι θελει να κανει σεξ μαζι σου, και ειναι 99% σιγουρος οτι εισαι οκ, αλλά θα αισθανοταν πιο ανετα αν και ο ιδιος και εσυ κανατε εξετασεις......ή προτιμας να τσιμπησεις κονδυλωματα ;

Θα μου φαινόταν κάπως το πράγμα. Για κάμποσους λόγους. Καταρχάς, έχω την αίσθηση ότι το σεξ δεν έρχεται υπολογισμένα, αλλά αυθόρμητα. Τις περισσότερες φορές που έκανα σεξ με κάποιον για 1η φορά ήταν σε ανύποπτη φάση, χωρίς να περιμένω ότι θα γίνει τότε.
Κατι δε μου ακουγεται καλα εδω. Δλδ ηταν τελειως ανυποψιαστο ; Μαλλον εννοεις οτι απλα δε το χες προγραμματισει, οχι οτι δεν ηταν αρκετα πιθανο.

Δε λεει κανεις να το προγραμματιζουμε. Αυτο οντως του κλεβει τη μαγεια του. Λεμε πως ο κοσμος ρισκαρει περισσοτερο απ'οσο νομιζει, επειδη δεν ειναι ενημερωμενος ! Και οτι μας ξενερωνει το να ενδιαφερεται καποιος για την υγεια του (και των 2 βασικα), επειδη θιγομαστε οτι ισως μας θεωρει ανευθυνους....τη στιγμη που ουτε εμεις οι ιδιοι δε μπορουμε να ξερουμε τι κουβαλαμε!...και τη στιγμη που η φροντιδα του πολυτιμοτερου αγαθου, της υγειας, θα επρεπε να ειναι απολυτως μη παρεξηγησιμη.

Και να πεις ότι δεν υπήρχαν προφυλακτικά, να πάει στον δι@βολο. Υπάρχουν όμως!
Τωρα φταιω εγω, που λεω οτι δεν ειμαστε καλα ενημερωμενοι ; Τα περισσοτερα ΣΔΝ μεταδιδονται και απο στοματικο σεξ/φιλι/ανταλλαγη υγρων. Και το προφυλακτικο δεν ειναι απολυτως ασφαλες ακομα και οταν χρησημοποιηθει σωστα (δε σπαει ή και φοβερα σπανια, φανταστειτε οτι 10-20% ανευρισκονται ελλατωματικα, σε τυχαιες δειγματοληψιες στις εταιρειες παραγωγης...και επισης η κακη χρηση -βλεπε γλιστρημα- δεν ειναι πολυ σπανια).

Να μην μιλήσω για την περίπτωση που ρίχνεις τα μούτρα σου, κάνεις την ΣΜΝ εξέταση, προχωράς στο πολυπόθητο σεξ κι αποδεικνύεται μάπα. Το βαράς το κεφάλι σου στον τοίχο ή όχι?:P
Καταρχην γιατι να "ριξεις τα μουτρα σου" ; Αυτο ειναι λαθος αντιμετωπιση και αντιδραση και ισως οφειλεται στην ελειπη ενημερωση. Και μαπα να βγει το σεξ....γιατι να βαρας το κεφαλι σου ; Εκανες εξετασεις που κακως δεν ειχες ηδη κανει, και εισαι και πολυ πιο ησυχος/η για την υγεια σου.:)

