Μαγειρική για στόκους και γευστικές προτάσεις!

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Βρε κοπελούδες (ή κανένα καλό αγοράκι που να ξέρει) μήπως ξέρετε καμία καλή συνταγή για σουφλέ με μακαρόνια;;; Θέλω να φτιάξω αλλά επειδή είμαι άσχετη το φοβάμαι. Δεν πρέπει να είναι ιδιαίτερα δύσκολο αλλά δώστε μου τα φώτα σας (και τη συνταγή) :P:redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Βρε κοπελούδες (ή κανένα καλό αγοράκι που να ξέρει) μήπως ξέρετε καμία καλή συνταγή για σουφλέ με μακαρόνια;;; Θέλω να φτιάξω αλλά επειδή είμαι άσχετη το φοβάμαι. Δεν πρέπει να είναι ιδιαίτερα δύσκολο αλλά δώστε μου τα φώτα σας (και τη συνταγή) :P:redface::redface:

Λοιπόν δεν το έχω φτιάξει ποτέ (όποτε φτιάχνω σουφλέ του βάζω μόνο τυριά και είμαι ικανή να το φάω μόνη μου- έχω αδυναμία στα τυριά :redface:), παρόλα αυτά βρήκα κάτι πολύ ενδιαφέρον στο νετ που νομίζω θα σε βοηθήσει να φτιάξεις το τέλειο μακαρονοσουφλέ! :D


https://www.hungry.gr/getarticle.asp?id=3916&coms=yes
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Ενδιαφέρουσα συνταγή (δεν είχα σκεφτεί να βάλω και μανιτάρια) και φαίνεται εύκολη. Βέβαια πρώτη φορά θα επιχειρήσω κάτι τέτοιο και πολύ με φοβάμαι η αλήθεια είναι :redface: Ευχαριστώ πολύ Καλυψούδι μου!!!! Θα σε ενημερώσω για τα αποτελέσματα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Να πω για τις sour cream και creme fraiche οτι ειναι σχεδον το ιδιο, απλα η πρωτη τρωγεται σε αγγλοφωνες χωρες ενω η δευτερη ειναι πιο ευρωπαικη. Ειναι κρεμε γαλακτος που την ξινιζουν με βακτηρια. Για τη διαφορα μεταξυ τους δειτε εδω:
Crème fraîche is a soured cream containing about 28% milk fat. It is slightly soured with bacterial culture, but is less sour, and thicker, than sour cream. French supermarkets also stock "light" variants, containing about half the standard percentage of fat.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Πήρα μανιτάρια. Πώς τα φτιάχνω σκέτα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Ελένη και εγώ πήρα μανιτάρια σήμερα και ερχόμουν να γράψω την ίδια απορία! :worry: !!

Φρέσκα, απ τη μανάβισσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Οι δυο βασικές εναλλακτικές είναι ή να τα τηγανίσεις έτσι σκέτα ή να τα βουτήξεις πρώτα σε κουρκούτι. Εν προκειμένω στο κουρκούτι είναι ωραίο να ρίξεις και βασιλικό ή κάποιο άλλο μυρωδικό. Διαφορετικά τα μανιτάρια είναι πολυ ωραία σε μακαρονάδες με λαχανικά ή και μαζί με κρέατα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Σκέτα σκέτα;
Ρίξτε πάντως μια ματιά εδώ κι εδώ. Είναι συνταγές με φρέσκα μανιτάρια και γίνονται με όλα τα είδη (πλευρώτους ή απλά ή δεν ξέρω τι :P)

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Αυτό με τα μακαρόνια θα το κάνω! Σήμερα δεν είχα όλα τα υλικά δυστυχώς. Ρώτησα τη γιαγιά κι έκανα το εξής:

-Πήρα τα μανιτάρια και τα έβαλα ένα δεκάλεπτο στο νερό να καθαρίσουν.
-Τα έκοψα σε φέτες.
-Ζέστανα νερό και μόλις άρχισε να βράζει τα πέταξα μέσα για δύο λεπτά.
-Τα στράγγισα.
-Τα έβαλα μέσα σε μία κατσαρόλα μαζί με κονκασέ, αλάτι, λίγη ζάχαρη, λίγο λάδι, λίγο σκόρδο και λίγο νερό.
-Τα άφησα να βράσουν σε χαμηλή φωτιά, γύρω στα 45 λεπτά, ανανεώνοντας κάθε λίγο το νερό.
-Στο τέλος άφησα να σωθεί όλο το νερό και σερβίρισα (έβαλα κι άλλο αλάτι και πιπέρι και ρίγανη, δεν ξέρω πόσο ταιριάζει το τελευταίο αλλά εν πάση περιπτώσει τρώγονται!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Φίλες μου καλές, καλές μου φίλες!
Φίλοι μου καλοί, καλοί μου φίλοι!
Θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ!

Για λόγους που δεν έχουν σημασία αυτή τη στιγμή, στην κατάψυξή μου βρίσκονται 500gr ροζουλί γαρίδες [προβρασμένες λέει! :confused:]. Το θέμα είναι ότι λέει επίσης ότι σε λίγες μέρες λήγουν.

Εγώ από μαγειρική, όπως έχω αναφέρει πολλάκις είμαι κάπου ανάμεσα στο άσχετη και στο άχρηστη. Αλλά επειδή δεν θέλω να ρίξω τα μούτρα μου και να το παραδεχτώ στη μαμά μου [:P], ΔΕΝ θέλω να την πάρω τηλέφωνο να τη ρωτήσω. Έτσι λοιπόν ρωτώ εσάς(που μισή ντροπή δική μου μισή δική σας :P:P:P:P]:

Πώς στο καλό κάνω αυτό το ροζουλί μισό κιλό...μεσημεριανό φαγητό? :hmm:

Αναζητώ την πιο εύκοληκαι γρήγορη (στις 2 πρέπει να φύγω από το σπίτι) λύση. Το σπίτι διαθέτει 2 κατσαρόλες (μεγάλου και μικρομεσαίου μεγέθους), ένα τηγάνι και αλάτια, πιπέρια και τα σχετικά!
Pllllllllllllllzzzzzzzzzzzzzzz???? :baby::baby::baby:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Αν έχεις φέτα, θα σου λεγα να τις κάνεις σαγανάκι.

Δηλαδή, αφού είναι προβρασμένες, βάλε στο τηγάνι σου λίγο λάδι και τσιγάρισε 2 κρεμμύδια και 2-3 σκελίδες σκόρδο.
Ρίξε σάλτσα ντομάτας (ή φρέσκια αν έχεις), αλάτι πιπέρι, (θα σου λεγα να βάλεις και δυόσμο, αλλά δε νομίζω να χεις) και φέρε τα μία βόλτα.
Ρίξε τις γαρίδες, λίγο νερό και άσε τα να πήξει η σάλτσα.
Όταν είναι έτοιμο σβήσε το μάτι και πρόσθεσε τη φέτα. Περίμενε να λιώσει και βγάλε το τηγάνι από το μάτι.


Τώρα αν δεν έχεις φέτα, θα μπορούσες ή να τις τηγανίσεις απλά και να φτιάξεις καμιά πατάτα τηγανιτή, ή να τις φτιάξεις σαλάτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
έχω μια ερώτηση... ποιό είναι το σκόρδο και ποιό είναι το κρεμμύδι??? :redface: [αΖχετη λέμε!]... Εγώ έχω αυτό που είναι σαν μικρά κομματάκι άσπρα, σκόρδο έχω? Και αν έχω μόνο αυτό από τα "σκόρδο-κρεμμύδι" πειράζει πολύ?

Και... τι σημαίνει "τσιγαρίζω"??? :redface::redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Σε συσκευασία τα έχεις;
Καλά Αθηνά δεν το περίμενα αυτό από σένα.:P
Ε όχι δεν πειράζει απλά με τη φέτα θα ήταν καλύτερο.

