Ψυχή: Υπάρχει;

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
μου φαινεται πολυ σκληρο να λες ότι το μυαλό μου θα αποφασίσει αν θα αγαπήσω κάποιον. Επειδή εχω αγαπήσει και εγώ το καημενούλι(:)), δεν το έκανα με το μυαλό μου..το μυαλό λειτουργησε μετά...π.χ μου κόπηκε η όρεξη.

Αυτό που λέω είναι ότι κάτι πρέπει να προηγείται προτού δράσει το μυαλό....

Το δέχομαι.
Αλλά αυτό που πιστεύω εγώ, είναι ότι και αυτό που προηγείται, είναι πάλι το μυαλό!!!!
Αλλά κάποια περιοχή του μυαλού που δεν γνωρίζουμε την λειτουργία της!
Κάτι σαν το υποσυνείδητο...



Αρχική Δημοσίευση από Vkey:
Mμμμ...άγχος--->στομάχι....ψυχοσωματικά συμπτώματα...απλό...8)

Γιατί όχι εγκεφαλοσωματικά συμπτώματα;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Vkey:
Mμμμ...άγχος--->στομάχι....ψυχοσωματικά συμπτώματα...απλό...8)

Όντως ο εγκέφαλος δίνει εντολή να πονέσουμε,που και πόσο....Όπως υπάρχουν και άνθρωποι που δεν πονάνε...Δεν έχουν αίσθηση του πόνου...Και σε αυτό ευθύνεται ο εγκέφαλος...8)

Απλά δεν έχουμε ανακαλύψει τα πάντα για τον εγκέφαλο...Π.χ. πόσοι ψάχνουν για που οφείλεται ο έρωτας...και που εστιάζουν; Σε εγκέφαλο και ορμόνες...Δεν έχουμε χαρτογραφήσει όλες τις περιοχές, έχουμε να μάθουμε πολλά που θα μας εκπλήξουν 8)

μπορεί εκεί να κρύβεται η ψυχη....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Γιατί όχι εγκεφαλοσωματικά συμπτώματα;;;;

Γιατί στην επιστημονική κοινότητα τα ονομάζουν έτσι....Αυτό τον ορισμό βρήκανε και δεχθήκανε..Αυτό χρησιμοποιούνε...Αν θ'αλλάξει κάποτε δεν είμαι σε θέση να απαντήσω....8)

Αρχική Δημοσίευση από dooo:
μπορεί εκεί να κρύβεται η ψυχη....:)

Ακριβώς....'η μπορεί να είναι καμία κρυμμένη ορμόνη...Ή κανένα σημείο του τρίτου ποδιού της γωνιώδης έλικας του εγκεφάλου (αχ...ακόμα τον θυμάμαι τον Καραπέτσα :P ) Όπως και να έχει ο κάθε επιστήμονας που θα ερευνήσει έχει κάτι στο μυαλό του....Είτε ψάχνει την ψυχή, ΄η την ορμόνη, ή την περιοχή του εγκεφάλου....Δεν μπορούμε με τα μέχρι στιγμής δεδομένα να έχουμε μια σαφή εικόνα...Διαλέγουμε την θεωρία που μας καλύπτει σαν ανθρώπους...Άλλωστε πως μπορείς να μετρήσεις τα συναισθήματα;Τις σκέψεις;Τις τύψεις; Πως μπορείς να είσαι σίγουρος ότι η φωνούλα που ακούς μέσα σου είναι ο εγκέφαλος και όχι η ψυχή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Vkey:
...'η μπορεί να είναι καμία κρυμμένη ορμόνη...Ή κανένα σημείο του τρίτου ποδιού της γωνιώδης έλικας του εγκεφάλου (αχ...ακόμα τον θυμάμαι τον Καραπέτσα :P ) Όπως και να έχει ο κάθε επιστήμονας που θα ερευνήσει έχει κάτι στο μυαλό του....Είτε ψάχνει την ψυχή, ΄η την ορμόνη, ή την περιοχή του εγκεφάλου....Δεν μπορούμε με τα μέχρι στιγμής δεδομένα να έχουμε μια σαφή εικόνα...Διαλέγουμε την θεωρία που μας καλύπτει σαν ανθρώπους...Άλλωστε πως μπορείς να μετρήσεις τα συναισθήματα;Τις σκέψεις;Τις τύψεις; Πως μπορείς να είσαι σίγουρος ότι η φωνούλα που ακούς μέσα σου είναι ο εγκέφαλος και όχι η ψυχή;

ωχ αρχίσαμε να ακούμε και φωνούλες τώρα???? δεν καλοοο:):P :P

παραδέχομαι τα λεγόμενά σου, αλλωστε τα ξέρεις καλύτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kaimaktsalan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kaimaktsalan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
αυτο κατα την γνωμη μου ενας το ξερει (καταλαβενετε ποιπν ενοω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
μιλάτε όμως για το μυαλό λες και το ξέρουμε..
για τον εγκέφαλο γνωρίζουμε 1-2 σωστά πράγματα και πολλές φούσκες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αποφάσισα να είμαι φιδωλή σε αυτή μου την απάντηση....
Αν δεν υπήρχε η ψυχή... τότε δεν θα είχαμε ανάγκη την λέξη "ψυχή"... δεν θα υπήρχε καν ο ορισμός...







:inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KoRaKi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KoRaKi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Αποφάσισα να είμαι φιδωλή σε αυτή μου την απάντηση....
Αν δεν υπήρχε η ψυχή... τότε δεν θα είχαμε ανάγκη την λέξη "ψυχή"... δεν θα υπήρχε καν ο ορισμός...

Και το ζωο στο avatar σου εχει ενα ονομα (μονοκερος - unicorn) αλλα αυτο δεν σημαινει οτι υπαρχει κιολας. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από KoRaKi:
Και το ζωο στο avatar σου εχει ενα ονομα (μονοκερος - unicorn) αλλα αυτο δεν σημαινει οτι υπαρχει κιολας. :P


δεν υπάρχουν στοιχεία ότι είναι μύθος και ότι κάποτε δεν υπήρχε και εξαφανίστηκε όπως οι δεινόσαυροι :P


anyway.... οκ δε θα είμαι φειδωλή :P
δεν ξέρω για ποιό λόγο πάντα πρέπει να αμφισβητούμε οτιδήποτε επιστημονικά δεν έχει αποδειχθεί τη στιγμή που η επιστήμη μας βρίσκεται ακόμα πάρα πολύ πίσω σε σχέση με τις ανθρώπινες απορίες.... σε σχέση με την ίδια την "σύνθεση" του ανθρώπου!
Προσωπικά, ναι, πιστεύω στην ύπαρξη της ψυχής (και το έχω τονίσει άλλωστε με διάφορους τρόπους σε διάφορες ευκαιρίες σε αυτό το forum)
Βέβαια εγώ πιστεύω σε διάφορα "παραμύθια" περί μετενσάρκωσης μετεμψύχωσης κλπ κλπ κλπ :P
Το θέμα φαντάζομαι είναι να πω το "γιατί" τα πιστεύω όλα αυτα...
Να επιχειρηματολογήσω...
Από αυτά λοιπόν που έχω βιώσει, δει, διαβάσει, πιστεύω ότι ο άνθρωπος δεν είναι μόνο ύλη αλλά έχει και ένα άυλο κομμάτι το οποίο απλά δεν πεθαίνει όταν πεθαίνει και η ύλη του ανθρώπου.
Δε μπορώ να σας πείσω (και το έχω ξαναπεί επίσης αυτό) για κάτι το οποίο ο καθένας μπορεί να πεισθεί μόνο από προσωπικές εμπειρίες....
Είναι κάτι το πολύ προσωπικό....
όπως δεν θα μπορούσα να πείσω κάποιον που δεν βλέπει ποτέ όνειρα, ότι υπάρχουν τα όνειρα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Το 2 θέλω να συζητήσουμε απλώς επείδη η κουβέντα αφού ξεκίνησε στο 1 είπα να μην παρέμβω :)
Tώρα (δλδ πριν 2 μέρες) που μου το διευκρίνησες μπορώ να γράψω αυτό που αρχικά είχα σκεφτεί:
Υπάρχει η άκρως επιστημονική εξήγηση (που αναλύθηκε απο τις προηγούμενες απαντήσεις) ότι ο εγκέφαλος όπως συντονίζει όλες τις λειτουργίες των οργάνων έτσι είναι και υπεύθυνος για όλα τα συναισθήματα του ανθρώπου.Μάλιστα κάπου(ποτέ δεν συγκρατώ τίτλους) είχα διαβάσει πως υπάρχουν και συγκεκριμένες "θέσεις" στον εγκέφαλο πχ.το κέντρο των αναμνήσεων κτλ.Δεν ξέρω αλλά ως άτομο που ποτέ δεν τα πήγα καλά με τις θετικές επιστήμες αυτή η λύση όσο αληθοφανής κι αν είναι δεν με ικανοποιεί.
Όπως επίσης δεν με ικανοποιεί και η διασταύρωση αυτής της απόψης απο κάποιους ψυχολόγους με τελικό πόρισμα ότι: υπάρχει ψυχή και βρίσκεται σε ένα σημείο του εγκεφάλου.
Επειδή πάντα είχα κλίση στα φιλοσοφικά προτιμώ να πιστεύω(χωρίς να μπορώ να το τεκμηριώσω κάπου) ότι η ψυχή βρίσκεται διάχυτη σε όλο μας το σώμα και τα μάτια είναι ο καθρέφτης της.Ασχέτως τι της συμβαίνει μετά θάνατον αυτό κανείς μας δεν μπορεί να το πει με βεβαιότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Είναι κάτι το πολύ προσωπικό....
όπως δεν θα μπορούσα να πείσω κάποιον που δεν βλέπει ποτέ όνειρα, ότι υπάρχουν τα όνειρα....
Άσχετο αλλά ήθελα πολύ να το γράψω: όλοι οι άνθρωποι βλέπουν όνειρα απλά μπορεί να μην τα θυμούνται.Και μάλιστα κάθε βράδυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Άσχετο αλλά ήθελα πολύ να το γράψω: όλοι οι άνθρωποι βλέπουν όνειρα απλά μπορεί να μην τα θυμούνται.Και μάλιστα κάθε βράδυ.