Άλλωστε μιλάμε για κάτι που κάνεις αποκλειστικά για τον άλλον, καθώς (θέλω να) πιστεύω πως 1 σκεπτόμενος άνθρωπος ξέρει πού βάζει την υπογραφή του και το ***** του, και σε περίπτωση που κάνει ''ατασθαλία'' κοιτάζει από μόνος του αν του άφησε κάτι, χωρίς να περιμένει κάποιον να του το βάλει σαν όρο για να κάνουν σεξ.
Επειδη ομως ειπαμε οτι τα περισσοτερα ΣΜΝ ειναι ασυμπτωματικα, εχουν μεγαλο χρονο επωασης ή παραθυρο μεταδοσης,....και επειδη (στο προσυπογραφω) ελαχιστοτατοι κανουν συχνα εξετασεις για την υγεια τους (ειδικα οι νεοι),....δεν αρκει να ξερεις που εβαλες την "υπογραφη σου" ή ποιος "σου υπεργραψε". Και ακομα και ετσι να ηταν, γιατι το να το κανεις για τον αλλον το υποβιβαζεις ; Τουλαχιστον ετσι καταλαβα οπως το λες. Λιγο ειναι να δειχνεις οτι σε νοιαζει και η υγεια του αλλου ; Δε κερδιζεις την εμπιστοσυνη του ετσι ;
Και θα πω και το αλλο : ακομα και ετσι οπως λες, παλι δεν ειναι μονο για τον αλλο. Γιατι αν το χει εγνοια, δε θα σου "υπογραψει" καλα, ή και καθολου :P

Στην περίπτωση ''σταματάμε το προφυλακτικό'' αλλάζει το πράγμα. Κι εγώ με τον φίλο μου έχουμε κάνει αυτή την συζήτηση, κι αν και νομίζω πως είναι νωρίς να κόψουμε τις προφυλάξεις (επειδή για εμένα σημαίνει εμπιστεύομαι απόλυτα τον άλλο), έχουμε πει ότι όταν το αποφασίσουμε θα κάνουμε κι οι 2 εξετάσεις.
Το "αστειο" ειναι πως, με το σκεπτικο "αμα ζητησει εξετασεις θα ξενερωσω/θα προσβληθω", θα επρεπε να σας ξενερωνει/προσβαλει και το "βαλε προφυλακτικο", λογω αυτου που ανεφερε πιο πανω : πως το προφυλακτικο σε βοηθαει κυριως για HIV και εγκυμοσυνη, και λιγοτερο στα υπολοιπα ΣΜΝ. Πχ τα κονδυλωματα, που ειναι και μια απο τις σοβαρες..

Γιατι νομιζετε οτι υπαρχει τοση διαδοση απο ΣΜΝ ; Επειδη εμεις το επιτρεπουμε. Δεν αλλαζει η πλειοψηφια του κοσμου παρτενερ σαν πουκαμισα. Η κακη ενημερωση ειναι ο βασικος λογος..και λογω αυτου, η νοοτροπια "ξενερωνω/θιγομαι".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αφου ξερεις οτι ειναι λαθος τροπος σκεψης, και να σου περνουσε απο το μυαλο, λογικα, δε θα επρεπε να σε ενοχλει. Εμενα κατι μου λεει οτι σε ενοχλει...
Όπως είπα "δεν θα μου άρεσε αλλά δεν θα ενοχλούσε, και θα το έκανα". Αυτό αντιστοιχεί το part "δεν θα μου άρεσε" ακριβώς γιατί θα έπρεπε να κάνω όλη αυτή τη διαδικασία ("φύγε χαζοσκέψη, είσαι βλακεία, ξουτ!")

Και τι εννοεις "να τον κανω να νιωσει καλυτερα". Δλδ μονο τον αλλον βοηθαει ; Εσυ δε θα νιωσεις καλυτερα και με τις δικες σου, αλλα και με τις δικες του ; :hmm:
Εγώ ξέρω αν και τι έχω κάνει, και ΑΝ ή ΟΤΑΝ είχα λόγους να ανησυχώ περισσότερο θα είχα ήδη πάει σε γιατρό για εξετάσεις μόνη μου. Αν λοιπόν πήγαινα σε εκείνη τη φάση θα το έκανα αποκλειστικά και μόνο για να νιώσει καλύτερα αυτός, μιας και εγώ θα γνώριζα για μένα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Θα το έκανα. Όχι μόνο για την ασφάλεια που θα νιώθαμε και οι 2 ύστερα, αλλά και σαν μια κίνηση που δείχνει το σεβασμό και την κατανόησή μου προς αυτήν. Στα υπόλοιπα με κάλυψε ο Lorien.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gatouni8400