Αν τα χεις σε συσκευασία δε γράφει πάνω τι είναι;

Απλά βάλε σκέτα το κρεμμύδι με το σκόρδο σε λάδι στο τηγάνι για 2 λεπτά ανακατεύοντάς τα, μέχρι να ροδίσουν λίγο δηλαδή, αυτό είναι "τσιγαρίζω"

edit: Μήπως αυτά τα μικρά άσπρα κομματάκια λέγονται σκελίδες; Είναι ζαχαρομπεζ στρογγυλό με φλούδα απ΄έξω κι από μέσα έχει κομμάτια πάλι με φλουδίτσα στο ίδιο χρωματάκι; Αν ναι, τότε αυτό είναι το σκόρδο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
:redface:

εγώ έχω την επιστήμη μου δεν μπορώ να ασχολούμαι με τη μαγειρική :pfff::pfff: (noooot :P)

Ευχαριστώ Ηρούλαααα!

Πάω να ...παίξω στην κουζίνα μου :P
Αν σε 2 ώρες δεν έχω επιστρέψει καλέστε πυροσβεστική και εκάβ παρακαλώ :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
έχω μια ερώτηση... ποιό είναι το σκόρδο και ποιό είναι το κρεμμύδι??? :redface: [αΖχετη λέμε!]... Εγώ έχω αυτό που είναι σαν μικρά κομματάκι άσπρα, σκόρδο έχω? Και αν έχω μόνο αυτό από τα "σκόρδο-κρεμμύδι" πειράζει πολύ?

Και... τι σημαίνει "τσιγαρίζω"??? :redface::redface::redface:
:eek:

Το προσπερνάω και θα προτείνω αν έχεις φέτα να τις κάνεις στο φούρνο με ντομάτα. Απλά τις βάζεις σε ένα ταψί να είναι λίγο στριμωχτά (δλδ όχι τεράστιο), βάζεις λίγο νερό, λάδι, πιπέρι και λίγο αλάτι, κόβεις την φέτα σε κυβάκια του εκατοστού τα ρίχνεις πάνω, ντομάτα αλεσμένη τα βάζεις στο φούρνο, το αφήνεις μέχι να ροδίσουν λίγο και να αρχίσει η φέτα να ψήνεται (δεν λιώνει) και είναι έτοιμα. Είναι πολύ γρήγορο αν έχουν ξεπαγώσει οι γαρίδες και πεντανόστιμο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
:eek:

Το προσπερνάω και θα προτείνω αν έχεις φέτα να τις κάνεις στο φούρνο με ντομάτα. Απλά τις βάζεις σε ένα ταψί να είναι λίγο στριμωχτά (δλδ όχι τεράστιο), βάζεις λίγο νερό, λάδι, πιπέρι και λίγο αλάτι, κόβεις την φέτα σε κυβάκια του εκατοστού τα ρίχνεις πάνω, ντομάτα αλεσμένη τα βάζεις στο φούρνο, το αφήνεις μέχι να ροδίσουν λίγο και να αρχίσει η φέτα να ψήνεται (δεν λιώνει) και είναι έτοιμα. Είναι πολύ γρήγορο αν έχουν ξεπαγώσει οι γαρίδες και πεντανόστιμο :D
Δεν έχουμε φέτα λέμε :pfff:
Tώρα πάααααει σιγά μην το δει, έχει βάλει το τηγάνι που εγώ της πρότεινα, τα σκόρδα (θέλω να πιστεύω) που εγώ τις εξήγησα και τα κρεμμύδια που ελπίζω να τα ξεχωρίσει μόνη της.

Άργησες :pfff:

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Να πάει να αγοράσει φέτα. :pfff:

Γαρίδες χωρίς φέτα μόνο σαγανάκι ή γαριδομακαρονάδα κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Να πάει να αγοράσει φέτα. :pfff:

Γαρίδες χωρίς φέτα μόνο σαγανάκι ή γαριδομακαρονάδα κάνει.
Μόνο γαριδομακαρονάδα θες να πεις.
Γιατί το σαγανάκι έχει φέτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
έχω μια ερώτηση... ποιό είναι το σκόρδο και ποιό είναι το κρεμμύδι??? :redface: [αΖχετη λέμε!]... Εγώ έχω αυτό που είναι σαν μικρά κομματάκι άσπρα, σκόρδο έχω? Και αν έχω μόνο αυτό από τα "σκόρδο-κρεμμύδι" πειράζει πολύ?

Και... τι σημαίνει "τσιγαρίζω"??? :redface::redface::redface:


αθηνα ΕΙΣΑΙ ΘΕΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top