το ξέρω... άντε όμως να πείσεις κάποιον που δεν τα θυμάται ΠΟΤΕ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KoRaKi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KoRaKi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
δεν υπάρχουν στοιχεία ότι είναι μύθος και ότι κάποτε δεν υπήρχε και εξαφανίστηκε όπως οι δεινόσαυροι :P

Οσο υπηρξαν οι γρυπες ή οι σφηγκες τοσο υπηρξαν και μονοκεροι! Κανενα ζωο δεν περασε και εξαφανιστηκε απο τη γη χωρις να αφησει ιχνη, και οι δεινοσαυροι εχουν αφησει πολλα ... ;)

Οσο για την ψυχη, υπαρχει για να κανει πλουσιοτερο το παπαδαριο και φτωχοτερους καποιους αλλους ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από KoRaKi:
Οσο για την ψυχη, υπαρχει για να κανει πλουσιοτερο το παπαδαριο και φτωχοτερους καποιους αλλους ...

δεν έχω καμία σχέση με το παπαδαριό και την εκκλησία... δεν πηγαίνω εκκλησία ούτε το Πάσχα... όμως εξακολουθώ να πιστεύω στην ύπαρξη της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από KoRaKi:
...

Οσο για την ψυχη, υπαρχει για να κανει πλουσιοτερο το παπαδαριο και φτωχοτερους καποιους αλλους ...

διαφωνώ...απλά το χρήμα ανακυκλώνεται, γιατι και οι παπάδες πεθαίνουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arty2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arty2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Επειδή αναφέρθηκαν μονόκεροι ψάξτε για το "invisible pink unicorn" που είναι και σχετικό με το θέμα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Όπως επίσης δεν με ικανοποιεί και η διασταύρωση αυτής της απόψης απο κάποιους ψυχολόγους με τελικό πόρισμα ότι: υπάρχει ψυχή και βρίσκεται σε ένα σημείο του εγκεφάλου.
Είναι λίγο παράλογο να μην είναι κάτι που μπορούμε να δούμε κτλ κτλ σύμφωνα με πολλούς αλλά και εγώ πιστεύω ότι η ψυχή δεν είναι κάπου συγγεκριμένα αλλά κάπου γενικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Είναι λίγο παράλογο να μην είναι κάτι που μπορούμε να δούμε κτλ κτλ σύμφωνα με πολλούς αλλά και εγώ πιστεύω ότι η ψυχή δεν είναι κάπου συγγεκριμένα αλλά κάπου γενικά :)

Συμφωνούμε στο ότι υπάρχει κάπου γενικά.Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί θεωρείς παράλογο ότι δεν μπορούμε να την δούμε.Αφού δεν έχει υλική υπόσταση,όπως οι σκέψεις μας,η φαντασία μας κ.α. ούτε αυτό μπορούμε να δούμε αλλά υπάρχουν.Τα νοιώθουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sunwing

Νεοφερμένος

Η sunwing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Δεν μπορώ να πείσω κανέναν της παρέας ότι υπάρχει ψυχή και όλα δεν τελειώνουν εδώ, δεν χρειάζεται να πείσω κανέναν , δεν μπορεί και δε χρειάζεται να με πείσει κανένας για το αντίθετο, είναι απ τα ερωτήματα που βάζω όμως το χέρι στη φωτιά για αυτό το μεγάλο ναι!!! πιστεύω πως υπάρχει ψυχή και για αυτό η ζωή μας είναι τόσο υπέροχη , για αυτό είμαστε όλοι τόσο υπέροχοι , ο καθένας μ αυτήν του την ξεχωριστή , απολύτως ξεχωριστή ψυχή!! Γι αυτό και συχνά όταν αγαπώ έναν άνθρωπο τον προσφωνώ: αχ, ψυχή μου.
Αν δεν υπήρχε ψυχή όλα θα ήταν μάταια παιδιά , αλλά δεν είναι:) ....!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από sunwing:
Γι αυτό και συχνά όταν αγαπώ έναν άνθρωπο τον προσφωνώ: αχ, ψυχή μου.

Νομίζω πιο ταιριαστό θα ήταν: Αχ, τι ωραία ψυχή που έχεις! Διαφορετικά μιλάμε για όσμωση ψυχών, ψυχοκανιβαλισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top