Δραστήριο μέλος

Η Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός. Έχει γράψει 437 μηνύματα.
Σχεδόν όλοι λένε οτι θα το έκαναν αλλά σχεδόν κανένας δεν το κάνει..μόνο κ μόνο επειδη το μυαλό δεν πάει στο κακό..τουλάχιστον εκείνη τη στιγμή..τώρα γραπτά σχεδόν όλοι θα την κάναμε..στην πραγματικότητα όμως???λίγοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
δε θα με πειραζε..θα αισθανομουν λιγο αμηχανα αλλα ναι θα βρησκα εξαιρετικη την ιδεα του.γιατι οκ ολα μια χαρα με το σεχεκει που δε το περιμενεις αλλα οκ η υγεια πανω απολα... δε παιζουμε με αυτα... ασε που παιζει βασικα να μουν εγω αυτη που το προτεινε... το χω σκεφτει πολλες φορες αλλα δεν εχω βρει ακομα το ''θαρρος'' να το ζητησω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εγώ ξέρω αν και τι έχω κάνει, και ΑΝ ή ΟΤΑΝ είχα λόγους να ανησυχώ περισσότερο θα είχα ήδη πάει σε γιατρό για εξετάσεις μόνη μου. Αν λοιπόν πήγαινα σε εκείνη τη φάση θα το έκανα αποκλειστικά και μόνο για να νιώσει καλύτερα αυτός, μιας και εγώ θα γνώριζα για μένα :)
Ερωτηση : πως γινεται να λες "εγω ξερω" οταν αυτο αποτελει το βασικο λογο εξαπλωσης των ΣΜΝ ; (νομιζουμε οτι ξερουμε επειδη δε βλεπουμε συμπτωματα, ωστε να παμε στο γιατρο).

(καλα βρε, τοσα ποστ, τι γραφω ;
)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ερωτηση : πως γινεται να λες "εγω ξερω" οταν αυτο αποτελει το βασικο λογο εξαπλωσης των ΣΜΝ ; (νομιζουμε οτι ξερουμε επειδη δε βλεπουμε συμπτωματα, ωστε να παμε στο γιατρο).

(καλα βρε, τοσα ποστ, τι γραφω ;
)
δλδ σου φαίνεται τόσο παράλογο κάποιος να είναι ήδη ενημερωμένος και να πηγαίνει για πάρτη του να κάνει τέτοιες εξετάσεις περιοδικά? ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Προσεχτε το aids παιδια! Ξερετε ποσο πιθανο ειναι να κολησει καποιος AIDS απο φυσιολογικη αμφισεξουαλικη επαφη?!

Δεν παιζουμε με αυτα τα πραγματα ειναι σχεδον το ιδιο πιθανο με το να σε χτυπησει κεραυνος και να ζησεις...τρεις φορες.

Περιπου 11.000 οροθετικοι στην ελλαδα, i.e. 11.000 στα 11.000.000 η μια στις 11.000 να κανεις σεξ με οροθετικο*.

Βεβαια οι πιθανοτητες μεταδοσης με φυσιολογικη (μη αιματηρη) κολπικη συνουσια ειναι 1 στις 10.000 (βασικα τοσο υπολογιζουν γιατι δεν εχει αναφερθει ΟΥΤΕ ΜΙΑ περιπτοση παγκωσμιος ακομα **) οποτε οι πιθανοτητες ειναι 10.000*11.000 = 11.000.000 προς 1.

Το να κερδισεις το λοτο ειναι περιπου τοσο εδω που τα λεμε.

Πανικος και φοβος = το καλυτερο εργαλειο ελεγχου της μαζας

*********
Ειναι περιεργο πως υπαρχει αυτος ο πανικος με τα ΣΜΝ...ειτε ολοι μας παμε με τρεις διαφορετικους καθε μερα ειτε για καποιο λογο τα ΣΜΝ ειναι πιο πιθανα και πιο θανατηφορα απο το να παθεις τετανο επειδη γρατζουνιστικες σε ενα κοματι σιδερο και ουτε καν το καταλαβες οταν βγηκες βολτα για ψωνια.

Α οχι μισο λεπτο...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.

καλυτερα λοιπον να κανουμε αντιτετανικους 3 φορες τη βδομαδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω τη διατύπωση του:
Είμαι γυναίκα: Δεν θα μου άρεσε ούτε θα με ενοχλούσε, και θα το έκανα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ειναι περιεργο πως υπαρχει αυτος ο πανικος με τα ΣΜΝ...ειτε ολοι μας παμε με τρεις διαφορετικους καθε μερα ειτε για καποιο λογο τα ΣΜΝ ειναι πιο πιθανα και πιο θανατηφορα απο το να παθεις τετανο επειδη γρατζουνιστικες σε ενα κοματι σιδερο και ουτε καν το καταλαβες οταν βγηκες βολτα για ψωνια.
φίλη μου κόλλησε ένα από τα προαναφερθέντα ΣΜΝ σε περίοδο μακράς σεξουαλικής αποχής από χρήση πετσέτας.
Πήγαινε πες της αυτά που λες σε μας και σε βεβαιώνω ότι θα σε πλακώσει στο ξύλο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
δλδ σου φαίνεται τόσο παράλογο κάποιος να είναι ήδη ενημερωμένος και να πηγαίνει για πάρτη του να κάνει τέτοιες εξετάσεις περιοδικά? ;)
Καθολου παραλογο. Λογικοτατο. Γιαυτο και καλυτερα να μη στηριζεσαι πανω του γιατι ο περισσοτερος κοσμος ΔΕΝ ειναι τοσο λογικος/υπευθυνος/προσεκτικος ;)

Οπως ειπα ηδη :

"Επειδη ομως ειπαμε οτι τα περισσοτερα ΣΜΝ ειναι ασυμπτωματικα, εχουν μεγαλο χρονο επωασης ή παραθυρο μεταδοσης,....και επειδη (στο προσυπογραφω) ελαχιστοτατοι κανουν συχνα εξετασεις για την υγεια τους (ειδικα οι νεοι),....δεν αρκει να ξερεις που εβαλες την "υπογραφη σου" ή ποιος "σου υπεργραψε" "
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φοίβος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φοίβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω τη διατύπωση του:
Αυτό σημαίνει πως θα είχες μια ουδέτερη αντίδραση. Ούτε θα σου άρεσε να στο πει αλλά ούτε και θα σε πείραζε, και θα πήγαινες να κάνεις τις εξετάσεις.
Κάτι σαν να σου ζητούσε να κοιτάξεις αν έχεις αυγά στο ψυγείο. :P

Προσεχτε το aids παιδια! Ξερετε ποσο πιθανο ειναι να κολησει καποιος AIDS απο φυσιολογικη αμφισεξουαλικη επαφη?!

Ακόμα και έτσι να είναι, υπάρχουν και άλλα νοσήματα που κολλάνε πολύ εύκολα. (ακόμα και με προφυλακτικό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
φίλη μου κόλλησε ένα από τα προαναφερθέντα ΣΜΝ σε περίοδο μακράς σεξουαλικής αποχής από χρήση πετσέτας.
Πήγαινε πες της αυτά που λες σε μας και σε βεβαιώνω ότι θα σε πλακώσει στο ξύλο :P

μου έχει συμβεί προσωπικά αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Καθολου παραλογο. Λογικοτατο. Γιαυτο και καλυτερα να μη στηριζεσαι πανω του γιατι ο περισσοτερος κοσμος ΔΕΝ ειναι τοσο λογικος/υπευθυνος/προσεκτικος ;)

Συμφωνούμε :)
Απλώς η ερώτηση ήταν "πώς θα φαινόταν σε εσάς", οπότε εγώ, για μένα, ξέρω τι κάνω και βάση αυτού θα... μου φαινόταν. ;)
Όχι ότι γενικά έχεις άδικο though!

That's all!

(γεγονός είναι ότι η δική μου "προσωπική" αφύπνιση έγινε με αφορμή τη φίλη που προανέφερα και αυτό που της συνέβη η αλήθεια είναι και όχι γιατί γνώριζα τότε περί "σιωπηλών" συμπτωμάτων κτλ-αυτά τα έμαθα στην πορεία- παντώς το αρχικό comment για την προσωπική μου απάντηση/σκέψη παραμένει :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Το να κερδισεις το λοτο ειναι περιπου τοσο εδω που τα λεμε.
Κι αν σου κάτσει;






...σου αλλάζει τη ζωή. :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
μου έχει συμβεί προσωπικά αυτό

Να βαζεις στην πετσετα προφυλακτικο και να της κανεις τεστ για ΣΜΝ πριν την χρησημοποιησεις λοιπον.

BTW μαλλον κολυσες καποια ΜΟΛΥΝΣΗ οχι ασθενεια, εχει διαφορα, αλλο σεξουαλικος μεταδιδομενες μολυνσεις και αλλο νοσηματα.

Τεσπα, ποιντ ιζ, υπαρχουν τοσες αλλες αρωστιες γιατι δινουμε οτση σημασια στις ΣΜΝ δεν καταλαβαινω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φοίβος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φοίβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Σε όλα πρέπει να δίνουμε σημασία. Κανείς δεν είπε να αγνοήσουμε άλλες αρρώστιες και νοσήματα, απλά αυτό το θέμα έχει να κάνει με τα ΣΜΝ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Να βαζεις στην πετσετα προφυλακτικο και να της κανεις τεστ για ΣΜΝ πριν την χρησημοποιησεις λοιπον.

BTW μαλλον κολυσες καποια ΜΟΛΥΝΣΗ οχι ασθενεια, εχει διαφορα, αλλο σεξουαλικος μεταδιδομενες μολυνσεις και αλλο νοσηματα.

Τεσπα, ποιντ ιζ, υπαρχουν τοσες αλλες αρωστιες γιατι δινουμε οτση σημασια στις ΣΜΝ δεν καταλαβαινω

αν δεν κάνω λάθος, ξέρω τη διαφορά της μόλυνσης με την ασθένεια
Τα κονδυλώματα, είναι ασθένεια
Ηταν από πετσέτα, ήμουν 1,5 χρόνο χωρίς ερωτική επαφή (και φίλο) και ήταν όλα εξωτερικά κι όχι εσωτερικά (ευτυχώς)
Τα κονδυλώματα μπορείς να τα κολλήσεις μέχρι κι από δοκιμή ρούχου σε δοκιμαστήριο αν είναι το "τυχερό" σου
7 στις 10 γυναίκες τα έχουν κολλήσει ή θα τα κολλήσουν
Οι άντρες τις περισσότερες φορές έχουν τον ιο χωρίς να το γνωρίζουν και τον δίνουν στην γυναίκα. Τα δε συμπτώματα μπορούν να κάνουν έως και 6 μήνες να εμφανιστούν

Αν κάνω κάπου λάθος διορθώστε με, αλλά νομίζω ότι τα θυμάμαι καλά
Και για να μην είμαι εκτός θέματος, γιατί η συζήτηση δεν είναι τα κονδυλώματα, αντιλαμβάνομαι ότι σαφώς και δεν είναι το πιο εύκολο πράγμα να κάνεις εξετάσεις πριν κάνεις για πρώτη φορά σεξ με κάποιον άνθρωπο, γιατί όπως ορθά είπε και η underwater, όταν κάθεται το σκηνικό, συνήθως δεν το περιμένεις, δεν το βλέπεις καν από που σου έρχεται.
Αν όμως, μιλάμε για πολύ νέα παιδιά, που είναι οι πρώτες τους σχέσεις, αυτές που περιμένεις κανα 6μηνο για να ολοκληρώσεις, το βρίσκω γλυκό και έξυπνο το να το κάνεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top